BNN nedēļas apkopojums: Ministru peripetijas. Ēnu ekonomikas pieaugums. NATO paplašināšanās

Nedēļa iesākās ar iekšlietu ministres Marijas Golubevas (AP) paziņojumu par demisiju, kam sekoja premjera Krišjāņa Kariņa (JV) prasība no amata atkāpties arī Nacionālo apvienību (NA) pārstāvošajam ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam. Lai arī NA norādīja, ka šāds lēmums ir neapdomīgs, premjers no sava uzstādījuma neatkāpās.

Latvijā šī gada aprīlī faktiskā bezdarba līmenis samazinājies par 0,3 procentpunktiem, līdz 6,8%. Turklāt vīriešu bezdarba līmenis sarucis straujāk nekā sieviešu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) darbaspēka apsekojuma dati.

Tikmēr ēnu ekonomika Covid-19 pandēmijas ietekmē augusi visās trijās Baltijas valstīs, naudas izteiksmē, kopējiem zaudētajiem nodokļu ieņēmumiem no ēnu ekonomikas Latvijā, pārsniedzot 2,7 miljardus eiro.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmās kā Golubevas demisija, Atbilde uz «šantāžu», Bezdarba līmenis sarūk, Ēnu ekonomika aug, NATO paplašināšanās un Krievijas kara noziegumi.

 

GOLUBEVAS DEMISIJA

Iekšlietu ministre Marija Golubeva paziņo par atkāpšanos no amata

Iekšlietu ministre Marija Golubeva. Foto: Ivars Soikāns/LETA

«Es atkāpjos, jo nav iespējams, strādāt iekšlietu ministra amatā, ja nav premjera atbalsta. Šobrīd nav tas laiks, kad atriebībā par netaisnīgu lēmumu partija pamestu valdību, līdz ar to sadarbība turpināsies,» pirmdien, 16.maijā, paziņojusi iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP), kura nolēmusi demisionēt.

«Par turpmāko sadarbību lemsim apvienībā – gan ar Nacionālo apvienību (NA), gan citiem, gan premjeru. Tas nenozīmē, ka esam gatavi kļūt par cilvēkiem, kas destabilizēs valdību,» preses konferencē sacījusi Golubeva.

Vairāk uzziniet šeit.

 

ATBILDE UZ «ŠANTĀŽU»

Premjers pieprasa arī ekonomikas ministra demisiju

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs. Foto: Edijs Pālens/LETA

Nacionālās apvienības (NA) veiktā «šantāžas mēģinājuma dēļ» Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) ir nolēmis prasīt ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga (NA) demisiju. 

NA varēs izvirzīt jaunu kandidātu ekonomikas ministra amatam. Vienlaikus gan Kariņš pieļauj iespēju NA pašai lemt par to, kuru no saviem ministriem nomainīt. Premjers skaidroja, ka Vitenbergs patlaban demisijai ticis izvēlēts kā «jaunākais» NA ministrs.

Vairāk uzziniet šeit.

 

BEZDARBA LĪMENIS SARŪK

Bezdarba līmenis aprīlī samazinās līdz 6,8%

Foto: Unsplash

Latvijā šī gada aprīlī faktiskā bezdarba līmenis bija 6,8%, un salīdzinājumā ar martu tas ir samazinājies par 0,3 procentpunktiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) darbaspēka apsekojuma dati.

Sieviešu bezdarba līmenis aprīlī samazinājās par 0,2 procentpunktiem līdz 5,7%, taču vīriešu – par 0,3 procentpunktiem, sasniedzot 7,9%.

Vairāk uzziniet šeit

 

ĒNU EKONOMIKA AUG

Pandēmija sekmējusi ēnu ekonomikas pieaugumu visā Baltijā

Foto: Edijs Pālens/LETA

Ēnu ekonomikas apjoms Latvijā pagājušajā gadā ir pieaudzis par 1,1%, sasniedzot 26,6% no iekšzemes kopprodukta (IKP), liecina publiskotie Rīgas Ekonomikas augstskolas (SSE Riga) Ēnu ekonomikas indeksa Baltijas valstīs rezultāti.

Naudas izteiksmē, kopējie zaudētie nodokļu ieņēmumi no ēnu ekonomikas Latvijā, pārsniedz 2,7 miljardus EUR. Covid-19 pandēmijas ietekmē ēnu ekonomikas apjoms 2021.gadā ir pieaudzis arī Lietuvā un Igaunijā.

Vairāk uzziniet šeit.

 

NATO PAPLAŠINĀŠANĀS

Somija un Zviedrija vēlas iestāties NATO

Foto: AFP/SCANPIX

Somija un Zviedrija trešdien, 18.maijā, iesniegusi pieteikumus dalībai NATO.

Abu valstu vēstnieki pieteikumus dalībai Ziemeļatlantijas alianses galvenajā mītnē Briselē iesniedza NATO ģenerālsekretāram Jensam Stoltenbergam (Jens Stoltenberg), kurš notikušo nosauca par vēsturisku.

Vairāk uzziniet šeit.

 

 

KRIEVIJAS KARA NOZIEGUMi

Aicina veidot starptautisku tribunālu kara noziegumu izmeklēšanai

Foto: AFP/SCANPIX

Ceturtdien pieņemtā rezolūcijā Eiropas Parlaments (EP) aicina veidot īpašu starptautisku tribunālu Krievijas kara noziegumu izmeklēšanai, informē EP pārstāvji Latvijā.

Rezolūcijā Eiropas Savienība tiek aicināta atbalstīt īpaša starptautiska tribunāla izveidi, lai sodītu par noziegumiem, kas nav Starptautiskās Krimināltiesas jurisdikcijā, un sauktu pie atbildības Krievijas un tās sabiedroto politiskos līderus un militāros komandierus.

Vairāk uzziniet šeit.

 

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas