BNN pēta | Dinaz krimināllietas gremdēšanā ieinteresētie – bijušais VID izmeklētājs un Saeimas darbiniece

Viena no lielākajām nodokļu krāpšanas krimināllietām Latvijas vēsturē Dinaz joprojām nav iztiesāta. Reāli sodi ir piespriesti vien par daļu lietas. Iespējams, ir pāris cilvēki, kuri ļoti mērķtiecīgi cenšas virzīties uz to, lai Dinaz tiktu «atrisināts» bez vainīgajiem un reāliem cietumsodiem.

Dinaz mikroshēmu krimināllieta vismaz 2005.gadā tika uzskatīta par vienu no Latvijas vēsturē vērienīgākajām krāpšanām – apsūdzības tika celtas par izvairīšanos no 13,8 miljonu latu nodokļu maksāšanas, kā arī par mēģinājumu no valsts izkrāpt un atmazgāt četrus miljonus latu.

Pastāv aizdomas, ka parlamentārās izmeklēšanas komisijas par OIK atbalsta ieviešanas mērķiem konsultante Ineta Muižniece un kādreizējais Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvaldes izmeklētājs Māris Kaminskis ir ieinteresēti, lai šobrīd Kaspara Podiņa vadītās VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes lietvedībā esošā Dinaz krimināllieta tiktu «atrisināta» līdzīgi kā savulaik lietas mikroshēma – bez reāliem cietumsodiem.

Kaminska un Muižnieces iespējamo «plānu» kavēja tiesas rezultāts – lietas izmeklētāja panāca uzvaru tiesā par noziedzīgas mantas iegūšanu, un valsts budžetā tika ieskaitīti divi miljoni eiro, kas tika izņemti Dinaz lietā notikušo kratīšanu laikā, atzīmē BNN avoti. Uzvara tika panākta laikā, kad pārvaldi vadīja Edijs Ceipe, kurš sniedza visu izmeklēšanai nepieciešamo atbalstu.

Savukārt, kad par VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes vadītāju kļuva Podiņš, tika panākts dinaziešu «ilgi gaidītais sapnis» – izmeklētāju no lietas noņēma un krimināllietu nodeva Kurzemes vadītāja atbildībā, kurš, iespējams, ir Podiņa kontaktpersona ar Aivaru Lembergu, norāda BNN avoti.

Jāatzīmē, ka ar Dinaz grupu saistīto uzņēmumu bijušajām formālajām amatpersonām Vladimiram Špakovam, Artūram Korotkovam, Vladislavam Lavrinovičam un Igoram Dživagam piemērota nosacīta brīvības atņemšana uz pieciem gadiem ar pārbaudes laiku uz diviem gadiem. Visiem, izņemot Dživagu, piemērota arī mantas konfiskācija.

Reālie Dinaz patiesā labuma guvēji – Nikolajs Jermolajevs, Genādijs Stankēvičs un Viktors Busels – tā arī netika izgaismoti un saukti pie atbildības.

Jāatgādina, ka noziedzīgajā shēmā bija iesaistīti vairāki ar Dinaz grupu saistītie uzņēmumi: SIA Multikoms (vēlāk Matriks DI, nu jau bankrotējušais uzņēmums, arī viens no lielākajiem nodokļu parādniekiem valstī – aut.), SIA Jelgavas nafta, SIA KU Dinaz (vēlāk MikroLiks) un SIA Dinaz nafta (vēlāk Agalas) un to amatpersonas.

Apsūdzības tika celtas par 2000.–2001.gadā veiktu liela apmēra krāpšanu un nodokļu nemaksāšanu, proti, par nodarbošanos ar mikroshēmu eksportu, krāpšanas ceļā iegūstot tiesības pieprasīt un arī pieprasot no valsts budžeta PVN pārmaksu.

Šo lietu izmeklēja VID Finanšu policijas pārvaldes bijušais izmeklētājs Kaminskis. Šobrīd rīcībā nonākušie dokumenti, kurus parakstījis Dinaz holdinga vadītājs Nikolajs Jermolajevs, apstiprina pirms pāris gadiem radītās šaubas par lietas izmeklēšanas objektivitāti.

Izmeklēšanas laikā daudziem radās aizdomas par izmeklētāja korumpētību un nevēlēšanos lietu izmeklēt objektīvi, par ko liecina arī tiesas piespriestie maigie sodi.

Tajā laikā starpniece starp Kaminski un Jermolajevu bija VID Finanšu policijas pārvaldes bijusī darbiniece Ineta Muižniece, par ko savos iesniegumos vairākkārt arī norādīja viena no Dinaz amatpersonām Jevgeņijs Hlopoks. Tam ir dokumentāls apstiprinājums, norāda BNN avoti.

Muižniece kopš 1997.gada bija VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāja. Tomēr viņa aizvien uztur ciešus kontaktus ar Dinaz grupas patiesajiem labuma guvējiem.

Ineta Muižniece pusdieno ar Mārci Miķelsonu

Muižniece arī aizvien uztur ciešus kontaktus ar bijušo VID Finanšu policijas darbinieku – agrāk izmeklētāju, vēlāk izmeklēšanas daļas vadītāju Māri Kaminski, kura lietvedībā bija lieta pret Dinaz, apliecina BNN avoti.

Iespējams, tieši Muižnieces un Kaminska ciešās draudzības rezultātā Dinaz lietai bija tāds iznākums, kā to raksturo Dinaz advokāts Guntars Līcis: «Mums tur tai vecajā Dinaz lietā viss tik labi beidzās, varbūt arī šajā tā varētu.»

Pašlaik Muižniece ir Parlamentārās izmeklēšanas komisijas par OIK atbalsta ieviešanu konsultante un Olainfarm darbiniece. Kā norāda BNN avoti, viņa apšaubāmā kārtā nokļuva Saeimā, izmantojot pazīšanos ar bēdīgi slaveno advokātu Mārci Miķelsonu.

Miķelsons ir cieši saistīts ar advokātu un ekonomikas ministra Ralfa Nemiro padomnieku Pāvelu Rebenoku. Ar Miķelsona un Rebenoka palīdzību arī Muižniece nonāca Olainfarm, kur tai tika izveidota jauna štata vieta – Juridiskās daļas vadītāja vietniece, vēsta BNN avoti.

No drošiem avotiem noskaidrots, ka Muižniece Olainfarm saimnieciskā darbībā neko jaunu nav pienesusi, šobrīd slimo jau sesto mēnesi un nav pildījusī tiešos pienākumus, taču tai pat laikā piedalās Saeimas komisijās un saņem atlīdzību no Saeimas budžeta.

Saskaņā ar BNN rīcībā esošo informāciju Miķelsons no Olainfarm zem šķietama pakalpojuma līguma ar tā laika Olainfarm Padomes locekļa Rebenoka akceptu ir izvedis/piesavinājies naudas līdzekļus vairāk nekā 200 000 eiro apmērā. Šajā darījumā arī bijusi loma Muižniecei, kura savā ziņā organizējusi dokumentu noformēšanu.

2016.gada maijā Kaminskis tika aizrotēts ārpus VID ar tā brīža Ministru prezidenta Māra Kučinska rīkojumu, taču šo darbu pameta un pēc tam ieņēma AS Latvijas Pasts drošības dienesta vadītāja amatu.

Kaminskis tiek dēvēts par «Podiņa cilvēku» un joprojām ir Podiņa kontaktpersona ar uzņēmējiem, kuri nonākuši VID redzeslokā, vēsta BNN avoti.

Pēc publikācijas Astoņkājis Kaminskis tika pakļauts toreizējās VID vadītājas Ināras Pētersones iniciētajām rotācijām un amatu zaudēja. Darbu Latvijas Pastā, kā liecina BNN rīcībā esošā informācija, augstajā amatā caur toreizējo satiksmes ministru Uldi Auguli sarunāja Podiņš (seni draugi – vedēji kāzās).

Kā norāda BNN avoti, Kaminskis faktiski ar savu komandu ilgus gadus pildīja Podiņa u.c. pasūtījumus caur sev pietuvinātajiem darbiniekiem, kurus tagad augsts amatos salicis Podiņš – Inna Kuzmina, Ieva Ostrovska, Inita Lūre, Kristīne Rinkeviča, Jānis Akmentiņš.

Lasiet arī: Aizdomas, ka par Olainfarm neizmeklēšanu un citu valsts mēroga lietu vilcināšanu VID vainojams Kaspars Podiņš

Nikolajs Jermolajevs ir Dinaz patiesā labuma guvējs, komunicē un tiekas ar Muižnieci un Kaminski. Iespējams, Jermolajevam piemīt garīga rakstura problēmas. Saprotot, ka nevar nekādi ietekmēt procesa izmeklētāju, sacerēja dažādas viņas sazvērestības ar dažādām personām, ar mērķi, lai prokuratūra nomaina izmeklētāju, liecina BNN rīcībā esošā informācija.

Visiem apsūdzētajiem tā saucamajā Dinaz mikroshēmu krimināllietā piespriesti nosacīti sodi.

Tieši Muižniece ar Rebenoku un Krieķi ieinteresēti, lai netiktu izmeklēta naudas līdzekļu piesavināšanās un legalizēšana Olainfarm, tajā skaitā caur Miķelsonu. BNN rīcībā esošā informācija, liecina, ka lietas neizmeklēšanu veiksmīgi noorganizējis Podiņš.

Saistītie raksti

2 KOMENTĀRI

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas