BNN PĒTA | Lietuvā rekordaugsta saslimstība ar COVID-19. Kādēļ tagad nav stingru ierobežojumu?

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (pa kreisi) un viņa pārstāvētās Lietuvas Zemnieku un zaļo savienības līderis Ramūns Karbausks (Ramunas Karbauskis)

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvā COVID-19 izplatībā ceturtdien ir sasniegts antirekords – 138 jauni inficēšanās gadījumi. Tā pati valdība, kas martā izlēmīgi ieviesa vienīgo valsts karantīnu Baltijas valstīs, šķiet teju nemanām vīrusa otrā viļņa atnākšanu un arī 89 slimības upuri nav likuši tai sarosīties. Kādēļ?

Deputāts: COVID-19 lēmumi ir saistīti ar politiku

«COVID-19 ir acīmredzams faktors parlamenta vēlēšanās,» tā sarunā ar ziņu portālu BNN vērtēja Lietuvas Seima deputāts no opozīcijas Liberālās kustības Simons Gentvils (Simonas Gentvilas). «Iemeslu tam pietiek. Piemēram, Lietuvas mediķi savas dāsnās naudas piemaksas saņem šobrīd, nevis saņēma kā parasti vasarā. Tā sauktās 200 eiro dotācijas pensionārus arī sasniedza rudenī. Protams, tā nav sakritība. Vienkārši izsakoties, es tāpat kā daudzi citi to uzskatu par politisko kukuļošanu no valdošās partijas [Lietuvas Zemnieku un zaļo savienība – L. J.] puses,» uzsvēra likumdevējs.

Lietuvā šobrīd ir 1 709 pacienti, kuri ir inficēti ar COVID-19 un 2 253 pacienti, kuri no šīs slimības ir izārstējušies, rāda dati, skaitot no pandēmijas sākuma līdz ceturtdienai, 24.septembrim. Valstī no COVID-19 izraisītām komplikācijām līdz šim ir miruši 89 cilvēki un vēl 19 ar koronavīrusu inficēti pacienti ir miruši no citiem nāves cēloņiem.

Attiecībā uz profilaktiskiem pasākumiem, kas saistīti ar COVID-19, dzīve Lietuvā ne tuvu nelīdzinās tai, kāda tā bija 2020.gada martā un aprīlī. Tuvojas 11.oktobra Seima vēlēšanas un spēkā ir mazāk ierobežojumu. Vēl jo vairāk – daži no tiem, kā, piemēram, obligāta elpceļu masku nēsāšana laikā, kad cilvēks sabiedriskās ēdināšanas iestādē gaida ēdienu, ir atcelti nesen. Ir taču redzams, ka Lietuvas COVID-19 situācija ir strauji pasliktinājusies.

«Diemžēl tā tas šeit ir: ko darīt, to neizlemj epidemiologi un veselības aprūpes amatpersonas, bet politiķi. Lietuvā pirms vēlēšanām situācija ar COVID-19 tiek vērtēta nepietiekami nopietni,» norādīja Seima deputāts. «Man ir labs piemērs: Lietuva martā atcēla valsts neatkarības atjaunošanas 30.gadadienu, lēmumu skaidrojot ar COVID-19 krīzi, tomēr jubileja ar lielām svinībām tika sarīkota pirms pāris nedēļām, kad uzliesmoja koronavīrusa infekcija. Tātad lēmumi [par COVID-19], kā izrādās, ir tīri politiski,» rezumēja Gentvils.

Veselības ministrs Verīga: situācija tiek kontrolēta

Lēmumu pieņemšanas centrā ir Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Verīga (Aurelijus Veryga). Pēdējās nedēļās viņš ir vairākkārt izteicies par COVID-19 ierobežojumu nepieciešamību valstī. Runājot ar žurnālistiem, pagājušajā nedēļā viņš žurnālistiem sacīja, ka Lietuva šobrīd var pieļaut citādu situāciju attiecībā uz vīrusu nekā tā bija pavasarī.

«Mēs esam daudz uzzinājuši un daudz labāk pielāgojušies situācijai un ierobežojumiem. Nav nepieciešamības ieviest valsts mēroga karantīnu, jo vīrusa perēkļi ir lokalizēti – Radivilišķos un Šauļos [abas pilsētas atrodas Lietuvas ziemeļos – L. J.], ar tiem var tikt galā lokālā mērogā,» sacīja veselības ministrs.

Atbildot uz žurnālistu jautājumu, vai vieglā pieeja nav saistīta ar drīzumā gaidāmām parlamenta vēlēšanām, Verīga to noliedza.

«Nepavisam. Neviens, kurš grib paredzēt, kā slimība attīstīsies tajā vai citā laika posmā, nevar to izdarīt. Bet tiešām mēs esam prognozējuši, ka, pēc siltuma stājoties vēsākam laikam, COVID-19 situācija pasliktināsies. Mēs to šobrīd redzam, tomēr, kā jau teicu, situācija tiek kontrolēta,» norādīja Verīga.

No pagājušās piektdienas, 18.septembra, Lietuvas bāru, restorānu un kafejnīcu apmeklētājiem vairs nav jānēsā elpceļu maskas, kamēr tie gaida pasūtīto ēdienu vai dzērienu. Elpceļu maskas vai «citi sejas aizsegi» tiek prasīti, kad apmeklētājs ienāk vai iziet no bāra vai ēdināšanas iestādes, taču nevis tad, kad sēž pie bāra letes vai galda, tā sociālajā tīklā paziņoja Verīga.

Skumji skaitļi

Par piesardzīgāku pieeju nekā Verīga signalizējis Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis), kurš ir «lokomotīve» Lietuvas Zemnieku un zaļo savienības 11.oktobra vēlēšanu sarakstā. Viņš šonedēļ norādīja, ka, lai reaģētu uz pašreizējo jaunā koronavīrusa uzliesmojumu, valdība apsver daļas masu pasākumu aizliegšanu.

«No 1.oktobra mēs esam iecerējuši liegt cilvēku masveida pulcēšanos, piemēram, pilsētas vai ražas svētkos, kur ir īpaši sarežģīti nodrošināt un novērot drošības prasību ievērošanu,» Skvernelis otrdien, 22.septembrī, paziņoja pēc valdības COVID-19 krīzes rīcības komisijas sēdes. Komisija arī nolēma ieviest stingrākus ierobežojumus slimnīcās un pastiprināti rūpēties par vīrusa izmeklējumu veikšanu medicīnas darbiniekiem, atklāja premjerministrs.

Lietuvas valdība arī plāno atkārtoti ieviest obligātas COVID-19 analīzes pacientiem, kurus uzņem slimnīcās, un ieviest stingrākus ierobežojumus pacientu apmeklēšanai slimnīcās. Šī iecere seko jaunā koronavīrusa uzliesmojumam Radivilišķu slimnīcā, kas šobrīd ir lielākais vīrusa perēklis valstī. Lietuvā kopš pandēmijas sākuma ir veiktas 744 174 jaunā koronavīrusa analīzes, tostarp trešdien, 23.septembrī – 6 613.

Lietuva sadarbosies ar septiņiem vakcīnu izstrādātājiem

Tā kā iedarbīga COVID-19 vakcīna, šķiet, būs vienīgais līdzeklis, lai nodrošinātos pret vīrusu, Lietuvas iestādes šobrīd vērtē izmaksas. Ja valdība izlems slēgt līgumus ar visiem ražotājiem, kuri šobrīd izstrādā jaunā koronavīrusa vakcīnas, tad «tas noteikti izmaksās vairāk par 100 miljoniem eiro,» otrdien, 22.septembrī, žurnālistiem sacīja Lietuvas veselības ministrs.

Dažādas valstis situāciju risina dažādi, bet šobrīd Lietuva apsver vakcīnas iegādi no septiņiem ražotājiem, skaidroja ministrs. Eiropas Komisija ir parakstījusi vienošanos ar britu-zviedru farmācijas uzņēmumu AstraZeneca par tās COVID-19 vakcīnas kandidāta piegādi un ir sarunu procesā ar vēl sešiem iespējamiem ražotājiem.

Nobeigumā jāpiebilst, ka visu COVID-19 krīzes laiku Lietuvas veselības ministram Aurēlijam Verīgam ir bijis augsts sabiedrības atbalsta reitings, tomēr septembrī tas sarucis līdz 30,3%.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas