BNN nedēļas apkopojums. Viltus ziņas – īsts cietums. ES budžets. Jauns ministrs

Šonedēļ varam Adventa vainagā iedegt jau trīs sveces, kas nozīmē, ka tuvojas Ziemassvētki un ka pavisam drīz atkal pamazām paliks gaišāks. Lai gan lielo ierobežojumu dēļ var šķist, ka ir vēl tumšāks nekā citus gadus, ikviens joprojām var izrotāt savu māju un iepriecināt kādu kaimiņu. Šogad kādam palīdzība varētu noderēt vēl vairāk nekā iepriekš.

Pašlaik cīņā ar COVID-19 vīrusu kā cerības stars atmirdzējusi teju gatavā vakcīna, kurai vēl jāiziet Eiropas Zāļu aģentūras apstiprināšanas process. Taču aģentūras mājaslapa šonedēļ piedzīvojusi kiberuzbrukumu, kas pašlaik tiek izmeklēts.

Latvijā Valentīns Jeremejevs, kurš izplatījis viltus ziņas saistībā ar COVID-19, nonācis apcietinājumā par sabiedrības maldināšanu. Arī viņa «informatore» feldšere Marina Kornatovska tika aizturēta, taču nu atbrīvota.

Latvijā pagājušajā nedēļā tika pieņemts valsts budžets, taču ES budžeta pieņemšanu nobremzēja Ungārijas un Polijas iebildumi. Šonedēļ panākta vienošanās visu valstu starpā.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmās kā ES budžets, Vēl viens ārkārtas stāvoklis, Iztikas minimums, Uzbrukums vakcīnām, Viltus ziņas – īsts cietums, Lētāka dzīve un Jauns, pavisam jauns ministrs.

 

ES BUDŽETS

ES pārvar domstarpības, lai apstiprinātu budžetu un ekonomikas atjaunošanas fondu

ES, daudzgadu budžets, Polija, Ungārija, Vācija, ekonomikas atjaunošanas fonds, krīze
Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns (Viktor Orbán) un Polijas premjerministrs Mateušs Moravjeckis (Mateusz Morawiecki). Foto: EPA/SCANPIX

ES dalībvalstu vadītāji ir vienojušies apstiprināt 1,1 triljonu eiro lielo bloka daudzgadu budžetu un 750 miljardu eiro ekonomikas atjaunošanas fondu. Ir ņemta vērā Ungārijas un Polijas prasība ierobežot ES finansējuma saņemšanu par likuma varas neievērošanu tikai ar ES Tiesas nolēmumu, vēsta vācu raidsabiedrība DW.

Par vienošanās panākšanu ES dalībvalstu klātienes galotņu sanāksmē Briselē, kas norisinās no ceturtdienas, 10.decembra, līdz piektdienai, 11.decembrim, paziņojis Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels (Charles Michel).

Vairāk uzziniet šeit.

 

VĒL VIENS ĀRKĀRTAS STĀVOKLIS

Veselības aprūpes nozarē izsludina ārkārtas stāvokli

ārkārtas situācija, slimnīcas, Covid-19, Veselības ministrija,
Foto: Edijs Pālens/LETA

Sakarā ar pieaugošo COVID-19 stacionēto pacientu skaitu Valsts operatīvās medicīniskās komisijas sēdē ceturtdien, 10.decembrī, nolemts izsludināt ārkārtas stāvokli veselības aprūpes sistēmā, žurnālistiem pavēstīja Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško.

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) iepriekš intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā Rīta panorāma atklāja, ka, izsludinot ārkārtas situāciju veselības aprūpes nozarē, slimnīcu vadību rīcībā būs brīvāki instrumenti medicīnas personāla darba pārorganizācijai un pārkārtošanai, kā arī mandāts plānveida pakalpojumu un arī ambulatoro pakalpojumu ierobežošanai, ja tas nepieciešams.

Vairāk uzziniet šeit.

 

IZTIKAS MINIMUMS

Par neatbilstošām Satversmei atzīst normas, kas nosaka vecuma pensijas minimālo apmēru

vecuma pensija, Satversmes tiesa, Tiesībsarga birojs, tiesībsargs, Juris Jansons, pensija, pensionāri, dzīves līmenis,
Foto: Pixabay

Satversmes tiesa (ST) par neatbilstošām Satversmei atzinusi normas, kas nosaka vecuma pensijas minimālo apmēru, ziņo tiesā.

ST šo lietu ierosināja pēc Augstākās tiesas (AT) un tiesībsarga Jura Jansona iesniegtajiem pieteikumiem. ST secināja, ka normas neatbilst Satversmes 1. un 109.pantam.

Vairāk uzziniet šeit.

 

UZBRUKUMS VAKCĪNĀM

Kiberuzbrukumā cieš ES COVID-19 vakcīnu apstiprināšanas iestāde

EU, cyberattack, European Medicines Agency, COVID-19, vaccine, BioNTech
Foto: EPA/SCANPIX

ES Eiropas Zāļu aģentūra (EZA), kura patlaban vērtē COVID-19 vakcīnas kandidāšu nekaitīgumu un iedarbīgumu, paziņojusi, ka pret to ticis vērsts kiberuzbrukums. Vācu zāļu ražotājs BioNTech norādījis, ka nelikumīgi piekļūts tā vakcīnas apstiprināšanas dokumentiem, vēsta raidsabiedrība DW.

«EZA ir tikusi pakļauta kiberuzbrukumam. Aģentūra ir ātri uzsākusi pilnvērtīgu izmeklēšanu, sadarbojoties ar tiesībsargājošām iestādēm un citām attiecīgajām juridiskajām personām,» tā trešdien, 9.decembrī, pavēstīja EZA, kuras mītne atrodas Amsterdamā, Nīderlandē.

Vairāk uzziniet šeit.

 

VILTUS ZIŅAS – ĪSTS CIETUMS

Jeremejevam kā drošības līdzekli piemēro apcietinājumu, dodot iespēju izkļūt brīvībā pret 50 000 eiro drošības naudu

feldšere, viltus ziņas, Valentīns Jeremejevs, policija, apcietinājums, Covid-19,
Foto: Paula Čurkste/LETA

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa ceturtdien, 10.decembrī, nolēma piemērot drošības līdzekli apcietinājumu aktīvistam Valentīnam Jeremejevam, kurš tika aizturēts lietā par viltus ziņu izplatīšanu saistībā ar COVID-19.

Viņam gan dota iespēja līdz 10.janvārim samaksāt 50 000 eiro drošības naudu, lai izkļūtu brīvībā, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Vairāk uzziniet šeit.

 

LĒTĀKA DZĪVE

Latvijā patēriņa cenu kritums novembrī bijis 0,7% apmērā. Ir preces, kas kļuvušas dārgākas

novembris, patēriņa cenas, CSP, statistika, inflācija, deflācija, dzīves līmenis,
Foto: Pixabay

Vidējais patēriņa cenu līmenis Latvijā 2020.gada novembrī, salīdzinot ar 2019.gada novembri, samazinājās par 0,7%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas samazinājās par 1,6%, bet pakalpojumiem palielinājās par 1,4%.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2020.gada novembrī, salīdzinot ar 2019.gada novembri, bija cenu kritumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, apģērbam un apaviem.

Vairāk uzziniet šeit.

 

JAUNS, PAVISAM JAUNS MINISTRS

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatam izvirza deputātu Plešu

Artūrs Toms Plešs, Juris Pūce, VARAM, caurlaide, Rīgas dome, Saeima, ministrija, ministrs, jauns ministrs, Kariņa valdība,
Saeimas deputāts Artūrs Toms Plešs. Foto: Zane Bitere/LETA

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatam oficiāli izvirzīta Saeimas deputāta Artūra Toma Pleša (AP) kandidatūra, informē apvienībā Attīstībai/Par! (AP).

Pleša kandidatūra pirmdien, 7.decembrī, ministra amatam piedāvāta valdību veidojošo partiju sadarbības sanāksmē. Koalīcijas partiju frakcijas vēl plāno tikties ar Plešu.

Vairāk uzziniet šeit.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas