BNN PĒTA | Lietuva mājsēdi ieviesīs pie 240 kovid pacientiem intensīvajā terapijā

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Labās ziņas ir, ka Lietuvas kovida pacientu skaits pēdējos divos mēnešos ir sarucis uz pusi. Sliktās ziņas ir, ka valstī jau izplatījies vīrusa jaunais, sevišķi lipīgais koronavīrusa omikrona variants. Līdz trešdienai, 22.decembrim, valstī ir apstiprināti 14 omikrona inficēšanās gadījumi. Vissliktākais tomēr ir tas, ka Lietuva tāpat kā pārējā pasaule jau atkal virzās uz jaunu mājsēdi un neskaidrību.

«Diemžēl šķiet, ka mēs vēl neesam guvuši mācību no pandēmijas. Kamēr katrs indivīds nesāks rīkoties atbilstoši – pilnībā vakcinējoties, ievērojot sabiedrības jaunās uzvedības normas – mēs nevaram cīņas frontē gaidīt lielu izrāvienu. Un attiecībā uz vīrusa apkarošanas vadības principiem ir skumji, ka ES līmenī tādi vēl nav izstrādāta,» tā ziņu portālam BNN sacīja lietuviešu epidemiologs, bijušais, ilggadējais Lietuvas Infekciju slimību un AIDS centra direktors Sauļus Čaplinsks (Saulius Čaplinskas).

«Līdzīgi kā tas bija ar AIDS apkarošanas kampaņām 1990.gados, mums kā sabiedrībai un katram indivīdam atsevišķi ir jāievēro jaunās uzvedības normas un jāpārvar nevēlēšanās vakcinēties. Tā nekur nav pazudusi,» vērtēja Čaplinsks.

Lietuvā pazīstamais speciālists vērtēja, ka koronavīrusu pēc tā lipīguma varētu salīdzināt ar masalām vai 1918.gada gripas pandēmijas uzliesmojumu pasaulē.

«Diemžēl mirušo skaits turpinās augt. Ja vien katrs cilvēks nebūs vakcinējies pret koronavīrusu, nepārslimos to vai neiegūs zināmu «dabisko imunitāti», mēs nevaram cerēt, ka kopējā aina uzlabosies,» tā bijušais Lietuvas Infekciju slimību un AIDS centra direktors.

«Kopumā, šķiet, ka vīruss vājinās, taču attiecībā uz tā lipīgumu, inficēties kļūst vieglāk. Es nebrīnītos, ja pēc omikrona redzēsim, ka rodas jauni varianti vienlaikus ar to vai arī pēc šī vīrusa varianta izplatības mazināšanās,» kovida nākotni mēģināja ieskicēt Čaplinsks.

Intensīvās terapijas pacientu skaits pagaidām tālu no mājsēdes sliekšņa

Lietuvas galvenā epidemioloģe Loreta Ašokliene (Loreta Ašoklienė) trešdien, 22.decembrī, norādīja, ka stingri karantīnas ierobežojumi valstī varētu tikt atkal ieviesti, ja kovida pacientu skaits slimnīcu intensīvās terapijas nodaļās sasniegtu 240. Šobrīd tas ir 120.

«Ja tas notiktu, tad stingri karantīnas ierobežojumi ilgtu trīs nedēļas,» lietuviešu medijiem sacījusi Ašokliene.

Saskaņā ar viņas teikto Lietuvā vēl 100 inficēšanās gadījumi tiek uzskatīti par potenciālu inficēšanos ar omikrona variantu, taču vēl ir jāpārbauda.

«Vairums inficēšanās gadījumu ir ievesti no ārvalstīm, tomēr mums ir arī viens apstiprināts vietējās izplatības gadījums. Divos inficēšanās gadījumos mums nav izdevies konstatēt tā izcelsmes avotu,» medijus informējusi Lietuvas galvenā epidemioloģe.

Saskaņā ar Lietuvas Nacionālā sabiedrības veselības centra datiem no deviņiem jaunākajiem inficēšanās gadījumiem ar omikrona variantu sešus valstī ieveduši ceļotāji. Cilvēki ar infekciju ieradušies Lietuvā no Dānijas, Lielbritānijas, Čehijas, Maldivu salām un Namībijas.

Tikmēr trīs inficētie pēdējā laikā nav ceļojuši uz ārvalstīm un ar vīrusu ir inficējušies savās ģimenēs. Vienam no viņiem nav izdevies atklāt infekcijas avotu.

No Lietuvas 14 inficēšanās gadījumiem ar omikronu vakcinējušies nav bijuši pieci cilvēki. Vecākais pacients bijis 50 gadus vecs un jaunākais – deviņus gadus vecs.

Jaunākie dati par kovidu un vakcināciju

Pēdējā diennaktī līdz trešdienai Lietuvā reģistrēti 1 655 jauni inficēšanās gadījumi ar koronavīrusu SARS-CoV-2 un 23 jauni nāves gadījumi, paziņoja Lietuvas statistikas pārvalde. 17 no mirušajiem nav bijuši pilnībā vakcinējušies pret kovidu.

Pēdējā diennaktī kovida poti saņēmuši 16 088 Lietuvas iedzīvotāji, no kuriem 1 925 saņēmuši savu pirmo vakcīnas devu. Slimnīcās kovida pacientu skaits sarucis par aptuveni 50 pacientiem līdz 1 925.

14 dienu inficēšanās rādītājs ir mazliet pazeminājies līdz 771 inficētajam uz 100 000 cilvēku un septiņu dienu pozitīvo analīžu rezultātu īpatsvars sarucis līdz 10,4%.

Kopumā kopš pandēmijas sākuma Lietuvā ar SARS-CoV-2 ir bijuši inficēti ap 506 000 cilvēku. No viņiem miruši ir 7 200.

Mainīsies kovida sertifikāta derīguma termiņš vakcinētiem vai pārslimojušiem

Lietuvā no gada nogales tiks mainīta nacionālā kovida sertifikāta – iespēju pases – piešķiršanas un derīguma termiņa sistēma, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

No 28.decembra Lietuvas iedzīvotājiem, lai saglabātu derīgu dokumentu, kuru uzrādot var iekļūt, piemēram, lielos veikalos un pasākumos, septiņus mēnešus pēc pilna vakcinācijas kursa iziešanas būs jābūt veiktai kovida balstvakcinācijai.

Iespēju pase vairs nebūs derīga personām, kuras pārslimojušas bīstamo infekcijas slimību pirms vairāk nekā septiņiem mēnešiem. Pieaugušajiem Lietuvā iespēju pases termiņš tiks paildzināts par 60 dienām no pozitīva seroloģiskā antivielu analīžu rezultāta saņemšanas. Negatīvs PCR analīžu rezultāts dokumenta saņemšanai būs derīgs trīs dienas.

Bērniem, kuri vecāki par 12 gadiem un diviem mēnešiem, valstī būs nepieciešama iespēju pase, lai saņemtu noteiktus pakalpojumus. Bērni vecumā no 12 līdz 16 gadiem dokumentu iegūs pēc pilnas vakcinācijas vai atveseļošanās no kovida. Arī šie, pusaudžiem piešķirtie dokumenti būs derīgi septiņus mēnešus. Bērni varēs pretendēt arī uz seroloģisko antivielu testu, pēc kura sertifikāts būs derīgs 60 dienas. Pēc tam tas tiks pagarināts, veicot regulāras analīzes skolā vai veicot PCR testu mobilajā testēšanas vietā ik pēc septiņām dienām. Analīzes apmaksās valsts.

Pieaugušajiem pirmo seroloģisko antivielu testu apmaksās valsts, par visiem turpmākajiem būs jāmaksā pieaugušajiem pašiem.

Lasiet arī: Ceļošana ES: Eiropas Komisija digitālajam kovida sertifikātam ievieš deviņu mēnešu termiņu

Iespēju pasei Lietuvā nebūs derīguma termiņa šādos gadījumos:

– ja cilvēks ir pārslimojis kovidu (inficēšanās apstiprināta ar PCR testu) un ir pilnībā vakcinēts;

– ja pilnībā vakcinēts cilvēks pēcāk inficējies un pārslimojis kovidu;

– ja cilvēks, kurš saņēmis vienu vakcīnas devu un pēc tam inficējies ar koronavīrusu, vēlāk ir saņēmis otro vakcīnas devu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas