BNN PĒTA | «Mērs», kas sēž cietumā. Īss ieskats Lemberga darbībās

Aivars Lembergs šobrīd sēž «aiz restēm». Pēc nupat notikušā balsojuma Saeimā BNN nolēma atgādināt, kādēļ būtu vēlams, ja netiktu pat pieļauta iespēja, ka Lembergs «mētājas apkārt» pa Saeimas telpām.

Kā zināms, tiesa Lembergu atzina par vainīgu kukuļņemšanā, naudas atmazgāšanā, neatļautā dalībā mantiskā darījumā, dokumentu viltošanā, kā arī savu īpašumu slēpšanā.

Par to viņš kopš šī gada 22.februāra atrodas «aiz restēm» Rīgas Centrālcietumā. Viņam gan nav piespriests sods, jo vēl nav sprieduma galīgajā instancē, taču apcietinājums Lembergam piemērots kā drošības līdzeklis. Jāpiebilst, ka tiesa šo drošības līdzekli piemēro ļoti retos un pavisam «īpašos» gadījumos.

Ko Lembergs dara pašlaik?

Ir zināms, ka pašlaik viņš raksta vēstules par to, kā būtu jārīkojas domē. Lembergs no Ventspils pilsētas domes neatkāpjas un joprojām izdod rīkojumus, kaut arī tiesa ir paziņojusi, ka viņš fiziski nevarēs nekādi piedalīties domes sēdēs, esot cietumā. Tas liek domāt — ja šāda veida dokumenti tiek sūtīti, tad pastāv ļoti liela varbūtība, ka arī citām Lemberga uzticības personām tiek doti dažādi rīkojumi.

Aivars Lembergs, cietums, drošības līdzeklis, korupcija, vainīgs, tiesa, Ventspils dome, rīkojums, aizliegums, noziegumi, galīgais spriedums, cietumsods, dome, amats, apsūdzības,
Dokuments, kas nosūtīts Ventspils pilsētas domes deputātiem

Tāpat Lembergs šobrīd no valsts prasa kompensāciju par to, ka tiesa viņam liegusi pildīt Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumus. Tāpat viņš pārsūdzējis tiesas spriedumu, ar ko viņš atzīts par vainīgu daudzajos noziegumos.

Starp citu, 2018.gadā Ārlietu ministrija informēja, ka Eiropas Cilvēktiesību tiesas komiteja trīs tiesnešu sastāvā paziņoja lēmumu lietā Lembergs pret Latviju, kurā tā vienbalsīgi noraidīja Lemberga sūdzību par tiesību uz vēlēšanām iespējamu pārkāpumu.

Kas notiek Saeimā?

Pirms pusotra gada Saeimā tika virzīti grozījumi, kas liegtu Lembergam «vazāties pa Saeimu». Proti, priekšlikums bija aizliegt ienākt parlamenta ēkā bijušajiem deputātiem, pret kuriem noteiktas sankcijas. Latvijā ir tikai viens bijušais deputāts, pret kuru noteiktas starptautiskas sankcijas – Aivars Lembergs –, kuru sankcijām pakļāvušas ASV.

Lai gan pēdējās Saeimas vēlēšanās tika nomainīti 68 deputāti, grozījumus nepieņēma, jo pret tiem balsoja gan Saskaņa, gan Zaļo un zemnieku savienība, gan Jaunā vienotība. Turklāt Attīstībai/Par! nepiedalījās balsojumā, tādējādi nepalīdzot pieņemt grozījumus.

Saeima, Aivars Lembergs, balsojums, aizliegums apmeklēt Saeimu, Saeima, Artuss Kaimiņš, Aivars Lembergs, sankcijas, cietums, ZZS, Jaunā vienotība, patiesība, antilemberga likums,
Avots: Saeima

Parlamentārietis Artuss Kaimiņš izteicās, ka šajā Saeimas sasaukumā, kā izrādās, ir vēl vairāk komunistu nekā iepriekš.

Citi balsojumi

Vēl viena «savdabīga» lieta ir tas, ka Ventspils pilsētas dome, labi zinot, ka Lembergs nevar piedalīties sēdēs, iecēlusi viņu par Sociālo lietu komitejas vadītāju.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) tā arī pateica — Lembergs nevar pildīt komitejas vadītāja pienākumus.

Līdzīgi notika ar priekšvēlēšanu kampaņu. Tiesa skaidri un gaiši pateica, ka Lembergs nevarēs vadīt domi, esot apcietinājumā, taču partija tāpat viņu ielika kā pirmo numuru. 

Viņa partijas biedri nesekmīgi centās Lembergu apgādāt ar datoru, lai viņš «pilnvērtīgi» varētu turpināt darbu domē. Cietumā tomēr citi nosacījumi. Arī priekšvēlēšanu kampaņā Lembergs nevarēja piedalīties, parunājoties ar ventspilniekiem un pārliecinot viņus, ka Lembergs «zog, bet vismaz dalās, jo, paskat, cik smukas govis pa visu pilsētu». Šādas reputācijas spodrināšanā līdzējusi Ventas Balss. Kā BNN iepriekš rakstīja, no Ventspils pilsētas pašvaldības un tās kapitālsabiedrībām pludinot vairāku miljonu lielus «ieguldījumus» uz Ventas Balsi, visticamāk, ir radīts mīts par Aivaru Lembergu – «viņš zog, taču dalās». Līdzējušas arī izveidotās shēmas, kā domei atbrīvoties no atbildības un ieguldīt desmitiem tūkstošu reģionālā medijā ar «reklāmrakstiem» par uzņēmumiem, kurus kontrolē Lembergs.

Vēl par šo tematu: Lemberga miljonu vērtā reputācijas sile – Ventas Balss

Jāatgādina, ka tiesa par nodarījumiem Lembergam arī konfiscējusi virkni īpašumu. Kā atzinis lietas prokurors Juris Juriss, tiesas piemērotās aktīvu konfiskācijas ir lielākās Latvijas vēsturē.

Kā jau minēts, Lemberga lietā vēl nav pieņemts galīgais spriedums, taču, ja viņu atzīs par vainīgu arī galīgajā instancē, Lembergs vairs nevarēs nedz pārsūdzēt tiesas lēmumus, nedz apgalvot, ka tiesa nav kaut ko pareizi sapratusi, atzīstot viņu par vainīgu, nedz kandidēt vēlēšanās.

Tumšā pagātne

Lai arī Lembergs centies uzturēt pozitīvu pilsētas vadītāja tēlu, viņa pagātne vēsta par faktiem, kas šo tēlu padara par simbolu koupcijai, krāpšanai un citām nelikumībām, kas grauj valsti.

Lemberga krimināllietas izmeklēšanas gaitā arī tikuši izspiegoti izmeklētāji, nopludināta informācija un pat miruši liecinieki, vēstīja Latvijas Radio raidījums Atvērtie faili.

Piemēram, bijušais Ventamonjaka padomes priekšsēdētājs Jurijs Bespalovs mira dienu pirms viņam tiesā bija jāsniedz liecība par dokumentu viltošanu.

Vēl par šo tematu: Retrospekcija: Virkne nāves gadījumu Lemberga tuvākajā lokā

BNN bija intervija ar kādreizējo Bespalova biznesa partneri un Lemberga uzticības personu Valentīnu Kokali, kurš atklāti pastāstīja, kā amatos tika likti ministri, kā pirms tiesas sēdēm tika saskaņoti viedokļi un citas lietas.

«Ideja [Lembergam] bija ļoti vienkārša – es gribu kontrolēt visu! Otra puse, protams, negribēja atdot to, kas viņiem nesa milzu naudu. Un vienīgais mehānisms bija draudi, dažādi varas demonstrējumi, šķēršļu likšana uzņēmējdarbībai,» žurnālam Ir pastāstīja Lemberga lietas prokurors Juris Juriss.

Viens no zināmākajiem Lemberga «peļņas» avotiem ir Venstpils Attīstības aģentūra, kam ASV arī bija uzlikusi sankcijas. Kā BNN informēja Venstpils domes opozīcijas deputāti, Lembergs šo aģentūru nodibinājis, lai atmazgātu naudu un saraustu sev naudu, kā arī iekrātu pamatīgu pensiju.

Lasiet arī: BNN pēta | Raunas ielas īpašumi: Klusais vietnieks ar «slepeno maku» Lemberga interesēs

Vēl viena zīmīga epizode no Lemberga dzīves ir bēdīgi slavenās oligarhu sarunas. Valsts nozagšana, mediju kontrole, sabiedrības domas ietekme, varas izmantošana savtīgās interesēs — tas viss parādās sarunās, ko publiskoja izdevums Ir. Sodu gan neviens nesaņēma, jo parlamentārās izmeklēšanas komisijā «iegadījās» vairāki cilvēki, kas saistīti ar to pašu «oligarhu trio» — Aivaru Lembergu, Andri Šķēli un Aināru Šleseru. Taču jāatgādina, ka sarunas ritēja arī par to, kā īstajos amatos ielikt savus cilvēkus, lai lietas ritētu vajadzīgajā virzienā.

Sarunas publiskoja izdevuma Ir žurnālisti, tajās figurēja vairāk nekā 20 cilvēku, starp tiem arī «oligarhu trio» un daļa tā laika ministru.

Bijušais laikraksta Diena galvenais redaktors Guntis Bojārs stāstījis, kā ar sabiedrības viedokli centušies manipulēt Aivars Lembergs, Ainārs Šlesers un Andris Šķēle. Bojārs atklāj: «Viesturs Koziols, kuram piederēja laikraksta Diena akcijas, uzsauca mani pie sevis kabinetā un teica: «Ko jūs tur rakstāt lejā? Man te Lembergs zvana, lamājas piecstāvīgajos un prasa, ko jūs tur darāt.»»

Lūk, neliels ieskats vēsturē, par Lembergu, kas, visticamāk, vieš lielāku skaidrību, kādēļ tiesa izdarīja tik retu izņēmumu — kā drošības līdzekli piesprieda apcietinājumu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas