bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 18.11.2019 | Vārda dienas: Aleksandrs, Brīve, Doloresa
LatviaLatvija

BNN nedēļas apkopojums: Mūrniece atvainojas mediķiem. LNT beigas. Sāk skatīt Rimšēviča lietu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Nedēļas apkopojums, BNN nedēļas apkopojums, aktualitātes Latvijā, notikumi Latvijā

Novembra pirmā Saeimas sēde sākās ar Latvijai ne tik raksturīgu drūzmēšanos. Pie parlamenta ēkas ceturtdien, 7.novembrī, viens pēc otra protestēja mediķi un teritoriālās reformas pretinieki.

Ne vienam, ne otram neizdevās panākt cerēto. Pašvaldību reforma tika atbalstīta pirmajā lasījumā, un arī mediķi netika pie iepriekš solītās summas medicīnas darbinieku algām. Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK) atvainojās, ka Saeima pieņēmusi nepārdomātu lēmumu, lemjot par mediķu algu palielināšanu.

Ārsti protestus turpinās, no 8. līdz 14.novembrim īstenojot akciju Nolaid karogu, iededz sveci.

Tikmēr pārmaiņas novembra pirmajā nedēļā notikušas mediju vidē. Dienas Bizness izdeva pēdējo avīzes numuru pirms pāriešanas uz iknedēļas žurnāla formātu, bet All Media Baltics apstiprināja, ka LNT un TV3 ziņu dienesti tiks apvienoti un uzņēmums turpmāk strādās tikai ar zīmolu TV3.

Aizvadītajā nedēļā tiesā beidzot sāka skatīt Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča un uzņēmēja Māra Martinsona lietu. Mēļo, ka šis varētu būt kārtējais tiesas process, kas Latvijā izcelsies ar savu ilgumu.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmas kā Atvainošanās, Apvienošana, Lielā lieta, Jauna tiesa, Dārgās atvadas, Torņu spēles, Nākotne, Vakcinācijas un Attīstība.

ATVAINOŠANĀS:

Mūrniece mediķiem atvainojas par nepārdomāta lēmuma pieņemšanu

Kārlis Rācenis, protesta akcija, veselība, veselības budžets, Ināra Mūrniece

2019.gada 7.novembris. Saeimas priekšsēdētāja tiekas ar mediķu organizāciju pārstāvjiem.

«Savā un Saeimas vārdā dziļi atvainojos medicīnas nozarē strādājošajiem par pērn pieņemto neizpildāmo lēmumu par mediķu algu pieaugumu. Šā brīža situācijā to nav iespējams izpildīt. Vienlaikus ļoti labi apzināmies, ka veselības nozares finansējums ir nepietiekams, un kopā ar nozari esam gatavi turpināt darbu pie problēmu risinājumiem turpmākajos gados,» uzsver Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, ceturtdien, 7.novembrī, Saeimas namā tiekoties ar akcijas Viena diena bez medicīnas personāla pārstāvjiem.

Lai arī Saeimas balsojums par mediķu algu palielināšanas apmēru pirms gada bija vislabāko nodomu vadīts, tas bija bez finansiāla seguma un izrādījās pārāk optimistisks. Gan attiecībā uz ekonomisko prognozi, gan valsts budžeta iespējām. Šī parlamentam ir rūgta mācība, atzina Mūrniece.

Vienlaikus Saeimas priekšsēdētāja uzsvēra, ka veselības nozares finansējums ir un paliek gan Saeimas, gan valdības prioritāte.

Vairāk uzziniet: šeit.

APVIENOŠANA:

All Media Baltics likvidēs LNT ziņu dienestu; turpmāk strādās tikai ar TV3 zīmolu

LNT, All Media Baltics, TV3, TV3 Grupa, LNT ziņas, Kanāls 2, mediji Latvijā, mediji, mediju bizness

Mediju grupa All Media Baltics no decembra Baltijā strādās ar TV3 zīmolu, informē kompānijā.

Vienlaikus arī pati mediju grupa turpmāk strādās ar zīmolu TV3 Grupa.

Mediju grupa izmaiņas veiks arī televīzijas kanālu portfelī, satura produktus veidojot atbilstoši konkrētu auditoriju interesēm, tostarp kanāls LNT vairs neturpinās darbu esošajā formā.

Vairāk uzziniet: šeit.

LIELĀ LIETA:

Advokāts: Rimšēvičam kā ECB padomes loceklim ir kriminālprocesuālā imunitāte

Ilmārs Rimšēvičs, Latvijas Banka, Rimšēviča lieta, Mārtiņš Kvēps, ECB, Eiropas Centrālā banka, Viorika Jirgena, Māris Martinsons, kukuļošana, korupcija, Trasta komercbanka, MM Investīcijas,

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs (no kreisās) un uzņēmējs Māris Martinsons

Korupcijā apsūdzētā Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča advokāts Mārtiņš Kvēps uzskata, ka viņa klientam kā Eiropas Centrālas bankas (ECB) padomes loceklim ir kriminālprocesuālā imunitāte pret tiesvedību, kriminālvajāšanu un apsūdzības celšanu, tādēļ Rimšēviča aizstāvis pirmdien, 4.novembrī, Rīgas rajona tiesai Jūrmalā lūdza vērsties Eiropas Savienības tiesā (EST), lai tā pieņemtu prejudiciālu lēmumu šajā jautājumā.

Kvēps savu lūgumu pamatoja ar to, ka, atbilstoši imunitātei, Rimšēvičam nedrīkst celt apsūdzību par darbībām, kas saistītas ar viņa ieņemamo amatu ECB. Attiecīgi, aizstāvības ieskatā, ja prokuratūra vēlējās celt Rimšēvičam apsūdzību par šādām darbībām, tad tai bija jāvēršas ECB, lūdzot atcelt Rimšēvičam piešķirto imunitāti. Kvēps arī atsaucās uz EST Ģenerāladvokātes atziņām lietā, kurā Rimšēvičs tika atjaunots Latvijas Bankas prezidenta amatā. Attiecīgi Kvēps Ģenerāladvokātes sacīto interpretēja, ka Rimšēvičam arī nedrīkstēja tikt celta apsūdzība un sākta kriminālvajāšana.

Turpretim lietas prokurore Viorika Jirgena atzīmēja, ka jautājums par imunitātes jēdziena paplašināšanu nav uzdodams EST, jo brīdī, kad tika lemta sākotnējā lieta, tiesai bija iespēja atzīmēt, ka tiek pārkāptas Rimšēviča kriminālprocesuālās tiesības, taču tas netika darīts.

Vairāk uzziniet: šeit.

JAUNA TIESA:

Valdība atbalsta Ekonomisko lietu tiesas izveidi

Ekonomisko lietu tiesa, valdība, Jānis Bordāns, Sandis Ģirģens, tieslietas, Juris Stukāns, Tieslietu ministrija, Ministru kabinets, Krišjānis Kariņš

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns

Valdība otrdien, 5.novembrī, atbalstījusi Tieslietu ministrijas (TM) ieceri izveidot specializētu ekonomisko lietu tiesu, kurai darbību paredzēts sākt 2021.gada 1.janvārī.

Pret likuma grozījumiem iestājās iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV), kura ieskatā, regulējuma izstrādē nav ņemtas vērā Tieslietu padomes iebildes, kā arī grozījumi nerisinās tos jautājumus, pret kuriem koalīcija apņēmās cīnīties.

Iekšlietu ministrs aicināja pirms jaunu likumu grozījumu izstrādes veikt tieslietu nozares auditu.

Vairāk uzziniet: šeit.

DĀRGĀS ATVADAS:

LTV: Bērziņam par LDz pamešanu kompensācijās varētu būt izmaksāts pat ceturtdaļmiljons

Edvīns Bērziņš, Aivars Strakšas, Latvijas Dzelzceļš, LDz, kompensācijas, Panorāma, Jānis Lange

Edvīns Bērziņš

Bijušajam VAS Latvijas dzelzceļš (LDz) valdes priekšsēdētājam Edvīnam Bērziņam un uzņēmuma valdes loceklim Aivaram Štrakšas kompensācijās varētu būt samaksāti attiecīgi 250 000 eiro un 200 000 eiro, ziņo Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums Panorāma.

Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniegtā valsts amatpersonas deklarācija liecina, ka Bērziņš šogad no LDz saņēmis 341 910 eiro, kamēr Strakšas saņēmis 286 330 eiro. Panorāma norāda, ka šīs ir summas, kas parādījušās pēc tam, kad Bērziņš un Strakšas iesnieguši labojumus valsts amatpersonas deklarācijā – dokumentā norādītās summas ir pieaugušas attiecīgi par 100 000 un 50 000 eiro.

Bērziņš sabiedriskajiem medijiem skaidro, ka deklarācijā iekļāvis arī kompensācijas par amatu pamešanu LDz.

Vairāk uzziniet: šeit.

TORŅU SPĒLES:

Torņu spēles: Z Towers attīstītāji, Burovs un būvvalde saplēšas par Rīgas «Dvīņu torņu» pieņemšanu ekspluatācijā

Z-towers, Rīgas dome, Oļegs Burovs, Ingus Vircavs, Rīgas būvvalde, Tower Construction Management, Andžejs Neguliners. Z torņi

Daudzfunkcionālais komplekss “Z-Towers”.

Z-Towers attīstītāji vērsušies Valsts policijā (VP) un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) par apzinātu ēkas nodošanas ekspluatācijā kavēšanu, informē AS Tower Construction Management komercdirektors Andžejs Neguliners.

Viņš stāstīja, ka uzņēmums ir nosūtījis oficiālu vēstuli VP un KNAB, pieļaujot varbūtību, ka kāda amatpersona vai to kopums, pārkāpjot savas pilnvaras, apzināti kavē ēkas nodošanu ekspluatācijā.

«Šāda rīcība ir pretlikumīga, un mēs esam darījuši un arī turpmāk darīsim visu iespējamo, lai aizsargātu nodokļu maksātāju un starptautisko investoru likumiskās tiesības un intereses,» pauda Neguliners.

Vairāk uzziniet: šeit.

NĀKOTNE:

Rail Baltica lidostas stacijas būvniecība varētu izmaksāt 250 – 280 miljonus eiro

Rail Baltica, lidosta, dzelzceļa projekts, būvdarbi

Dzelzceļa projekta Rail Baltica stacijas Rīgas lidostā būvniecība varētu izmaksāt 250 – 280 miljonus eiro, tomēr konkrēta summa tiks precizēta, izsludinot būvniecības iepirkuma otro kārtu, stāsta par Rail Baltica īstenošanu Latvijas teritorijā atbildīgā uzņēmuma Eiropas dzelzceļa līnijas valdes priekšsēdētājs Kaspars Vingris.

«Rail Baltica lidostas Rīga projekts ir unikāls, jo ir pirmais pasažieru stacijas būvprojekts kopš 1937.gada, kā arī pirmais dzelzceļa estakādes un 1 435 milimetru standarta dzelzceļa līnijas projekts,» teic Vingris.

Viņš stāsta, ka pirmajā līmenī būs piebrauktuve stacijas ēkai, otrajā līmenī būs uzgaidāmās telpas un kases, kā arī savienojums ar topošo lidostas paplašinājumu. Savukārt trešajā līmenī būs pasažieru vilciena platforma. Tāpat paredzēts dzelzceļa pievads lidostas kravu terminālim.

Vairāk uzziniet: šeit.

VAKCINĀCIJAS:

Lietuvas Seimā atbalsta obligātu bērna vakcināciju

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvas likumprojekts par bērnu obligātu vakcināciju pret bērnu trieku, masalām un masliņām guvis likumdevēju atbalstu pirmajā lasījumā.

Kā ceturtdien, 7.novembrī, vēstīja Lietuvas sabiedriskais medijs LRT, likumprojektam, ko sagatavojusi koalīcijā pārstāvētā sociāldemokrātu frakcija, lai tas tiktu ieviests dzīvē, vēl ir vajadzīgs valdības atbalsts un otrs apstiprinošs balsojums Seimā.

«Laikā, kad Lietuvā izplatās masalas, bez vakcīnas valstī paliek vairāk nekā 5 000 bērnu,» likumprojekta anotācijā raksta tā autori.

Vairāk uzziniet: šeit.

ATTĪSTĪBA:

Igaunijas dzelzceļā plāno pilnīgu elektrifikāciju līdz 2028.gadam

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Igaunijas valsts sliežu ceļu uzņēmums Eesti Raudtee nācis klajā ar plāniem līdz 2028.gadam aprīkot visu dzelzceļa tīklu ar elektrovilcieniem piemērotu infrastruktūru.

Kā otrdien, 5.novembrī, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR, kopumā 800 kilometru garajā sliežu ceļu tīklā elektrifikācijas darbi tiks sākti 2022.gadā un tos iecerēts pabeigt 2028.gadā. Tā medijam pavēstījis Eesti Raudtee vadītājs Eriks Laidvē (Erik Laidvee).

Par vērienīgā projekta izmaksām Igaunijas parlamenta Ekonomisko lietu komisijas priekšsēdētājs Svens Sesters (partija Pro Patria) norādījis, ka elektrifikācijas plānotās izmaksas ir 300 miljoni eiro, kas būs jāiegulda «papildus 400 miljoniem eiro», kuri septiņu gadu periodā būs jātērē esošās dzelzceļa infrastruktūras remontam un atjaunošanai.

Vairāk uzziniet: šeit.


Pievienot komentāru

Kā svinēt valsts svētkus dažādās Latvijas pilsētās? 18.novembra pasākumu apskats

Salūti, koncerti, skrējieni un citas aktivitātes Latvijas 101.dzimšanas dienā. Kas notiek dažādās Latvijas pilsētās valsts svētkos, vari izzināt, ielūkojoties BNN 18.novembra maršrutā, kas izvedīs cauri visai Latvijai – no Liepājas līdz par Rēzeknei.

Spiegu rokāde: Lietuva, Krievija un Norvēģija atbrīvo piecus notiesātos

Lietuva ir atbrīvojusi divus par spiegošanu notiesātus Krievijas pilsoņus. Tas noticis apmaiņā pret diviem lietuviešiem un vienu norvēģi, kuri turēti ieslodzījumā Krievijā.

Latvijā oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šogad oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji.

Izvērtēs Z-torņu ekspertīzes atzinumus

Būvniecības valsts kontroles birojs sācis administratīvo procesu un savas kompetences ietvaros izvērtēs Pārdaugavā uzslieto Z-torņu sertificēto būvekspertu profesionālo darbību ekspertīzes jomā, tostarp ekspertīzes atzinumus pēc būtības.

Zviedru SEB akcijām ievērojams kritums, gaidot Baltijas naudas atmazgāšanas ziņas

Zviedrijas banku uzņēmuma SEB AB akcijas piedzīvojušas lielāko vērtības kritumu kopš 2009.gada saistībā ar topošu Zviedrijas sabiedriskā medija raidījumu par naudas atmazgāšanu Baltijā, kur tiks minēts bankas vārds, ziņo Bloomberg.

Bezdarba līmenis Latvijā samazinājies līdz 6%

Šī gada 3.ceturksnī bezdarba līmenis Latvijā bija 6,0%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

PTAC piemēro 50 000 eiro sodu Latvijas Hipotēkai

PTAC piemērojis soda naudu 50 000 eiro apmērā SIA Latvijas Hipotēka, kā arī uzlikusi pienākumu izbeigt lēmumā aprakstītās reversās nomas pakalpojuma piedāvāšanu patērētājiem.

MH17 izmeklētāji nosauc Putina tuvu līdzgaitnieku, Krievija apšauba pierādījumus

Avioreisa nr. MH17 notriešanas izmeklētāji publiskojuši pārtvertu tālruņa sarunu ierakstus, tostarp tādu, kur tuvs Krievijas prezidenta Vladimira Putina līdzgaitnieks sarunājas ar notriekšanā apsūdzētiem separātistiem Ukrainā.

Saeima paredz pašvaldību līdzdalību skolēnu ēdināšanā

Grozījumi noteic pienākumu pilsētu un novadu pašvaldībām no sava budžeta piedalīties ēdināšanas izmaksu segšanā tiem izglītojamajiem, kuri tās administratīvajā teritorijā mācās 1.–4.klasē.

Zviedrija atsakās no Austrālijas, Kanādas vērtspapīriem klimata piesārņojuma dēļ

Zviedrijas centrālā banka paziņojusi par tādu ienesīgu vērtspapīru pārdošanu, kas saistīti ar ieguldījumiem Austrālijā un Kanādas naftas ieguves provincē Albertā, jo Riksbank skatījumā abu valstu siltumnīcefekta gāzu izplūdes ir pārāk lielas.

Volstrītu nomāc neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām

Eiropas akciju tirgi demonstrējuši kritumu pēc tam, kad oficiāli dati apstiprināja ziņas par vāju eirozonas izaugsmi, savukārt neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām nomāca akciju cenas Volstrītā.

Cenšoties veicināt partiju neatkarību, lemts vairākkārt palielināt valsts atbalstu tām

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi arī strīdīgos grozījumus Politisko organizāciju finansēšanas likumā, būtiski palielinot valsts finansējumu partijām.

Vācijā vairumam iedzīvotāju atcels Austrumvācijas atbalsta nodokli

Vācijā kopš 1991.gada pastāvējis solidaritātes nodoklis, kas bijis jāmaksā valsts rietumu daļas iedzīvotājiem, lai atbalstītu kādreiz komunistisko Austrumvāciju. Valdība nolēmusi būtiski samazināt tā iekasēšanu no 2021.gada.

Nedēļas nogalē, kā arī nākamās nedēļas sākumā būs silts

Piektdien, 15.novembrī, debesis lielākoties aizklās mākoņi un valsts teritoriju no dienvidaustrumiem šķērsos nokrišņu zona – austrumos, sākot ar pēcpusdienu, arī centrālajos un rietumu rajonos, līs.

Klātesot 57 deputātiem, Saeima pieņem 2020.gada budžetu desmit miljardu apmērā

Sēde noslēgusies plkst. 21.20 un tajā piedalījās tikai 57 parlamentārieši, opozīcijai neesot klāt.

Lietuva papildu naudas meklējumos. Nekustamā īpašuma nodokli cer attiecināt uz īpašumiem no 150 000 eiro

Lietuvai meklējot papildu ieņēmumus laikā, kad valsts rēķinās ar lēnāku ekonomikas izaugsmi, Seims ir sākotnēji apstiprinājis izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa iekasēšanā. Šobrīd nodoklis ir jāmaksā par īpašumiem, kuru vērtība ir virs 220 000 eiro, turpmāk šis slieksnis plānots 150 000 eiro apmērā.

Saeima plāno debatēt par budžetu teju līdz pusnaktij

Saeima lēmusi, ka budžeta izskatīšanai veltītās ārkārtas sēdes otrā diena noslēgsies plkst. 23.30.

Saeima piekrīt līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas

Saeimas vairākums atbalstīja nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK priekšlikumu līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas pašreizējā līmenī.

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Gada izteiksmē IKP trešajā ceturksnī pieaudzis visās ES dalībvalstīs, par kurām ir pieejami dati.

Igaunijā notiesā slēpošanas treneri par dopinga skandālu

Tiesa Igaunijā atzinusi bijušo slēpošanas valstsvienības treneri Mati Alaveru dopinga lietošanas organizēšanā, vainīgajam piespriežot probācijas uzraudzību.

Latvijas tūristu mītnēs pirmajos deviņos gada mēnešos uzņemti 2,27 miljoni viesu

Latvijas tūristu mītnēs 2019.gada 3.ceturksnī apkalpoti 1,03 milj. ārvalstu un vietējo viesu, kas ir par 0,5% vairāk nekā pērn šajā laika posmā.

Saeima valsts izmaksāto uzturlīdzekļu apmēru atsaista no minimālās algas

Saeima ceturtdien, 14.novembrī,  galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, nosakot uzturlīdzekļu atsaisti no minimālās mēneša darba algas.

CVK ļauj sākt parakstu vākšanu Saeimas atsaukšanas rosināšanai

Centrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 14.novembrī, reģistrēja inicatīvas grupas – biedrību Varu Latvijas Tautai un politisko partiju Centra partija – parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par 13.Saeimas atsaukšanu.

KNAB kārtējo reizi soda VID amatpersonas par nelikumīgu informācijas iegūšanu

KNAB kārtējo reizi sodījis Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas, kuras pieķertas nelikumīgā informācijas iegūšanā no sistēmām.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!