BNN PĒTA | Lietuvā 2021.gads nācis ar jaunumiem, kas skars katru iedzīvotāju

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Jaunais gads Lietuvā nesis daudz pārmaiņu, ko turpmāk izjutīs katrs valsts iedzīvotājs. Bruto minimālās algas kāpums no 607 uz 642 eiro daudziem palielinās maciņa saturu, taču dārgākas cigaretes, elektrība un gāze palīdzēs to ātrāk iztērēt. Atbalstu sajutīs nepilns miljons lietuviešu pensionāru, kuri 2021.gadā saņems par vidēji 30 līdz 50 eiro lielākas pensijas.

Lielākas pensijas

«Esam priecīgi, ka jaunā, konservatīvi-liberālā valdība ir turējusi iepriekšējās valdības lēmumu katru gadu indeksēt pensijas. Attiecīgi šogad pensijas katram tās saņēmējam augs par aptuveni 10%,» tā sarunā ar ziņu portālu BNN sacīja Vilija Turiene (Vilija Turienė), Lietuvas pensionāru organizācijas Bočiai Viļņas nodaļas priekšsēdētāja.

Līdztekus valstī ir atceltas tā saucamās atraitņu pensijas, taču vientuļie sirmgalvji 2021.gadā saņems pensijas ikmēneša pielikumu 40 eiro apmērā. «Tas būs būtiski daudziem mūsu cilvēkiem, kuriem ir grūtības savilkt kopā galus,» uzsvēra V. Turiene.

Viņa atzinīgi izteicās par Lietuvas prezidentu Gitanu Nausēdu (Gitanas Nausėda), kurš, viņasprāt, pagājušajā gadā izrādījis līdzjūtību un izpratni par grūtībām, kuras kā nospiedošu slogu izjūt augošais lietuviešu pensionāru pulks.

«Mūs tomēr ietekmē COVID-19 slimība – ir augusi mirstība, ne tikai no koronavīrusa, bet arī no citām iepriekšējām slimībām. Mūsu nodaļā ir 1 249 biedri, taču mums ir grūtības iekasēt ikgadējo biedra naudu. Viņi neatbild uz tālruņa zvaniem, daudzi no viņiem nav prasmīgi interneta lietotāji un nevar iesaistīties dažādās tiešsaistes aktivitātēs,» grūtības pensionāru sabiedrībā ieskicēja V. Turiene.

Ir aplēsts, ka vidējā pensija Lietuvā personai ar obligāto darba stāžu 2021.gadā sasniegs 440 eiro. Pagājušajā gadā tā bija 400 eiro.

Nāciet pensiju otrajā līmenī

No šī gada valsts sociālās apdrošināšanas fonds SODRA pensiju otrajā līmenī iesaistīs tūkstošiem lietuviešu, kuri līdz šim tajā nav piedalījušies. SODRA paziņojusi, ka, iesaistoties pensiju otrajā līmenī, šobrīd darbspējīgā vecuma iedzīvotāji būtiski palielinās savas nākamās pensijas apmēru. Iestāde 2021.gadā šajā ziņā vērsīsies pie tiem iedzīvotājiem, kuri ir nodarbināti un ir vecumā līdz 40 gadiem.

Iespējams, ir pāragri teikt, kā tas darbosies, taču piedāvājums ir pievilcīgs – proti, ka pensiju fondus varēs mantot. Ja fondā kāda persona kādā brīdī pārtrauks strādāt, tad nauda turpinās pelnīt šīs personas labā un pensiju fondā uzkrās procentus.

Smēķēšana uz balkona

Cits būtisks jauninājums 2021.gadā ir, ka cilvēkam, kurš smēķēs uz daudzdzīvokļu nama balkona, draudēs naudassods no 30 līdz 60 eiro. Ja cilvēks šo Lietuvā ar likumu aizliegto darbību veiks atkārtoti, tad sods ir paredzēts no 60 līdz 120 eiro. Šīs normas ieviešana dzīvē gan rada galvassāpes policistiem, kuriem ir jākonstatē pārkāpums.

Klaipēdas Rajona policijas preses pārstāve Andromeda Grausliene (Andromeda Grauslienė) sarunā ar BNN informēja, ka gada pirmajā nedēļā iestādes jurisdikcijā neviens par šādu pārkāpumu nav sodīts.

Smēķētājiem Lietuvā ir vēl nepatīkamas ziņas. Proti, ja Seima likumdevēji nolems paaugstināt akcīzes nodokļa likmi cigaretēm un cigāriem, kas izskatās ļoti iespējams, tad tabakas izstrādājumu cena tiks sadārdzināta par 13 eiro centiem par paciņu cigarešu un par aptuveni 17 centiem par cigāru iepakojumu.

Jaunumi bezdarbniekiem un darbiniekiem dīkstāvē

Attiecībā darba meklētājiem no 2021.gada Lietuvā bezdarbnieka pabalsts personām, kurām nav citu ienākumu, tiks paaugstināts no 200 eiro līdz 212 eiro. Vienlaikus pabalsta maksāšanas ilgums tiks saīsināts no sešiem mēnešiem līdz četriem mēnešiem. No bezdarbnieku pabalsta saņēmēju loka tikuši izslēgti studenti un arodskolu skolēni.

Lai sniegtu atbalstu darbiniekiem, kuru cietuši COVID-19 ietekmes dēļ, Lietuvas valdība šogad maksās lielākus dīkstāves un saimnieciskās darbības samazinājuma pabalstus, uz kādu laiku tiem kompensējot algu pilnā apmērā.

Vecākiem ieguvums būs tas, ka ģimenes, kuras audzina bērnus, saņems lielākus pabalstus. Lietuvā no 2021.gada ikmēneša bērna pabalsts būs par desmit eiro lielāks nekā pērn, sasniedzot 70 eiro par bērnu. Sociālais pabalsts par bērniem-invalīdiem un tiem, kuri aug trūcīgās un daudzbērnu ģimenēs, varēs sasniegt 111 eiro.

Interesanti, ka algas pielikums šogad būs arī lielajai valsts amatpersonu, budžeta iestāžu darbinieku, politiķu un tiesnešu saimei, tomēr tas būs vairāk simbolisks nekā jūtams – viena eiro mēnesī!

Ceļā uz nodokļu progresivitāti

2021.gadā nebūs aizmirsti lielo algu saņēmēji. Atbilstoši Lietuvas centieniem virzīties uz progresīvu nodokļu sistēmu, gada ienākumu apjoms, no kura uz algu tiks attiecināta iedzīvotāju ienākuma nodokļa progresīvā likme 32% apmērā, ir samazināts līdz 81 162 eiro, kas ir līdzvērtīgi 60 vidējo algu saņemšanai. Pagājušajā gadā šis slieksnis bija 104 277 eiro.

Dārgāki sūtījumi un komunālie maksājumi

2020.gads, kas ieies vēsturē kā COVID-19 pandēmijas gads, Lietuvā radījis vēl nebijušu pieprasījumu pēc paku sūtījumiem. Ārvalstu sūtījumu saņēmējiem 2021.gads paliks atmiņā ar to, ka par paciņu no trešajām valstīm, piemēram, no Ķīnas vai Krievijas, būs jāmaksā par aptuveni 20% vairāk.

Lietuvas sabiedrībā daudz apspriests tas, ka šogad būs dārgāki komunāli maksājumi. 2021.gadā kilovatstunda elektrības maksās par vidēji 0,01 eiro dārgāk un atsevišķiem lieliem elektrības patērētājiem – par līdz 0,1 eiro vairāk. Dārgāk būs arī gatavot ēdienu uz gāzes plīts, jo cena par kubikmetru gāzes augs par 0,03 eiro. Labās ziņas ir, ka tarifa sadārdzinājums neattieksies mājsaimniecībām un uzņēmumiem, kuras lieto gāzi apkures energoresursu.

Auto iegādes kompensācija un tehniskā apskate

Sniedzot palīdzīgu roku iedzīvotājiem ar nopietniem veselības traucējumiem, Lietuvas valdība apņēmusies 2021.gadā paaugstināt kompensāciju invalīdiem par invalīdu automašīnas iegādi no 1 248 eiro līdz 2 560 eiro.

Būtiski dārgāka šogad kļūs transportlīdzekļa tehniskās apskates. Proti, tās maksa Lietuvā tiek palielināta no 9,60 eiro līdz 14,70 eiro.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas