BNN PĒTA | Lietuvā prezidents ar ultimātu vēršas pret kovida sertifikātu skolēniem

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) nav izveidojis kovida vakcinācijas atbalstītāja reputāciju. Viņš periodiski kritizē valdības darbu cīņā ar pandēmiju, kas, pēc valsts galvas domām, bijis haotisks un sabiedrību šķeļošs.

Gads ir tikko iesācies, un Nausēda jau nācis klajā ar ultimātu Lietuvas konservatīvi liberālai valdībai par nacionālā kovida sertifikāta – iespēju pases – prasību padsmitniekiem. Saskaņā ar to ministru kabinetam ir vai nu jāatsakās no iespēju pases prasīšanas skolēniem vecumā no 12 līdz 15 gadiem, ja skolēna ātrās antigēna analīzes uzrāda negatīvu rezultātu, vai arī jārēķinās ar prasību Konstitucionālajā tiesā pret lēmumu to nepieļaut.

Lai saņemtu iespēju pasi, skolēniem vecumā no 12 līdz 18 gadiem – tāpat kā pieaugušajiem – ir jābūt vakcinētiem pret kovid, jābūt slimību pārslimojušiem vai saņēmušiem negatīvu PRC analīžu rezultātu.

Iepriekš dokumentu varēja saņemt arī pēc negatīvu ātro antigēna analīžu rezultātu saņemšanas, taču šis pamatojums iespēju pases saņemšanai ir atcelts kopš decembra, raisot neapmierinātību daļā Lietuvas iedzīvotāju.

Veselības aprūpes speciālisti skaidrojuši, ka PRC analīzes ir precīzākas nekā ātrās antigēna analīzes.

Lietuvas valdība vēlas pastiprināt vakcinēšanos pret kovidu visās vecuma grupās, jo sevišķi nepilngadīgo vidū, un, kā izskatās, attiecībā uz iespēju pases saņemšanu tā neatbalsta analīžu veikšanu tik ļoti kā vakcināciju. Prezidents savukārt izteicies, ka valdības lēmums svītrot antigēna analīžu variantu kā pamatojumu iespēju pases saņemšanai varētu būt pretrunā Lietuvas konstitūcijai.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ieteikumiem ātrās antigēna analīzes kovid infekcijas noteikšanā var izmantot tad, ka PCR tipa analīzes nav pieejamas.

Nausēda pieļāvis, ka pārbaudīs lēmuma atbilstību valsts pamatlikumam pēc tam, kad aktīvistes no kustības Baskāju mātes (Basos mamos — lietuviešu val.) vērsušās pie viņa ar šādu lūgumu.

Iepriekš dažādas sabiedrības grupas vērsušās pie prezidenta, lai viņš panāk Lietuvas Konstitucionālās tiesas atzinumu par valdības apstiprināto kārtību iespēju pases saņemšanai.

Pārāk sašķelta sabiedrība

Lietuvas prezidents arī norādījis, ka valsts iedzīvotāji ir pārāk sašķelti jautājumā par vakcināciju pret kovidu un, pēc viņa domām, daļēji pie vainas ir valdības īstenotā politika.

«Attieksme pret vakcināciju un metodēm, lai to pasteidzinātu ir pārāk polarizēta», Nausēda sacījis intervijā sabiedriskajai televīzijai LRT TV.

Viņš norādījis, ka pēc tam, kad 2021.gada vasarā Lietuvā sāka sarukt vakcinācijas temps, valdība, iespējams, ir pārcentusies tās mēģinājumos panākt jaunu grūdienu vakcinācijas aptveres palielināšanā.

«Mēs pārcentāmies ar obligāto vakcināciju, kas pēc būtības nav obligāta, bet tika ieviesti pasākumi un iebiedēšanas taktika, kā, piemēram, pieejamības ierobežošana dažu pamata pakalpojumu saņemšanai, [nevakcinētu iedzīvotāju] nelaišana sabiedriskajā transportā,» sacījis Lietuvas prezidents.

Pēc Lietuvas valdības lēmuma, no 2021.gada septembra vidus virkne pakalpojumu, kā, piemēram, veikali, kuros nepārdod pirmās nepieciešamības preces, un sabiedriski pasākumi, ir pieejami tikai, uzrādot iespēju pasi. Sākotnējais ierosinājums bija nepieejamo pakalpojumu lokā iekļaut arī sabiedrisko transportu un atliekamas medicīnas procedūras, taču pēcāk valdība no tā atteicās. Lietuvas valdība arī neplāno ieviest obligātu vakcināciju pret kovidu.

Lasiet arī: No 15.februāra pakalpojumu saņemšanai noteiks vakcinācijas sertifikāta derīguma termiņu

Lietuvā atkal strauji kāpj jauno inficēto skaits, bet Nausēda aicinājis uz dialogu ar mērķi mazināt domstarpības sabiedrībā.

Gadumijā Lietuvas prezidents sacījis, ka valdības priekšlikums ieviest obligātu kovid vakcināciju konkrētās profesijās strādājošiem ir pamatots, tomēr uzsvēris, ka vienlaikus nepieciešams ieviest zaudējumu kompensācijas kārtību. Pēc viņa teiktā, «obligātai vakcinācijai un kompensācijai ir jāstrādā tandēmā».

Kovida situācija atkal saasinās

Tikmēr Lietuvā atkal pasliktinājusies kovida izplatības situācija. Ceturtdien, 6.janvārī, valsts statistikas pārvalde pavēstījusi, ka pēdējā diennaktī reģistrēti 3 053 jauni koronavīrusa inficēšanās gadījumi un 13 jauni mirušie no kovida izraisītām veselības komplikācijām.

Šis ir lielākais jauno inficēšanās gadījumu skaits vienā diennaktī kopš 5.novembra. Inficēto skaita kāpums reģistrēts trešo dienu pēc kārtas.

Līdz trešdienai, 5.janvārim, Lietuvā apstiprināti kopumā 128 inficēšanās gadījumi vīrusa SARS-CoV-2 omikrona variantu, no kuriem vairums nav saistīti ar ceļošanu uz ārzemēm un atklāti Viļņas rajonā, pavēstījis Lietuvas Nacionālais veselības centrs.

Inficēto vecums variē no diviem līdz 77 gadiem, bet vidējais ar omikrona variantu inficētais lietuvietis ir 31 gadu vecs. Attiecībā uz slimības gaitu 90% no inficētajiem izjutuši kovidam raksturīgus simptomus, taču neviens no viņiem vēl nav ievietots slimnīcā. Inficēto vidū ir gan pret kovidu vakcinēti, gan nevakcinēti iedzīvotāji, informējis Lietuvas Nacionālais veselības centrs.

Sākotnējie dati no statistikas pārvaldes un Nacionālās sabiedrības veselības laboratorijas liecina, ka omikrona variants jau ir kļuvis par Lietuvā dominējošo vīrusa variantu. Paies vēl vismaz divas nedēļas, lai gūtu šī sākotnējā secinājuma apstiprinājumu laboratoriskās sekvencēšanas ceļā.

«Lietuvā omikrons ir izplatījies ļoti strauji un jau kļuvis par dominējošo [vīrusa] celmu,» 5.janvārī statistikas pārvalde pavēstīja sociālajā tīklā Facebook.

Ceturtdienas dati no Lietuvas liecina par 532 807 savas valsts iedzīvotājiem, kuri kopš pandēmijas sākuma saslimuši ar koronavīrusu, nākot klāt 3 053 inficētajiem. Slimnīcās atrodas 1 063 kovida pacienti.

Lietuvā mirušo skaits vīrusa izraisīto komplikāciju dēļ sasniedzis 7 493. No viņiem pilnībā vakcinēti bijuši 670 cilvēki.

Ceturtdien Lietuvas Nacionālais asinsdonoru centrs sācis piedāvāt vakcināciju pret kovidu lielos tirdzniecības centros.

Tikmēr vairākas lidsabiedrības, kuras veic reisus no Lietuvas, ir apturējušas lidojumus uz 20 galamērķiem dažādās pasaules valstīs. Uzņēmumi cer vairumu reisu atjaunot februārī.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas