bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 21.09.2019 | Vārda dienas: Mariss, Matīss, Modris

BNN nedēļas apkopojums: Lielākais budžets Latvijas vēsturē. Apturēta PNB bankas darbība. Lietuvas nožēla par Latvijas lēmumu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUŠonedēļ pār Latviju nākušas pozitīvas ziņas – Ministru prezidents Krišjānis Kariņš paziņoja, ka nākamā gada budžets būs līdz šim lielākais Latvijas vēsturē un pārsniegs desmit miljardus eiro. Tikmēr finansiālā krīze skārusi PNB banku. Naudas trūkuma dēļ Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) padome ārkārtas sēdē ir pieņēmusi lēmumu apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu PNB bankā un lēmusi par noguldījumu nepieejamību.

Savukārt Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) šonedēļ izteicis nožēlu par Latvijas lēmumu pirkt elektroenerģiju, kas tiks saražota Baltkrievijā netālu no Lietuvas robežas topošajā Astravjecas atomelektrostacijā (AES), taču atzinis, ka šāds lēmums viņam nav bijis negaidīts.

Tikmēr Igaunijā grasās reformēt pensiju sistēmu; pieaugums pensijās gan netiek solīts.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Izaugsme, Kritums, Lēmums, Cīņa, Pārmaiņas, Vilšanās, Skaidrojums

IZAUGSME:

Kariņš: Nākamā gada budžets būs lielākais Latvijas vēsturē

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš

Nākamā gada budžets būs līdz šim lielākais Latvijas vēsturē un pārsniegs desmit miljardus eiro, raidījumā Rīta Panorāma pauda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Premjers apgalvoja, ka budžets, pateicoties ekonomiskajai izaugsmei, būs pieaudzis par 500 miljoniem eiro.

Komentējot to, ka ekonomiskā izaugsme tomēr palēninās, Kariņš neredz pamatu satraukumam – pat ja tempi samazinās, ekonomika aizvien aug. Tomēr līdzekļu palielināšanās nāk ar citām problēmām – ministriju vajadzības nesamazinās un budžetam pieplūdušo naudu tās saredz kā iespēju risināt sen atliktus jautājumus. Taču vajadzību ir vairāk nekā budžeta pieaugums ļautu segt, skaidro premjers.

 

Vairāk uzziniet: šeit.

KRITUMS:

«Ātrajiem» un Latvijas slimnīcām trūkst vairāk nekā 1 000 medicīnas darbinieku

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Latvijas slimnīcās un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) kopumā trūkst vairāk nekā 1 000 ārstu, māsu un citu veselības aprūpes profesionāļu, liecina  Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē sniegtā informācija.

NMPD vadītāja Liene Cipule informēja, ka dienestā vakantas ir 587 darba vietas, kas ir 20% no kopējā slodžu skaita dienestā. No tām 460 ir ārstniecības personas, kas nozīmē, ka, nerodot citus risinājumus, dienests nevarētu nokomplektēt 51 brigādi. Kopumā dienestā darbojas 190 brigādes.

Vairāk uzziniet: šeit.

LĒMUMS:

Vēl viens kritušais – FKTK aptur PNB bankasdarbību

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Apturēta PNB bankas (iepriekš Norvik banka) darbība, informēja Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK).

FKTK lēmums paredz, ka ceturtdien, 15.augustā, pulksten 21 bankai pilnībā jāpārtrauc finanšu pakalpojumu sniegšana, ieskaitot klientu maksājumu izpildi. Šāds lēmums pieņemts, lai nepieļautu bankas līdzekļu aizplūšanu. Tas nozīmē, ka no attiecīgā brīža PNB bankas karšu, internetbankas maksājumu un bankomātu darbība ir apturēta.

Komisijā informēja, ka, ievērojot Eiropas Centrālās bankas un Eiropas Vienotā noregulējuma valdes lēmumus, aptur finanšu pakalpojumu sniegšanu PNB bankā un pieņem lēmumu par noguldījumu nepieejamību.

Vairāk uzziniet: šeit.

PĀRMAIŅAS:

Igaunija grasās reformēt pensiju sistēmu; pieaugums pensijās gan netiek solīts

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Igaunijas koalīcijas partijas Tēvzeme (Isamaa) līderis Helirs Valdors Sīders (Helir-Valdor Seeder) apstiprinājis, ka valdība vienojusies par viņa rosināto pensiju reformu, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Igaunijas Centra partijaIgaunijas konservatīvā tautas partija (EKRE) un Tēvzeme vienojušās padarīt Igaunijas pensiju sistēmas «otro pīlāru» par izvēles iespēju. Kopš 2010.gada sistēma, kura paredz, ka darbinieki iemaksā 2% no algas, lai izlīdzinātu darba devēja iemaksas (tā saukto «pirmo pīlāru»), bijusi obligāta. Kritiķi teikuši, ka sistēma nesaskan ar ekonomiku kopumā un cilvēkiem vajadzētu būt vairāk kontroles pār to, kā investēt, tajā skaitā privātajiem pensiju fondiem («trešo pīlāru»).

 

Vairāk uzziniet: šeit. 

VILŠANĀS:

Nausēda pauž nožēlu par Latvijas lēmumu pirkt Astravjecas AES elektroenerģiju

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) izteicis nožēlu par Latvijas lēmumu pirkt elektroenerģiju, kas tiks saražota Baltkrievijā netālu no Lietuvas robežas topošajā Astravjecas atomelektrostacijā (AES), bet atzinis, ka šāds lēmums viņam nav bijis negaidīts.

Pēc Nausēdas teiktā, Latvijas valdība tādu lēmumu pieņēmusi, nepabeidzot konsultācijas ar Lietuvas Enerģētikas ministriju.

«Latvieši pieņēmuši politisku lēmumu. Ciktāl man zināms, konsultācijas ar Lietuvas Enerģētikas ministriju ir notikušas, bet, tās nepabeidzot, pieņemts šāds lēmums, ko atliek vienīgi nožēlot,» viņš trešdien, 14.augustā, sacījis žurnālistiem Berlīnē, kur uzturas divu dienu vizītē.

Vairāk uzziniet: šeit.

SKAIDROJUMS:

Ievēlēt Rīgas mēru domniekiem būs tiesības arī pēc noteiktā divu mēnešu termiņa

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Neraugoties uz to, ka 21.augustā apritēs divi mēneši kopš Rīgas dome strādā bez priekšsēdētāja, kas ļauj rosināt lemt par domes atlaišanu, ievēlēt mēru deputātiem būs tiesības arī pēc šī datuma, stāsta vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) padomnieks juridiskajos jautājumos Valdis Verners.

Ja dome divus mēnešus strādā bez priekšsēdētāja, tas Ministru kabinetam ļauj ierosināt Saeimai domes atlaišanu. Taču deputātiem arī pēc šī datuma joprojām ir iespēja ievēlēt mēru, jo viņi nezaudē savu deputāta statusu, viņš skaidro.

«Darbojoties likuma Par pašvaldībām noteiktās procedūras ietvaros, viņi var noturēt domes sēdes un pieņemt lēmumus, tajā skaitā politisko lēmumu par domes priekšsēdētāja ievēlēšanu,» skaidro Verners.

Vairāk uzziniet: šeit.

CĪŅA:

ReRe Būve 1, iespējams, mēģina apiet Publisko iepirkumu likumu, tā VNĪ

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Rere Būve 1 publiski norāda uz vēlmi turpināt līguma īstenošanu, taču būvnieka iesniegtajā darbu veikšanas jaunajā grafikā Jaunajā Rīgas teātrī (JRT) mainīts ir pilnīgi viss – apjoms, termiņš, budžets, pauž VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ). «Ja mainās vai pieaug visi būtiskie līguma nosacījumi, tad, VNĪ ieskatā, šādi būvnieks nevis turpina esošā līguma izpildi, bet cenšas noslēgt jaunu līgumu bez konkursa izsludināšanas,» uzsver VNĪ valdes priekšsēdētājs Andris Vārna.

«Tātad – iespējams pat uzskatīt, ka šis varētu būt mēģinājums apiet Publisko iepirkumu likumu. VNĪ to nevar un nedrīkst pieļaut.»

Līdzīgi kā Rere Būve 1 atteicās labprātīgi nodot JRT būvlaukumu, VNĪ paredz, ka Rere Būve 1 mēģinās panākt lieguma uzlikšanu turpmākiem JRT būvdarbiem, pauž VNĪ.

Vairāk uzziniet: šeit.

BAŽAS:

Bez kautrēšanās. VID Nodokļu un muitas policiju izmanto politiskajiem pasūtījumiem – ziņo darbinieki

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš

Politisko pasūtījumu pildīšana, izrēķināšanās, dubulti standarti, faktu sagrozīšana un angažētība – šādus pārmetumus Valsts ieņēmuma dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvaldes darbinieki veltījuši iestādes direktoram Kasparam Podiņam savā vēstulē VID ģenerāldirektorei Ievai Jaunzemei.

«Vēršamies pie Jums ar iesniegumu, jo jau gada sakumā viss kolektīvs bija liecinieki tam, kā direktors Kaspars Podiņš pilda dažādus politiskos pasākumus, neļaujot izmeklēt uzsāktos kriminālprocesus un sodot darbiniekus, kuri viņam neklausa,» teikts iesniegumā.

«Mēs ik dienu saskaramies ar viņa dubultajiem standartiem un faktu sagrozīšanu, kā arī nu jau bez kautrēšanās VID Nodokļu un muitas policija tiek izmantota politiskajiem pasūtījumiem.»

Iesniegumā arī norādīts, ka pēdējā laikā presē arvien vairāk izskan bažas par tiesību aizsardzības iestāžu angažētību un to izmantošanu politisko rēķinu kārtošanā. Turklāt Jaunzemei skarbi pārmests – tā vietā, lai rīkotos, viņa nodarbojas ar savas «ādas» glābšanu.

Vairāk uzziniet: šeit.

 


Pievienot komentāru

Bildēs: Pasaule vienojas klimata aizsardzībai

Piektdien daudzviet pasaulē ar sevišķi lielu aktivitāti norisinās iknedēļas protesta akcija Piektdiena nākotnei. ko aizsākuši skolēni, lai panāktu, ka valstu valdības un ietekmīgu uzņēmumu vadītāji sāk iestāties pret siltumnīcefekta gāzu izplūdēm.

ERAB domā pārdot Šiauliu bankas akcijas, bet neplāno aiziet no bankas Citadele

Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka gatavojas pārdot Lietuvas Šiauliu bankas akcijas, tomēr pagaidām neplāno aiziet no bankas Citadele.

Uzņēmums: Rīgā vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Lietuvu

Rīgas īres tirgu ir salīdzinoši neliels maza izmēra dzīvokļu piedāvājums, savukārt vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Viļņu un Tallinu.

Konkurences padome atļāvusi Bauskas alus kapitāldaļu pārdošanu Cido grupai

Konkurences padome ir apstiprinājusi SIA Bauskas alus 100% kapitāldaļu pārdošanu CIDO Grupai bez īpašiem nosacījumiem. Darījumu paredzēts pilnībā noslēgt pāris mēnešu laikā.

Līdz šim deviņiem bērniem no Siguldas atklāta salmoneloze, bet pieciem – zarnu nūjiņu infekcija

Līdz šim salmoneloze laboratoriski apstiprināta deviņiem, bet šiga toksīnu veidojošās zarnu nūjiņas izraisītā infekcija jeb STEC – pieciem bērniem no Siguldas puses, informē Slimību profilakses un kontroles centrā.

Rimšēvičs: Komercbankas Latvijas Bankā glabā piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» ekonomikā

Patlaban komercbankas Latvijas Bankā glabā aptuveni piecus miljardus eiro, ko varētu «iepludināt» valsts ekonomikā, informē centrālās bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Latvijas Banka IKP pieauguma prognozi šim gadam samazina līdz 2,5%

Latvijas Banka samazinājusi IKP pieauguma prognozi šim gadam no iepriekš lēstajiem 2,9%, pēc izlīdzinātajiem datiem, līdz 2,5%, bet nākamajam gadam–- no 3,1% līdz 2,6%.

ES pārliecināta par jaunu Krievijas-Ukrainas gāzes līgumu, Ukraina kritiska

Sarunās Briselē par ilgtermiņa līgumu starp Krieviju un Ukrainu par Krievijas gāzes tranzītu uz Eiropas Savienības valstīm sperti soļi, lai panāktu jauna līguma noslēgšanu. Ukraina tikmēr atkārtojusi iespēju pārtraukt gāzes tranzītu cauri savai teritorijai.

Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs

Ēdinātājs Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības un pieļāvis pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs Ieviņa un Saulīte.

Latvijā ražotāju cenu līmenis rūpniecībā augustā samazinājās par 0,1%

Salīdzinot ar 2019.gada jūliju, augustā ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos prokurora amatam Latvijas skaļāko korupcijas lietu nodaļā

Prokuratūra izsludinājusi pieteikšanos uz Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora amata vakanci.

Igaunija nokļūst Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras Direktoru valdē

Igaunija pirmoreiz ievēlēta Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras vadībā, kur tās mērķi ir iestāties pret kodolieroču izplatību un par radioaktīvo atkritumu iespējami drošu noglabāšanu.

EP rosina noteikt atceres dienu cīnītājiem pret totalitārismu

Eiropas Parlamenta deputāti rosina noteikt 25.maiju, kas ir Aušvicas varoņa Vitolda Pilecka nāvessoda gadadiena, par Starptautisko dienu varonīgo cīnītāju pret totalitārismu atcerei.

Rīgas Centrāltirgus kļuvis pieejamāks iedzīvotājiem ar kustību traucējumiem

Ņemot vērā iedzīvotāju iebildumus, Rīgas Centrāltirgus Gastronomijas paviljons tagad padarīts pieejamāks cilvēkiem ar kustību traucējumiem un ērtāks pārdevējiem.

Ministrs: Igaunija pat neapspriedīs centralizētu ES migrantu uzņemšanu

Eiropas Savienības dalībvalstis aicina pārskatīt bloka migrācijas politiku, lai panāktu visu dalībvalstu līdzdalību migrantu uzņemšanā. Starpvalstu diskusiju atteicies apmeklēt Igaunijas iekšlietu ministrs, norādot, ka Igaunija nevēlas pat apspriest priekšlikumu.

Aptur Saeimas ēkas atsevišķu telpu ekspluatāciju

Lai veiktu padziļinātu būvkonstrukciju izpēti, Saeimas Prezidijs pieņēma lēmumu ierobežot atsevišķu telpu ekspluatāciju Saeimas ēkā Jēkaba ielā 11.

Ievestā benzīna apmērs septiņos mēnešos sarucis par 6,7%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad septiņos mēnešos samazinājies par 6,7% salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 0,1% vairāk.

Ryanair Olīrijam piesolīta 99 miljonu eiro piemaksa

Eiropā lielākās lidsabiedrības Ryanair akcionāri ar 50,5% balsīm apstiprinājuši jaunu piemaksu kārtību uzņēmuma izpilddirektoram Maiklam Olīrijam. Ļoti veiksmīgas darbības gadījumā tā paredz piecos gados viņam izmaksāt 99 miljonus eiro.

Kad studenti «pazūd» darba tirgū un neatgriežas. Saruna ar RISEBA rektori

Vēlme ātrāk kļūt patstāvīgiem un pelnīt pašiem savu naudu nereti izkonkurē vēlmi studēt, sarunā ar BNN pauž RISEBA rektore Irina Senņikova, runājot par nepabeigtu mācību problēmu Latvijā.

Austrija bloķē ES-Dienvidamerikas tirdzniecības līgumu lietusmežu, darba tiesību dēļ

Brīvās tirdzniecības līgums starp ES un Dienvidamerikas lielāko tirdzniecības bloku Mercosur gatavots 20 gadus, taču Austrijas valdošās koalīcijas partijas ir to noraidījušas ar mērķi saglabāt Amazones mežus un darba tiesību ievērošanu.

Plāno liegt pašvaldībām reģistrēt savus plašsaziņas līdzekļus

Likumprojekts paredz, ka pašvaldībām līdz 2019.gada 31.decembrim būs jāiesniedz Uzņēmumu reģistram pieteikumu par to īpašumā esošo masu informācijas līdzekļu izslēgšanu no reģistra.

PVD: Pārbaudēs Siguldas bērnudārzos zarnu nūjiņas vairāk nav konstatētas

Izmeklējot zarnu infekcijas izplatības cēloni Siguldā, ir izdarīts maksimālais, lai jauni saslimšanas gadījumi nenotiktu, piektdien, 20.septembrī, intervijā Latvijas Radio sacījis PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

Vēl saglabāsies lietains un vējains laiks

Brīvdienās laika apstākļus turpinās noteikt ciklonu darbība, tādēļ debesis skaidrosies tikai brīžiem, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Maršruts nedēļas nogalei: Ābolu svētki, Miķeļu gaviles un Baltu vienības uguns

Rudens vēsais laiks nav nobiedējis pasākumu rīkotājus, un Latvijas iedzīvotāji un viesi aicināti gan uz ābolu talku, gan uz inovatīvu kopā būšanu diennakts garumā, gan uz gardēžu tikšanos par godu Miķeļiem un rudens ražai.

«Ieklausieties zinātniekos,» klimata aktīviste Thunberga aicina ASV Kongresu

Amerikas Savienoto Valstu Kongresā dots vārds pusaudžu klimata aizsardzības aktīvistei Grētai Thunbergai. Ņemot vērā ASV valdības nevēlēšanos uzņemties saistības, kas paredzētas Parīzes klimata nolīgumā, zviedriete norādījusi, ka zinātniski fakti nav viedoklis, kam var piekrist vai nepiekrist.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->