BNN NOSKAIDRO | Neskaidrie jautājumi par COVID-19 ierobežojumiem

Kopš jaunu ierobežojumu uzlikšanas, sabiedrībā radušies dažādi jautājumi, piemēram, – kāpēc atļauts pulcēties līdz 30 cilvēkiem, taču sporta treniņi notikt nedrīkst? Cik lielā kompānijā var atrasties kafejnīcā? Un kāpēc bērniem nav jāvelk sejas maskas? Lai to noskaidrotu, BNN sazinājās ar Veselības ministriju (VM), lūdzot plašāku skaidrojumu.

Kāpēc bērniem līdz 13 gadiem nav jānēsā maskas, dodoties uz veikalu, braucot transportā, ja viņu kontakts savā starpā ir gana ciešs?

Prasība valkāt masku netiek attiecināta uz bērniem līdz 13 gadu vecumam. Bērni pārslimo vieglāk, viņi var inficēties savā starpā, taču gadījumi, kad bērni inficē pieaugušos, ir reti. Otrs iemesls – ir ņemts vērā, ka bērniem varētu būt grūtāk kontrolēt pareizu maskas lietošanu. Taču vecākiem nav aizliegts bērnus nodrošināt ar maskām un mācīt to pareizu lietošanu. Pētījumos secināts, ka jaunāki bērni bieži vien masku nelieto pareizi, līdz ar to nav vēlamā efekta. Tāpēc šāda prasība jaunākiem bērniem nav obligāta.

Kāpēc, atgriežoties no ārzemēm, vienam ģimenes loceklim ir jāievēro pašizolācija, taču pārējiem, kas nonāk ar viņu saskarē, nav? Kādas sekas ir tam, ja atbraukušajam konstatē COVID-19? Vai pārējiem tiek noteikta karantīna?

Būtiski saprast, ka cilvēks, kurš atgriezies no kādas konkrētas valsts un jāievēro pašizolācija, ir vesels, norāda VM. Ievērojot pašizolāciju desmit dienu garumā, cilvēks:

– uzturas dzīvesvietā vai citā uzturēšanās vietā;

– nepakļauj citas personas inficēšanās riskam, neveido tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (neuzņem viesus, nedodas privātās vizītēs, uz darbu, sabiedriskām un publiskām vietām un telpām, kurās uzturas daudz cilvēku, izņemot veikala apmeklējumu un nokļūšanu dzīvesvietā vai citā uzturēšanās vietā uzreiz pēc ierašanās Latvijā, lietojot mutes un deguna aizsegu);

– desmit dienas novēro savu veselības stāvokli, divas reizes dienā (no rīta un vakarā) mēra ķermeņa temperatūru un informē ģimenes ārstu, ja parādās kādas akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes (klepus, paaugstināta ķermeņa temperatūra (drudzis), elpas trūkums).

Pārējiem mājsaimniecības dalībniekiem ir tiesības turpināt savas ikdienas gaitas. Taču, ja cilvēka veselības stāvoklis pasliktinās un pēcāk noteikts pozitīvs COVID-19 tests, visi iesaistītie tiek noteikti par kontaktpersonām un jāatrodas karantīnā.

Kādēļ sporta treniņi tiek ierobežoti, kaut arī mācības notiek klātienē?

Ja runa ir par sporta nodarbībām skolēniem vai pirmsskolas izglītības iestādēs audzēkņiem, kuriem paralēli izglītības procesa nodarbībām tiek īstenota interešu izglītības nodarbība tādā pašā bērnu sastāvā vienas iestādes ietvaros, tad tās var notikt.

Savukārt, kas attiecas uz amatieru sporta vai sporta nodarbībām ārpus izglītības procesa, skaidrojam, ka līdzšinējie epidemioloģiskās izmeklēšanas rezultāti liecina, ka slimības izplatība pieaug, ja, piemēram, vienas klases skolēni apmeklē dažādus interešu izglītības pulciņus, kuros pulcējas dažādu skolu un klašu bērni. Tā krustojas dažādi «sociālie burbuļi», kas apdraud epidemioloģisko drošību. Līdzīga situācija ir pieaugušo vidū, kas apmeklē dažādas amatiermākslas nodarbības, piemēram, deju kolektīva vai kora mēģinājumus.

VM vēlreiz atgādina, ka līdz 6.novembrim organizēti sporta treniņi (nodarbības) var notikt tikai ārtelpās, individuāli vai attālināti. Organizējot grupu sporta treniņus (nodarbības) ārtelpās, neizmanto ģērbtuves. Telpās treniņi var norisināties tikai individuāli. Tāpat ir atļauts individuāli katram apmeklēt sporta bāzes, klubus, protams, ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības. No grupu sportošanas, dziedāšanas un citām ar intensīvu izelpu saistītām aktivitātēm iekštelpās šobrīd jāatturas, jo elpceļu vīrusi pārsvarā izplatās pilienu veidā pa gaisu. Tas nozīmē, ka situācijās, kad veidojas augstākas intensitātes izelpa – fiziski kustoties, dejojot, dziedot, kliedzot, skaļāk runājot, elpceļu pilieni, kas satur vīrusu, izplatās plašāk apkārtējā vidē. Vairāki grupas inficēšanās gadījumi Latvijā ir saistīti ar vīrusa izplatīšanos tieši koros un sporta klubos.

Kā šobrīd ir publiskās ēdināšanas vietās — vai jāievēro 2 m distance no citiem apmeklētājiem, kas nav no savas mājsaimniecības? Vai ēdinātājiem ir uzlikta prasība to nodrošināt?

Sabiedriskās ēdināšanās vietās ir jāievēro 2 m distance, arī starp galdiņiem, ja starp tiem nav izveidota norobežojoša siena. Tāpat noteikts, ka pie viena galdiņa var atrasties ne vairāk kā četri cilvēki vai vienas mājsaimniecības jeb ģimenes locekļi. Tāpat noteikts, ka sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem apmeklētājiem redzamās vietās (vismaz pie ieejas un kases ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas vietā) jāizvieto skaidri salasāma publiski pieejama informācija par maksimāli pieļaujamo personu skaitu, kas vienlaikus var atrasties pakalpojuma sniegšanas vietā.

Vai ir plānots nodrošināt bezmaksas maskas darbiniekiem, kuriem obligāti darba laikā jānēsā maskas?

Masku nodrošinājums saviem darbiniekiem ir pašu darba devēju iniciatīva. Normatīvajos aktos noteikts, ka  darba devējiem, kas nodrošina pakalpojumu sniegšanu tur, kur pulcējas liels skaits cilvēku (tirdzniecības vietās, kultūras pasākumu vietās, kā arī sabiedriskajā transportā) darbinieku un apmeklētāju aizsardzībai jālieto maskas vai vismaz jānodrošina norobežošanās iespējas (piemēram, plastmasas aizsargbarjera, kas atdala darbinieku no klienta).

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas