BNN PĒTA | Lietuvas vīrusa uzliesmojums kāpina mirstību līdz vienai no augstākajām ES

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvā pasliktinoties situācijai ar Covid-19, premjerministre Ingrīda Šimonīte (Ingrida Šimonytė) ceturtdien, 16.septembrī, sacījusi, ka nevar izslēgt jaunu ierobežojumu ieviešanu. Tas ir – papildus tiem, kas tikko ieviesti šonedēļ.

Daudzi lietuvieši, kuri ir pilnībā vakcinējušies, sevišķi neuztraucas par potenciāliem jauniem ierobežojumiem un iespēju, ka būs pieejama trešā, imunitāti nostiprinoša vakcīnas deva. Daudzu epidemioloģu prognozes, ka ar vakcinācijas aptveri 70% apmērā pietiks, lai uzveiktu vīrusu, nu šķiet šaubīgas. Tas saistīts ar vīrusa pastiprināti lipīgo Delta variantu.

«Kamēr plosās Delta variants, ar 70% vakcinācijas rādītāju, izskatās, nebūs pietiekami, lai iegūtu sabiedrības kopējo imunitāti pret vīrusu. Tas ir piedzīvojis mutācijas, un Delta variants ir ļoti infekciozs un izplatās daudz ātrāk nekā sākotnējais Uhaņas variants. Lai inficētos, vajadzīgs daudz īsāks laiks kontaktā ar vīrusa pārnēsātāju. Un inficētā cilvēkā vīrusa Delta varianta koncentrācija ir desmit reizes lielāka, nekā tā sākotnējā varianta pārnēsātājā,» intervijā portālam BNN ievērojams lietuviešu epidemiologs Sauļus Čaplinsks (Saulius Čaplinskas), kurš ir bijušais Lietuvas Infekciju slimību un AIDS centra direktors.

Diennaktī līdz ceturtdienai, 16.septembrim, Lietuvā tika apstiprināti 1 300 jauni koronavīrusa inficēšanās un astoņi nāves gadījumi, liecina Lietuvas statistikas pārvaldes dati.

Trīs no astoņiem mirušajiem nav bijuši vakcinējušies vai pabeiguši Covid-19 vakcinācijas kursu. Pēdējās diennakts laikā vakcinējušies ir kopumā 9 328 iedzīvotāji, no kuriem 3 608 injicēta vakcīnas pirmā deva. No 16.septembra kopējais Covid-19 pacientu skaits slimnīcās ir audzis par sešiem pacientiem, sasniedzot 869. No šī skaita 84 cilvēki tiek ārstēti intensīvās terapijas nodaļās. No kopumā 60 Lietuvas pašvaldībām vīrusa izplatības kartē 18 iekrāsotas melnā krāsā, proti, tajās pēdējo divu nedēļu laikā ar Covid-19 inficējušies 500 un vairāk iedzīvotāji uz 100 000 iedzīvotāju.

Šie skaitļi ir satraukuši Lietuvas premjerministri Ingrīdu Šimonīti. Ceturtdien viņa sacījusi, ka, lai arī cik ļoti negribētos ieviest jaunus epidemioloģiskos ierobežojumus, tie var kļūt nepieciešami.

«Ir acīmredzami, ka ar atvērtām skolām ir redzams jauno koronavīrusa inficēšanās gadījumu skaita kāpums. Tā rezultātā klasēm ir jādodas karantīnā. Laiks rādīs, kā tas ietekmēs vietējo slimnīcu noslogojumu, tomēr es nevaru izslēgt [valdības – L.J.] papildu lēmumus, lai cīnītos ar situāciju,» norādījusi premjerministre no konservatīvās partijas Tēvzemes savienība/Lietuvas kristīgie demokrāti.

Šimonīte paudusi nožēlu, ka daļa iedzīvotāju vēl joprojām šim nav vakcinējušies. «Diemžēl daži no šiem cilvēkiem tādēļ ir piedzīvojuši vissliktāko iznākumu,» sacījusi Lietuvas valdības vadītāja.

Viens no drūmākajiem rādītājiem ES

Būtiski, ka Covid-19 mirstības rādītājs Lietuvā ir viens no augstākajiem, ja salīdzina ar citām ES dalībvalstīm, pavēstījis ES Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs.

Lietuvas ārsti spriež, ka šie secinājumi varētu būt saistīti dažādajiem veidiem, kā katra ES dalībvalsts organizē iedzīvotāju vīrusa izmeklējumus. Nozīmīgi faktori varētu būt arī dažādie vakcinācijas apjomi un nevienādā vīrusa izplatība dažādās vecuma grupās.

Atsevišķi ārsti savukārt uzskata, ka augstāka mirstība no Covid-19 varētu būt saistāma ar Lietuvas iedzīvotāju kopējo veselības stāvokli.

«Viena no lietām, ko es gribētu uzsvērt ir, ka kopumā lietuviešiem veselība ir mazliet sliktāka nekā rietumniekiem un skandināviem. Taču, vispārīgi vērtējot, būtu vispirms rūpīgi jāpārbauda visi dati, izmeklējumu apjoms un citas lietas, pirms izdarīt secinājumus [kas izraisījis augstāku mirstību – BNN],» sacījis Viļņas vadošās slimnīcas Santara klīniku direktora vietnieks Valds Pačeļūns (Valdas Pečeliūnas), vēsta Lietuvas mediji.

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra apkopotie dati liecina, ka pēdējās divās nedēļās Covid-19 inficēšanās rādītājs bijis turpat 322 uz 100 000 iedzīvotāju un 45 nāves gadījumi uz vienu miljonu iedzīvotāju. Salīdzinot ar pārējām 26 ES dalībvalstīm, Lietuva ierindota septītajā vietā pēc infekcijas izplatības un trešajā vietā pēc mirstības no Covid-19

Ārsts teicis, ka Santaras klīnikā vairums pacientu nav vakcinējušies pret Covid-19. Nepotētie iedzīvotāji arī veido vairumu no Covid-19 upuriem. Cenšoties savaldīt vīrusa izplatību, Lietuva pirmdien, 13.septembrī, ieviesa ierobežojumus, tos attiecinot uz iedzīvotājiem bez Covid-19 sertifikāta vai tā Lietuvas ekvivalenta – iespēju pases.

Līdzīgi kā ES dokuments Lietuvas iespēju pase tiek izsniegta cilvēkiem, kuri pēdējo 180 dienu laikā ir atveseļojušies no Covid-19 vai nesen saņēmuši negatīvus koronavīrusa PCR vai antigēna izmeklējumu rezultātus, vai arī kuri ir pilnībā vakcinēti. Personām, kuras nevar uzrādīt iespēju pasi vai Covid-19 sertifikātu, ir liegts saņemt dažādus pakalpojumus un iekļūt sabiedriskās telpās, piemēram, lielveikalos un ēdināšanas iestādēs.

Lasiet arī: Lietuvas jaunie ierobežojumi liedz ieeju lielveikalos bez sertifikāta

Epidemiologs vērtē situāciju ar iespēju pasi

Iepriekš minētais epidemiologs Čaplinsks nav pārliecināts par ilgtermiņa ieguvumiem no iespēju pases uzrādīšanas.

«Šķiet, ka tā būs lietderīga īstermiņā, taču ne ilgtermiņā. Vissvarīgākais ir lai izveidotos droši cilvēku paradumi. Tuvojoties ziemai, izplatās elpceļu saslimšanas, un bez iespēju pases iedzīvotājiem ir liegts apmeklēt [lielveikalos izvietotās – BNN] aptiekas. Savukārt cilvēki, kuriem tā ir, iespējams, dzīvos pārāk bezrūpīgi,» situācijas attīstību centās prognozēt bijušais Lietuvas Infekciju slimību un AIDS centra direktors.

Vakcīna labi strādā pret Delta variantu

Trešdien, 15.septembrī, Lietuvas statistikas pārvalde iepazīstināja iestādes veikto analīzi par vācu-amerikāņu ražotāju Pfizer/BioNTech Covid-19 vakcīnas iedarbīgumu pret Delta paveidu valstī. Statistiķi, iepazīstinot valdību ar analīzes rezultātiem, sacījuši, ka Pfizer/BioNTech vakcīna ir par 77 līdz 80% iedarbīga pret vīrusa Delta variantu.

«Vakcinētiem cilvēkiem ir aptuveni piecas reizes mazāka iespēja inficēties. Šī ir augsti iedarbīga vakcīna,» žurnālistus informējis statistikas pārvaldes preses pārstāvis Jons Bačelis (Jonas Bačelis).

Gados jauniem un nesen vakcinētiem cilvēkiem vakcīnas nodrošinātā aizsardzība pārsniedz 90%, tā Bačelis.

Datu analīzē atklāts, ka vakcīna samazina risku nomirt no Covid-19 par vismaz 20 reizēm. Nevakcinētiem cilvēkiem iespējas nopietni saslimt ir desmit reizes mazākas, secināts Lietuvas statistikas pārvaldes veiktajā pētījumā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas