BNN PĒTA | Lietuvieši drūzmējas saņemt Covid-19 imunitātes dokumentu, tuvojoties jauniem ierobežojumiem

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvā septembra vidū gaidāma apjomīgu epidemioloģisko ierobežojumu ieviešana, ļaujot uzņēmumiem no tiem izvairīties, ja tie apņemsies atraidīt klientus, kuriem nav Covid-19 imunitāti apliecinoša dokumenta. Radusies situācija, ka iedzīvotāju pieteikumi saņemt dokumentu pārpludinājuši vietējās pašvaldības un citas iestādes, cilvēkiem tiecoties nepalikt «aiz borta», kad daļu veikalu varēs apmeklēt tikai vakcinētie un pārslimojušie.

Lietuvas nacionālā iespēju pase, ar ko jau kopš pavasara var saņemt vairāk pakalpojumu un iekļūt vairāk vietās, ja esi pilnībā vakcinējies pret Covid-19, pārslimojis bīstamo slimību vai pēdējās 48 stundās saņēmis negatīvus PCR analīžu rezultātus.

Saprotot, ka bez iespēju pases varēs saņemt mazāk pakalpojumu un apmeklēt mazāk veikalu, Lietuvas iedzīvotāji visai intensīvā un haotiskā veidā vēršas pagastu un novadu pašpārvaldēs un Nacionālā reģistru centra reģionālajās nodaļās. Piemēram, Lietuvas televīzijas kanāls LNK vēstījis par saspringtu situāciju Simnas pagastā, Lietuvas dienvidos, kur vietējo pašpārvaldi pārpludinājusi straume ar cilvēkiem, kuri vēlas iegūt savu iespēju pasi.

Arī pēc vairākas stundas ilgas gaidīšanas rindā daļa iedzīvotāju palikuši tukšām rokām, bez iespēju pases. LNK arī vēstījis, ka daļa cilvēku pat nav zinājuši, kas ir nepieciešams, lai šādu dokumentu saņemtu. Daļa senioru pašvaldībās vērsušies, lai tajās viņiem izdrukātu iespēju pasi tuviniekiem, kurus liels vecums vai slimība piesaistījusi pie gultas.

«Man ir dēls, kurš šobrīd dzīvo Norvēģijā. Es gribētu apciemot viņu un viņa dvīnīšus, tāpēc ir vērts stāvēt garajā rindā,» savu motivāciju žurnālistiem skaidrojusi kāda Simnas pagasta iedzīvotāja.

Cits vīrietis pamatojis, ka viņam var liegt ienākt veikalā, ja viņam nebūs iespēju pases. Pārējie rindā stāvošie sprieduši, ka bez dokumenta viņiem tiks atņemti daudzi citi pakalpojumi, piemēram, ārsta apmeklēšana, vietējās kapsētas apmeklējums, frizētavas un tā tālāk.

Lasiet arī: Dzīves apstākļi Lietuvas migrantu nometnēs ir nehumāni, vērtē brīvprātīgais

Tikmēr jaunāka gadagājuma interesenti bažījušies par iespēju bez dokumenta iekļūt kafejnīcās un bāros.

Daļa Simnas pagasta iedzīvotāju atzinuši, ka ir mēģinājuši savos mobilajos tālruņos izveidot pasi digitālā formātā, taču tas nav izdevies.

«Daudziem šeit tālruņi ir pārāk veci, viņu mobilo datu plāni ir ar minimālu datu apjomu un tajos nav iekļauti daudz mobilo tālruņu datu. Pat tie, kuriem ir nopietnāki tālruņi un augstāki datu plāni, radās aizķeršanās, lejupielādējot iespēju pasi, izmantojot elektronisko veselības aprūpes sistēmu e-sveikata,» skaidrojuši citi.

Simnas pagasts atrodas Alītas rajonā. Rajona pašvaldības vadītājs Aļģirds Vrubļausks (Algirdas Vrubliauskas) runājot par satrauktajiem iedzīvotājiem, pieļāvis, ka viņi sagaida no dokumenta pārāk daudz.

«Vai iespēju pase viņiem visiem ir tik ļoti nepieciešama. Mana iekšējā sajūta teic, ka ar dokumentu rokās viņi mēģinās saņemt kādus pakalpojumus bez maksas, pat bez maksas nopirkt desu vai griķus,» tā Aļģirds Vrubļausks.

Līdzīgās domās ir Vidmants Skirjus (Vidmantas Skirius) Gaures pagasta pārvaldnieks Tauraģes rajonā. Sarunā ar ziņu portālu BNN viņš sacīja, ka atsevišķi vecāka gadagājuma cilvēki krīt panikā un dara to, ko dara citi, proti, cenšas par katru cenu tikt pie iespēju pases, neapsverot, vai tā patiešām ir vajadzīga.

«Daudzi mūsu seniori lieto vienkāršus mobilos tālruņus. Dažiem nav interneta. Godīgi sakot, daudzi mūsu pašvaldības seniori reti iziet mājām un pagasta un noteikti nesēž bāros vai kafejnīcās. Tomēr satraukums ir pārņēmis visus,» sacīja Skirjus.

Informācija televīzijā par pamudinājusi arī citu Lietuvas pagastu iedzīvotājus steigties uz savām pagastu pārvaldēm, tomēr velti, jo iespēju pasi klātienē var izveidot tikai tajos pagastos, kurus tobrīd apmeklē Lietuvas Nacionālā reģistru centra reģionālo nodaļu darbinieki.

Ņemot vērā iedzīvotāju lielo interesi, no ceturtdienas, 26.augusta, valdība ieviesusi kārtību, ka pieteikumus Covid-19 iespēju pases saņemšanai pieņem arī Lietuvas Valsts sociālās apdrošināšanas fonda birojos, ja iedzīvotājiem neizdodas dokumentu izveidot pašiem.

Kādi ierobežojumi gaidāmi?

Lietuvas valdība ir apstiprinājusi virkni jaunu epidemioloģisko ierobežojumi iedzīvotājiem, kuriem nav Covid-19 imunitātes dokumenta.

No septembra vidus, visiem iedzīvotājiem, kuri ir vecāki par 16 gadiem un kuri nav pilnībā vakcinēti pret Covid-19 vai pārslimojuši slimību, Lietuvā tiks liegts apmeklēt tirdzniecības centrus, skaistumkopšanas salonus, kafejnīcas un restorānus, publiskus iekštelpu pasākumus, nebūtiskus veikalus, iekštelpu pasākumus un piekļūt citiem pakalpojumiem .

Sākot no septembra vidus, lai piekļūtu šiem pakalpojumiem, cilvēkiem būs jāuzrāda iespēju pase vai ES Covid-19 sertifikāts. Negatīvs PCR tests būs derīgs 48 stundas, tomēr, piemēram, eksāmenu kārtotājiem par to būs jāmaksā pašiem.

Lietuvas valdība iepriekš apsvēra iespēju iekļaut ierobežojumos arī sabiedrisko transportu un nebūtiskus medicīniskos pakalpojumus, taču nolēma to nedarīt.

Elpceļu maskas joprojām ir obligātas mazumtirdzniecības un apkalpošanas vietās.

Lietuva 26.augustā reģistrēja 703 jaunus koronavīrusa inficētos un septiņus nāves gadījumus no Covid-19, ceturtdienas rītā paziņoja valsts statistikas pārvalde.

Kopumā Lietuvā kopš pandēmijas sākuma Lietuvā no COVID-19 miruši 4 513 cilvēki, tostarp 23 pilnībā vakcinēti cilvēki. Kopumā 58,1 procents valsts iedzīvotāju jeb 68,5 procenti no visiem pieaugušajiem ir vakcinēti vismaz vienu reizi.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas