bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 03.04.2020 | Vārda dienas: Daira, Dairis, Daiva, Daivis

BNN nedēļas apkopojums: Lielākais budžets Latvijas vēsturē. Apturēta PNB bankas darbība. Lietuvas nožēla par Latvijas lēmumu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUŠonedēļ pār Latviju nākušas pozitīvas ziņas – Ministru prezidents Krišjānis Kariņš paziņoja, ka nākamā gada budžets būs līdz šim lielākais Latvijas vēsturē un pārsniegs desmit miljardus eiro. Tikmēr finansiālā krīze skārusi PNB banku. Naudas trūkuma dēļ Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) padome ārkārtas sēdē ir pieņēmusi lēmumu apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu PNB bankā un lēmusi par noguldījumu nepieejamību.

Savukārt Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) šonedēļ izteicis nožēlu par Latvijas lēmumu pirkt elektroenerģiju, kas tiks saražota Baltkrievijā netālu no Lietuvas robežas topošajā Astravjecas atomelektrostacijā (AES), taču atzinis, ka šāds lēmums viņam nav bijis negaidīts.

Tikmēr Igaunijā grasās reformēt pensiju sistēmu; pieaugums pensijās gan netiek solīts.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Izaugsme, Kritums, Lēmums, Cīņa, Pārmaiņas, Vilšanās, Skaidrojums

IZAUGSME:

Kariņš: Nākamā gada budžets būs lielākais Latvijas vēsturē

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš

Nākamā gada budžets būs līdz šim lielākais Latvijas vēsturē un pārsniegs desmit miljardus eiro, raidījumā Rīta Panorāma pauda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Premjers apgalvoja, ka budžets, pateicoties ekonomiskajai izaugsmei, būs pieaudzis par 500 miljoniem eiro.

Komentējot to, ka ekonomiskā izaugsme tomēr palēninās, Kariņš neredz pamatu satraukumam – pat ja tempi samazinās, ekonomika aizvien aug. Tomēr līdzekļu palielināšanās nāk ar citām problēmām – ministriju vajadzības nesamazinās un budžetam pieplūdušo naudu tās saredz kā iespēju risināt sen atliktus jautājumus. Taču vajadzību ir vairāk nekā budžeta pieaugums ļautu segt, skaidro premjers.

 

Vairāk uzziniet: šeit.

KRITUMS:

«Ātrajiem» un Latvijas slimnīcām trūkst vairāk nekā 1 000 medicīnas darbinieku

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Latvijas slimnīcās un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) kopumā trūkst vairāk nekā 1 000 ārstu, māsu un citu veselības aprūpes profesionāļu, liecina  Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē sniegtā informācija.

NMPD vadītāja Liene Cipule informēja, ka dienestā vakantas ir 587 darba vietas, kas ir 20% no kopējā slodžu skaita dienestā. No tām 460 ir ārstniecības personas, kas nozīmē, ka, nerodot citus risinājumus, dienests nevarētu nokomplektēt 51 brigādi. Kopumā dienestā darbojas 190 brigādes.

Vairāk uzziniet: šeit.

LĒMUMS:

Vēl viens kritušais – FKTK aptur PNB bankasdarbību

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Apturēta PNB bankas (iepriekš Norvik banka) darbība, informēja Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK).

FKTK lēmums paredz, ka ceturtdien, 15.augustā, pulksten 21 bankai pilnībā jāpārtrauc finanšu pakalpojumu sniegšana, ieskaitot klientu maksājumu izpildi. Šāds lēmums pieņemts, lai nepieļautu bankas līdzekļu aizplūšanu. Tas nozīmē, ka no attiecīgā brīža PNB bankas karšu, internetbankas maksājumu un bankomātu darbība ir apturēta.

Komisijā informēja, ka, ievērojot Eiropas Centrālās bankas un Eiropas Vienotā noregulējuma valdes lēmumus, aptur finanšu pakalpojumu sniegšanu PNB bankā un pieņem lēmumu par noguldījumu nepieejamību.

Vairāk uzziniet: šeit.

PĀRMAIŅAS:

Igaunija grasās reformēt pensiju sistēmu; pieaugums pensijās gan netiek solīts

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Igaunijas koalīcijas partijas Tēvzeme (Isamaa) līderis Helirs Valdors Sīders (Helir-Valdor Seeder) apstiprinājis, ka valdība vienojusies par viņa rosināto pensiju reformu, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Igaunijas Centra partijaIgaunijas konservatīvā tautas partija (EKRE) un Tēvzeme vienojušās padarīt Igaunijas pensiju sistēmas «otro pīlāru» par izvēles iespēju. Kopš 2010.gada sistēma, kura paredz, ka darbinieki iemaksā 2% no algas, lai izlīdzinātu darba devēja iemaksas (tā saukto «pirmo pīlāru»), bijusi obligāta. Kritiķi teikuši, ka sistēma nesaskan ar ekonomiku kopumā un cilvēkiem vajadzētu būt vairāk kontroles pār to, kā investēt, tajā skaitā privātajiem pensiju fondiem («trešo pīlāru»).

 

Vairāk uzziniet: šeit. 

VILŠANĀS:

Nausēda pauž nožēlu par Latvijas lēmumu pirkt Astravjecas AES elektroenerģiju

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) izteicis nožēlu par Latvijas lēmumu pirkt elektroenerģiju, kas tiks saražota Baltkrievijā netālu no Lietuvas robežas topošajā Astravjecas atomelektrostacijā (AES), bet atzinis, ka šāds lēmums viņam nav bijis negaidīts.

Pēc Nausēdas teiktā, Latvijas valdība tādu lēmumu pieņēmusi, nepabeidzot konsultācijas ar Lietuvas Enerģētikas ministriju.

«Latvieši pieņēmuši politisku lēmumu. Ciktāl man zināms, konsultācijas ar Lietuvas Enerģētikas ministriju ir notikušas, bet, tās nepabeidzot, pieņemts šāds lēmums, ko atliek vienīgi nožēlot,» viņš trešdien, 14.augustā, sacījis žurnālistiem Berlīnē, kur uzturas divu dienu vizītē.

Vairāk uzziniet: šeit.

SKAIDROJUMS:

Ievēlēt Rīgas mēru domniekiem būs tiesības arī pēc noteiktā divu mēnešu termiņa

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Neraugoties uz to, ka 21.augustā apritēs divi mēneši kopš Rīgas dome strādā bez priekšsēdētāja, kas ļauj rosināt lemt par domes atlaišanu, ievēlēt mēru deputātiem būs tiesības arī pēc šī datuma, stāsta vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) padomnieks juridiskajos jautājumos Valdis Verners.

Ja dome divus mēnešus strādā bez priekšsēdētāja, tas Ministru kabinetam ļauj ierosināt Saeimai domes atlaišanu. Taču deputātiem arī pēc šī datuma joprojām ir iespēja ievēlēt mēru, jo viņi nezaudē savu deputāta statusu, viņš skaidro.

«Darbojoties likuma Par pašvaldībām noteiktās procedūras ietvaros, viņi var noturēt domes sēdes un pieņemt lēmumus, tajā skaitā politisko lēmumu par domes priekšsēdētāja ievēlēšanu,» skaidro Verners.

Vairāk uzziniet: šeit.

CĪŅA:

ReRe Būve 1, iespējams, mēģina apiet Publisko iepirkumu likumu, tā VNĪ

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Rere Būve 1 publiski norāda uz vēlmi turpināt līguma īstenošanu, taču būvnieka iesniegtajā darbu veikšanas jaunajā grafikā Jaunajā Rīgas teātrī (JRT) mainīts ir pilnīgi viss – apjoms, termiņš, budžets, pauž VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ). «Ja mainās vai pieaug visi būtiskie līguma nosacījumi, tad, VNĪ ieskatā, šādi būvnieks nevis turpina esošā līguma izpildi, bet cenšas noslēgt jaunu līgumu bez konkursa izsludināšanas,» uzsver VNĪ valdes priekšsēdētājs Andris Vārna.

«Tātad – iespējams pat uzskatīt, ka šis varētu būt mēģinājums apiet Publisko iepirkumu likumu. VNĪ to nevar un nedrīkst pieļaut.»

Līdzīgi kā Rere Būve 1 atteicās labprātīgi nodot JRT būvlaukumu, VNĪ paredz, ka Rere Būve 1 mēģinās panākt lieguma uzlikšanu turpmākiem JRT būvdarbiem, pauž VNĪ.

Vairāk uzziniet: šeit.

BAŽAS:

Bez kautrēšanās. VID Nodokļu un muitas policiju izmanto politiskajiem pasūtījumiem – ziņo darbinieki

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš

Politisko pasūtījumu pildīšana, izrēķināšanās, dubulti standarti, faktu sagrozīšana un angažētība – šādus pārmetumus Valsts ieņēmuma dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvaldes darbinieki veltījuši iestādes direktoram Kasparam Podiņam savā vēstulē VID ģenerāldirektorei Ievai Jaunzemei.

«Vēršamies pie Jums ar iesniegumu, jo jau gada sakumā viss kolektīvs bija liecinieki tam, kā direktors Kaspars Podiņš pilda dažādus politiskos pasākumus, neļaujot izmeklēt uzsāktos kriminālprocesus un sodot darbiniekus, kuri viņam neklausa,» teikts iesniegumā.

«Mēs ik dienu saskaramies ar viņa dubultajiem standartiem un faktu sagrozīšanu, kā arī nu jau bez kautrēšanās VID Nodokļu un muitas policija tiek izmantota politiskajiem pasūtījumiem.»

Iesniegumā arī norādīts, ka pēdējā laikā presē arvien vairāk izskan bažas par tiesību aizsardzības iestāžu angažētību un to izmantošanu politisko rēķinu kārtošanā. Turklāt Jaunzemei skarbi pārmests – tā vietā, lai rīkotos, viņa nodarbojas ar savas «ādas» glābšanu.

Vairāk uzziniet: šeit.

 


Pievienot komentāru

Baltkrievija noraida Lietuvas bažas par rīcības trūkumu pret COVID-19

Lietuva šonedēļ paudusi satraukumu, ka Baltkrievijas valdība nerīkojas adekvāti koronavīrusa pandēmijā un var kļūt par nekontrolētu slimības perēkli, kas apdraud kaimiņus. Minska šo kritiku ir noraidījusi, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Palielina sodu par ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu pārkāpšanu

Paaugstināts naudas sods par epidemioloģiskās drošības prasību, kā arī par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu.

Mājas. Ziepes. Divi metri – SPKC atgādina galvenos piesardzības pasākumus

SPKC iesaka palikt mājās, ja tas ir iespējams, strādāt attālināti un atturēties no publisku vietu apmeklēšanas vispār vai darīt to tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā.

COVID-19 pandēmija un korupcijas riski. Kā valdībai un sabiedrībai pret tiem nodrošināties?

Saeimai jāturpina darbs pie lobēšanas atklātības regulējuma izstrādes, lai iespējami ātri palielinātu izsekojamību un atklātību par pieņemtajiem lēmumiem, t. sk. ar krīzi un pēckrīzes situāciju saistītajiem.

ANO Ģenerālā asambleja aicina ciešāk sadarboties bezprecedenta situācijā

ANO Ģenerālajā asamblejā pasaules valstis ir vienbalsīgi apstiprinājušas rezolūciju, kur atzīts, ka pandēmijas ietekmei uz cilvēci nav precedenta, un aicinājušas valstis pastiprināti sadarboties, lai apturētu postošās slimības izplatību, ziņo Kataras raidorganizācija Al Jazeera.

Jaunākie dati par COVID-19 Baltijā. Latvijā – 493, Lietuvā – 696

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Izvēli par otrajā pensiju līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanu varēs atlikt

«Šie grozījumi ir būtiski visiem tiem, kam pensijā jādodas tuvākajā laikā, lai viņi nezaudētu otrā līmeņa uzkrājumus. Svarīgi ir neizdarīt straujas darbības laikā, kad finanšu tirgi piedzīvo krīzi, bet nogaidīt, kad situācija stabilizējas.»

Akciju cenas pieaug, kāpjot naftas cenām

ASV un Eiropas akciju cenas ceturtdien, 2.aprīlī, pieaugušas, investoriem svārstoties starp pēkšņu naftas cenu kāpumu un satraucošiem ekonomikas datiem.

Pasaulē COVID-19 saslimšanas gadījumi pārsniedz 1 000 000

Pasaulē apstiprināto COVID-19 saslimšanas gadījumu kopskaits ir pārsniedzis vienu miljonu, un no slimības komplikācijām ir miruši kopumā 52 500 cilvēku, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Brīvdienās mainīgs laiks, taču nākamnedēļ gaidāmi pat +18 grādi

Tuvākās nedēļas laikā gaidāmi mainīgi laikapstākļi – brīvdienās vēl naktīs gaidāms sals, bet jaunnedēļ kļūs daudz siltāks, dienā temperatūrai sasniedzot +13…+18 grādus pēc Celsija.

Budžeta ieņēmumi martā par aptuveni 7% atpalikuši no plāna

Līdz ar COVID-19 izraisītās krīzes vēršanos plašumā martā Latvijas budžeta ieņēmumi par 7,2% atpalikuši no plāna.

Lietuva ceļ vīrusa slimnieku izsekošanu pāri cilvēktiesībām

Kas ir liekams pirmajā vietā ārkārtas situācijā, kāda ir vispasaules COVID-19 pandēmija? Protams, kārtība. Bet kā ar cilvēktiesībām? Represīvās valstīs kā Ķīnā un Krievijā sērgas savaldīšanai ir izvēlēta pātaga, tikmēr vecās Rietumu demokrātijas joprojām uzskata, ka aicinājumi un brīdinājumi darbojas labāk. Kādu ceļu iet Lietuva?

Aizliedz ārkārtējā situācijā nepieciešamo zāļu eksportu no Latvijas

Zāļu valsts aģentūrai ar rīkojumu uzdots izveidot sarakstu ar ārkārtējā situācijā nepieciešamajām zālēm, ņemot vērā Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas COVID-19 ārstēšanai.

Viesnīca Roma atlaiž visus darbiniekus, jo tai neapstiprina dīkstāves pabalsta saņemšanu

Viesnīcā Roma tiek atlaisti visi darbinieki, jo nav gūts Valsts ieņēmumu dienesta apstiprinājums dīkstāves pabalstu saņemšanai.

Plāno grozīt likumu, lai MK varētu vairākkārtīgi pagarināt ārkārtas stāvokli, nevis tikai vienu reizi līdz trim mēnešiem

Patlaban likums paredz, ka nepieciešamības gadījumā Ministru kabinetam ir tiesības vienu reizi pagarināt izsludināto ārkārtējo situāciju uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

Dīkstāves reglamentu piemēros uzņēmumiem ar nodokļu parādiem

Ar grozījumiem noteikumos paredzēts, ka dīkstāves pabalstu varēs saņemt darbinieki no tāda krīzes skarta darba devēja, kam uz pieteikuma iesniegšanas brīdi nodokļu parāds nepārsniedz 1 000 eiro. 

Ķīnas pilsētā aizliedz ēst suņus un kaķus

Ķīnas lielpilsētā Šeņdžeņā aizliegs pārdot un lietot uzturā suņu un kaķu gaļu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Evai Mārtužai apstiprina deputātes pilnvaras uz laiku

Līdz ar to pastāvīgo 13.Saeimas deputāta mandātu iegūst Jānis Butāns. Viņš pagājušā gada janvārī Saeimas sastāvā iestājās uz laiku, kamēr ministra pienākumus pilda Tālis Linkaits.

COVID-19 dēļ armiju iesaistīs arī patruļās uz robežas ar Baltkrieviju

No 30.marta, atsaucoties Valsts robežsardzes lūgumam, NBS iesaistījušies Latvijas-Krievijas robežas uzraudzībā.

ASV koronavīrusa upuru skaits pārsniedz 5 000, Itālijā – 12 400

Valstī ar pasaulē vislielāko COVID-19 saslimušo skaitu, ASV, nāves gadījumu skaits paātrinās un ir pārsniedzis 5 000. Itālijā, kas ir valsts ar pasaulē vislielāko slimības upuru skaitu, reģistrēti 12 430 mirušie no slimības komplikācijām, ziņo BBC un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs.

Pirmās instances tiesa no Gobzema piedzen gandrīz 12 000 eiro par Bunkus ģimenes goda un cieņas aizskaršanu

Tiesa daļēji apmierinājusi nogalinātā advokāta Mārtiņa Bunkus ģimenes prasību pret Saeimas deputātu Aldi Gobzemu par tās goda un cieņas aizskaršanu, lemjot no deputāta piedzīt 11 833 eiro.

Igaunijā slēdz degslānekļa atradni pēc strādnieka inficēšanās ar COVID-19

Igaunijā ir slēgta viena no divām lielajām degslānekļa atradnēm valstī, jo vienam raktuvju darbiniekam ir apstiprināta saslimšanas ar COVID-19, tādēļ mājās nosūtīti ap 800 raktuvju darbinieki, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Vitenbergu apstiprina ekonomikas ministra amatā

Par Vitenbergu ministra amatā nobalsoja 69 deputāti, seši balsojuši pret, bet divi parlamentārieši balsojumā atturējās.

Koronavīrusa inficēšanās gadījumi Baltijā. Latvijā – 458, Lietuvā – 649, Igaunijā – 858

Igaunijā ārkārtas stāvoklis ir izsludināts līdz 1.maijam, un Lietuvā – līdz 13.aprīlim valstī ir aizliegti sporta, kultūras, atpūtas un izklaides pasākumi.

Vācija paildzina pāru pulcēšanās ierobežojumus, lūdz neceļot pa Lieldienām

«Pandēmija neiet atvaļinājumā,» sacījusi Vācijas kanclere Angela Merkele , paziņojot par stingru pulcēšanās ierobežojumu termiņa pagarināšanu.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!