BNN PĒTA | Lietuvā senioru vakcinācijai noderējusi 100 eiro dāvana, bet sertifikāti skolēniem izsaukuši protesta akciju

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lai arī jauno Covid-19 inficēšanās gadījumu skaits Lietuvā pēdējā mēneša laikā ir sarucis par trešdaļu, tas teju katru dienu ir augstākais Baltijā. Valstī no šīs nedēļas tiek prasīts nēsāt tikai medicīniskās elpceļu maskas, un valdība plāno jaunus epidemioloģiskos ierobežojumus, kas būs vajadzīgi, ka šīs slimības pacientu skaits slimnīcās atkal sāks augt. Tikmēr likumdevēji guvuši apstiprinājumu, ka senioru pamudināšana vakcinēties ar 100 eiro dāvanu bijis pareizs lēmums.

Valdība norādījusi, ka valstī stingrāki ierobežojumi klātienes uzņēmējdarbībai gaidāmi, ja Covid-19 pacientu skaits slimnīcu intensīvās terapijas nodaļās sasniegs 215. Šīs nedēļas sākumā Lietuvas slimnīcās intensīvā aprūpe tika sniegta 143 cilvēkiem.

Koncentrējas uz ieguvumiem no mutes un deguna aizsegu nēsāšanas

No otrdienas, 16.novembra, Lietuvas skolās atkal obligāti jānēsā elpceļu maskas. Noteikums neattiecas tikai uz sākumskolu un bērnudārzu audzēkņiem līdz sešu gadu vecumam. Valdība vēl lems vai ieviest elpceļu masku nēsāšanas prasību sākumskolu audzēkņiem no 1.decembra.

Vēl no trešdienas, 17.novembra, vakcinētiem iedzīvotājiem, kuri nonākuši kontaktā kādu tobrīd inficētu līdzcilvēku, ir pienākums doties pašizolācijā, ja kontaktpersonu vakcinācija pret Covid-19 notikusi pirms vairāk nekā 120 dienām. Kontaktpersonām turpmāk jānodod koronavīrusa analīzes trīs dienas pēc kontaktēšanās brīža un jādodas pašizolācijā līdz tiek saņemti negatīvi PCR analīžu rezultāti, norādījusi Lietuvas Veselības ministrija. Kārtība mainīta, balstoties uz jauniem ieteikumiem no ES Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra.

Mātes basām kājām pulcējas pie Prezidenta pils

Neapmierinātību daļā Lietuvas sabiedrības šonedēļ izsaukusi valdības iecere attiecināt Lietuvas nacionālo Covid-19 sertifikātu – iespēju pasi – uz bērniem vecumā no 12 gadiem.

Pirmdien, 15.novembrī, grupa baskāju protestētāju sarīkoja piketu Daukantu laukumā, Viļņā, kur atrodas Prezidenta pils. Piketa dalībnieki pauduši viedokli, ka Covid-19 sertifikātu ieviešana Lietuvas nepilngadīgajiem no 12 līdz 16 gadu vecumam izraisīs viņu diskrimināciju un nodarīs psiholoģisku kaitējumu.

Šobrīd iespēju pasi izsniedz tiem iedzīvotājiem no 16 gadu vecuma, kuri pēdējās 210 dienās pārslimojuši Covid-19, ir pilnībā vakcinēti pret slimību un ir nesen saņēmuši negatīvus Covid-19 PCR vai antivielu analīžu rezultātus.

Lietuvā dokuments tiek prasīts, lai jebkurš iekļūtu iekštelpu ēdināšanas iestrādēs, veikalos un vietās, kur saņemt citus pakalpojumus.

«Bērnu iespēju ierobežošana ir viens no riska faktoriem diskriminācijai. Viņi nevarēs doties skolu izbraukumos, apmeklēt pasākumus, frizieri vai sporta centru. Es domāju, ka tas ir nepareizi un nelikumīgi,» tā Lietuvas presē citēts piketa rīkotājas Vitālijas Jankauskautes (Vitalija Jankauskaitė) teiktais.

Jautāta, kādēļ mātes novembrī ārā piketē, stāvot basām kājām, Jaunkauskaite sacījusi, ka pēdas bez apaviem pauž piketa miermīlīgo garu. Sieviete arī paudusi nožēlu, ka dienu iepriekš, ka līdzīgs pikets īstenots arī pie Lietuvas valdības ēkas, bet neviens neesot iznācis aprunāties ar piketētājiem.

Attiecībā uz prezidentu Gitanu Nausēdu (Gitanas Nausėda) Jankauskaite atgādinājusi, ka pirms pāris nedēļām prezidents ielūdzis ar viņu aprunāties kādu māti, kuras dēls ir gejs. Pēc piketa rīkotājas domām, līdzīgu iespēju būtu pelnījuši arī vecāki, kuri nevēlas vakcinēt savus bērnus pret Covid-19. Brīdi vēlāk Jaunkauskaite un vairāki citi vecāki tikuši ielūgti pilī aprunāties ar Nausēdas pārstāvjiem. Sieviete pēcāk izteikusies, ka bērnu vakcinācijas jautājumā piketētāji ar amatpersonām atraduši kopsaucēju.

Lasiet arī: Viļņā ierīko grāmatu saņemšanas skapjus, nodrošinot literatūru bez kontaktēšanās

Cīņā par pāreju uz maksas Covid-19 analīzēm uzvar Seims

Nausēda Lietuvas medijos tiek atainots kā nogaidošs un neizlēmīgs attiecībā uz valdības centieniem panākt maksimāli ātru iedzīvotāju vakcināciju pret Covid-19. Pagājušajā nedēļā Lietuvas parlaments noraidīja Nausēdas veto lēmumu, ko prezidents izmantojis pret grozījumiem Cilvēku infekciju slimību profilakses un kontroles likumā, ar ko nevakcinētiem strādājošiem no decembra tiktu prasīts pašiem maksāt par regulārām Covid-19 analīzēm. Par likumprojekta atkārotu pieņemšanu nobalsoja 73 no kopumā 141 Lietuvas Saima deputāta.

Likums arī paredz, ka nevakcinētiem strādājošajiem tādās nozarēs kā veselības aizsardzība, izglītība, ēdināšana, valsts pārvalde un militārais dienests ir jānodod Covid-19 analīzes reizi septiņās līdz desmit dienās. Līdz šim izdevumus par analīžu veikšanu segusi valsts, taču jaunie grozījumu paredz, ka par šāda veida regulārām analīzēm būs jāmaksā pašiem strādājošiem vai viņu darba devējiem.

Veļu dienas atzīmēšana nekaitēja un 100 eiro par vakcināciju darbojas

Lietuva kā valsts ar katoļticības tradīcijām novembra sākumā atzīmēja valsts svētkus Visu veļu dienu. Epidemiologi tika brīdinājuši, ka ģimenes sanākšanas augstas vīrusa izplatības apstākļos varētu radīt jaunu vīrusa izplatības līknes kāpumu. Veselības ministrs Arūns Dulks (Arūnas Dulkys) sacījis, ka bažas nav piepildījušās un pašreizējais vīrusa vilnis jau ir sasniedzis tā augstāko punktu.

Seima deputāti tikmēr nākuši klajā ar secinājumu, ka savu lietderību apliecinājusi vakcinācijas kampaņas programma ar naudas dāvanu senioriem. Šobrīd Lietuvā iedzīvotājiem vecumā no 75 gadiem, kuri pret Covid-19 vakcinējušies no septembra sākuma līdz novembra beigām vai kuri jau ir vakcinējušies un līdz 2022.gada marta beigām saņems balstvakcīnu, tiks izmaksāti 100 eiro.

Lietuvas statistikas pārvalde aizvadītajā trešdienā pavēstīja, ka 14 dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju ir sarucis līdz 1 196 un septiņu dienu pozitīvo vīrusa analīžu rezultātu īpatsvars pazeminājies līdz 12,4%.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas