BNN nedēļas apkopojums: Nogrieztais pabalsts. Sapnis par koncertzāli. Infekcija Siguldā

Budžeta veidošanas laikā jostas jāsavelk visiem – gan ministrijām, gan iedzīvotājiem. Labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) paziņoja, ka bezdarbnieka pabalsta izmaksas termiņš tiks samazināts no deviņiem uz astoņiem mēnešiem. Viņa uzsvēra, ka pašlaik bezdarbnieka pabalsts tiek izmaksāts vidēji četrus ar pusi mēnešus.

Tā arī ilgi lolotā ideja par nacionālo akustisko koncertzāli ir «iepauzēta» – AB dambja stiprināšanai paredzētie 23 miljoni sadalīti citām vajadzībām. Kultūras ministrs Nauris Puntulis (VL-TB/LNNK) gan ir optimistiski noskaņots un cer, ka koncertzāle durvis vērs jau pēc septiņiem gadiem. Jāatzīmē, ka būvniecības nozari kopumā šobrīd aizēnojis būvniecības karteļa skandāls un spekulācijas, ka to atbalstījuši arī vairāki politiķi.

Pēc vairākos Siguldas bērnudārzos atklātajām infekcijām ar zarnu nūjiņām Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) veica pārbaudi visās izglītības iestādēs Siguldā. Teju visās tika atklāti vairāki pārkāpumi, turklāt vairākās vietās ēdināšana notikusi nelegāli. PVD secinājis, ka ēdinātājs Baltic Restaurants Latvia, kurš apkalpoja bērnudārzus, kuros tika konstatēta infekcija, nav ievērojis higiēnas prasības. Tomēr analīzēs nav zarnu nūjiņu baktērija nav atklāta.

Tikmēr Lietuvā raisījās satraukums par Baltkrievijas un Krievijas vienošanos, kura laikrakstā Komersant raksturota kā vēl ciešāka sadarbība nekā Eiropas Savienībā. Tas dažos radījis bailes, ka tā sauktā «pēdējā Eiropas diktatūra» tiks iekļauta Krievijas sastāvā. Prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) norādījis, ka nevēlas garāku robežu ar Krieviju.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pabalsts, Pārkāpumi, Pauze, Nemiers, Kandidāte, Patvaļa, Ārkārtas situācija, Bezatbildība un Sods.

PABALSTS:

Bezdarbnieku pabalstu turpmāk izmaksās astoņus, nevis deviņus mēnešus

Labklājības ministre Ramona Petraviča

Bezdarbnieku pabalsts tiks izmaksāts nevis deviņus, bet gan astoņus mēnešus, samazinot kopējo izmaksājamo summu, tādējādi ietaupot 12 miljonus, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma pauda labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV).

Arī sadalījums piešķirtajam bezdarbnieku pabalstam tiek mainīts, pirmos divus mēnešus to piešķirot 100% apmērā, nākamos divus 75%, vēl nākamos divus – 50% apmērā, un pēdējos divus – 45% apmērā.

Petraviča cer, ka šīs izmaiņas motivēs cilvēkus ātrāk atgriezties darba tirgū, vienlaikus norādot, ka vidējais bezdarbnieku pabalsta izmantošanas ilgums ir četri ar pusi mēnešu.

Vairāk uzziniet: šeit.

PĀRKĀPUMI:

Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ēdinātājs Baltic Restaurants Latvia nav ievērojis personīgās higiēnas prasības un pieļāvis pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā Siguldas pirmskolas izglītības iestādēs Ieviņa un Saulīte, informē Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

PVD informē, ka piektdien, 20.septembrī, saņemtajos nomazgājumu laboratorisko izmeklējumu rezultātos, kas ņemti no pirmsskolas izglītības iestāžu Ieviņa un Saulīte pavāru rokām pēc to dezinficēšanas, ir konstatēta zeltainā stafilokoka klātbūtne, savukārt divos nomazgājumu paraugos, kas ņemti no mazgāta un dezinficēta aprīkojuma virsmām pirmsskolas izglītības iestādē Saulīte un Siguldas 1.pamatskolā, lai izmeklētu tos uz higiēnas kritērijiem, konstatēta zarnu nūjiņu baktērijas klātbūtne.

«Baltic Restaurants Latvia, kuri nodrošina ēdināšanas pakalpojumus iepriekš minētajās izglītības iestādēs, tostarp ēdienu gatavošanu, nav ievērojuši personīgās higiēnas prasības, kā arī pieļāvuši pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā,» uzsver PVD.

Vairāk uzziniet: šeit.

PAUZE:

Nacionālajai akustiskajai koncertzālei paredzētie miljoni sadalīti citam vajadzībām

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Nacionālās akustiskās koncertzāles būvniecībai pieejamie 23 miljoni Eiropas struktūrfondu finansējuma, kurus iepriekš tika plānots izmantot AB dambja pamatu nostiprināšanai, sadalīti citām vajadzībām, trešdien, 18.septembrī, pēc Latvijas Mūzikas padomes sēdes sacīja kultūras ministrs Nauris Puntulis (VL-TB/LNNK).

Viņš skaidroja, ka apmēram deviņi miljoni eiro no šī finansējuma būs Kultūras ministrijas (KM) rīcībā. Piemēram, 5,5 miljonus eiro no šī finansējuma plānots izmantot, lai veiktu remondarbus Lielajā ģildē, kura esot katastrofālā stāvoklī. Pēc Puntuļa paustā, esot konkrēts plāns, kur šo finansējumu vairāk nekā deviņu miljonu apmērā izmantot.

Puntulis sacīja, ka pārējais pieejamais struktūrfondu finansējums esot «iepludināts» kopējā valsts budžetā fiskālās telpas paplašināšanai.

Vairāk uzziniet: šeit.

NEMIERS:

Baltkrievijas-Krievijas tuvināšanās plāni. Lietuvas prezidenta un ekspertu viedoklis

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
Baltkrievijas premjerministrs Segejs Rumass (pa kreisi) un Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs

Baltkrievijas un Krievijas paziņojums par ciešu ekonomisko tuvināšanos muitas, tirdzniecības, finanšu un enerģētikas jomā no 2021.gada ir pamanīts arī Lietuvā. Prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) norādījis, ka nevēlas garāku robežu ar Krieviju, bet pieredzējis diplomāts aicina par gaidāmo spriest pēc darbiem, ne vārdiem.

Kamēr abu draudzīgo kaimiņvalstu valdības nav publicējušas noslēgtās vienošanās tekstu, vienošanās būtība ir izskaidrota Krievijas laikrakstā Kommersant, kur tā salīdzināta ar sadarbību, kas būtu ciešāka nekā Eiropas Savienībā.

Lietuvas prezidents, lūgts komentēt abās kaimiņvalstīs notiekošo, piesardzīgi atbildējis, ka ir pāragri vērtēt «nepārbaudītu informāciju», taču uzsvēris, ka Lietuvas interesēs ir, lai Baltkrievija saglabātu savu suverenitāti tik, cik vien iespējams.

Vairāk uzziniet: šeit.

KANDIDĀTE:

Purgaile: FKTK komandai jāiemācās strādāt pēc būtības, nevis pēc formas

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
Santa Purgaile

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) komandai ir jāiemācās strādāt pēc būtības, nevis pēc formas, ceturtdien, 19.septembrī, preses konferencē pauda FKTK vadītāja amata pretendente, bankas Citadele valdes locekle Santa Purgailie.

Viņa informēja, ka finanšu sektorā darbojas 25 gadus un pa šiem gadiem viņai ir radies priekšstats par to, kas finanšu sektorā ir paveikts un kas vēl jāpaveic.

«Latvijas finanšu sektors ir nozīmīgs valsts ekonomiku ietekmējošs faktors, tāpēc īsā laikā ir jādara viss, lai atjaunotu Latvijas finanšu sektora reputāciju, lai Latvija netiktu iekļauta «pelēkajos» vai «melnajos» sarakstos. Līdz ar to FKTK sagaida pārmaiņas,» uzsvēra Purgaile.

Vairāk uzziniet: šeit.

PATVAĻA:

Rīgas dome savā sastrādātajā neuzņemas teju nekādu atbildību, tā Ābrama

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
Rīkotais pikets pret Rīgas domes atkritumu apsaimniekošanas politiku

«Nepatīkamākais, ka Rīgas dome savās neizdarībās, sastrādātajās problēmas iesaistījusi citus, lai tās risinātu, pati neuzņemoties teju nekādu atbildību. Konkurences padome jau vairākkārt brīdināja, ka Rīgai savlaicīgi jāgatavojas, lai nepieļautu situāciju, kādā esam nonākuši,» par izsludināto Latvijā ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanā komentē Konkurences padomes (KP) priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Atskatoties dažus gadus iepriekš un to, kā uzņēmējdarbība, tai skaitā arī atkritumu apsaimniekošana, tika sašaurināta un zināmā mērā ierobežota ilgu gadu garumā, Ābrama atgādina, ka KP par šo sāka runāt jau 2007./2008.gadā – toreiz no padomes puses tika celti iebildumi pret pašvaldību kapitālsabiedrību veidošanos.

«Pašvaldības vienkārši teica – būs kapitālsabiedrība, un privātajam komersantam te vairs nav ko darīt,» stāsta Ābrama. Pēc viņas teiktā, nebija nekādas tirgus nepilnības, kā arī nav bijis stratēģisku vai drošības apsvērumu, lai Rīgas pašvaldībai vajadzētu iesaistīties tirgū.

Vairāk uzziniet: šeit.

ĀRKĀRTAS SITUĀCIJA:

Saeima ārkārtas situāciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā atzīst par pamatotu

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Seima apstiprināja Ministru kabineta lēmumu par ārkārtējas situācijas izsludināšanu atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā.

Tas nozīmē, ka pagājušajā nedēļā izsludinātā ārkārtas situācija joprojām ir spēkā.

Par ārkārtējo situāciju nobalsoja 59 deputāti, savukārt pret to saņemtas 24 deputātu balsis. Vēl viens deputāts balsojumā atturējās.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP), uzrunājot deputātus, atgādināja apstākļus, kuru dēļ izsludināta ārkārtēja situācija. Viņaprāt, ārkārtējā situācija ir jāturpina, jo pretējā gadījumā līdz ar ārkārtējas situācijas ieviešanu noteiktie ārkārtas pasākumi zaudēs spēku.

Vairāk uzziniet: šeit.

BEZATBILDĪBA:

VK: Pašvaldības rīkojas bezatbildīgi, aizņemoties naudu neizvērtētiem un pārāk lieliem projektiem

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU
Ilustratīvs attēls

Daudzu pašvaldību prakse, aizņemoties valsts budžeta finansējumu pārlieku lielu, pašvaldības reālajai situācijai un vajadzībām neatbilstošu objektu būvniecībai, liecina par īstermiņa domāšanu un bezatbildīgu attieksmi pret saviem nākotnes izdevumiem, izvērtējot 15 pašvaldību infrastruktūras projektu ekonomiskās pamatotības esamību, plānošanu un īstenošanu, secinājusi Valsts kontrole (VK).

VK secina, ka lielākā daļa sporta un atpūtas objektu visdrīzāk nekad nevarēs sevi atpelnīt, un no pašvaldībām nepieciešamie uzturēšanas izdevumi ik gadu tikai pieaugs.

Valsts budžeta likumā ik gadu pašvaldību aizņēmumiem tiek paredzēti 118 miljoni eiro. Pašvaldību aktivitāte aizņēmumu pieteikumu iesniegšanā ir ļoti augsta, un pieprasīto aizņēmumu apjoms parasti pat pārsniedz budžetā noteikto limitu.

Vairāk uzziniet: šeit. 

SODS:

FKTK piemēro PrivatBank sodu vairāk nekā miljona apmērā

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome piemērojusi soda naudu AS PrivatBank 1,019 miljona eiro apmērā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) normatīvo aktu prasību pārkāpumiem, informēja FKTK Komunikācijas daļā.

Bankai arī noteikti vairāki tiesiskie pienākumi, tostarp noteiktajā termiņā ir jāiesniedz FKTK izvērtēšanai pasākumu plāns konstatēto pārkāpumu un trūkumu novēršanai un jāveic iekšējās kontroles sistēmas neatkarīgs izvērtējums.

FKTK PrivatBank veica klātienes pārbaudi, kuras laikā komisija ir konstatējusi virkni pārkāpumu, kas saistīti ar iekšējās kontroles sistēmu, klientu bāzes riskiem un to pārvaldību. Pārkāpumi liecina par nopietniem trūkumiem bankas iekšējās kontroles sistēmā NILLTPFN jomā, jo tie ir atklāti būtiskākajos klientu izpētes un darījumu uzraudzības elementos.

Vairāk uzziniet: šeit.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas