BNN PĒTA | Ar «blatu» pēc potes. Lietuvā novērota vakcīnas rindu apiešana, apsteidzot mediķus

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Saņemt vakcīnas devu, kuru joprojām ir maz, ir ļoti svarīgi daudziem. Lietuvā process ir teju galvenais visā valstī, tomēr neizskatās, ka ir izdevies nodrošināt caurskatāmību un vakcinēšanu pēc plāna. Valstī novērota vakcīnas rindu apiešana, apsteidzot pašreiz vakcinējamo grupu – mediķus. Vārdu krājumā nākas meklēt arī Padomju laiku jēdzienu, ko lietoja, lai apzīmētu negodīgu ceļu, kā iegūt deficīta preci, rindas apiešanu pa sētas durvīm. Kā nu bija?

Lietuvas vakcinēšanās skandāla dzirkstele aizsvilās pagājušajā nedēļā. Valsts rietumu daļā, Šilales rajonā, privāta ambulatorās aprūpes uzņēmuma UAB Ambulansas īpašnieks izmantoja viņam pieejamās iespējas un saņēma Covid-19 vakcīnas devu.

Šo uzņēmēju sauc Ričards Ūselis (Ričardas Ūselis), un poti pret bīstamo vīrusa saslimšanu ārpus kārtas saņēma arī viņa ģimene. Lai veiktu ģimenes locekļu vakcināciju, Ūselis viņus vedis pār visai valstij no Viļņas, kur darbojas Ambulansas, uz Šilales pilsētu, kur saskaņā ar presē vēstīto viņš ir pietuvināts Šilales ambulatorā centra vadītājai Loretai Kalnikaitei (Loreta Kalnikaitė).

Kad notikušais nāca gaismā Lietuvas sabiedrībā, kur šobrīd tiek vakcinēti pandēmijas «frontes līnijas» mediķi, amatpersonas un iedzīvotāji asi nosodīja uzņēmēja negodīgo rīcību. Skumji, bet izrādījās, ka rindu uz vakcīnu apiet izdevās arī vairākiem citiem ļaudīm. Žurnālisti vēstīja, ka veiksminieku vidū ir arī nekustamo īpašumu uzņēmumu grupas Transmeda īpašnieks Juozs Pranckevičs (Juozas Pranckevičius). Uzmanību – viņam ir ģimenes saiknes ar Ambulansas īpašnieku.

Uzzinājis par Šilales gadījumu, Lietuvas prezidents bija pirmais no augstākajām amatpersonām, kurš nosodīja šādu rīcību. «Mēģināt saņemt vakcināciju, ko ļoti vēlas visi, pienācīgi nesagaidot savu rindas kārtu, tā ir kaunpilna, nožēlojama rīcība – Padomju laiku paliekas.»

Valsts galva norīkoja Lietuvas premjerministri Ingrīdu Šimonīti (Ingrida Šimonytė) (Tēvzemes savienība – Lietuvas Kristīgie demokrāti) un veselības ministru Arūnu Dulki (Arūnas Dulkys) ātri pievērsties situācijas risināšanai un nodrošināt, lai notikušais neatkārtotos.

«Teiksim godīgi – tas ir kaut kas tāds, kas varbūt bija neizbēgams,» Šimonīte centās aizstāvēt veselības ministru, kuru Seima opozīcija bija sākusi nopelt par vakcinēšanas uzraudzības trūkumu. Premjerministre par Dulki teica atzinīgus vārdus, jo, viņasprāt, pirmajā mēnesī kopš stāšanās amatā jaunais Lietuvas veselības ministrs ir paveicis daudz vairāk, nekā Šimonīte no viņa gaidījusi.

Tikmēr kritikas krustugunīs nonākušais Ambulansas īpašnieks pēc viņa rīcības nākšanas atklātībā bijis vispirms sardonisks un pēcāk – saskumis. «Ko Jūs gribat, lai es tagad daru? Faktiski es taisu krustu, un naglas jau ir pie rokas. Tāpēc drīz jūs redzēsiet mani pie tā karājamies,» Ūselis pagājušajā nedēļā sacījis žurnālistam, kurš viņam vaicāja, kā viņš vērtē savu rīcību.

Saskāries ar vārdisku šaustīšanu, uzņēmējs nekavējās paust nožēlu un skumjas, skaidroja, ka viņam ir virkne veselības problēmu. «Es slimoju ar diabētu, man ir arī vāja sirds, tāpēc tehniski man pienākas vakcīna (..). Tomēr, iespējams, tas nebija labs lēmums,» tā vīrieša teiktais tika citēts medijos.

Kritika tika vērsta ne tikai pret medicīnas uzņēmēju, bet pret visu Šilales rajona pašvaldību, kura bija nolīgusi Ambulansas medicīnas pakalpojumu sniegšanai. Šilales rajona pašvaldības priekšsēdētājs Aļģirds Meižens (Algirdas Meiženis), kurš ir bijušais policijas priekšnieks, paziņoja, ka ir lūdzis Tauraģes policiju sākt izmeklēšanu par uzņēmuma īpašnieka ceļu uz Šilali.

«Mums ir vesels lērums ar zvaniem un sociālo mediju ierakstiem no vairākiem simtiem cilvēku, kuri brīnās, kā Viļņas uzņēmēja ģimene varēja atbraukt visu ceļu no Viļņas uz Šilali, kamēr visur ir izvietoti policijas kontrolposteņi. Mēs lūdzām policiju pateikt, vai viņi nepārkāpa stingros karantīnas noteikumus,» tā pašvaldības priekšsēdētājs.

Tikām pret Šilales ambulatorā centra vadītāju Kalnikaiti izskan aicinājumi atkāpties no amata. Viņas pretreakcija bijusi paziņojums par biedra dalības apturēšanu Lietuvas valdošajā partijā Tēvzemes savienība – Lietuvas Kristīgie demokrāti. Pārskatot Šilales rajona Covid-19 vakcinējamo personu sarakstu, atklājās arī citas neatbilsības – pārkāpjot noteikumus, Pfizer vakcīna injicēta arī bijušajam Šilales slimnīcas direktoram, kurš šobrīd ir pensijā.

Vakcinēšanas saraksta apiešana Lietuvā ir konstatēta arī Šilutes un Paņevežas pašvaldībā.

Vai rindas pārkāpēji saņems vakcīnas otro devu, kas ir nepieciešama imunitātei pret Covid-19?

Lai arī paudis zināmu nožēlu, Ūselis nedēļas sākumā jau domāja par otrās Pfizer vakcīnas devas saņemšanu viņam un ģimenes locekļiem. «Ja ne Šilalē, tad Visaginā, kur arī strādā mūsu uzņēmums,» pārliecību par savām iespējām paudis uzņēmējs.

Šī doma pievilcīga gan nešķiet Visaginas mēram Erlandam Galaguzam (Erlandas Galaguzas). «Nedomāju, ka viņi šeit var rēķināties ar mūsu žēlastību. Mēs ievērojam stingrus noteikumus, un izņēmumi netiek izdarīti,» sacījis Lietuvas ziemeļaustrumu pilsētas mērs.

Sakāpinātajā vārdu apmaiņā par Ūseļu ģimenes situāciju nogaidošu pozīciju ieņēmis veselības ministrs Dulkis. «Godīgi sakot, nevaru pateikt, kādu lēmumu no savas puses pieņemsim. (..) Situācijai nav precedenta. Vai mums ir morālas tiesības dot šādiem cilvēkiem otrās devas? Neatkarīgi no manas atbildes, neizbēgami būs divas nometnes ar krasi pretējiem uzskatiem, kā būtu jāreaģē,» sacīja Dulkis.

Līdz ceturtdienas, 14.janvāra, rītam Lietuvā savu pirmo vakcīnas devu pret jauno koronavīrusu bija saņēmuši 31 524 cilvēki. Pēdējie dati liecina par 164 414 savas valsts iedzīvotājiem, kuri kopš vīrusa pandēmijas sākuma saslimuši ar koronavīrusu, nākot klāt 1 371 inficētajam. Lietuvā mirušo skaits vīrusa izraisīto komplikāciju dēļ sasniedzis 2 346, bet atveseļojušies ir 97 511.

Mazliet mazinoties pandēmijas smagumam, premjerministre Ingrīda Šimonīte trešdien, 13.janvārī, norādīja, ka esošie karantīnas ierobežojumi valstī paliks spēkā līdz 31.janvārim. Viņa gan nenorādīja, vai karantīna tiks turpināsies arī februārī.

Jaunā koronavīrusa izplatības mazināšanas kopējā līkne «ir labvēlīga, tomēr jautājums ir, vai tā ir pietiekami strauja», premjerministre sacīja žurnālistiem. Šimonīte arī pieminēja Īriju, kur karantīnu atkal nācies pastiprināt pēc jauna, lipīgāka Covid-19 paveida uzliesmojuma lielā apmērā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas