BNN PĒTA | Lietuvas liberāli konservatīvais Seims noraida partnerattiecību likumu

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Pagaidām vienkārši nebija lemts. Šonedēļ Lietuvas Seimā, kur dominē liberāli konservatīvo spēku koalīcija, pietrūka dažu balsu, lai likumdevēji pieņemtu apspriešanai likumprojektu, ar ko tiktu atļautas dzimumneitrālas partnerattiecības.

Otrdien, 25.maijā, dokuments apstājās likumdošanas procesa pirmajā lasījumā, saņemot deputātu vērtējumu ar 63 balsīm «par» un 58 balsīm «pret».

Vērtējot balsojuma rezultātus, Aušrine Armonaite (Aušrinė Armonaitė), kura ir koalīcijas liberālās Brīvības partijas līdere un viena no likumprojekta veidotājām, savu vilšanos izteica sociālajā medijā Facebook: «Es saprotu, ka balsojumam sekos pārdomu un rājienu straume par to, kura partija varēja izdarīt vairāk. Es zinu, kas ir paveikts. Mēs esam darījuši visu, ko varējām, lai šodien rezultāts būtu citāds. Bet varbūt nevajadzēja būt tā, ka likumprojekts bija svarīgs tikai Brīvības partijai. Tādēļ mēs turpināsim raudzīties pēc pārmaiņām kopā ar citiem cilvēkiem, kuri atbalsta cilvēktiesības. Mēs vienkārši redzam, cik neērti tas ir.»

Lai arī bija gaidāms ciešs balsojums, daudzi likumprojekta atbalstītāji cerēja uz pozitīvu iznākumu. Piesakot to, Seima priekšsēdētāja Viktorija Čmilīte-Nīlsena (Viktorija Čmilytė-Nielsen), kura vada koalīcijā strādājošo Liberālo kustību un arī piedalījās likumprojekta veidošanā, aicināja kolēģus deputātus to atbalstīt un «spert pirmo soli tajā, ko mēs esam atlikuši 20 gadus.»

Pārējie Seima deputāti, kuri bija iesaistījušies tiesību akta izstrādē, bija Toms Vītauts Raskevičs (Tomas Vytautas Raskevičius) (Brīvības partija), Paule Kuzmickiene (Paulė Kuzmickienė) (Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti), Andrjus Navicks (Andrius Navickas) (Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti), Ieva Pakarklīte (Ieva Pakarklytė) (Brīvības partija) un Eugenijs Gentvils (Eugenijus Gentvilas) (Liberālā kustība).

Lietuvas valdošās koalīcijas mazākie politiskie spēki, Liberālā kustība un Brīvības partija, atbalstu viendzimuma partnerattiecību atļaušanai Lietuvā pauda jau priekšvēlēšanu kampaņās pirms 2020.gada Seima vēlēšanām. Citādi ir ar konservatīvi noskaņoto Tēvzemes savienību-Lietuvas kristīgiem demokrātiem, kuri dominē valdošajā koalīcijā un ir iestājusies par «tradicionālu» ģimenes modeli. Partijas līderi iepriekš norādījuši, ka politiskā spēka iekšienē ir dalītas domas par viendzimuma partnerattiecību reģistrēšanas atļaušanu.

Lasiet arī: Programmētājs Lietuvā atzīstas 295 000 petīcijas parakstu viltošanā

Tikmēr opozīcijā vairums frakciju balsojumā iestājās pret likumprojektu: tā balsoja visi Darba partijas un Reģionu grupas locekļi, 21 Zemnieku un zaļo savienības deputāts (trīs no frakcijas balsoja atbalstoši), kā arī pieci sociāldemokrāti un divi bezpartejiskie deputāti.

Būtiski, ka «pret» balsoja ne tikai 12 Tēvzemes savienības-Lietuvas kristīgo demokrātu pārstāvji, bet arī divi Liberālās kustības likumdevēji.

Konservatīvo deputāti, kuri balsoja «par», saskārās ar vēlētāju kritiku.

Piemēram, deputātu Mindaugu Skritulsku (Mindaugas Skritulskas) no Tēvzemes savienības-Lietuvas kristīgiem demokrātiem sociālajā medijā Facebook nosauca par «nodevēju». Viņš komentētājam veltīja emocionālu savas nostājas skaidrojumu: «Patiesi mana ģimene ir mana lielākā vērtība. Es reizēm eju baznīcā, noteikti novērtēju to, kā ģimene ir definēta Konstitūcijā. Tomēr man ir trūkums es neesmu homofobisks un cienu cilvēkus neatkarīgi no viņu rases, pārliecības, dzimuma vai seksuālās orientācijas. Tagad apmētājiet mani ar akmeņiem par šo trūkumu (..).»

Diskusijā iesaistījās arī pazīstama televīzijas personība Andrjus Tapins (Andrius Tapinas), kuram savukārt nepieņemama šķita divu liberālo un arī sociāldemokrātu deputātu pozīcija. «Man riebumu raisa nevis tie likumdevēji, kur iepriekš ir izteikušies pret viendzimuma partnerattiecībām, bet tie citi. Piemēram, Rimante Šalaševičjūte (Rimantė Šalaševičiūtė), kura pazuda no Seima sēžu zāles tieši pirms balsojuma, kaut arī viņa daudzkārt sacījusi, ka atbalsta šādu likumprojektu. Piemēram, arī Viktors Pranckiets (bijušais Seima spīkers – L.J.), kuram nav mugurkaula un kurš «meta kažoku uz otru pusi». Jau būdams Liberālajā kustībā, viņš ar atturēšanos atmaksāja visiem tiem liberāļiem, kuri viņu pērn ierindoja partijas vēlēšanu saraksta trešajā vietā. Vai, piemēram, liekulis Zigmants Balčītis (Zigmantas Balčytis), kurš 2014.gada prezidenta vēlēšanu kampaņā sacīja, ka «pilnībā» atbalstot viendzimuma partnerattiecības, bet otrdien balsoja pret tām (..),» tā savā Facebook ierakstā izteicies TV raidījuma vadītājs.

Otrdien, 25.maijā, pēc pirmā balsojuma deputāti nolēma, ka tā vietā, lai pilnībā noraidītu partnerattiecību likumprojektu, to būtu jānosūta atpakaļ autoriem uzlabojumu veikšanai. Priekšlikumu ar šādu saturu Seims pieņēma ar 75 balsīm «par» un 52 – «pret».

Noraidītajā likumprojektā civilstāvokļa partnerattiecības bija definētas kā «divu personu (partneru) kopdzīve, kas reģistrēta tiesību aktos noteiktajā kārtībā ar mērķi dibināt un (vai) attīstīt, un aizstāvēt partneru attiecības.» Likumprojekts pieļautu, ka civilstāvokļa partnerattiecībās varētu stāties gan viendzimuma, gan pretējo dzimumu pāri.

Ja likumprojekts tiktu pieņemts, partneriem būtu ļauts oficiāli reģistrēt savas partnerattiecības Lietuvas Civilstāvokļa aktu reģistra pārvaldē un pieņemt partnera uzvārdu. Būtiski, ka viendzimuma partneriem netiktu ļauts adoptēt bērnus, arī ja tiesību akts stātos spēkā. Likumprojekts arī paredzēja noteikt, ka visas vērtības, kuras pēc stāšanās partnerattiecībās iegūtu kāds no partneriem, tiktu uzskatītas par kopīpašumu.

Līdzās tam bija paredzēts arī, ka partnerattiecību izbeigšana būtu vienkāršāka nekā laulības šķiršana. Laulātajiem, lai šķirtos, ir jāvēršas tiesā pat, ja viņiem nav bērnu. Reģistrēts partnerattiecībās, kā paredzēts likumprojektā, varētu izbeigt notārs, ja vien nav iesaistīti bērni.

Politiskā ietekme uz koalīciju

Lietuviešu politologi pašlaik neizslēdz iespēju, ka par likumprojekta atbalstīšanu politisku maksu var nākties maksāt konservatīvai Tēvzemes savienībai-Lietuvas kristīgiem demokrātiem.

«To rādīs laiks. Viss ir atkarīgs no tā, kā veiksies partijas vadītajai valdībai. Ja premjerministres Ingrīdas Šimonītes (Ingrida Šimonytė) pilnvaru laiks nebūs veiksmīgs, tad partijas kristīgais spārns varētu mēģināt pārņemt varu partijā. Vienam no spārna līderiem Laurinam Kasčjūnam (Laurynas Kasčiūnas), bija tiešām liels atbalsts partijas priekšsēdētāja vēlēšanās,» tā ziņu portālam BNN sacīja Viļņas Universitātes Politiskās teorijas nodaļas asociētais profesors Ļutaurs Gudžinsks (Liutauras Gudžinskas.

Balsojuma iespējamo politisko ietekmi komentēja arī cits lietuviešu politologs Vītauts Dumbļausks (Vytautas Dumbliauskas). «Šķelšanās par šo jautājumu neparādījās «no zila gaisa», tādēļ Tēvzemes savienības-Lietuvas kristīgo demokrātu balsojums nepārsteidza. Tomēr partijas stingrā kursa turētāji saprot, ka aiz loga ir cita realitāte – ir vairāk cilvēku, ieskaitot partijas biedrus, kuri ir mazāk reliģiski un sludina liberālas vērtības.»

Lietuvā viendzimuma partnerattiecības joprojām ir strīdīgs temats, partnerattiecību pretiniekiem joprojām aizstāvot uzskatu, ka partnerattiecības kaitētu likuma pieļautajam ģimenes modelim. Valstī joprojām ir ap 600 000 neprecētu pieaugušo un daudzi no viņiem gaida, kad likumdevēji izpildīs cerības, kas dzima pirms 20 gadiem, kad Lietuvas Civillikumā tika ieviests civilo partnerattiecību institūts.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas