BNN PĒTA | Lietuvā atceļ karantīnu, taču atsevišķi ierobežojumi paliks

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvā šonedēļ nolemts atcelt valsts mēroga karantīnu, kas bijusi spēkā jau vairāk nekā sešus mēnešus. Lai arī lielais aizliegumu un ierobežojumu kopums tiek atcelts, paliks spēkā atsevišķi epidemioloģiskie noteikumi, piemēram, prasība sabiedriskās telpās nēsāt elpceļu maskas.

Lai arī daudzi ar sajūsmu un atvieglojumu uzņēma šīs ziņas, valsts galvenie epidemiologi šonedēļ brīdināja, ka valstī ir sasniedzis koronavīrusa lipīgais Delta variants. Vienlaikus Lietuvas liberāli konservatīvā valdība cenšas izdomāt: kā sabiedrībā pārvarēt zemāku interesi par vakcināciju vasaras mēnešos?

«Vīruss neizzudīs vienkārši tāpat. Kādu laiku tas noteikti uzkavēsies gaisā un starp mums, burtiskā nozīmē. Tomēr mēs esam tam daudz labāk sagatavoti, un mums ir jāmācās, kā ar to sadzīvot. Vismaz pagaidām,» tā intervijā ziņu portālam BNN sacīja ievērojamais lietuviešu epidemiologs un bijušais Lietuvas Infekcijas slimību un AIDS centra (LISAC) direktors Sauļus Čaplinsks (Saulius Čaplinskas).

Kādi ierobežojumi atcelti un kādi paliks spēkā?

Sākot ar ceturtdienu, 1.jūliju, Lietuvā vairs nav nekādu ierobežojumu kontaktiem starp mājsaimniecībām vai attiecībā uz to, cik klientus vienlaikus var apkalpot veikalos un birojos, paziņojusi Lietuvas Veselības ministrija. Valdība arī atcēlusi prasību iedzīvotājiem pie iespējas strādāt attālināti, kā arī visus ierobežojumus attiecībā uz mācību norisi klātienē.

Tikmēr epidemiologi un valdība lēmuši, ka publiskās iekštelpās jāturpina nēsāt elpceļu maskas. Tas attiecas arī uz sabiedrisko transportu, koplietošanas telpām un darba sanāksmēm telpās.

Sniedzot pakalpojumus, kuru veikšanā nevar nodrošināt elpceļu masku nēsāšanu, vairs nebūs nepieciešams aizsargaprīkojums. Maskas nebūs vajadzīgas arī ārpus telpām.

Turpmāk ēdināšanas pakalpojumus bez ierobežojumiem varēs sniegt gan ārpus telpām, gan telpās.

Lietuvā ir svītroti arī ierobežojumi, kādi bija noteikti dažādām izklaides vietām. Svarīgi, ka no 1. jūlija brīvdabas pasākumu apmeklētāju skaits vairs netiks ierobežots. Visiem apmeklētājiem tomēr būs jābauda pasākumi sēdus, atrodoties telpās vai ārpus tām, ja pasākumi tiek organizēti skatītājiem bez imunitātes sertifikāta.

Lasiet arī: Bezmaksas kafija un pašvaldību iniciatīva – Lietuva ir radoša ceļā uz vakcinācijas mērķi

«Tas ir liels apgrūtinājums pasākumu organizatoriem, jo nozīmē, ka būs jāpārbauda, kuram dokuments ir un kuram tā nav,» sarunā ar BNN sacīja Dovids Bajors (Dovydas Bajoras), uzņēmuma ProDJ īpašnieks. Bajora uzņēmums nodrošina pasākumu gaismas tehniku, video un audio aprīkojumu, kā arī nodarbojas ar pasākumu rīkošanu.

Ēdināšanas uzņēmumiem, restorāniem, kafejnīcām un bāriem, naktsklubiem un citām sabiedriskām vietām, kā arī azartspēļu vietām būs atļauts darboties, taču tām būs jāievēro drošas distancēšanās prasības. Cilvēku skaits vairs netiks ierobežots pirtīs un peldbaseinos.

Ir atcelti arī ierobežojumi ieslodzīto apmeklēšanai cietumos, un ģimenes locekļi un draugi varēs brīvi apmeklēt pacientus slimnīcās.

Karantīna Lietuvā tika ieviesta pērn 7.novembrī un oficiāli bija spēkā līdz 30.jūnija pusnaktij.

Izplatās vīrusa Indijas variants

Ilgi gaidītās un patīkamās ziņas daļēji aizēnojusi pastiprināti lipīgā vīrusa Delta varianta izplatība valstī, par ko šonedēļ paziņoja Lietuvas Nacionālais sabiedrības veselības centrs.

Jūnija beigās, izmantojot genoma sekvencēšanas analīzes, Lietuvā tikuši atklāti septiņpadsmit jauni Delta celma gadījumi, paziņoja centra pārstāvji.

Astoņi šādi Covid-19 gadījumi konstatēti Viļņas rajonā, pieci – Utenas rajonā un pa vienam – Šauļu, Paņevežas, Klaipēdas un Alītas rajonā.

Kopumā Lietuvā līdz šim konstatēti 23 gadījumi, kad iedzīvotājs inficējies ar vīrusa Sars-CoV-2 Delta variantu, tomēr tā dēvētais Alfa variants, kas sākotnēji tika atklāts Lielbritānijā, joprojām ir Lietuvā dominējošā koronavīrusa forma.

Lietuvas Nacionālā sabiedrības veselības centra direktora pienākumu izpildītāja Ģedre Aleksiene (Giedrė Aleksienė) norādīja, ka epidemioloģiskie pētījumi apliecina, ka Delta paveids ir izplatījies Lietuvas teritorijā.

«Vēl nesen jaunatklātie Delta inficēšanās gadījumi tika uzskatīti par ievestiem, tas ir, inficētie cilvēki vai nu devās uz ārzemēm, vai arī viņiem bija kontakts ar kādu, kurš ieradās no ārzemēm. Tomēr trijos no jaunākajiem Delta inficēšanās gadījumiem tos nevar klasificēt kā ievestus,» Aleksieni citēja nacionālā raidorganizācija LRT. Trīs vietējie inficēšanās gadījumi tika atklāti Viļņas un Utenas rajonā.

Neskatoties uz neprognozējamību, cik plaši un cik ātri var izplatīties vīrusa Delta celms, Lietuvas epidemiologi šonedēļ atgādināja sabiedrībai, ka ir svarīgi pēc iespējas ātrāk panākt tā saukto «pūļa imunitāti». Tiek uzskatīts, ka vīrusa izplatību šādā ceļā var ierobežot ar aptuveni 70% vakcinētu iedzīvotāju.

Pludmales vakcinācija un jauniešu faktors

Vasaras brīvdienas skolēniem un strādājošiem tomēr ir jūtami palielinājušas iedzīvotāju vilcināšanos vakcinēties, tāpēc vadošās veselības aprūpes iestādes valstī mēģina rast netradicionālus līdzekļus vakcinācijas veicināšanai. Piedāvāto ideju vidū bijusi cilvēku potēšana pludmalē. Piemēram, vienā no nesenajām karstajām nedēļas nogalēm Palangas pilsētas 23 kilometru garajā pludmales joslā sauļoties un peldēties bija ieradušies ap 100 tūkstošiem atpūtnieku.

«Ja būtu mana lemšana, es vakcināciju (pludmalē) noteiktu par obligātu. Tas pasargātu citus no inficēšanās,» BNN sacīja Palangas Pludmales glābēju brigādes priekšnieks Jons Pirožniks (Jonas Pirožnikas).

Pēc viņa teiktā, glābējiem ir uzdots pludmalē brīdināt cilvēkus, lai pēc iespējas vairāk tiktu ievērots drošs attālums vienam no otra.

«Drošības labad piesardzīgi cilvēki norobežo sevi no citiem atpūtniekiem un sava pludmales gabaliņa apzīmēšanai izmanto dvieļus, bikses un citus priekšmetus,» stāstīja glābēju piekšnieks. Pirožniks norādīja, ka aptuveni 80% viņa vadīto glābēju ir vakcinēti.

Šonedēļ Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte (Ingrida Šimonytė) nāca klajā ar aicinājumu jauniešiem vakcinēties pret Covid-19, jo no tā būs atkarīgs, cik ilgi nācija varēs baudīt salīdzinoši drošu epidemioloģisko situāciju. Jaunieši pagaidām nesteidz potēties, atzīmēja premjerministre.

Kā liecina Lietuvas Nacionālā sabiedrības veselības centra dati, Covid-19 izplatības punktu skaits Lietuvas kartē pēdējās nedēļas laikā ir samazinājies gandrīz uz pusi un turpina sarukt.

Salīdzinot situāciju maijā un jūnijā, aktīvo inficēšanās vietu skaits samazinājies par gandrīz 90 procentiem, proti, no 386 maija beigās līdz 46 jūnija beigās, paziņoja centra speciālisti.

Pēdējās dienās Lietuvā nav tikuši reģistrēti ar Covid-19 saistīti nāves gadījumi. Lietuvā no slimības Covid-19 līdz šim ir miruši 4 384 cilvēki. Kopējais ar koronavīrusu tieši vai netieši saistīto nāves gadījumu skaits ir sasniedzis 8 917.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas