BNN PĒTA | Lietuva atpakaļ karantīnā. Uzņēmējiem daudz neskaidrību, kā strādāt tālāk

Viļņa, Lietuva

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvas valdība, baidoties par COVID-19 pandēmijas nekontrolētu izplatību valstī, ir lēmusi no nedēļas nogales atkārtoti ieviest valsts mēroga karantīnu, nosakot ierobežojumus kā sabiedriskai, tā privātai dzīvei un arī uzņēmumu darbībai.

Lērums neskaidrību

Lēmums stāsies spēkā sestdien, 6.novembrī, un turēs valsti stingri distancētu vismaz līdz 29.novembrim. Biznesam ierobežojumi nāk ar neskaidrību, to ziņu portālam BNN apstiprināja Lietuvas ēdināšanas uzņēmumu un naktsmītņu nozares pārstāvji, kuru skatījumā uzņēmējiem atliks vien situāciju noskaidrot pašiem.

«Daudziem no valdības jaunajiem noteikumiem ir vajadzīgs precizējums un skaidrojumi. Piemēram SPA pakalpojumi viesnīcās ir aizliegti uz trim nedēļām, taču daži no pakalpojumiem, kā, piemēram, pirtis, baseini un tā tālāk, drīzāk būtu klasificējami kā skaistumkopšanas pakalpojumi,» intervijā portālam BNN komentēja Lietuvas piejūras kūrorta Palangas Viesnīcu un restorānu asociācijas (PVRA) priekšsēdētāja Ingrīda Valaitiene (Ingrida Valaitienė).

Uzņēmēju organizācijas vadītāja sacīja, ka ir sazinājusies ar valsts mēroga Lietuvas Viesnīcu un restorānu asociāciju (LVRA), lai gūtu lielāku skaidrību par valdības lēmumu.

«Vienlaikus Palangā dažas viesnīcas rīkojās uzreiz un nolēma uz laiku apturēt darbību, sūtot vairumu darbinieku dīkstāvē, kaut arī valdības lēmums praktiski neietekmē to pamata pakalpojumu – istabiņu izīrēšanu. Jāatzīst, ka arī citu ierobežojumu sekas mūs visus ietekmē taustāmā veidā,» tā Valaitiene.

Ēdināšanas iestādēm savukārt nāksies pāriet uz ēdiena došanu līdzņemšanai vai tā piegādi klientam.

Smags trieciens nozarei

Situāciju tūrisma nozarē valsts līmenī ieskicēja LVRA priekšsēdētāja Ēvalda Šiškauskiene (Evalda Šiškauskienė). Sarunā ar BNN viņa sacīja, ka, lai arī valdība ar karantīnas pasākumiem neprasa slēgt viesnīcas, bez ūdensprocedūru un ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas tās nevarēs uzturēt saimniecisko darbību. Pēc Šiškauskienes teiktā, lēmums ir «katastrofālas ziņas» visiem viesnīcās strādājošajiem, jo viesnīcu uzņēmumi nespēs maksāt pat desmit procentus no darbinieku dīkstāves pabalsta, kāds šobrīd valdības noteikums, un būs spiesti atlaist darbiniekus. Viesnīcas Lietuvas kūrotpilsētās ir novērojušas apmeklētāju skaita kritumu vairāk nekā 50%, kurpretim citās pilsētās šis kritums ir bijis piecu līdz sešu procentu robežās. COVID-19 pirmā viļņa iespaidā, kopš marta Lietuvā ir slēgti aptuveni viena trešdaļa naktsmītņu uzņēmumu, uzsvēra LVRA priekšsēdētāja.

Neskaidrība «nobeidz»

Valdības lēmums par karantīnas ieviešanu arī paredz, ka Lietuvā līdz 29.novembrim tiks slēgtas sporta zāles, muzeji, kinoteātri un teātri. Darbu turpināt savukārt drīkstēs frizieri, skaistumkopšanas un tetovēšanas saloni ar nosacījumu, ka tie kontrolē klientu plūsmu un pienācīgi vēdina telpas.

«Šī neskaidrība – vai Tev būs jāslēdz, kad, cik ilgi – un citas lietas, kas saistītas ar COVID-19, maigi izsakoties, ļoti satrauc,» tā ziņu portālam BNN sacīja Ramūns (Ramūnas), kuram pieder bārddziņu salons Klaipēdas vecpilsētā.

Lasiet arī: COVID-19 Baltijā pēdējās 24 stundās. Latvijā – 367, Lietuvā – 999, Igaunijā – 131

Pagājušajā nedēļā viņš saņēma vēsti, ka sieva vienam no viņa klientiem ir inficējusies ar COVID-1. Ramūns ātri noorientējies – uz nedēļu atcēlis visus pierakstus un informēja klientus par radušos situāciju.

Klaipēda ir viena no 21 Lietuvas pašvaldības, kur jau iepriekš bija ieviesta vietēja mēroga karantīna.

Daudz citu ierobežojumu

Jaunās karantīnas laikā lietuviešiem tiek ieteikts izvairīties no kontaktēšanās ar cilvēkiem ārpus savas mājsaimniecības. Privātas kontaktēšanās reizēs sapulcēties nevajadzētu vairāk nekā divām mājsaimniecībām un vairāk nekā desmit cilvēkiem, teikts valdības lēmumā.

Vadošā veselības iestāde Nacionālais sabiedrības veselības centrs arī brīdinājis gaidāmajā trīs nedēļu periodā cilvēkus nepulcēties sabiedriskās vietās grupās lielākās par pieciem cilvēkiem, ja vien tie nav vienas mājsaimniecības locekļi. Cilvēku grupām savā starpā arī jāietur divu metru attālums un jāizvairās no fiziskas saskarsmes.

Ierobežojumi nav noteikti lielveikaliem un aptiekām. Citiem mazumtirgotājiem ir jākontrolē klientu plūsmas, un jānodrošina, ka telpās uz vienu pircēju ir vismaz desmit kvadrātmetru liela platība. Sporta pasākumi ir atļauti, taču bez skatītāju klātbūtnes.

Vairāk nekā desmit tuvi ģimenes locekļi drīkstēs piedalīties tikai tādos notikumos kā kāzas un bēres. Lietuvā būs atkļauts pārvietoties pa valsti, taču cilvēkiem tiek ieteikts izvairīties no tādas ceļošanas, ko var atcelt.

Karantīna un skolas

Pagaidām turpināt darbu klātienē drīkstēs Lietuvas bērnudārzi un pamatskolas, savukārt vidusskolām būs jānodrošina, ka vismaz 50% mācību stundu norisinās tiešsaistē. Attiecībā uz augstākās izglītības mācību iestādēm tām būs jāpāriet uz attālinātu mācību procesu. Veselības aprūpes iestādēm ir jāturpina sniegt nepieciešamo aprūpi, kamēr nebūtiskās procedūras var pārcelt, lai nodrošinātu pietiekami daudz resursu cīņai pret COVID-19 un neatliekamām medicīniskām procedūrām.

Sabiedriskajā transportā pārvadātājiem ir jāierobežo pasažieru skaits, lai nodrošinātu vismaz viena metra attālumu starp pasažieriem. Aizliegta būs viesošanās slimnīcā, ja vien to neveiks ģimenes locekļi, apciemojot nedziedināmi slimus pacientus, bērnus vecumā līdz 13 gadiem un pie pacientiem dzemdību nodaļās.

Lietuvā elpceļu maskas būs obligātas visās sabiedriskās vietās, tostarp ārā uz ielas. Bez maskām varēs iztikt bērni vecumā līdz pieciem gadiem ieskaitot un ārpus pilsētām un ciematiem, kur starp cilvēkiem iespējams uzturēt vismaz 20 metru lielu distanci, tā lēmusi Lietuvas valdība attiecībā uz ierobežojumiem, kuri stāsies spēkā sestdien, 7.novembrī.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas