BNN PĒTA | Lietuvas prezidents «izbrāķē» jaunās valdības ministru kandidātus

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Aizejošā Lietuvas valdība ir gatava šomēnes nolikt tās pilnvaras, taču jaunizveidotai koalīcijai ir radušās grūtības ar politiskā atbalsta gūšanu tās ministru amatu kandidātiem. Vairāki no tiem šaubas raisījuši prezidentam Gitanam Nausēdam (Gitanas Nausėda), kurš saskatījis izglītības, pieredzes vai labas reputācijas trūkumu.

Valdībai priekšā daudz izaicinājumu

Novembra nogalē pēc tikšanās ar valsts jauniecelto premjerministri Ingrīdu Šimonīti (Ingrida Šimonytė), kura aizveda nacionālkonservatīvo Tēvzemes savienību – Lietuvas Kristīgos demokrātus (TS-LKD) līdz uzvarai parlamenta vēlēšanās, valsts galva izteicās skaidri: «Varu pateikt tikai to, ka jau šobrīd redzu, ka nebūs pilna apstiprinājuma. (..) Visi kandidāti atstāja iespaidu, taču dažiem no tiem nav skaidra redzējuma, citiem ir problēmas kolēģu atlasē.»

Vai Lietuvā gaidāma valdības krīze? Tai noteikti nebūtu īstais brīdis laikā, kad ekonomikas prognozes izskatās drūmas un valstī plosās COVID-19 pandēmija. Ceturtdien, 3.decembrī, tika sasniegts jauns dienā reģistrēto COVID-19 gadījumu skaita antirekords, proti, 2 450 inficēto.

Analītiķis: Prezidents izrāda stingrību

Analītiķi, ar kuriem BNN apsprieda radušos situāciju, tomēr nesaskata, ka valstī briestu politiska krīze, jo šaubas ir pamatotas.

«Domāju, ka jaunieceltai premjerministrei un prezidentam vēl ir pietiekami daudz laika, lai atrisinātu viedokļu atšķirības un atrastu kopsaucēju par jaunā ministru kabineta locekļiem, taču tas nebūs vienkārši. Ir tomēr jāpatur prātā, ka Šimonītei tas prasīja trīs ar pusi nedēļas – izveidot pilnu sarakstu ar ministru kandidātiem –, un prezidents tā izskatīšanu veica vismaz divas ar pusi nedēļas,» tā sarunā ar ziņu portālu BNN vērtēja Viļņas Universitātes Starptautisko Attiecību un politoloģijas institūta asociētais profesors Ķēstutis Griņus (Kęstutis Girnius).

Pēc analītiķa domām, Nausēda ir saņēmis nopēlumu par to, ka vairākās situācijās bijis pārlieku pielaidīgs, tāpēc nu ir pienācis laiks parādīt, ka viņš tāds nav.

«No otras puses ir skaidrs, ka dažiem no kandidātiem tiešām pietrūkst kvalifikācijas, lai vadītu ministrijas. Jo sevišķi tas attiecas uz Brīvības partijas piedāvājumu,» norādīja Griņus. Viņš uzskata, ka agri vai vēlu koalīcija un īpaši Brīvības partija nonāks strīdos saistībā ar nodokļiem. «Brīvības partija ir skaidri pateikusi, ka tā vēlas tos samazināt. Tas ir pretrunā ekonomiskai realitātei un prezidenta redzējumam,» uzsvēra asociētais profesors.

Lietuvas jauno vairākuma koalīciju ir izveidojušas TS-LKD, Brīvības partija un Liberālā kustība. Visu koalīcijas partiju līderes ir sievietes. Līdzās 46 gadus vecajai Šimonītei, kura bija TS-LKD «lokomotīve» oktobra parlamenta vēlēšanās, ir Liberālā kustība ar 37 gadus veco Viktoriju Čmilīti-Nīlsenu (Viktorija Čmilytė- Nielsen) – jauno Seima priekšsēdētāju – priekšgalā un Brīvības partija ar politiskā spēka priekšsēdētāju, 31 gadu veco Aušrini Armonaiti (Aušrinė Armonaitė). Valdības veidošanā ir nodrošināts dzimumu līdzsvars, jo puse no 14 ministru kandidātiem ir sievietes un puse – vīrieši.

Prezidents vēlas ministrus ar labāku izglītību

Līdz trešdienai, 2.decembrim, Gitans Nausēda bija ticies ar lielāko daļu kandidātu, bet apmierināts palicis tikai ar dažiem. Starp pirmajiem, kurus vētīja prezidents, bija tieslietu ministra amata kandidāte Evelīna Dobrovolska (Evelina Dobrovolska). Pirms tikšanās sociālos tīklos tika plaši apspriests viņas tetovējums, kas redzams zem kakla daļas, un viņai nācās skaidrot, kas ir tintes zīmējumos attēlots.

«Ja es būtu vīrietis, nevis sieviete, kura turklāt ir poliete pēc tautības, es netiktu vērtēta tik rūpīgi,» ar sabiedrības interesi neapmierināta bija arī Dobrovolska. Prezidents nepievērsa uzmanību diskusijai par tetovējumu, taču viņam neatbilstoša amatam šķitusi kandidātes izglītība, proti, bakalaura grāds. «Prezidents uzskata, ka kandidāte ir ļoti drosmīga, apņēmības pilna un gatava īstenot izmaiņas, kas būtu ļoti svarīgas tieslietu sistēmai. Tomēr galvenais prezidenta jautājums ir, vai kandidātei ir pietiekama pieredze, lai paveiktu iecerēto, un pietekama reputācija sabiedrībā,» pēc prezidenta tikšanās ar Dobrovolsku sacīja Nausēdas preses sekretārs Antans Bubnelis (Antanas Bubnelis).

Nausēdu nepārliecina 130 pasākumu plāns cīņa ar COVID-19

Arūnam Duklim (Arūnas Dulkys), bijušajam Lietuvas valsts kontrolierim, kura kandidatūra nu pieteikta veselības ministra amatam, arī neizdevās pārliecināt prezidentu. Nausēdu piesardzīgu darījusi kandidāta pieredze un vadības spējas attiecībā uz iespējam apturēt jaunā koronavīrusa pandēmiju valstī. Duklis savukārt skaidrojis, ka izklāstījis prezidentam savu plānu, kas, viņaprāt, būtu jāīsteno, lai valsts atgūtu kontroli pār vīrusa izplatību, un iepazīstinājis ar savu plānoto politisko komandu. Kandidāts presei uzsvēra, ka viņa krīzes vadības plānā ir «vairāk nekā 130 pasākumi, taču tie vēl nav publiskoti». Arūns Duklis pildīja Lietuvas valsts kontroliera amatu no 2015. līdz 2020.gadam. Šogad Nausēda nolēma nenominēt viņu uz otro pilnvaru termiņu amatā.

Sodīta par braukšanu dzērumā

Iespējamā finanšu ministre Gintare Skaiste (Gintarė Skaistė) prezidenta birojā dzirdēja ne tikai jautājumus par finanšu lietām un rīcību, kāda kandidātei šķiet nepieciešama, lai atjaunotu krīzē cietušo Lietuvas ekonomiku, bet arī dažus personiskas dabas jautājumus. Skaistes pagātnē ir epizode ar transportlīdzekļa vadīšanu dzērumā, saistībā ar ko viņa ir zaudējusi transportlīdzekļa vadītāja apliecību. Prezidents sarunā vēlējies apspriest arī šo jautājumu.

Attiecībā uz enerģētikas ministra amata kandidātu Daiņu Kreivi (Dainius Kreivys) Nausēda arī uzdevis jautājumus par pagātni. Kreivis no 2008. līdz 2021.gadam ieņēma Lietuvas ekonomikas ministra amatu. Pilnvaru laikā viņš bijis iesaistīts skandālā, ko atsaukuši atmiņā prezidenta padomnieki. 2011.gadā Lietuvas Ekonomikas ministrija piešķīra Kreivja mātes uzņēmumam divus miljonus eiro lielu ES atbalsta finansējumu. Notikušajam nākot gaismā, Kreivim nācās atkāpties no amata.

Iespējams, pilnībā labu iespaidu uz Nausēdu atstājuši tikai divi kandidāti – sociālā nodrošinājuma un darba lietu ministra kandidāte Monika Navickiene (Monika Navickienė) un vides ministra kandidāts Simons Gentvils (Simonas Gentvilas).

Analītiķis: Jaunajam kabinetam jābūt gatavam līdz Ziemassvētkiem

Prezidenta preses sekretārs Bubnelis šonedēļ norādījis, ka Nausēda un Šimonīte vienojušies par citu kandidātu meklēšanu vairākiem posteņiem, taču jaunieceltā premjerministre pavēstīja, ka tas tikšot izlemts, kad prezidents būs ticies ar visiem pašreizējiem kandidātiem.

BNN jautāja Lietuvas politologam un Vītauta Lielā Universitātes profesoram Lauram Bielinim (Lauras Bielinis), vai rūpīgais vērtēšanas process var izvērsties par politisku krīzi. Pēc Bieliņa domām, tas nav gaidāms: «Uzskatu, ka mums būs jauns kabinets ar visiem vārdiem līdz Ziemassvētkiem. Prezidenta izvēlīgums ir saprotams. Daži vārdi nav dzirdēti, dažiem nav iepriekšējas pieredzes ar darbu valdībā, un piedāvātā komanda ir gados jauna,» tā sarunā ar BNN par norisēm valdības veidošanā sacīja politologs Laurs Bielins.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ziņas

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!