BNN PĒTA | Papildus maskām, kā Lietuva vēl reaģēs uz atkārtotu COVID-19 pacientu pieaugumu?

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvā ir pastiprināti epidemioloģiskie pasākumi cīņā pret atkārtotu jaunā koronavīrusa inficēto skaita pieaugumu. Valstī pēdējās divās nedēļās ir apstiprināti 187 jauni saslimšanas gadījumi, un kopš pagājušās nedēļas sabiedriskās vietās atkal obligāti ir jānēsā elpceļu maskas. Kādi būs turpmākie soļi?

Lietuvas Veselības ministrija ceturtdien, 6.augustā, paziņoja, ka valstī pēdējā diennaktī reģistrēti 24 jauni inficētie un ka pandēmijas laikā ar COVID-19 saslimušo skaits sasniedzis 2 171, kas ir augstākais rādītājs Baltijas valstīs.

Inficēto lietuviešu ceļojumu ģeogrāfiskais mērogs aizsniedzies pat līdz Dienvidaustrumāzijas valstij Filipīnām, no kurienes atceļojis viens inficējies Lietuvas pilsonis.

Nepārvaramie skaitļi

«Analīzes bija pozitīvas, un vairums jauno COVID-19 gadījumu saistīti ar personām, kuras atgriezušās no koronavīrusa skartām valstīm, un ar vietējiem kontaktiem ar inficētiem cilvēkiem,» tā ziņu portālam BNN jaunāko infekcijas uzliesmojumu skaidroja Lietuvas Veselības ministrijas Nacionālais Sabiedrības veselības centrs (NSVC).

Centra dati liecina, ka pēc iedzīvotāju skaita lielākajā Baltijas valstī šobrīd ir 421 jaunā koronavīrusa pacients, toties no infekcijas atveseļojušies ir 1 656 cilvēki. Līdz šim valstī no COVID-19 ir miris 81 cilvēks un vēl 13 iedzīvotāji, kuri bijuši inficējušies ar COVID-19, reģistrēti ar citu nāves cēloni. Kopš 1.jūnija valstī ir reģistrēti 112 ārvalstīs notikuši inficēšanās gadījumi.

Pašizolācijas prasību patlaban Lietuvā izpilda aptuveni 3 192 cilvēki, ieskaitot inficētos, personas, kuras kontaktējušās ar inficētajiem, un personas, kuras atgriezušās valstīm, kur vīruss izplatījies plaši. Turpinās analīžu ņemšanas kampaņa, un pandēmijas laikā līdz šim ir veiktas 540 784 jaunā koronavīrusa analīzes.

Šonedēļ miris mūks

Viļņā pēdējais nāvējošais COVID-19 saslimšanas gadījums tika reģistrēts šajā otrdienā, 4.augustā, un tā bija kāda 54 gadus veca franciskāņu mūka nāve. Mūks bijis no Lietuvas rietumu pilsētas Kretingas, kas valstī ir pazīstama ar mūka pārstāvēto klosteri. Vīrietim veikta ārstēšana, taču slimība viņu uzveikusi Sanatoros klīnikā, Viļņā. Kretingas rajona pašvaldības galva Antans Kalņus (Antanas Kalnius) paudis dziļu pārdzīvojumu par mūka nāvi.

«Tas tikai pierāda, cik vīruss ir bīstams un cik svarīgi ir ievērot sanitāros un higiēnas piesardzības pasākumus, tostarp obligātu elpceļu masku nēsāšanu.

Mūks bija ļoti aktīvs mūsu sabiedrības loceklis, un mums visiem viņa ļoti pietrūks,» sacījis Kalņus.

Franciskānis, Kretingas draudzes mācītājs Astijs Kungis (Astijus Kungys) Kretingas medijiem sacījis, ka mūks, kurš nomira no COVID-19, no mēnešu mijas sākuma elpināts ar plaušu ventilācijas iekārtu, tomēr viņa veselības stāvoklis strauji pasliktinājies. Šobrīd nav zināms, vai mirušajam bijušas citas veselības problēmas, kas varētu būt saasinājušas slimības gaitu.

Lietuva apņemas ieviest stingrākus ierobežojumus

Pieļaujot, ka bez pretdarbības jaunā koronavīrusa izplatība var uzņemt nekontrolējamus apgriezienus, Lietuvas valdība šonedēļ netieši norādīja, ka, iespējams, drīzumā attiecinās stingrākus ceļošanas noteikumus pat uz kaimiņvalsti Poliju, kur pēdējā laikā novērots straujš jaunu COVID-19 gadījumu pieaugums.

«Došanos uz Poliju, ja vien tas iespējams, vajadzētu atlikt,»

tā trešdien, 5.augustā, preses pārstāvjiem sacījusi NSVC vecākā epidemioloģe Rolanda Lingiene (Rolanda Lingienė). Viņa norādījusi, ka ir jānotiek brīnumam, lai Lietuva Poliju neiekļautu savā epidemioloģiski nedrošo valstu sarakstā.

Lietuvas lielajā kaimiņvalstī diennaktī līdz ceturtdienai, 6.augustam, reģistrēti 640 jauni inficēšanās gadījumi un 18 mirušie. Polijā kopumā ar jauno koronavīrusu inficējušies 48 789 iedzīvotāji un no tā izraisītām komplikācijām miruši jau 1 756 cilvēki.

Apsver visu ceļotāju reģistrāciju

Meklējot iespējas, kā valstī ierobežot vīrusa izplatību un vienkāršot infekcijas ķēdes izsekošanu, Lietuvā tiek apsvērta iespēja reģistrēt visus valstī ielidojošos aviopasažierus, pirms viņi izkāpj no lidmašīnas, sacījusi Lingiene. Saskaņā ar viņas teikto par ceļotāju reģistrāciju būtu atbildīgas lidsabiedrības un tūrisma aģentūras. Kaut arī lēmums par šādu prasību vēl nav pieņemts, NSVC pārstāve netieši norādīja, ka aviopasažieriem tiks prasīts lidmašīnā aizpildīt reģistrācijas veidlapas. Lietuvas Administratīvo pārkāpumu kodekss par noteikuma pārkāpšanu jau paredz naudassodu no 500 līdz 1 500 eiro privātpersonām un 1 500 līdz 6 000 uzņēmumiem.

Veselība un Seima vēlēšanās

Līdz Seima vēlēšanām ir atlikuši trīs mēneši. Lietuvas Centrālā vēlēšanu komisija trešdien lēma, ka oktobrī gaidāmās parlamenta vēlēšanās visiem vēlēšanu iecirkņu darbiniekiem, vēlētājiem un novērotājiem vēlēšanu iecirkņos būs jānēsā elpceļu maskas. Visiem balsotājiem, kuri stāvēs rindā, vienam no otra būs jāievēro vismaz viena metra distance. Ja iespējams, cilvēku kustība vēlēšanu iecirknī tiks organizēta tā, lai tie telpā ienāktu pa vienām durvīm un izietu pa citām.

Seniori un cilvēki, kuri sirgst ar hroniskām saslimšanām, tiks aicināti nākt balsot no rīta. Vēlētājiem tiks ieteikts arī doties uz vēlēšanu iecirkni, līdzi ņemot ar savu pildspalvu.

Mācību gads sāksies, kā parasti

Lietuvas skolās jaunais mācību gads, visticamāk, sāksies 1.septembrī, un stundas notiks klātienē un klasēs, kā bija ierasts pirms pandēmijas, tā paziņoja Lietuvas izglītības ministrs Aļģirds Monkevičs (Algirdas Monkevičius). Ja attiecīgajā pašvaldībā jaunu inficēšanās gadījumu skaits sasniegs 16 uz 100 000 iedzīvotāju, tad skolas varēs nolemt ieviest obligātu elpceļu masku prasību, un, ja tas pārsniegs 25 gadījumus uz 100 000, tad – izlemt pāriet uz attālinātām mācībām.

Ekonomiskā ietekme

Jaunā koronavīrusa pandēmijas iespaidā Lietuvas valsts budžeta ieņēmumi no janvāra līdz jūlijam sarukuši par 829,8 miljoniem eiro jeb par aptuveni 15%. Raugoties atsevišķi uz jūliju, budžeta ieņēmumi no plānotā ieņēmumu apmēra atpalikuši par 13,4% jeb 111,8 miljoniem eiro, paziņoja Lietuvas Finanšu ministrija. Ja salīdzina ar pērnā jūlija datiem, tad 2020.gada jūlijā valsts kasē ienāca par 2,8% jeb 20,4 miljoniem eiro mazāk, tā rāda Lietuvas Finanšu ministrijas dati.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas