BNN PĒTA | Lietuvā stipra snigšana izraisa lielus postījumus uz ceļiem un elektrolīnijām

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvā šonedēļ karantīnas nomākto ikdienu nomainīja trauksmaina situācija ar stipru snigšanu valsts austrumu un dienvidu daļā. Bieza un blīva sniega sega bez elektrības atstāja vairāk nekā 50 tūkstošus mājsaimniecību. Dienas laikā ugunsdzēsēji-glābēji saņēmuši 331 izsaukumus uz dažādu postījumu vietām. Vairākās pašvaldības bija apturēta sabiedriskā transporta kustība.

«Tas bija mazliet biedējoši. Abas mūsu mašīnas ir dziļi iesnigušas, šobrīd burtiski nav lietojamas. Vietējie pašvaldības dienesti strādā visu diennakti, tomēr buldozeri vēl nav sasnieguši mūsu ciemu. Un man nav ne jausmas, kas viņi mūs sasniegs,» piedzīvoto aprakstīja Vilma Gudekaite (Vilma Gudeikaitė) grafiskā dizainere, kura kopā ar vīru Mantu (Mantas) dzīvo Širvintu pašvaldības teritorijā pie Viļņas. Viņi šonedēļ dalījās internetā ar dažiem ļoti sniegotiem attēliem. «Es neiebilstu, ka esmu iesprostota uz dienu vai ilgāku laiku, bet nākamajā pirmdienā man Viļņā ir pieraksts pie ārsta. Es negribētu domāt, ka man sniega dēļ būs jālaiž garām ārsta apmeklējums,» sacīja sieviete no Širvintiem.

Lietuvas Ugunsdzēsības un glābšanas dienests informēja ziņu portālu BNN, ka lielākā daļa izsaukumu saņemti otrdien, 26.janvārī, Viļņā (102) un Kauņā (83). Vairums no tiem bijuši saistībā ar kokiem, kas sakrituši uz ceļa un ielām. Vēl 50 lūgumi palīdzēt saņemti trešdienas, 27.janvāra, rītā un turpinājuši pienākt visu trešdienu.

Dienestā BNN noskaidroja, ka otrdien tā vienībām darba bijis aptuveni tikpat, cik pirmajās 12 janvāra dienās kopā. Saskaroties ar mātes Dabas radīto kataklizmu, kopīgā darbā, lai atjaunoto kārtību aptuveni trešdaļā valsts teritorijas, iesaistījās ugunsdzēsēji, neatliekamās palīdzības mediķi, glābēji, pašvaldību darbinieki un brīvprātīgie.

Citviet Lietuvā šonedēļ sniga maz. Piemēram, piejūras pilsētā Klaipēdā šajās dienās, šķiet, nav redzēta nokrītam pat viena sniegpārsliņa.

Varēnas pilsētas Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta brigādes priekšnieks Andrjus Kandratavičs (Andrius Kandratavičius) norādīja, ka valsts dienvidu pilsētā trešdien, 12 stundu laikā saņemti 50 izsaukumi uz aptuveni 200 nokritušu koku novākšanu no ceļiem un ielām. «Deviņos no desmit gadījumiem mēs tikām izsaukti šī iemesla dēļ,» viņš akcentēja. «Pārējie bija saistīti ar dažādu sniegā iestigušu transportlīdzekļu izvilkšanu. Visbiežāk, tie aizšķērsoja ceļu citiem transportlīdzekļiem,» viņš skaidroja.

Vienā gadījumā Varēnas ugunsdzēsēji-glābēji devās palīgā neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādei, kuras auto bija iestidzis uz ceļa tik ļoti, ka pat nebija redzamas transportlīdzekļa aprises. «Parasti gada laikā saņemam no 80 līdz 100 izsaukumiem, bet pagājušajā otrdienā un trešdienā saņēmām pusi no šī skaita,» BNN sacīja Varēnas pilsētas Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta brigādes priekšnieks. Viņa kolēģis Alītas pilsētā Rimants Bokmota (Rimantas Bokmota) informēja BNN, ka Alītas ugunsdzēsēji-glābēji vairumu izsaukumu saņēmuši par kokiem un zariem, kas nokrituši uz ceļa braucamās daļas.

«Lai arī cik neparasta neizskatītos šīs nedēļas situācija, Alītā esmu redzējis pat vēl sniegotākas ziemas, kad nokrišņu daudzums ir lielāks nekā lielākajā valsts daļā,» salīdzināja Bokmota, kura brigādes ugunsdzēsības automašīnas šonedēļ iestigušas sniegā uz dažiem īpaši grūti sasniedzamiem ceļiem.

Galvaspilsētā Viļņā ielu tīrīšana ir uzņēmuma Grinda pārziņā. Tās pārstāvis Egidijs Steponavičs (Egidijus Steponavičius) sarunā ar BNN sacīja, ka sniega tīrīšanā bijušas iesaistītas visas uzņēmuma 50 tehnikas vienības.

«Darbinieki šīs divas dienas strādāja bez pārtraukuma,» sacīja Stepanovičs. «Mēs nevedām sniegu projām, bet sastūmām to ar buldozeriem un kausējām ar sāls šķīdumiem. Tas ir lietderīgāk un ātrāk, nekā kraut sniegu kravas mašīnās un vest to ārā no pilsētas,» skaidroja Grinda pārstāvis.

Saskaņā ar viņa teikto otrdien un trešdien Viļņas ielās uzsniga ap 32 centimetriem sniega.

Lietuvas elektrosadales tīklu uzņēmuma ESO sabiedrisko attiecību daļas vadītājs Pauļus Kalmants (Paulius Kalmantas) trešdienas pēcpusdienā norādīja, ka šonedēļ elektroenerģijas padeve ir traucēta nepilniem 55 tūkstošiem Lietuvas mājsaimniecību. «Sadalot šo skaitli, piecas visvairāk cietušās pašvaldības ir Viļņas rajons, kur bez elektrības palika 17 500 mājsaimniecību, nākamais ir Utenas rajons, kur elektrības atjaunošanu vēl gaida 14 800 mājsaimniecības. Tālāk seko Kauņas rajons, Alītas pilsēta un Paņevežas pilsēta, kur tumsā palika attiecīgi 7 500, 7 100 un 3 100 mājsaimniecības,» sacīja Kalmants.

Jautāts vai pēc ESO rādītājiem situācija ir ārkārtēja, uzņēmuma pārstāvis norādīja, ka šādam vērtējumam nepiekrīt, bet uzsvēra, ka situācija arī ceturtdien, 28.janvārī, saglabājas sarežģīta.

«Šonedēļ uzsnigušajam sniegam ir raksturīgs tas, ka tas ir ļoti mitrs, kas to padara ļoti smagu. Šāda blīvuma sniegs netiešā veidā rada lielākos bojājumus. Zem tā svara lūzt koki un zari un pārrauj elektrolīnijas. Turklāt sniegs padarīja dažas lauku apdzīvotās vietas grūti sasniedzamas vai pavisam nesasniedzamas,» sacīja Kalmants. Viņš pavēstīja, ka sadales tīklu uzņēmums ESO strādā ar pilnu jaudu, lai atjaunotu elektroapgādi tūkstošiem cietušo mājsaimniecību.

Negadījums būvlaukumā

Trešdienas pievakarē Kauņā viens strādnieks gāja bojā un pieci guva miesas bojājumus, kad no celtniecības stadijā esoša tilta nokritusi metāla konstrukcija. Šobrīd nav skaidrs, vai nelaimes gadījums bijis saistīts ar stipro snigšanu.

Par īpašumiem un cilvēkiem noradīto kaitējumu BNN pastāstīja apdrošināšanas uzņēmuma Lietuvos Draudimas sabiedrisko attiecību speciāliste Rolanda Lipnevičjūte (Rolanda Lipnevičiūtė). Līdz trešdienas pēcpusdienai Lietuvos Draudimas sniega radīto postījumu kompensēšanai bija paredzējis 100 000 eiro.

Stiprā snigšana, ar ko šonedēļ saskārās Lietuva, tomēr nešķita nekas ārkārtējs Donātam Vaļukam (Donatas Valiukas), kurš Lietuvas Hidrometeoroloģijas dienestā vada Pētniecības un attīstības nodaļu.

«Sniega sega, kas mums bija šonedēļ, nebija nekas nepārspēts. Rekords pieder 1931.gada ziemai, kad sniega segas biezums bija 94 centimetri. Pēdējās desmitgadēs ar sniegu bagātākā ziema bija 2010. un 2011.gadā, kad vidējais sniega segas biezums visā valstī bija 40 centimetri. Togad visbiezākais sniegs, 68 centimetru kārtā, bija Telšu rajonā [Lietuvas ziemeļrietumos],» ziņu portālam BNN sacīja Donāts Vaļuks no Lietuvas Hidrometeoroloģijas dienesta.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas