BNN nedēļas apkopojums: Moneyval ziņojums. Skandāls ap VDD ēku. Žagars un Kairišs pie Dailes teātra «stūres»

Šķiet, finanšu tirgus «kapitālais remonts» ir atmaksājies. Šajā nedēļā tika publicēts Moneyval ziņojums, kurā secināts, ka Latvija lielākoties izpildījusi rekomendācijas finanšu nozares sakārtošanai. Aizvien ir jomas, kuras nepieciešams uzlabot, tomēr ir pamats cerībām, ka Latvija «pelēkajā sarakstā» nenokļūs.

Tikmēr Valsts drošības dienests (VDD) šajā nedēļā ir attapies ar sabiedrisko attiecību krīzi savās rokās. Lai gan pilsētvides aktīvisti jau ilgi runāja, ka bijušā velotreka Marss vietā varētu ierīkot parku un pat savāca nepieciešamo parakstu skaitu, lai iniciatīvu iesniegtu Saeimā, šajā nedēļā VDD paziņoja, ka visas šīs runas bijušas veltas. Teritorija jau 2017.gadā atvēlēta tam, lai tur celtu jauno VDD ēku. Pašlaik dienests ir izkaisīts pa vairākām ēkām, kuru stāvoklis neatbilst mūsdienu prasībām. Cik šis prieks izmaksās? Medijos izplatījušās dažādas teorijas, taču VDD saka – šī informācija ir valsts noslēpums.

Arī Dailes teātris varētu tikt pie jaunas sejas. Par tā direktoru iecelts Juris Žagars un par radošo direktoru – režisors Viesturs Kairišs. Skaidrs, ka pēc Dž. Dž. Džilindžera laika, šis teātrim ir pagrieziens par 180 grādiem.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmas kā Pamats cerībām, Zemes dalīšana, Pagrieziens pa 180 grādiem, Kritiens, Uzticība, Atkusnis, Jaunā prezidentūra un Baltijas ceļi.

PAMATS CERĪBĀM

Moneyval ziņojums: Latvija lielākoties izpildījusi rekomendācijas

Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas pasākumu novērtēšanas ekspertu komiteja Moneyval uzlabojusi Latvijas novērtējumu 11 rekomendāciju izpildē, liecina publiskotā informācija.

Tagad Moneyval uzskata, ka Latvija lielākoties izpildījusi Moneyval rekomendācijas tādās jomās kā finansiālas sankcijas saistībā ar terorismu un terorisma finansēšanu; finansiālas sankcijas saistībā ar masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanu; bezpeļņas organizācijas; klientu padziļināta izpēte; konkrētu nefinanšu biznesu un profesiju klientu padziļināta izpēte; finanšu institūciju regulēšana un uzraudzība, konkrētu nefinanšu biznesu un profesiju regulēšana un uzraudzība;   skaidras naudas kurjeri; izdošana, kā arī citas starptautiskās sadarbības formas.

Moneyval ziņojumā teikts, ka finansiālo sankciju saistībā ar terorismu un terorisma finansēšanu jomā Latvija ir novērsusi iepriekšējā ziņojumā minētos svarīgākos trūkumus, tostarp, pieņemot jaunus Ministru kabineta noteikumu un sankciju likuma grozījumus, Latvija ir ieviesusi mehānismus, kā identificēt sankciju objektus pēc ANO Drošības padomes kritērijiem un Finanšu darījumu darba grupas (FATF)  standartiem.

Vairāk uzziniet: šeit.

ZEMES DALĪŠANA

Bijušā velotreka vietā Rīgā būvēs jaunu Valsts drošības dienesta ēku, nevis parku

VDD, VEF, parks, Valsts drošības dienests, velotreks Marss, aktīvisti, parakstu vākšana, Vefresh,

Rīgā, bijušā velotreka Marss vietā, plānots būvēt jaunu ēku Valsts drošības dienestam (VDD), tādējādi, visticamāk, nebūs lemts piepildīties VEF rajona nekustamo īpašumu attīstītāju un iedzīvotāju iecerei šajā teritorijā izveidot parku.

VDD informēja, ka lēmums par jaunas VDD ēkas celšanu šajā vietā pieņemts 2017.gadā, bet šogad tikšot sākta būvniecība. VDD līdz šim neesot informējis sabiedrību par ieceri, jo neesot bijis tiesīgs publiskot informāciju, lai nepārkāptu likuma Par valsts noslēpumu normas. Tomēr tagad, ņemot vērā sabiedrības interesi, pieņemts lēmums deklasificēt daļu informācijas par plānoto VDD attīstības projektu.

Jauna ēka dienestam esot nepieciešama, jo pašlaik VDD ir izvietots vairākās ēkās un dienesta rīcībā esošās telpas esot nolietojušās.

Vairāk uzziniet: šeit.

PAGRIEZIENS PA 180 GRĀDIEM

Koncepta maiņa? Par Dailes teātra māksliniecisko direktoru kļūs Kairišs

Viesturs Kairišs, Juris Žagars, Dailes teātris, mākslinieciskais vadītājs, pārmaiņas
Viesturs Kairišs

Jaunais Dailes teātra valdes loceklis Juris Žagars par teātra māksliniecisko direktoru ir izvēlējies režisoru Viesturu Kairišu, kurš ir piekritis pildīt šo amatu, ceturtdien, 23.janvārī, žurnālistiem atklāja Žagars. 

Viņš atzīmēja, ka Kairišs būs mākslinieciskais direktors, nevis vadītājs, jo Kairiša pienākumos ietilps ne tikai atbildība par māksliniecisko saturu, bet arī par finansiālo situāciju.

Žagars arī norādīja, ka kopā ar Kairišu jau sācis strādāt pie nākotnes repertuāra.

Vairāk uzziniet: šeit.

KRITIENS

Korupcijas apkarotāji: Korupcijas uztveres indekss Latvijā pērn nedaudz pasliktinājies

Transparency International, korupcija, korupcijas uztvere, korupcijas indekss, korupcija Latvijā, Sabiedrība par atklātību Delna

Globālās pretkorupcijas koalīcijas Transparency International veidotajā Korupcijas uztveres indeksā 2019.gadā Latvijas pozīcijas nedaudz pasliktinājušās.

Pērn Latvijai indeksā piešķirti 56 punkti skalā no 0 līdz 100, kur nulle nozīmē, ka sabiedrības uztverē nav korupcijas, bet 100 – ka valstī ir augsts korupcijas līmenis. 2018.gada indeksā Latvijai bija piešķirti 58 punkti, kas mūsu valstij deva dalītu 41.vietu 180 vērtēto valstu un teritoriju vidū.

Jaunākajā indeksā Latvija ierindota dalītā 44. – 47.vietā kopā ar Kostariku, Čehiju un Gruziju.

Vairāk uzziniet: šeit.

UZTICĪBA

Latvijas iedzīvotāji visvairāk uzticas NBS, bet vismazāk – Saeimai

Aizsardzība, uzticēšanās, NBS, Saeima, Valsts prezidents, armija, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centrs, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmija,

Latvijas iedzīvotāji visvairāk uzticas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) un Valsts prezidentam, savukārt vismazāk uzticas Saeimai, liecina Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra pētījums.

Pētījumā ir pievērsta uzmanība tam, kāda kopsakarība pastāv starp uzticēšanos institūcijām un gribu aizstāvēt valsti. Līdz ar valsts institūcijām un pašvaldībām šajā pētījumā tiek analizēta arī uzticēšanās NBS, jo pētījumā par faktoriem, kas nosaka Baltijas valstu iedzīvotāju gribu aizstāvēt valsti, ir konstatēts, ka līdztekus nacionālajam lepnumam tikpat nozīmīgi faktori ir politiskā uzticēšanās un uzticēšanās bruņotajiem spēkiem.

Visaugstākā uzticēšanās starp pētījumā iekļautajām institūcijām ir NBS, kam uzticas 63% respondentu. Kā uzsver pētnieki, šajā ziņā gan jāpievērš uzmanība tam, ka pastāv būtiskas atšķirības etniskajā griezumā, jo bruņotajiem spēkiem uzticas 78% respondentu, kas ģimenē lieto latviešu valodu, un tikai 34% respondentu, kas ģimenē lieto krievu valodu.

Vairāk uzziniet: šeit.

ATKUSNIS

Linkaits: Bankas ir atsākušas Ventspils brīvostas termināļu apkalpošanu

ASV sankcijas, Aivars Lembergs, Tālis Linkaits, Ventspils, Ventspils brīvosta, Ventspils Brīvotsas pārvalde, sankcijas, tranzīts, Andris Purmalis, Ansis Zeltiņš, Rīgas brīvosta, Rīgas brīvostas pārvalde

Ventspils brīvostā situācija kļūst vienkāršāka, tostarp bankas ir atsākušas termināļu apkalpošanu, ceturtdien, 23.janvārī, žurnālistiem apliecinājis satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

Savukārt Ventspils brīvostas pārvaldnieks Andris Purmalis stāstīja, ka ar termināļiem tika runāts decembrī, kad bija krīzes situācija, tostarp tika skaidrots, kas jādara, lai tos neietekmētu ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) noteiktās sankcijas pēc 8.janvāra.

«Tas viss tika atrunāts. Kurš terminālis ir centīgāks, kā skolnieks, tas izpildīja savu mājasdarbu līdz 9.janvārim, bet cits šajā dienā vēl pildīja savus nenokārtotos eksāmenus. Un dažiem tas periods ievilkās,» skaidroja Purmalis, paužot sapratni pret bankām, kurām ir nepieciešamas garantijas, ka uz uzņēmumu neattiecas noteiktās sankcijas.

Vairāk uzziniet: šeit.

JAUNĀ PREZIDENTŪRA

Vējoni ievēl par Latvijas Basketbola savienības prezidentu

Raimonds Vējonis, Latvijas Basketbola savienība, LBS, Anete Jēkabsone-Žogota, basketbols
Raimonds Vējonis

Par Latvijas Basketbola savienības (LBS) prezidentu otrdien, 21.janvārī, ievēlēts bijušais Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, vēsta Latvijas sabiedrisko mediju portāls LSM.lv.

Par Vējoni LBS biedru sapulcē nobalsoja 34 biedri, bet par Aneti Jēkabsoni-Žogotu tika atdodas 14 balsis. Divi biļeteni tika atzīti par nederīgiem.

Uz LBS prezidenta amatu kandidēja Vējonis, Jēkabsone-Žogota un Kaspars Cipruss, kurš otrdien, 21.janvārī, pirms balsojuma savu kandidatūru atsauca, mudinot balsot par Vējoni.

Vairāk uzziniet: šeit.

BALTIJAS CEĻI

Lietuva pārdēvēs autoceļus, godinot Baltijas ceļu; mudinās Latviju un Igauniju darīt tāpat

Baltijas ceļš, Lietuva, Baltija, ceļi, autoceļi, maģistrāles, Lietuvas Satiksmes ministrija, Vladislavs Kondratovičs

Lietuva plāno godināt pirms vairāk nekā 30 gadiem notikušo Baltijas ceļa akciju, par Baltijas ceļu nosaucot maģistrālos autoceļus, uz kuriem cilvēki tolaik veidoja dzīvo ķēdi, kā arī iecerējusi aicināt līdzīgi rīkoties arī Latviju un Igauniju, paziņojusi Lietuvas Satiksmes ministrija.

Lietuvas satiksmes ministra vietnieks Vladislavs Kondratovičs (Vladislavas Kondratovičius) norādījis, ka ideju izteikusi parlamenta Brīvības cīņu un valsts vēsturiskās atmiņas komisija.

«Mēs vēlamies iemūžināt šo notikumu un par Baltijas ceļu nosaukt vairākus ceļu posmus, kur pirms vairāk nekā trīsdesmit gadiem pulcējās cilvēki,» Kondratovičs teicis ziņu aģentūrai BNS.

Vairāk uzziniet: šeit.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas