bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 19.09.2019 | Vārda dienas: Muntis, Verners
LatviaLatvija

BNN nedēļas apkopojums: Pusgada pauze Lemberga lietā. Čakša maina nometni. Muižnieks zaudē amatu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Valsts nodrošinātā advokāta ienākšana no pienākumiem atstādinātā un smagos noziegumos apsūdzētā Ventspils mēra Aivara Lemberga lietā visu procesu varētu paildzināt par pusgadu, BNN intervijā atzinis lietas prokurors Juris Juriss.

Valsts nozīmētais aizstāvis Genādijs Ivankins paziņojis, ka, lai iepazītos ar visiem lietas materiāliem, viņam būs nepieciešams pusgads. Juriss norāda, ka tas nozīmē, ka lietas izskatīšana šajā laikā nenoritēs.

Aizvadītajā nedēļā «zaļzemnieku» fronte sagaidīja vēl vienu triecienu. Bijusī veselības ministre Anda Čakša pārgājusi pie citas zaļā nokrāsas – Jaunās Vienotības.

Tikmēr jaunā mācību gada priekšvakarā valdība lēma Latvijas Universitātes (LU) rektora amatā neapstiprināt Indriķi Muižnieku. Līdz šo lēmumu darboties pārstājis LU Senāts un Šķīrējtiesa, universitāte palikusi bez vairākiem dekāniem, un daļa administrācijas darbinieku vai nu izlēmuši protesta vārdā doties atvaļinājumā vai pavisam pamest darbu LU. Kā rektora pienākumu izpildītājam Vēstures un filozofijas fakultātes profesoram Gvido Straubem izdosies uz kursa noturēt dreifējošo LU ar visiem tās studentiem un darbiniekiem?

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Vilcināšana, Nometnes maiņa, Lēmums, Risinājums, Biezāks maciņš, Atkritumu jautājums, Optimizācija, Ekonomikas lietas un Sūdzība.

VILCINĀŠANA:

Ekskluzīvi | Prokurors: Par klaju necieņu tiesai Lembergam jāpiemēro apcietinājums, nevis naudassods

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Advokāte Irina Kauke un Aivars Lembergs

Aivara Lemberga lietā tiesa vairākkārt ir konstatējusi pārkāpumus – gan klaju necieņu pret tiesnešiem, gan apzinātu debašu vilcināšanu. Tiesai nevajadzētu uzlikt naudassodu personai, kura var to nomaksāt, «aci nepamirkšķinot», bet gan apcietinājumu vismaz uz diennakti. Šāda piespiestā procesuālā sankcija mazinātu iespēju vilcināt kriminālprocesu, intervijā BNN komentē smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga lietas prokurors Juris Juriss.

Pašlaik Lembergam ir piešķirts valsts jurists Genādijs Ivankins. Paralēli Lembergs pats paziņojis, ka par savu jauno aizstāvi ir izvēlējies Aivo Leimani.

Lai gan Leimanis ir pārstāvējis Lembergu iepriekš, advokātam esot nepieciešams papildu laiks, lai iepazītos ar lietas materiāliem. Turklāt Leimanis uzsvēris, ka līdz 2.septembrim ir atvaļinājumā un septembris viņam ir noslogots.

Tikmēr valsts nozīmētais Lemberga aizstāvis Ivankins norādījis, ka viņam ar kriminālprocesa materiāliem būtu jāiepazīstas aptuveni pusgadu, kas, pēc Jurisa paustā, nozīmē, ka šajā laikā tiesas sēdes nenoritēs. «Pašlaik  izskatās, ka esošā prognoze arī varētu piepildīties, un Lemberga tiesas sēde tiks atlikta uz vairākiem mēnešiem, jo viņam it kā nav aizstāvības. Tāpēc valsts apsūdzības uzturētāju puse ceļ trauksmi.»

Vairāk uzziniet: šeit.

NOMETNES MAIŅA:

Čakša aiziet no «zaļajiem» uz Vienotību

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Anda Čakša

Bijusī veselības ministre, Saeimas deputāte Anda Čakša kļuvusi par partijas Vienotība biedri, informē politiskajā spēkā.

Vienotības valde savās rindās Čakšu lēmusi uzņemt vienbalsīgi.

Partijas Vienotība valdes priekšsēdētājs Arvils Ašeradens skaidroja, ka ir gandarīts, ka partijai pievienojas zinoša un nozarē augstu vērtēta personība.

Vairāk uzziniet: šezit.

LĒMUMS:

Valdība neapstiprina Indriķi Muižnieku LU rektora amatā

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Indriķis Muižnieks

Pēc ilgām diskusijām valdība nolēma neapstiprināt Indriķi Muižnieku Latvijas Universitātes (LU) rektora amatā, jo pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) domām rektora vēlēšanās ir pārkāpta Augstskolu likumā un likumā Par Latvijas Universitātes Satversmi noteiktā LU rektora ievēlēšanas kārtība un noteikumi.

Ministri lēmumu pieņēma balsojot. Priekšlikumu neapstiprināt Muižnieku LU rektora amatā atbalstīja visi ministri, izņemot trīs no partijas KPV LV, kuri atturējās atbalstīt IZM sagatavoto rīkojuma projektu. Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) uzsvēra, ka valdība nevar būt arbitrāžas tiesa, savukārt ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) sliecās atbalstīt LU studentu pausto, kuri aizstāvēja augstskolas autonomijas principu.

Balstoties uz Valsts kancelejas paustajām bažām par IZM sagatavoto rīkojuma projektu, kas paredzēja neapstiprināt Muižnieku LU rektora amatā, valdība pagājušajā nedēļā nolēma atlikt jautājuma izskatīšanu uz nedēļu, lai dotu laiku ministrijai sagatavot pamatotāku rīkojuma projektu.

Vairāk uzziniet: šeit.

RISINĀJUMS:

Papildu naudu valstij varētu rast, ieviešot nodevas bankām un azartspēļu automātiem

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Koalīcijas partiju pārstāvji nākamā gada valsts budžeta fiskālo telpu piedāvā palielināt, piemēram, ieviešot nodevu bankām un palielinot azartspēļu nodokli spēļu automātiem, atzinuši vairāki politiķi.

Ceturtdien, 28.augustā, notikusi koalīcijas partneru tikšanās, kurā spriests par nākamā gada budžetu un kurā politisko spēku pārstāvji turpinājuši meklēt risinājumus – kur rast trūkstošos līdzekļus fiskālajā telpā.

Piemēram, nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK pārstāvja Imanta Parādnieka ieskatā, jaunu nodevu būtu nepieciešams ieviest banku sektoram.

Vairāk uzziniet: šeit.

BIEZĀKS MACIŅŠ:

Latvijā vidējā darba alga pirms nodokļiem 1`083 eiro

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Mēneša vidējā bruto darba samaksa 2019.gada 2.ceturksnī, salīdzinot ar 2018.gada 2.ceturksni, pieaugusi par 7,8% jeb 78 eiro, sasniedzot 1 083 eiro par pilnas slodzes darbu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Līdzīgi kā 2019.gada 1.ceturksnī arī 2.ceturksnī gada pieauguma temps bija 7,8%. 2019.gada 2.ceturksnī salīdzinājumā ar 2019.gada 1.ceturksni bruto darba samaksa pieauga par 4,6%.

2019.gada 2.ceturksnī vidējā neto darba samaksa bija 799 eiro (aprēķināta, izmantojot darba vietā piemērojamos darba nodokļus). Gada laikā tā pieauga par 7,5%, bet, salīdzinot ar 2019.gada 1.ceturksni, pieaugums bija 4,1%.

Neto darba samaksas reālais pieaugums, ņemot vērā patēriņa cenu kāpumu gada laikā par 3,3%, bija 4,1%.

Vairāk uzziniet: šeit. 

ATKRITUMU JAUTĀJUMS:

Gaidot Konkurences padomes lēmumu, Rīgas dome atliek jautājumu par atkritumu apsaimniekošanas noteikumiem

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ilustratīvs attēls

Balsoties uz Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta viedokli, Rīgas dome trešdien, 28.augustā, atlikusi saistošo noteikumu izskatīšanu, kuri turpmāk regulētu atkritumu apsaimniekošanu Rīgā.

Pēc pārtraukuma atsākot sēdi, Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs (GKR) paziņoja, ka pārtraukuma laikā saņēmis iesniegumu no Mājokļu un vides departamenta direktora Anatolija Aļeksejenko, kurā viņš aicina atlikt saistošo noteikumu izskatīšanu.

Pēc Aļeksejenko paustā notikusi pašvaldības pārstāvju un SIA Getliņi EKO mutvārdu viedokļa uzklausīšana, klātesot visiem Konkurences padomes (KP) locekļiem, kuri mutiski apliecinājuši, ka lēmums par pagaidu noregulējumu – piemērot aizliegumu slēgt iedzīvotājiem līgumus ar AS Tīrīga vai nē – sagaidāms turpmāko divu nedēļu laikā, proti, līdz 15.septembrim.

Vairāk uzziniet: šeit.

OPTIMIZĀCIJA:

Sešu gadu laikā NMPD plāno pāriet uz divu personu brigādēm

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Pirmsslimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības stratēģija 2020. līdz 2026.gadam paredz virkni dažādu risinājumu, tostarp pakāpenisku pāreju uz divu personu brigādēm. Tā žurnālistiem pavēstījusi Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule.

Viņa skaidro, ka darba tirgus tendences un demogrāfiskā situācija valstī liek dienestam plānot turpmāko nākotni.

Pēc Cipules paustā, kaut arī nav noteikts konkrēts laika periods, līdz kuram varētu notikt pāreja uz divu personu brigādēm, ir pilnīgi skaidrs, ka tuvāko piecu un sešu gadu pārejai būs jānotiek.

Vairāk uzziniet: šeit.

EKONOMIKAS LIETAS:

Igaunijas eirokomisāre varētu atbildēt par jomu, kas saistīta ar ekonomiku

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Kadri Simsone

Potenciālā Igaunijas eirokomisāre Kadri Simsone (Kadri Simson) varētu tikt pie portfeļa, kas saistīts ar ekonomikas jautājumiem, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Simsone tikusies ar nākamo Eiropas Komisijas prezidenti Ursulu fon der Leienu (Ursula von der Leyen), un Igaunijas kandidātei piedāvāts atbildības portfelis. Simsone žurnālistiem gan nav atklājusi konkrēto jomu, vien to, ka tā saistīta ar ekonomiku.

Simsone savulaik vadījusi Igaunijas Ekonomikas lietu ministriju, kur viņa sevišķi interesējās par ekonomikas attīstību, uzņēmējdarbību un rūpniecību, kā arī enerģētiku un transportu.

Vairāk uzziniet: šeit.

SŪDZĪBA:

Eiroparlamentārietis sola ECB sūdzēties par Lietuvas Centrālās bankas vadītāju

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Stasis Jakeļūns

Eiropas Parlamenta (EP) deputāts no Lietuvas Stasis Jakeļūns (Stasys Jakeliūnas) sola vērsties pie Eiropas Centrālās bankas (ECB) saistībā ar Lietuvas Centrālās bankas vadītāju, kuru politiķis apsūdz par parlamentārās izmeklēšanas traucēšanu, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Jakeļūns pirms kandidēšanas uz EP parlamentu vadīja Lietuvas parlamenta Finanšu un budžeta komisiju. Viņš arī vadīja izmeklēšanu, kuras mērķis bija noskaidrot 2009. – 2010.gada Lietuvas finanšu krīzes iemeslus.

Politiķis apgalvo ka Lietuvas Centrālās bankas vadītājs Vits Vasiļausks (Vitas Vasiliauskas) nav sadarbojies ar izmeklētājiem.

Vairāk uzziniet: šeit.


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Ābolu svētki, Miķeļu gaviles un Baltu vienības uguns

Rudens vēsais laiks nav nobiedējis pasākumu rīkotājus, un Latvijas iedzīvotāji un viesi aicināti gan uz ābolu talku, gan uz inovatīvu kopā būšanu diennakts garumā, gan uz gardēžu tikšanos par godu Miķeļiem un rudens ražai.

«Ieklausieties zinātniekos,» klimata aktīviste Thunberga aicina ASV Kongresu

Amerikas Savienoto Valstu Kongresā dots vārds pusaudžu klimata aizsardzības aktīvistei Grētai Thunbergai. Ņemot vērā ASV valdības nevēlēšanos uzņemties saistības, kas paredzētas Parīzes klimata nolīgumā, zviedriete norādījusi, ka zinātniski fakti nav viedoklis, kam var piekrist vai nepiekrist.

Atbalsta ieceri pilnveidot kārtību, kā aprēķina atlīdzību par darbspēju zaudējumu

Aprēķinot atlīdzību par darbspēju zaudējumu un apgādnieka zaudējumu, tiks izmantots ilgāks ienākumu gūšanas periods nekā patlaban, tādējādi precīzāk ļaujot aprēķināt negūto ienākumu aizvietojumu.

Siguldas pašvaldība vērsusies policijā par infekcijas gadījumiem bērnudārzos

Siguldas novada pašvaldība vērusies Valsts policijā, lai tā izmeklē saistību starp aizvadītajā nedēļā notikušajiem zarnu infekcijas gadījumiem un četros inficētajos atklāto salmonellas baktēriju.

Rīgas domes koalīcijā varētu būt izveidojušās jaunas nesaskaņas

Rīgas domes koalīcijas partiju – Saskaņa un Gods kalpot Rīgai! – vidū varētu būt izveidojušās jaunas domstarpības, jo šīs nedēļas laikā kvoruma trūkuma dēļ komitejās nav izdevies pieņemt vairākus būtiskus lēmumus.

Konceptuāli atbalsta nepilngadīgo kriminālatbildības reformu

Saeima ceturtdien, 19.septembrī, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā, ar kuriem paredzēts īstenot nepilngadīgo kriminālatbildības reformu.

Purgaile: FKTK komandai jāiemācās strādāt pēc būtības, nevis pēc formas

FKTK komandai ir jāiemācās strādāt pēc būtības, nevis pēc formas, paudusi FKTK vadītāja amata pretendente, bankas Citadele valdes locekle Santa Purgailie.

Pie Rietumāfrikas krastiem pirāti uzbrukuši Latvijas tankkuģim

Rietumāfrikas piekrastē pie Konakri Gvinejā pirmdien, 16.septembrī, pirāti uzbrukuši noenkurotam Latvijas tankkuģim Ance, ziņo aģentūra Maritime and Crimean Shipping News.

Krievijā aiztur šamani, kurš vēlējies «izdzīt Putinu»

Sibīrijas šamanis, kurš devies kājām uz Maskavu ar nosprausto mērķi padzīt Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, ir aizturēts, tā pavēstījusi Krievijas policija. Šamanis izgājis no dzimtās pilsētas Jakutskas, lai kājām noietu aptuveni 5'000 kilometrus.

Saeima atbalsta ciešāku divpusējo sadarbību ar ASV tiesībaizsardzības jomā

Saeima ceturtdien, 19.septembrī, otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja par steidzamu atzīto likumprojektu, tādējādi apstiprinot grozījumu Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu valdības 2004.gada septembra līgumā par sadarbību tiesībaizsardzības jomā.

Kompensēs zaudējumus par preses izdevumu piegādēm

Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja par steidzamiem noteiktos grozījumus Pasta likumā, ar kuriem nodrošinās abonēto preses izdevumu piegādes pakalpojumus 2020.gadā ar tādiem pašiem nosacījumiem, kādi bijuši līdz šim.

Lietuvas veselības ministrs noskuj matus, solidarizējoties ar sirgstošo premjeru

Lietuvas premjerministram Sauļum Skvernelim ārstējoties no onkoloģiskās slimības limfomas, solidaritāti ar kolēģi vēlējies paust Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Verīga un tādēļ noskuvis matus.

Saeima ārkārtas situāciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā atzīst par pamatotu

Seima apstiprināja Ministru kabineta lēmumu par ārkārtējas situācijas izsludināšanu atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā.

Rosina samazināt vajadzīgo latviešu valodas prasmes līmeni vilcienu konduktoriem

Satiksmes ministrija rosina samazināt nepieciešamo valsts valodas prasmes līmeni un pakāpi pasažieru vilciena konduktoriem, liecina Valsts sekretāru sanāksmē iesniegtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos.

Igaunijā pašvaldībām piemaksās tūkstošus par militāro poligonu klātbūtni

300 000 eiro – tādu summu Igaunijas Aizsardzības ministrija apņēmusies ik gadu maksāt deviņām pašvaldībām, kuru teritorijā izvietoti Igaunijas Aizsardzības spēku mācību poligoni.

Puntulis paredz, ka nacionālā koncertzāle būs gatava pēc septiņiem gadiem

Nacionālā akustiskā koncertzāle varētu būt gatava pēc septiņiem gadiem, ja lēmumu par projekta attīstīšanu pieņems šajā rudenī, paziņojis kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Tele2: valsts pārmaksā par mobilo sakaru pakalpojumiem

Valsts iestādes neefektīvi tērē budžeta līdzekļus, jo, izmantojot novecojušus un konkurenci kropļojošus iepirkumu noteikumus, pārmaksā par mobilo sakaru pakalpojumiem, uzskata mobilo sakaru operators Tele2.

Fukušimas nolaidības lietā attaisno uzņēmuma vadītājus

Tiesa Japānā, lietā par iespējamu nolaidību saistībā Fukušimas atomelektrostacijas katastrofu ir attaisnojusi atbildīgā enerģētikas uzņēmuma vadību.

Konkursā uz FKTK vadītāja amatu uzvarējusi Santa Purgaile

Konkursā uz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes priekšsēdētāja amatu uzvarējusi Santa Purgaile, informē Valsts kancelejā.

Rīgas dome savā sastrādātajā neuzņemas teju nekādu atbildību, tā Ābrama

«Nepatīkamākais, ka Rīgas dome savās neizdarībās, sastrādātajās problēmas iesaistījusi citus, lai tās risinātu, pati neuzņemoties teju nekādu atbildību. Konkurences padome jau vairākkārt brīdināja, ka Rīgai savlaicīgi jāgatavojas, lai nepieļautu situāciju, kādā esam nonākuši,» par izsludināto Latvijā ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanā komentē Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Rīgas ielu ikdienas uzturēšanai grib novirzīt papildu finansējumu trīs miljonu eiro apmērā

Rīgas ielu uzturēšanai varētu novirzīt vēl trīs miljonus eiro, liecina Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas lēmums.

Somija: Lielbritānijai atlikušas 12 dienas Brexit priekšlikumu iesniegšanai

Eiropas Savienības prezidējošās valsts, Somijas, premjerministrs Anti Rinne, norādījis, ka Brexit kontekstā Lielbritānijas valdībai ir 12 dienas, lai iesniegtu priekšlikumus esošā izstāšanās nolīguma grozīšanai.

Komitejā atbalsta tūrisma nodevas ieviešanu Rīgā

Rīgā no 2021.gada varētu ieviest tūrisma nodevu, paredz Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejā atbalstītais saistošo noteikumu projekts.

Nacionālajai akustiskajai koncertzālei paredzētie miljoni sadalīti citam vajadzībām

Nacionālās akustiskās koncertzāles būvniecībai pieejamie 23 miljoni Eiropas struktūrfondu finansējuma, kurus iepriekš tika plānots izmantot AB dambja pamatu nostiprināšanai, sadalīti citām vajadzībām, paziņojis kultūras ministrs Nauris Puntulis.

FKTK piemēro PrivatBank sodu vairāk nekā miljona apmērā

FKTK padome piemērojusi soda naudu AS PrivatBank 1,019 miljona eiro apmērā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas normatīvo aktu prasību pārkāpumiem.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->