BNN PĒTA | Lietuvas pārvietošanās ierobežojumi pamodina izdomu pārkāpēju vidū

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvā šādus Ziemassvētkus neatminas – svētki ar drūmu noskaņojumu un valsts mēroga pārvietošanās ierobežojumiem. Jaunā Lietuvas valdība dara, ko var, lai samazinātu straujo vīrusa izplatību, tomēr diemžēl daudzu iedzīvotāju pārkāpj epidemioloģiskos ierobežojumus. Daudzi vēlas nokļūt citas pašvaldības teritorijā tik ļoti, ka ir gatavi uz pārkāpumu un demonstrē apbrīnojamu viltību un spēju mānīties.

Baltijā smagākās vīrusa situācijas dēļ Lietuvā uz svētku laiku un brīvdienām ir liegts pārvietoties no vienas pašvaldības teritorijas uz citu, ja vien ceļotājs nevar pierādīt, ka dodas veikt neatliekamus darba pienākumus, saņemt vai sniegt veselības aprūpi, ka dodas uz savu dzīvesvietu vai braucējam piederošu nekustamo īpašumu attiecīgajā pašvaldībā.

Cenšas būt viltīgi un maksā par to

«Daži cilvēki tiešām rāda savu viltīgo pusi, meklējot iespējas, kā apiet noteikumus, taču realitāte ir tāda, ka noteikumi ir jāievēro visiem – tiem nav izņēmumu,»

tā sarunā ar ziņu portālu BNN sacīja Klaipēdas rajona Policijas pārvaldes Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Andromeda Grausliene (Andromeda Grauslienė). «Vairums pārkāpēju pauž tiešām vienkāršus un varbūt naivi skanošus skaidrojumus, piemēram: «Jā, es saprotu, ka ir ieviesta stingrāka karantīna un ir ierobežota pārvietošanās starp pašvaldībām, bet nu es gribētu parādīt savai līgavai jūru un Palangas pilsētas Ziemassvētku egli,» situāciju ieskicēja Grauslienė.

Citi cilvēki, kuri tikuši apturēti policijas kontrolposteņos uz autoceļiem, kā informēja policijas pārstāve, izskatījušies tiešām pārsteigti. «Ticiet vai nē, daži pārliecināti apgalvoja, ka par jaunajiem pārvietošanās ierobežojumiem nav dzirdējuši. Pagājušajā svētdienā kontrolpostenī pie Kretingas pilsētas tika apturēts kāds gados vecāks pāris un skaidroja, ka dodas uz vietējo tirgu pirkt zosi, kas, pēc viņu domām, bija neatliekams iemesls. Citā gadījumā divas meitenes, kuras ceļā no Gargždu pilsētas uz Klaipēdu, policija apturēja atpakaļceļā – viņām nebija uzvilkta elpceļu maska un viņas nevarēja pierādīt, ka abas pieder pie vienas mājsaimniecības,» par konstatētajiem pārkāpumiem stāstīja Grausliene.

Naudassodi no 500 līdz 1 500 eiro

Lietuvas Iekšlietu ministrijas Policijas departamentā BNN noskaidroja, ka pagājušajā nedēļas nogalē 250 īpaši izveidotos policijas kontrolposteņos valstī kārtībsargi likuši griezties apkārt un braukt atpakaļ vairāk nekā 13 000 autovadītāju. Tikuši sagatavoti vairāk nekā 300 administratīvo pārkāpumu protokoli par pārkāpumiem, sākot no elpceļu masku nenēsāšanas līdz pārkāpumiem ar transportlīdzekļa dokumentiem.

«Vairums [pārkāpēju] nevarēja pierādīt, ka brauciena nolūks atbilst ministrijas izstrādātajiem iebraukšanas noteikumiem,»

informēja iestādē. Ministrijas Policijas departamenta preses sekretārs Ramūns Matons (Ramūnas Matonis) norādīja: «Mans padoms ir vienkāršs: ja nav nepieciešamības kaut kur braukt, ir labāk palikt mājās. (..) Diemžēl atsevišķi braucēji tika noķerti mēģinām iebraukt Viļņā, Kauņā vai Klaipēdā pa klusiem lauku ceļiem.» Ja transportlīdzekļa vadītājs tiek pieķerts, tad par šādu rīcību viņam draud naudassods no 500 līdz 1 500 eiro. Viļņas apkārtnē ir izveidoti 33 policijas kontrolposteņi.

Naivi, muļķīgi un viegli apgāžami braucienu pamatojumi

Policisti, kuri brīvdienās ir bez pārtraukuma strādājuši kontrolposteņos visā valstī, no karantīnas pārkāpējiem ir dzirdējuši visdīvainākos stāstus, ar kuriem tie mēģinājuši pamatot došanos uz izvēlēto pašvaldības teritoriju.

«Ir cilvēki, kuri ar saviem brauciena pamatojumiem pārsteidz pat pieredzējušus policistus. Piemēram, kāds šoferis nobrauca malā vienā no kontrolposteņiem pie Palangas un sacīja viņiem, ka viss, ko viņš gribēja darīt kūrortpilsētā, bija iebraukt benzīntankā, lai nopirku kafiju, izdzertu to un brauktu atpakaļ. Viņa izpratnē, tas nebija ceļošanas ierobežojumu pārkāpums. Vēl vienā gadījumā kāds jauns pāris sacīja policistiem, ka ir mērojis tālu ceļu, lai izvestu suni pastaigā pa pludmali. Daudzi pārkāpēji skaidroja, ka viss, ko viņi vēlās darīt Palangā, ir apskatīt Ziemassvētku eglīti un nofotografēties pie tās,» tā ziņu portālam pastāstīja vadošs Palangas policijas pārstāvis Ķēstutis Bončks (Kęstutis Bončkus).

Vairākos gadījumos apturētie autovadītāji dusmojušies, ka policists viņus nepazīst vaigā.

««Cilvēki te zina mani. Es nesaprotu, kāpēc jūs, puiši, neliekat mani mierā,»» policists Bončks atstāsta kāda pārkāpēja sašutumā teikto. «Lai pierādītu savu nozīmīgo statusu, viņš izvilka nevis personu apliecinošu dokumentu, bet telefonu un sāka dusmīgi šķirstīt foto galeriju, līdz apstājās pie vienas un rādīja to. «Redzat, kas es esmu?»».

Šai «slavenībai» par laimi, viņam izdevās pierādīt, ka kūrortpilsētā viņam pieder nekustamais īpašums un tāpēc viņš drīkstēja iebraukt pašvaldības teritorijā.

Tikmēr citam Palangas policistam, Donātam Mockaitim (Donatas Mockaitis), prātā palikusi situācija ar kādu jaunu dāmu pie luksusa automašīnas stūres. Apstājusies vienā no pieciem Palangas kontrolposteņiem, viņa sākusi skaidrot, ka ved zāles savai slimajai vecmāmiņai Palangā. Lūgta parādīt zāles, jauniete kļuvusi aizkaitināta, izrādījusi sašutumu.

«Viņai to nebija līdzi, tāpēc viņa tika lūgta griezties apkārt,» portālam BNN stāstīja kūrortpilsētas policists Mockaits.

Pārbaudes palīdz notvert citus likumpārkāpējus

Apjomīgās pārbaudes uz ceļiem ir ļāvušas atklāt virkni citu likumpārkāpumu. Vienā gadījumā bariņš jauniešu kādā Klaipēdas rajona privātmājā kļuva ļoti skaļš un trokšņains un galu galā tika sodīts par neatļauto pulcēšanos. Policija, ko izsauca kaimiņi, noteica katram klātesošajam 250 eiro lielu naudassodu. Izrādījās arī, ka trokšņotāji bija sapulcējušies no dažādām mājsaimniecībām, kas patlaban arī ir epidemioloģisko noteikumu pārkāpums. Pārbaudes cita starpā palīdzēja notvert jaunieti, kurš izvairās no obligātā militārā dienesta, un vairākus citus likumpārkāpējus.

Kopumā pagājušajā nedēļas nogalē Klaipēdas rajona policija pārbaudīja 9 042 transportlīdzekļus pie iebraukšanas Klaipēdas pašvaldības teritorijā un 63 šoferiem iebraukšana tikusi liegta. Klaipēdas rajonā attiecīgie dati pa pašvaldībām bija: Palangā bija 8 000 un 100, Rietavas pašvaldībā – 946 un 25, Kretingas pašvaldībā – 2 700 un 44, Skuodas pašvaldībā – 632 un 1, Neringas pašvaldībā – 163 un 2, savukārt Pluņģes pašvaldībā – 2 120 un 31.

Dienas COVID-19 inficēto skaita antirekords sasniedz 3 737

Lietuvas jaunā iekšlietu ministre Agne Bilotaite (Agnė Bilotaitė) ir paziņojusi, ka pēc svētku brīvdienām, iespējams, ir gaidāmi papildu pārvietošanās ierobežojumi starp pašvaldību teritorijām. Konkrētāk, tie varētu būt aizliegums vienā automašīnā atrasties vairāk par divām personām no vienas mājsaimniecības, un pārbaužu ieviešana, lai kontrolētu no pašvaldību teritorijas izbraucošās automašīnas.

Trešdien, 23.decembrī, Lietuvā reģistrēti 3 737 jauni inficēšanās gadījumi un 50 jauni mirušie no COVID-19 izraisītām veselības komplikācijām, kas ir jauns antirekords. Valstī konstatētais jaunā koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaits ir sasniedzis 1 143, liecina Lietuvas Nacionālās Sabiedrības veselības pārvaldes dati.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ziņas

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!