bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 20.08.2019 | Vārda dienas: Bernhards, Boriss, Rojs
LatviaLatvija

BNN nedēļas apkopojums: Skandāla turpinājums Rīgas satiksmē. Vai Lembergs sēdēs cietumā? 2019.gada budžets

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUJoprojām aktuālā tēma – kas nesīs atbildību par notiekošo Rīgas satiksmē? Skandālu vilnis turpina augt – šonedēļ tika aizturēts arī uzņēmuma Rīgas karte valdes loceklis, no amata atstādinātais pašvaldības SIA Rīgas satiksme darbinieks Aleksandrs Brandavs. Atkāpies no amata arī pašvaldības uzņēmuma Rīgas satiksmes pagaidu vadītājs Anrijs Matīss. Tikmēr jaunais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce neizslēdz iespēju atstādināt Nilu Ušakovu no Rīgas mēra amata. Jautājums – kas mainīsies, ja atstādinās vienu Ušakovu, nevis visu domi. Ja rauj nezāli, vai tad saknes atstāj?

Tikmēr valdība beidzot ir apstiprinājusi likumprojektu par valsts budžetu 2019.gadam. Valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi plānoti 9,2 miljardu, bet izdevumi 9,4 miljardu eiro apmērā.

Savukārt prokuratūra lūdz smagos noziegumos apsūdzētajam Aivaram Lembergam piemērot astoņu gadu ieslodzījumu un 64 500 eiro naudas sodu.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Tiesa; Cīņa; Finansējums; Pārmaiņas?; Uztraukums; Secinājums; Aizturētais.

TIESA:

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Prokurors Juris Juriss

Kriminālprocesu iztiesāšanas stadiju būtu nepieciešams padarīt vēl efektīvāku, norāda smagos noziegumos apsūdzētā un no pienākumiem atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga (Latvijai un Ventspilij) lietas prokurors Juris Juriss.

Pēc viņa paustā, Lemberga lieta ir viens no garākajiem procesiem, ko valsts apsūdzības uzturētājiem ir nācies iziet, un viņš saskata nepieciešamību runāt par kriminālprocesu iztiesāšanas stadijas efektivizēšanu.

Juriss atzīmē, ka likumdevējs šo desmit gadu laikā, kamēr norisinās Lemberga lieta, kopumā ir vecis vairākas izmaiņas normatīvajos aktos, lai krimināllietu izskatīšanu padarītu efektīvāku, tomēr ir Lemberga lieta un līdzīgi procesi, kurus likumdevējs var ietekmēt, paātrinot kriminālprocesa gaitu tieši iztiesāšanas stadijā.

Pēc Jurisa paustā, nenoliedzami tagad pirmstiesas periods krimināllietās ir nesalīdzināmi īsāks nekā pats iztiesāšanas process.

Nākamā tiesas sēde šajā procesā paredzēta 11.martā pulksten 10.00.

Vairāk uzziniet: šeit.

SECINĀJUMS:

Pašvaldības turpmāk nedrīkstēs prasīt nomas maksu par kapavietu

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Pašvaldībām nav tiesību iznomāt kapsētas, jo tas ir likuma pārkāpums. Kapsētas ir publiskā lietošanā nodots pašvaldības īpašums, kas kalpo sabiedrības vajadzībām un tāpēc nevar tikt iznomāts ienākumu gūšanai, secinājusi Satversmes tiesa (ST).

«Augstākā tiesa jau pirms divarpus gadiem atzina, ka prettiesiska ir ne tikai Jūrmalas domes prasītā ikgadējā nomas maksa – viens eiro par iedalīto kvadrātmetru gadā –, bet arī jebkāda naudas prasīšana par kapavietas piešķiršanu. Nu šai atziņai ar nepārsūdzamu spriedumu pievienojas Satversmes tiesa. Latvija kā demokrātiskā, tiesiskā valsts balstās uz cilvēka cieņu, esam uzsvēruši spriedumā, ka valstij jāizsargā cilvēka cieņa arī pēc nāves,» portālam lsm.lv norādīja Satversmes tiesas tiesnesis Aldis Laviņš.

Vairāk uzziniet:  šeit.

FINANSĒJUMS:

Valdība apstiprina Latvijas 2019.gada budžeta likumprojektu

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Ministru kabineta (MK) sēdē otrdien, 5.martā, apstiprināts likumprojekts par valsts budžetu 2019.gadam, informē Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji.

2019.gada valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi plānoti 9,2 miljardu, bet izdevumi 9,4 miljardu eiro apmērā. Pamatbudžetā plānotie ieņēmumi veido 6,4 miljardus, bet izdevumi 6,8 miljardus eiro. Savukārt speciālajā budžetā ieņēmumi plānoti trīs miljardu eiro apmērā, bet izdevumi 2,8 miljardu eiro apmērā. 2019.gada vispārējās valdības budžeta deficīts plānots 0,5% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP). Savukārt IKP pieaugums 2019.gadā prognozēts 3% apmērā.

Pērn, organizējot diskusijas ar nozaru ministrijām, tika turpināta valsts budžeta izdevumu pārskatīšana. Tās rezultātā ministrijas sagatavoja priekšlikumus, rodot finanšu resursus savas nozares neatliekamo pasākumu finansēšanai. Īpaši uzmanība tika pievērsta efektīvai valsts nekustamo īpašumu izmantošanai un IKT jomas optimizācijai, kā arī līdzšinēji piešķirtā finansējuma pārskatīšanai, analizējot tā aktualitāti un sasniegto rezultātu. Kopējie izdevumu pārskatīšanas rezultāti 2019.gadā ir 51,3 miljoni eiro, no kuriem finansējums 7,6 miljonu eiro apmērā ir novirzīts kopējās fiskālās telpas uzlabošanai, savukārt 43,7 miljoni eiro nozaru ministriju noteiktajām prioritātēm

Vairāk uzziniet:  šeit.

KRITUMS:

Sievietes saņem par 10% mazāku atalgojumu nekā vīrieši tādā pašā amatā

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Vīrieši Latvijā vidēji nopelna par 10% vairāk nekā sievietes līdzvērtīgā amatā, secinājis Paylab, kas Latvijā darbojas kā CV–Online pārvaldītā datubāze Algas.lv, ilgtermiņā pētot darbinieku atalgojumu tendences.

Šāds atalgojumu salīdzinājums ir balstīts uz identiskiem faktoriem – līdzvērtīga amata pozīcija, darba slodze, darbinieka pieredze, izglītība un prasmes.

Situācija Baltijas valstīs ir samērā līdzīga – Lietuvā par 11%, Latvijā par 10%, bet Igaunijā sievietes līdzvērtīgā pozīcijā saņem par 9% zemāku atalgojumu nekā vīrieši.

Analizējot kopējos datus par atalgojuma atšķirību, būtisks faktors ir profesijas izvēle un nozare.

Vairāk uzziniet: šeit.

PĀRMAIŅAS?:

Pēc trim nedēļām Pūce varētu atstādināt Ušakovu

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs

Iepazīstoties ar Rīgas domes darbu un sniegtajām atbildēm, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) konstatējis vairākus likumpārkāpumus un neizslēdz iespēju pēc aptuveni trim nedēļām atstādināt pilsētas mēru Nilu Ušakovu (S), ceturtdien, 7.martā, LNT raidījumā 900 sekundes teica ministrs.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) pašlaik pārbauda Rīgas domes darbu, ievērojot likumā noteiktās procedūras. Līdz šim no vietvaras saņemtās atbildes, kuras parakstījis Ušakovs, liecina, ka pašvaldībā pieļauti likumpārkāpumi, skaidro Pūce.

Ministrija vēl gaida paskaidrojumus no Rīgas pilsētas pašvaldības. Tas saņemtās atbildes tiks juridiski izanalizētas un par pašvaldības atbildēm, kurās konstatēti pārkāpumi, tiks prasīti tālākie jautājumi, procesu skaidroja Pūce un pieļāva, ka pārbaude varētu noslēgties triju nedēļu laikā.

Procesa noslēgumā Pūce neizslēdz iespēju Ušakovu atstādināt no amata

Vairāk uzziniet: šeit.

UZTRAUKUMS:

Swedbank darbība atjaunota, traucējumi saistīti ar iepriekš veiktajiem tehniskajiem sistēmas atjaunināšanas darbiem

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Atjaunota Swedbank bankomātu, maksājumu karšu un internetbankas darbība, pavēstīja bankā. «Bankas darbinieki ir novērsuši traucējumus. Šobrīd atjaunota bankomātu, karšu maksājumu, internetbankas darbība. Sazvanīt var arī Klientu apkalpošanas centru,» atzīmēja bankā.

Ceturtdien, 7.martā, novērotie Swedbank darbības traucējumi bija saistīti ar iepriekš veiktajiem tehniskajiem sistēmas atjaunināšanas darbiem, informēja bankā.

Swedbank Klientu servisa pārvaldes vadītājs Vadims Frolovs skaidroja, ka ceturtdien no plkst. 16.33 līdz 17.37 tika reģistrēti traucējumi vairākos Swedbank nodrošinātajos pakalpojumos, kas radušies saistībā ar iepriekšējā naktī veiktiem sistēmas atjaunināšanas darbiem.

Vairāk uzziniet: šeit.

AIZTURĒTAIS:

Brandavam piemēro 200 000 eiro lielu drošības naudu

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Aleksandrs Brandavs

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) trešdien, 6.martā, aizturētajam uzņēmuma Rīgas karte valdes loceklim, no amata atstādinātajam pašvaldības SIA Rīgas satiksme darbiniekam Aleksandram Brandavam kā drošības līdzekli piemērojis 200 000 eiro lielu drošības naudu.

KNAB, neatklājot personas identitāti, apliecināja, ka ceturtdien, 7.martā, aizdomās turētajai Rīgas karte amatpersonai piemēroti šādi drošības līdzekļi: drošības nauda 200 000 eiro apmērā, aizliegums tuvoties noteiktām personām un aizliegums izbraukt no valsts.

KNAB apliecināja, ka drošības nauda ir iemaksāta un amatpersona 7.marta vakarā tika atbrīvota.

Trešdienas vakarā KNAB paziņoja, ka ir sācis kriminālprocesu par valsts un privāto akcionāru kopuzņēmuma SIA Rīgas karte amatpersonas izdarītiem, iespējams, noziedzīgiem nodarījumiem, proti, kukuļdošanu un starpniecību kukuļošanā.

KNAB norādīja, ka krimināllietas materiāli satur ziņas par kukuļa nodošanu starpniekam tālākai nodošanai amatpersonām, lai tās, izmantojot savu dienesta stāvokli, izdarītu darbības kukuļa devēja interesēs.

Vairāk uzziniet: šeit.


Pievienot komentāru

Igaunijas prezidente atbalsta nodokļa ieviešanu elektroenerģijai no Krievijas

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida paudusi atbalstu idejai aplikt ar nodokli Baltijas valstu tirgū no Krievijas ienākošo elektroenerģiju. Turklāt prezidente uzskata, ka par elektroenerģijas importu no trešajām valstīm būtu jāpanāk kopīgs ES lēmums.

MK vēlas palielināt atbalstu reemigrantiem saimnieciskās darbības uzsākšanai

«Šis atbalsts ir svarīgs, jo cilvēkiem, kuri atgriežas Latvijā no ilgstošas prombūtnes un vēlas uzsākt savu saimniecisko darbību, ir mazāk iespēju pretendēt un saņemt atbalstus no citām valstī paredzētām atbalsta programmām.»

Par Rīgas otro vicemēru ievēlēta saskaņiete Vladova

Par Vladovu balsoja 11 Gods kalpot Rīgai deputāti, četri Neatkarīgo deputātu frakcijas pārstāvji, trīs deputātu bloka Rīgai! biedri, kā arī 17 Saskaņas deputāti.

Virzienā uz risinājumu? Valdība konceptuāli atbalsta ekonomisko lietu tiesas izveidi

Ministru kabineta sēdes darba kārtībai pievienotajā konceptuālajā ziņojumā lasāms, ka ekonomisko lietu tiesai darbu paredzēts sākt 2021.gada 1.janvārī.

Veidojot sabiedrisko pasūtījumu, būs jāņem vērā arī ārzemju latviešu intereses

Ar mērķi veicināt ar diasporu saistītu norišu atspoguļošanu sabiedriskajā pasūtījumā un paplašināt sabiedrisko mediju saturu, kā arī to pakalpojumu pieejamību ārzemju latviešiem, valdība akceptējusi grozījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā.

Plāno izvērtēt 12 Rīgas pašvaldības uzņēmumu darbību

Rīgas domes Pilsētas īpašuma komiteja atbalstījusi lēmumprojektu par neatkarīga ārējā izvērtējuma veikšanu pašvaldības uzņēmumos un aģentūrās, piemēram, SIA Rīgas namu pārvaldnieks un SIA Rīgas ūdens.

Ministru viedokļiem daloties, valdība vēl nepieņem lēmumu par LU rektoru

Ministru viedokļiem daloties, valdība otrdien, 20.augustā, tomēr vēl nepieņēma lēmumu Latvijas Universitātes rektora jautājumā.

Daugavpils slimnīcā atsāktas plānveida operācijas

Pilsētas domes priekšsēdētājs klāstīja, ka slimnīca turpina darbu iepriekšējā režīmā, nodrošinot gan neatliekamo, gan plānveida palīdzību, nesamazinot ieplānoto operāciju skaitu.

Parakstīta Latvijas-Indijas sadarbības programma kultūrā

Sadarbības programma aptver abu valstu sadarbību mūzikā un dejā, kultūras mantojuma jomā, kino jomā, muzeju, kā arī bibliotēku un arhīvu starpā.

Apsūdzēti divi SIA Rīgas enerģija valdes locekļi par mēģinājumu krāpties ar OIK

Tiesai nodota krimināllieta, kurā apsūdzēti divi uzņēmuma SIA Rīgas enerģija valdes locekļi par mēģinājumu ar viltu iegūt tiesības nodot elektroenerģiju OIK ietvaros.

Swedbank: Reģionu iedzīvotāji mājoklim un pārtikai tērē vairāk nekā rīdzinieki

Latvijas reģionu iedzīvotājiem pārtikas un mājokļu izdevumu slogs attiecībā pret ienākumiem ir krietni lielāks nekā rīdziniekiem, secināts Swedbank finanšu institūta pētījumā.

VNĪ samazina valstij piederošo degradēto būvju skaitu

Valsts nekustamie īpašumi šogad pirmajā pusgadā vidi degradēto būvju skaitu samazinājusi par 28 būvēm – no tām 23 pārdotas izsolēs, piecas nojauktas.

Valsts kanceleja: Nevar pārliecināties, ka pārkāpumi LU rektora vēlēšanās ietekmēja to rezultātu

Izvērtējot precizēto IZM sagatavoto rīkojuma projektu par Indriķa Muižnieka apstiprināšanu LU rektora amatā, nav iespējams pārliecināties, ka pārkāpumi LU rektora vēlēšanās ietekmēja to rezultātu, teikts Valsts kancelejas sagatavotajā atzinumā.

El Salvadorā cer uz abortu aizliegumu mīkstināšanu; attaisno sievieti par nedzīva bērna laišanu pasaulē

El Salvadoras tiesa attaisnojusi 21 gadu vecu sievieti, kurai saistībā ar valsts striktajiem abortu aizliegumiem tika piespriest cietumsods par to, ka viņa laidusi pasaulē nedzīvu bērniņu, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

PTAC: 34% iedzīvotāju atzīst, ka pēc atvaļinājuma saskaras ar finanšu grūtībām

77% iedzīvotāju atvaļinājuma laikā atļaujas lielākus tēriņus nekā plānots, bet 34% atzīst, ka pēc atvaļinājuma saskaras ar finanšu grūtībām, liecina Patērētāju tiesību aizsardzības centra dati.

Lielbritānija: Izbeigsim ES pilsoņu brīvu ieceļošanu 31.oktobrī

Lielbritānija izbeigs Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņu brīvu ieceļošanu valstī uzreiz pēc izstāšanās no bloka 31.oktobrī, tā pavēstījusi britu valdība, kas gatavojas straujai aiziešanai no ES bez vienošanās.

Cerībās uz tirdzniecības kara atrisinājumu akciju cenas kāpj

Pasaules akciju tirgos bija kāpums, pieaugot optimismam par ekonomikas stimulēšanas pasākumiem Ķīnā un Vācijā un cerībām uz progresu sarunās ASV-Ķīnas tirdzniecības kara atrisināšanai.

Reirs: Tādi uzņēmumi kā Rīgas satiksme nedrīkstēs strādāt ar zaudējumiem

Plānots noteikt, ka uzņēmumi, kas atbilstoši Eiropas Savienības kritērijiem ir iekļaujami vispārējā valdības sektorā, nedrīkstēs strādāt ar zaudējumiem, sacīja finanšu ministrs Jānis Reirs.

Plašā divstāvu mājas ugunsgrēkā gājis bojā nepilngadīgs jaunietis

Tā kā dzīvojamā ēka uz ugunsdzēsēju glābēju ierašanās brīdi jau dega pilnā platībā, ugunsdzēsējiem glābējiem nebija iespējams iekļūt ēkā, lai to pārmeklētu.

Cilvēktiesību komisija: nepieciešams rīkot konkursu uz vakanto NEPLP locekļa vietu

Nepieciešams rīkot konkursu, lai aizpildītu pēc Guntas Līdakas atkāpšanās no amata vakanto Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekļa vietu.

Kariņš: Koalīcija gatava panākt kompromisu par 2020.gada budžetu

Valdību veidojošās partijas vēl nav panākušas vienošanos par 2020.gada budžetu, tomēr tās ir gatavas kompromisam.

Izdevies sarunāt – Burovs kļuvis par Rīgas mēru

Pēc divu mēnešu ilgām politiskām diskusijām pirmdien, 19.augustā, Rīgas domes ārkārtas sēdē par Rīgas mēru ievēlēts līdzšinējais priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Oļegs Burovs.

Iekļaujot Rīgas satiksmi valsts budžeta deficītā, fiskālā telpa samazinās par 72 milj.

Rīgas pašvaldības SIA Rīgas satiksme, kā to nosaka Eiropas Savienības kritēriji, ir iekļaujama vispārējā valdības sektorā, tādējādi 2020.gada valsts budžeta fiskālā telpa saruks par 72 miljoniem eiro, informēja Finanšu ministrijā.

Rīgas valdošās partijas atradušas kopsaucēju, vienojušās par koalīcijas līgumu

Rīgas Domē partijas Saskaņa un Gods kalpot Rīgai! ir pārvarējušas domstarpības un parakstījušas koalīcijas līgumu, pirmdien pēc abu domes frakciju kopsēdes norādīja partiju pārstāvji.

VARAM nesaskata šķēršļus Rīgas atkritumu apsaimniekošanas līgumam uz 20 gadiem

Rīgas domes iecere noslēgt jaunu līgumu par atkritumu apsaimniekošanu uz 20 gadiem nepārkāpj normatīvos aktus, tā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.


-->