bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 21.01.2020 | Vārda dienas: Agne, Agnese, Agnija
LatviaLatvija

BNN nedēļas apkopojums: Rīgas domes vēlēšanas un Ušakova atgriešanās. Tracis Rīgas satiksmē. Vidējas alga valstī

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN nedēļas apkopojums, nedēļas Latvijā, notikumi Latvijā, Rīgas dome, nedēļas apkopojums, nedēļas notikumi, svarīgākais šonedēļ

Vai gatavoties jaunām vēlēšanām Rīgas dome? Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) nolēmusi rosināt Rīgas domes atlaišanu saistībā ar to, ka tā jau otro reizi nav spējusi nodrošināt sadzīves atkritumu apsaimniekošanu. Paredzams, ka domes atlaišanas gadījumā ārkārtas vēlēšanas varētu notikt februāra beigās.

Aizvadītajā nedēļā Saeimā komisijām tika nodots priekšlikums, kas ļautu iespējamajās ārkārtas vēlēšanās ievēlētajai galvaspilsētas domei strādāt ilgāk par pieciem gadiem.

Tieši šis piedāvājums ne vienam vien licis saausīties. Piemēram, bijušais Rīgas mērs un tagadējais Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs (S) varētu būt gatavs kandidēt šajās vēlēšanās. Vai Ušakova laiki Rīgā atsāksies, tā īsti pat nebeigušies?

Tikmēr jaunais Rīgas vicemērs Druvis Kleins sācis aktīvi šiverēties pa Rīgas satiksmi, kur viņš kļuvis par kapitāldaļu turētāju – daļēji nomainīta padome, un juristiem uzdots izvērtēt iespējas lauzt līgumu ar Rīgas karti. Kleins pat pieskārās «svētajai govij» – atlaidēm braucieniem Rīgas sabiedriskajā transportā – un ieminējās, ka varbūt varētu domāt par šo atvieglojumu pārskatīšanu. Drīz vien Rīgas mērs Oļegs Burovs (GKR) uzsvēra, ka neviens par atlaižu apcirpšanu nedomā, un arī pats Kleins atkāpās no saviem izteikumiem. Kā sacīt, jāsaka – lēnāk pār tiltu, draugi!

Aizvadītajā nedēļā koalīcija panākusi vienošanos par kopīgu kandidātu Latvijas Bankas prezidenta amatam – ekonomistu Mārtiņu Kazāku.

Par ekonomiku turpinot – vidējā alga 2019.gada 3.ceturksnī valstī «uz rokas» bijusi 801 eiro. Visstraujāk atalgojums audzis Pierīgā, bet vislēnāk – Vidzemē.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmas kā Vēlēšanu vēsmas, Perestroika?, Kandidāts, Trakumsērga, Kavēšanās, Ārkārtējā situācija, Vidējā alga, Matemātiķa un Pakāpe.

 

VĒLĒŠANU VĒSMAS

Pūce iesniedz Saeimai likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu

Svarīgi, Juris Pūce, Oļegs Burovs, Rīgas dome, VARAM, Rīgas domes atlaišana

VARAM ministrs Juris Pūce (no kreisās) un Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) nolēmusi rosināt Rīgas domes atlaišanu, jo ministrijas ieskatā vietvara jau otro reizi nav spējusi izpildīt vienu no pašvaldības autonomajām funkcijām – nodrošināt sadzīves atkritumu apsaimniekošanu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) piektdien, 6.decembrī, speciāli sasauktā preses konferencē skaidroja, ka pēdējos astoņus mēnešus VARAM ir uzstājīgi vērsusi Rīgas domes uzmanību uz pārkāpumiem sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma nodrošināšanā galvaspilsētas teritorijā.

«Šo astoņu mēnešu laikā Rīgā jau otro reizi iestājusies ārkārtējā situācija un pašvaldība nav pildījusi savas likumā noteiktās funkcijas. Rīgas domes darbība ir ne tikai nelikumīga, bet tā arī ir neatbilstoša sabiedrības interesēm un veicina tās neuzticību vietējo pašvaldību spējai strādāt likumīgi un vietējo iedzīvotāju interesēs kopumā,» norādīja ministrs.

Vairāk uzziniet: šeit.

PERESTROIKA?

Par Rīgas satiksmes padomes priekšsēdētāju ievēlēts Klincis; valdē iecelta Epalte-Drulle

Rīgas satiksme, Rīgas dome, Rīgas satiksmes padome, Druvis Kleins, Elīna Epalte-Drulle, Rolands Klincis, Natālija Moškeviča, Juris Švanders, Emīls Jakrins, Armands Krūze, Ernests Saulītis

Par pašvaldības SIA Rīgas satiksme padomes jauno priekšsēdētāju ievēlēts Rolands Klincis, bet uzņēmuma valdē iecelta uzņēmuma Administratīvo resursu pārvaldes direktore Elīna Epalte-Drulle, informēja uzņēmuma pārstāve Baiba Bartaševiča.

Par Rīgas satiksmes padomes priekšsēdētāja vietnieci iecelta Natālija Moškeviča.

Epalte-Drulle amatā iecelta, jo vakar, 2.decembrī, darbu Rīgas satiksmes padomē uzsācis līdzšinējais valdes loceklis Juris Švanders, un bez vēl viena pārstāvja valde darbotos mazākumā.

Vairāk uzziniet: šeit.

KANDIDĀTS

Koalīcija oficiāli vienojusies Latvijas Bankas prezidenta amatam virzīt Kazāku

Latvijas Bankas prezidents, Latvijas Banka, koalīcija, valdība, Daniels Pavļuts, Mārtiņš Kazāks, Inna Šteinbuka, Uldis Cērps, Reinis Bērziņš

Latvijas Bankas padomes loceklis Mārtiņš Kazāks.

Koalīcijas partijas vienojušās Latvijas Bankas prezidenta amatam virzīt centrālās bankas padomes locekļa Mārtiņa Kazāka kandidatūru, otrdien, 3.decembrī, žurnālistiem pēc valdību veidojošo partiju sanāksmes pavēstīja politiķi.

Kā informēja Attīstībai/Par! Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Daniels Pavļuts, ir savākti nepieciešamie desmit deputātu paraksti Kazāka kandidatūras izvirzīšanai un balsojums gaidāms 12.decembra Saeimas sēdē.

Kā ziņots, koalīcijas partijām vienošanās panākšana par vienu kandidātu prasīja vairākas nedēļas. Vēl pirms tam deputāti tikās ar vairākiem potenciālajiem kandidātiem.

Vairāk uzziniet: šeit.

TRAKUMSĒRGA

Pirmo reizi kopš 2003.gada Latvijā mirusi, iespējams, ar trakumsērgu inficēta sieviete

SPKC, trakumsērga, Daugavpils, infekcija ar trakumsērgu

Ilustratīvs attēls

Daugavpilī mirusi sieviete, kura, iespējams, inficējusies ar trakumsērgu, informē Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC). Tas varētu būt pirmais trakumsērgas izraisītais nāves gadījums kopš 2003.gada.

SPKC un Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūta BIOR veikto laboratorisko pārbaužu sākotnējie rezultāti liecina par trakumsērgu.

Sadarbībā ar Pārtikas un veterināro dienestu, SPKC veic iespējamo inficēšanās iemeslu izvērtēšanu, jo pēc sākotnējās informācijas sieviete varēja inficēties ar trakumsērgu gan ārzemēs, gan arī Latvijā.

Vairāk uzziniet: šeit.

KAVĒŠANĀS

Igaunijas premjers: Maz ticams, ka Rail Baltica pabeigs iecerētajā laikā

Jiri Ratass, Rail Baltica, Rail Baltica īstenošanās

Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass

Maz ticams, ka Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa līnijas Rail Baltica projekts tiks pabeigts paredzētajā termiņā – līdz 2026.gadam, atzinis Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass (Jüri Ratas).

Kā viņš ceturtdien, 5.decembrī, izteicies preses konferencē pēc valdības sēdes, šis projekts ir apjomīgs, tāpēc tajā ir daudz problēmu un strīdīgu jautājumu. Šai sakarā viņš pieminējis jauno Eiropas Savienības budžetu un norādījis, ka noteikti gaidāmas diskusijas par projekta finansējumu.

Premjers arī paudis viedokli, ka Igaunijas teritorijā šai dzelzceļa līnijā vajadzēs vairāk pieturu, nekā šobrīd paredzēts.

Vairāk uzziniet: šeit.

ĀRKĀRTĒJĀ SITUĀCIJA

Saeima atbalsta valdības lēmumu par ārkārtējās situācijas pagarināšanu atkritumu apsaimniekošanā Rīgā

atkritumi, Rīgas dome, VARAM, grozījumi, apsaimniekošana

Saeima ceturtdien, 5.decembrī, piekrita valdības lēmumam par ārkārtējās situācijas pagarināšanu atkritumu apsaimniekošanā Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā līdz 2020.gada 12.martam, jo no 2019.gada 12.decembra spēku zaudē iepriekšējais Saeimas lēmuma projekts Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu, informē Saeimas Preses dienests.

Ministru kabineta rīkojums paredz, ka atbildīgā koordinējošā institūcija ārkārtējās situācijas laikā turpina būt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, kā arī nosaka uzdevumus Rīgas domei, tostarp vienoties ar sadzīves atkritumu apsaimniekotājiem, ka sarunu procedūras rezultātā noslēgto atkritumu apsaimniekošanas līgumu termiņš tiek noteikts līdz brīdim, kamēr spēkā ir ar šo rīkojumu pagarinātā izsludinātā ārkārtējā situācija.

Rīkojums nosaka, ka sadzīves atkritumu radītājiem vai valdītājiem maksa par atkritumu apsaimniekošanu tiks piemērota atbilstoši faktiski apsaimniekotajam sadzīves atkritumu apjomam.

Vairāk uzziniet: šeit.

VIDĒJĀ ALGA

Latvijā šī gada 3.ceturksnī vidējā alga «uz rokas» – 801 eiro

alga, bruto alga, neto alga, nauda, dzīves līmenis

Mēneša vidējā bruto darba samaksa 2019.gada 3.ceturksnī, salīdzinot ar 2018.gada 3.ceturksni, pieaugusi par 8,3% jeb 84 eiro, sasniedzot 1 091 eiro par pilnas slodzes darbu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. 2019.gada 1. un 2.ceturksnī gada pieauguma tempi bija zemāki – 7,8%.

2019.gada 3.ceturksnī salīdzinājumā ar 2019.gada 2.ceturksni bruto darba samaksa pieauga par 0,7%.

2019.gada 3.ceturksnī vidējā neto darba samaksa bija 801 eiro (aprēķināta, izmantojot darba vietā piemērojamos darba nodokļus). Gada laikā tā pieauga par 7,7%, bet, salīdzinot ar 2019.gada 2.ceturksni, pieaugums bija 0,3%.

Vairāk uzziniet: šeit.

MATEMĀTIĶI

Matemātikas zināšanas Latvijas skolēniem ir augstākas par OECD vidējo līmeni

OECD, PISA 2018, matemātika, lasītprasme, Latvijas skolēni, zināšanas

Matemātikas zināšanas Latvijas skolēniem ir augstākas par Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) dalībvalstu vidējo līmeni, liecina OECD PISA 2018 pētījuma rezultāti.

Latvijas skolēnu vidējie sasniegumi matemātikā ir novērtēti ar 496 punktiem un ir statistiski nozīmīgi augstāki par OECD valstu vidējo līmeni, proti, 489 punktiem. Pētījuma autori norāda, ka tas ir augstākais līdz šim sasniegtais Latvijas skolēnu rezultāts matemātikā septiņos Starptautiskās skolēnu novērtēšanas programmas (PISA) pētījuma ciklos.

Latvijas skolēnu sasniegumi nav statistiski nozīmīgi atšķirīgi no Zviedrijas, Lielbritānijas, Norvēģijas, Vācijas, Īrijas, Čehijas, Austrijas un Francijas skolēnu sasniegumiem.

Vairāk uzziniet: šeit.

PAKĀPE

Neskatoties uz smagām aizdomām par krāpšanos VID, valdība piešķir ģenerāļa dienesta pakāpi Kasparam Podiņam

Kaspars Podiņš, VID, ģenerāļa dienesta pakāpe

Valsts Ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas direktors Kaspars Podiņš

Lai gan izskanējis daudz iebildumu par Kaspara Podiņa darbu kā Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas pārvaldes priekšniekam, Ministru kabinets tomēr nolemj piešķirt viņam ģenerāļa dienesta pakāpi.

Par pakāpes piešķiršanu balsoja visi klātesošie ministri, izņemot Ilgu Šuplinsku (JKP), kura balsojumā atturējās.

Ministre savu lēmumu pamatoja, norādot, ka vēlas sagaidīt pavisam konkrētus pierādījumus par Podiņa paveikto kontrabandas jautājumos.

Vairāk uzziniet: šeit.


Pievienot komentāru

Klimatam veltītā Davosas forumā pretējus skatījumus paudīs Tunberga un Tramps

Davosā, Šveicē otrdien, 21.janvārī, sākas Pasaules Ekonomikas forums, un tas ir veltīs ekonomikas pārmaiņām ceļā uz ilgtspējīgu tautsaimniecību. Pretēji skatījumi ir gaidāmi ASV prezidenta Donalda Trampa un klimata aktīvistes Grētas Tunbergas.

Arī Jūlija Krūmiņa sodīšana par nelikumīgu partijas finansēšanu neesot iemesls ZZS nepiešķirt valsts finansējumu

Prokuratūras piemērotais naudas sods uzņēmējam Jūlijam Krūmiņam neliedz pārtraukt valsts finansējuma izmaksu Zaļo un zemnieku savienībai.

Gaisa spēku komandiera amatā stāsies pulkvežleitnants Viesturs Masulis

Pulkvežleitnants Masulis dienējis dažādos amatos Gaisa spēkos, tostarp bijis Gaisa telpas novērošanas eskadriļas komandieris un Gaisa spēku štāba priekšnieks, un starptautisku dienesta pieredzi ieguvis NATO štābā.

Ģirģens: Plašāks pretendentu loks VP vadītāja amatam būtu sabiedrības interesēs

Plašaks pretendentu loks Valsts policijas priekšnieka amatam būtu sabiedrības interesēs, tā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma izteicies iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens.

Valodas inspektori Igaunijā lūdz Hesburger pārtulkot «drive-in» zīmes

Igaunijas Valodas inspekcija norādījusi somu ātrās ēdināšanas tīklam Hesbruger, ka tas pārkāpj Valodas likumu, izvietojot zīmes ar anglisko uzrakstu «drive-in» bez tulkojuma igauņu valodā.

Piemin arī barikāžu laika žurnālistus

«Var jau būt, ka toreiz zāle bija zaļāka un mēs paši – jaunāki, bet mēs un mūsu atmiņas ir tās pašas – par Latvijas brīvību.»

Lietuva pārdēvēs autoceļus, godinot Baltijas ceļu; mudinās Latviju un Igauniju darīt tāpat

Lietuva plāno godināt Baltijas ceļa akciju, par Baltijas ceļu nosaucot maģistrālos autoceļus, uz kuriem cilvēki tolaik veidoja dzīvo ķēdi, kā arī iecerējusi aicināt līdzīgi rīkoties arī Latviju un Igauniju.

Akciju cenas sarūk, investoriem pārdodot sadārdzinājušās akcijas

Akciju cenas piektdien bija kāpušas un Volstrītas indeksi pieauguši līdz jauniem rekordiem, jo spēcīgi Ķīnas ekonomikas dati uzlaboja globālās ekonomikas perspektīvu pēc ASV-Ķīnas tirdzniecības vienošanās.

Kariņš: Koalīcija iebilst pret mīkstākām prasībām kandidātiem VP vadītāja amatam, nevis pret konkursa rīkošanu

Koalīcija iebilst pret mīkstākām prasībām Valsts policijas vadītāja amata kandidātiem, bet nevis pret konkursa rīkošanu, pēc koalīcijas sadarbības sanāksmes žurnālistiem pavēstījis Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Lietuvā novēro jaunuzņēmumu pieplūdumu no valstīm ārpus ES

Lietuvā 2019.gadā uzskaitīts divkārt vairāk ārvalstu jaunuzņēmumu, kuri izmantojuši īpašu vīzu programmu, kas ļauj iegūt uzturēšanās atļauju, ja tiek izpildītas konkrētas konkrētu kapitāla vai nodarbinātības prasības.

Saskaņa aizvien gatava cīnīties par Burova atstādināšanu no Rīgas mēra amata

Saskaņas frakcija joprojām ir noskaņota censties panākt Oļega Burova atbrīvošanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata, atzina Saskaņas frakcijas vadītājs Maksims Tolstojs.

ANO: Valstis nedrīkst klimata bēgļus sūtīt mājās

Valstīm ir nelikumīgi sūtīt cilvēkus atpakaļ viņu dzimteni, ja tajā šo cilvēku dzīvības var apdraudēt klimata izmaiņas, tā ANO Cilvēktiesību komiteja secinājusi lietā par kāda applūstošas Okeānijas salu valsts pilsoņa lūgumu Jaunzēlandei dot viņam patvērumu.

Nemiro: Rebenoks ir viens no Latvenergo padomes locekļu konkursā uzvarējušajiem

Lēmumu par jauno AS Latvenergo padomi, kurā plānots iekļaut arī ekonomikas ministra Ralfa Nemiro padomnieku Pāvelu Rebenoku, varētu pieņemt nākamais Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs, sacīja Nemiro.

Konstatēto biļešu tirdzniecības pārkāpumu skaits pieaudzis par 10%

Salīdzinājumā ar 2018.gadu, pērn konstatēto biļešu tirdzniecības pārkāpumu skaits pieaudzis par 10%, informē SIA Autotransporta direkcija.

Dzelzceļa kravu pārvadājumu apmērs pērn Latvijā sarucis par 15,8%

Dzelzceļa kravu pārvadājumu apmērs pagājušajā gadā Latvijā samazinājies par 15,8% salīdzinājumā ar 2018.gadu un bija 41,492 miljoni tonnu.

Pēdējo piecu gadu laikā maksātnespējas procesu skaits sarucis par 25%

Pēdējo piecu gadu laikā maksātnespējas procesu skaits sarucis par 25%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Kaimiņš aicina KPV LV biedrus kongresā lemt par partijas likvidāciju

KPV LV šobrīd valstij nodara vairāk ļaunumu nekā labuma un vairs nav iespējams to izglābt, tā intervijā Latvijas Radio paudis Artuss Kaimiņš, aicinot partijas biedrus februārī gaidāmajā kongresā balsot par politiskā spēka pašlikvidēšanos.

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra rotēšana uz CSP atkarīga no atbilstoša atalgojuma

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro iecerējis Ekonomikas ministrijas valsts sekretāru Ēriku Eglīti pārcelt Centrālās statistikas pārvaldes vadītāja amatā, tomēr Eglītis šai rotācijai piekritīs, ja viņam tiks nodrošināts atbilstošs atalgojums.

Pērn Latvijā piedzimuši 18,6 tūkstoši bērnu un noslēgtas 12 913 laulības

Jaundzimušo skaits Latvijā krītas ceturto gadu pēc kārtas. 2019.gadā reģistrēti 18 589 bērni, kas ir par 725 mazāk nekā 2018.gadā.

Igaunijā krītas ražotāju cenu indekss

Igaunijā rūpnieciskās produkcijas ražotāju cenu indekss 2019.gada gaitā sarucis par 1,2%, visstraujāk – enerģētikā, tā liecina kaimiņvalsts oficiālā statistika.

LTV: Kopš Rīgas strūklaku apkopes uzticēšanas privātuzņēmējam, darbu izmaksas trīskāršojušās

Kopš Rīgas domes Mājokļu un vides departaments Rīgas strūklaku apkopi nodevis privātuzņēmējam, šo darbu izmaksas pieaugušas vairāk nekā trīskārtīgi, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Igaunijas ministre satraukta par ārvalstnieku imigrācijas apjomu

Igaunijā, 2019.gadā jau piekto gadu pēc kārtas audzis iedzīvotāju skaits, iedzīvotāju lietu ministre Rīna Solmane paudusi satraukumu, ka pieaugumu veido liela ārvalstnieku imigrācija, nevis igauņu atgriešanās dzimtenē.

Šajā sezonā varētu arī nepienākt īsta ziema

Kalendārā ziema šobrīd ir pusē, un atlikušajā ziemas daļā vēl ir iespējams kāds sala un sniega periods, bet pēc šī brīža prognozēm ilgstošāks periods ar stabiliem ziemas laikapstākļiem nav gaidāms.

Par ZZS un No sirds Latvijai nelikumīgu finansēšanu Krūmiņam un Raitumam piemēro naudassodus

Uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš un viņam pietuvinātais finanšu konsultants Jorens Raitums pagājušā gada nogalē piekrituši samaksāt turpat 100 000 eiro sodu par to, ka caur trešajām personām pirms vēlēšanām vāca naudu ZSS un partijai No sirds Latvijai.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!