BNN nedēļas apkopojums: Vidējās algas pieaugums. OIK samazinājums. Dzīve uz robežas

Šajā nedēļā Latvijas iedzīvotāju uzmanība pievērsusies lielajam sniega daudzumam, kas, kā jau ik gadu, visus pārsteidzis nesagatvotus. Taisnības labad gan jāpiebilst, ka sniega tiešām ir nepieredzēti daudz un galvaspilsētā pirmo reizi vēsturē sinoptiķi izsludināja sarkano brīdinājumu saistībā ar spēcīgo snigšanu. 

Šonedēļ bijis ne tikai liels sniegpārslu birums, bet arī skaitļu. Centrālās statistikas pārvalde ziņo par vidējās algas kāpumu Latvijā, taču to nomāc straujā inflācija un OECD prognozes par Latvijas izaugsmi kā lēnāko starp Baltijas valstīm.

Tikmēr Baltkrievijā pie Lietuvas un Latvijas robežas arī šādos laikapstākļos joprojām mīt cilvēki, kuri vēlas tikt pāri robežai, taču to nedrīkst darīt. Lietuvas žurnālisti stāsta, kā satikuši migrantu grupu, kurā bijis kāds slims bērns un kuram bija sarežģījumi tikt pie nepieciešamās palīdzības.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmās kā Izaugsme, Apnicīgie maksājumi, NATOAlga LatvijāDzīve uz robežas, Obligāta Covid-19 vakcīna un Jauna republika.

 

IZAUGSME

Latvijas IKP 3.ceturksnī audzis par 5,1%

IKP, Latvijas IKP, kāpums, kritums, ražošana, algas, CSP, statistika,
Foto: Unsplash

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) 2021.gada 3.ceturksnī, salīdzinot ar 2020.gada 3.ceturksni, pēc sezonāli un kalendāri nekoriģētajiem datiem salīdzināmajās cenās ir palielinājies par 5,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati.

Faktiskajās cenās IKP 3.ceturksnī bija 8,9 miljardi eiro. Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, pēc sezonāli un kalendāri koriģētajiem datiem salīdzināmajās cenās IKP palielinājās par 0,6%.

Vairāk uzziniet šeit.

 

APNICĪGIE MAKSĀJUMI

Valdība konceptuāli atbalsta priekšlikumu par apmēram 60% samazināt OIK

OIK, maksājumi, valdība, likvidēt OIK, zaļā enerģija, ražošana, elektroenerģija, Ekonomikas ministrija,
Foto: Evija Trifanova/LETA

No 2022.gada 1.janvāra plānots samazināt elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponenti (OIK) par apmēram 60%, otrdien, 30.novembrī, nolēmusi valdība.

Kā informē Ekonomikas ministrija, valdība slēgtajā sēdes daļā, izskatot ziņojumu, konceptuāli atbalstījusi EM priekšlikumu OIK vidējo likmi no 1.janvāra samazināt aptuveni par 60%, tas ir, līdz 7,55 eiro par megavatstundu (MWh), kas nodrošinātu būtisku atbalstu visiem elektroenerģijas lietotājiem – gan mājsaimniecībām, gan arī juridiskajām personām.

Vairāk uzziniet šeit.

 

NATO

NATO vēlas atjaunot dialogu ar Krieviju

Jenss Stoltenbergs, NATO, NATO sanāksme Rīgā, ārlietu ministri, tikšanās, diplomātija,
NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs. Foto: Edijs Pālens/LETA

Krievija pirms laika nolēma pārtraukt diplomātiskās saites ar NATO, tomēr alianse aicina valsti atcelt šo lēmumu un no jauna iesaistīties NATO un Krievijas padomē miera un drošības labad, preses konferencē žurnālistiem sacīja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs (Jens Stoltenberg).

Viņš atzīmēja, ka 30.novembrī starp NATO ārlietu ministriem notika plašas diskusijas, pievēršoties trīs jautājumiem – Krievijas militāro spēku koncentrācijai Ukrainas tuvumā, Aleksandra Lukašenko režīma darbībām un NATO vadošajai lomai ieroču kontrolē.

Vairāk uzziniet šeit.

 

ALGA LATVIJĀ

Vidējā alga Latvijā kāpusi par 10,4%

alga, vidējā alga Latvijā, neto alga, bruto alga, Covid-19, dzīves līmenis, ienākumi, CSP, statistika,
Foto: Pexels

Latvijā šī gada 3.ceturksnī mēneša vidējā bruto darba samaksa valstī par pilnas slodzes darbu bija 1 280 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Salīdzinot ar 2020.gada 3.ceturksni, mēneša vidējā alga palielinājās par 121 eiro jeb 10,4%, bet samaksa par vienu nostrādāto stundu pirms nodokļu nomaksas – par 4,4% (no 8,09 līdz 8,44 eiro).

Vairāk uzziniet šeit.

 

DZĪVE UZ ROBEŽAS

Lietuviešu žurnālisti uzklausa migrantus par centieniem iekļūt valstī, bērnu veselību

Lietuva, migrācija, robeža, drošība, cilvēcība, cilvēktiesības, bērni, Tuvie Austrumi, Irāka
Migranti Baltkrievijā pie robežas ar ES. Ilustratīvs foto: Sergei Bobylev/TASS/Scanpix

Uz Lietuvas-Baltkrievijas robežas lietuviešu žurnālisti sastapuši grupu migrantu, ieskaitot piecus bērnus. Viens no bērniem ir slims un saņems veselības aprūpi Lietuvā, vēsta raidorganizācija LRT un žurnālisti Domante Platūkīte (Domantė Platūkytė) un Bens Gerdžjūns (Benas Gerdžiūnas).

Vairāk uzziniet šeit.

 

OBLIGĀTA COVID-19 VAKCĪNA

Grieķija ieviesīs obligātu vakcināciju senioriem

Grieķija, vakcinācija, obligāta vakcinācija, Covid-19, veselība, seniori, ES
Vacinācija Grieķijā. Foto: AP/SCANPIX

Grieķija nolēmusi vakcināciju pret Covid-19 ieviest kā obligātu prasību iedzīvotājiem no 60 gadu vecuma. Nevakcinētajiem senioriem draudēs naudassods, vēsta britu ziņu portāls The Independent.

Ar šo lēmumu Dienvideiropas valsts kļūs par otro zemi ES aiz Austrijas, kura izšķīrusies par obligātu vakcināciju pret bīstamo slimību.

Vairāk uzziniet šeit.

 

JAUNA REPUBLIKA

Pasaulē rodas jauna republika – Barbadosa

Barbadosa, jauna valsts, Karību jūra, Lielbritānija, bijusī kolonija, ārzemēs
Babadosas prezidente Sandra Meisone (vidū), Barbadorsas premjerministre Mija Motlija (Mia Mottley) un Lielbritānijas kroņprincis Čārlzs. Foto: REUTERS/SCANPIX

Pasaulē no šīs nedēļas ir par vienu neatkarīgu republiku vairāk – tā ir Barbadosa. Karību jūras salas valsts nolēmusi atdalīties no Britu sadraudzības postkoloniālās sistēmas ar britu monarhu kā valsts vadītāju, vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Otrdien, 30.novembrī, galvaspilsētā Brižtaunā notikusi Barbadosas valsts modeļa maiņas ceremonija, kurā pasludināta atteikšanās no Lielbritānijas karalienes Elizabetes II (Elizabeth II) kā valsts formālās vadītājas.

Vairāk uzziniet šeit.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas