BNN PĒTA | Lietuvā atbalsta 100 eiro dāvanu senioriem par vakcinēšanos vai trešo poti

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvas valdība šonedēļ atbalstījusi ideju ieviest vienreizēju 100 eiro maksājumu vacāka gadagājuma iedzīvotājiem, kuri vakcinēsies pret Covid-19 vai saņems vakcīnas trešo poti. Iecerēts, ka atbalsta maksājums būs pieejams iedzīvotājiem no 75 gadu vecuma un pamudinās daļu no nevakcinētajiem 80 000 sirmgalvju nodrošināties ar imunitāti pret bīstamo slimību.

Veselības aprūpes sistēma Baltijas dienvidu valstī šoruden ar grūtībām tiek galā ar strauju koronavīrusa izplatību – šonedēļ jauno inficēto skaits aug par vairāk nekā 2 000 dienā. Vēl jo vairāk –Lietuva sasniegusi pirmo vietu ES pēc Covid-19 inficēšanās gadījumu skaita uz 100 000 iedzīvotāju. Skumji, bet sasniegta arī otra vieta pēc Covid-19 mirstības rādītāja. Lietuvas 14 dienu inficēšanās rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju šonedēļ pieaudzis līdz 852,6. Veselības aprūpes nozares vadošās iestādes nevar pateikt vienu iemeslu, kāpēc noticis šāds vīrusa uzliesmojums.

Reaģējot uz arvien samilstošo situāciju, gaidāms, ka Seims paātrinātā kārtībā pieņems ierosinājumu senioriem dāvāt 100 eiro par pilnu pirmo vakcināciju vai imunitātes nostiprināšanas poti.

Vakcinētie seniori uzticas zinātnei, bet stūrgalvīgākos ar naudu nepārliecināsi

Ziņu portāls BNN uzrunāja cienījama vecuma lietuviešus, un secināja, ka viņi iniciatīvu kopumā uztver ar atbalstu.

«Mūsu pensijas ir salīdzinoši zemas – vairumam mazākas par 500 eiro –, tāpēc papildu 100 eiro būtu labs papildinājums. No aptuveni 50 mūsu nodaļas biedriem lielais vairums ir saņēmuši abas potes un ir gatavi imunitātes stiprināšanas potei. Mēs uzticamies zinātnei,» sarunā ar BNN sacīja Vanda Bujokiene (Vanda Bujokienė), Lietuvas pensionāru organizācijas Bočiai Viļņas Vecpilsētas nodaļas priekšsēdētāja.

Savukārt tie, kuri pagaidām nav vakcinējušies, ir «pārāk stūrgalvīgi», skaidroja Bujokiene. «Nekāda summa nepiespiedīs viņus vakcinēties. Tā nu tas ir.»

Kopš priekšlikums nodots sabiedrības vērtējumam, sociālie mediji Lietuvā burtiski dzirkstī no vērtējumiem un domu graudiem. Daudzi komentētāji ķeras pie satīras un nopeļ valdību. «Tas ir kā dot konfekti mazam bērnam… Tā nav motivēšana – tas ir tīrs kukulis!… Te runā nauda!… Es jums iedošu 200 eiro, tikai lieciet mani mierā!» skan domu graudi sociālos medijos.

Arī Seimā ir gana daudz personību ar atšķirīgiem viedokļiem, un ir skaidrs, ka iniciatīvas pieņemšana nebūs «pastaiga parkā».

Piemēram, Aļģirds Siss (Algirdas Sysas), likumdevējs no opozīcijā strādājošās sociāldemokrātu frakcijas ierosinājumu uztver noraidoši.

«Mana nostāja par priekšlikumu ir ļoti skeptiska. Kādēļ to rosina nevis Veselības ministrija, bet Sociālā nodrošinājuma un darba lietu ministrija? Un kāpēc šāds priekšlikums parādās tikai tagad?» retoriski vaicāja sociāldemokrātu likumdevējs.

Kāds ir pamatojums?

Ar priekšlikumu klajā nāca Lietuvas sociālā nodrošinājuma un darba lietu ministre Monika Navickiene (Monika Navickienė), kura ieceres argumentēšanu sāka ar norādi, ka Lietuvā ir vairāk nekā 270 000 iedzīvotāju, kuri ir 75 gadus veci vai vecāki.

«Viņi ir augsta riska grupā, un viņu imunizācijas rādītāji ir ievērojami zemāki nekā pārējām riska grupām,» skaidroja ministre. No minētajiem 270 000 senioru nepilna trešdaļa, proti, ap 80 000 sirmgalvju vēl nav vakcinējušies vai pārslimojuši koronavīrusu.

Paraugoties uz letālo gadījumu statistiku, divas trešdaļas no visiem Covid-19 nāves gadījumiem notikuši vecuma grupā 75+, kas arī ir iemesls, kādēļ ministrija tiecas panākt šīs vecuma grupas vakcināciju.

Lasiet arī: Ar Nobela prēmiju medicīnā godina temperatūras un taustes receptoru pētniekus

Sociāldemokrātu Sisu tas nepārliecina. Viņa risinājums būtu motivēt mediķus, lai viņi panāk vēl nevakcinēto iedzīvotāju vakcināciju. «Šķiet, ka pats veselības ministrs Arūns Dulks [Arūnas Dulkys] nav pārliecināts par šo iniciatīvu. Ministrs neatbildēja skaidri, vai viņš to atbalsta un netieši norādīja, ka darīs tā, kā lems valdība. (..) Es saskatu vairāk mīnusu nekā plusu,» savu nostāju skaidroja opozīcijas deputāts.

Valdošajā koalīcijā atturīgi 100 eiro dāvināšanu par vakcinēšanos uztver liberālā spārna deputāts Eugenijs Gentvils (Eugenijus Gentvilas), kurš saskata iespējamu diskrimināciju.

«Godīgi sakot, es vēl nezinu, vai es atbalstīšu priekšlikumu. Lai arī cik ļoti man patiktu pozitīvas iniciatīvas ar mērķi veicināt vakcinēšanos pret Covid-19 – tās šķiet daudz labākas par biedēšanu un sodu likšanu – es vienkārši nevaru sev atbildēt, vai šis priekšlikums savā būtībā ir tik pozitīvs,» tā deputāts no Liberālās kustības.

Opozīcijai «nozagta» ideja?

Diskusijā iesaistījušies arī deputāti no opozīcijas Zemnieku un zaļo savienības, kuri tā vietā, lai apspriestu jautājumu pēc būtības, runā par ministres piedāvātās idejas autorību.

«Mēs augustā iesniedzām ļoti līdzīgu priekšlikumu. Bija paredzēts izmaksāt 100 eiro katram vecumā no 65 gadiem, kurš piekrīt vakcinēties,» zemnieku-zaļo frakcijas deputāte Agne Širinskiene (Agnė Širinskienė) rakstījusi sociālajā medijā Facebook.

Oriģināla vai arī ne valdības atbalstītā iecere paredz atbalsta maksājumu pilnībā vakcinētiem senioriem, kuri saņems imunitātes stiprināšanas poti līdz 2022.gada 1.aprīlim. Naudu plānots izmaksāt šā gada decembrī un nākamā gada aprīlī. Sociālā nodrošinājuma un darba lietu ministrijā aplēsts, ka priekšlikuma īstenošanai būs vajadzīgi vairāk nekā 27 miljoni eiro, ja visi seniori no 75 gadu vecuma piekritīs vakcinēties vai pastiprināt savu imunitāti.

Apbalvos vakcinētākās pašvaldības, spriež par sertifikāta kārtības grozīšanu

Ceturtdien, 7.oktobrī, Lietuvas Veselības ministrija paziņoja, ka gatavojas apbalvot trīs pašvaldības, kur līdz 1.decembrim pret Covid-19 būs vakcinēti ne mazāk kā 90% senioru. To apstiprinājis arī veselības ministrs Dulks.

Attiecībā uz iespēju pasi – Lietuvas nacionālo Covid-19 sertifikātu, kas tāpat kā ES vienotais dokuments apliecina vakcināciju, pārslimošanu vai nesen saņemtus negatīvus analīžu rezultātus – to pēdējā laikā aicinājuši mainīt gan pozīcijas, gan opozīcijas politiķi. Atsaucoties šiem aicinājumiem, valdība gatavojas mainīt dokumenta piešķiršanas regulējumu, lai iespēju pasi vairs nevarētu saņemt par negatīvu analīžu rezultātu uzrādīšanu.

Ierobežojumu jomā Lietuva no 1.oktobra atjaunoja prasību nēsāt elpceļu masku, un ieteica tiem strādājošajiem, kuri to var, pagaidām strādāt attālināti, lai samazinātu vīrusa izplatību sabiedrībā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas