BNN PĒTA: Svētki Covid laikā – Lietuvā pēc mūzikas balvu ceremonijas ierosina 30 pārbaudes par disciplīnas un parauga trūkumu

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvas mūzikas balvu ceremonija M.A.M.A ar 300 cilvēku līdzdalību izsaukusi dusmu un vilšanās pilnus vērtējumus no mediķiem, sabiedrības un politiķiem. Policija uzsākusi 30 iespējamu karantīnas pārkāpumu procedūras, bet pasākuma rīkotāji uzskata, ka ir pelnījuši medaļu par centieniem ievērot noteikumus.

Valstī jau piekto mēnesi ir spēkā karantīna ar pulcēšanās un pārvietošanās ierobežojumiem, bet pagājušajā sestdienā, 28.martā, valsts lielākajā sporta zālē Žalgirio Arena notika krāšņa mūzikas balvu pasniegšanas ceremonija. Tās nosaukums – M.A.M.A.

Pasākumā piedalījās aptuveni 300 cilvēki, ieskaitot vairākas valsts mēroga slavenības. Tiesa, arēnas plašās skatītāju tribīnes bija tukšas. Pasākumu filmēja un tiešraidē translēja telekanāla TV3 Lietuvas variants. Rīkotāji skaidrojuši, ka pirms filmēšanas un cilvēku ielaišanas tajā zāles daļā, kur notika pasākums, gan ceremonijas viesiem, gan pasākuma vadītājiem, gan apkalpojošiem un tehniskiem darbiniekiem obligāti bijis jānodod Covid-19 analīzes. Tas nodrošināts, rīkotājiem slēdzot līgumu ar klīniku UnaVita par visu iesaistīto personu Covid-19 izmeklējumiem. Mediķi arī neatrada nevienu inficēto.

«Mēs veicām tādu kā eksperimentu, [lai redzētu,] kā mēs varam produktīvi dzīvot un ļaut [kultūras] nozarei strādāt,» paveikto komentēja rīkotāji.

«Valdībai vajadzētu dot mums medaļu par to, ko esam paveikuši [rūpējoties viesu drošību],» medijos izteicies viens no organizatoriem Rolands Skaisgiris (Rolandas Skaisgirys).

«Godīgi sakot, ņemot vērā, ko mēs paveicām, lai nodrošinātu visu pasākumā iesaistīto cilvēku drošību, un pārmetumus, ko mēs dzirdam, es te izjūtu stipru emocionālu pieskaņu,» sacījis otrs ceremonijas rīkotājs Sauļus Urbanovičs-Sams (Saulius Urbonavičius-Samas).

Lēmumu rīkot pasākumu, kas pirmos virsrakstus valsts medijos izpelnījās jau nākamajā dienā, ir nosodījuši gan politiķi no valdošās liberāli konservatīvās koalīcijas, gan no Seima opozīcijas.

«Karantīnas ierobežojumu pārkāpšana noteikti nepalīdzēs ātrāk atvērt kultūras iestādes,» sacījusi Seima priekšsēdētāja Viktorija Čmilīte-Nīlsena (Viktorija Čmilytė-Nielsen). «Esmu droša, ka policisti izdarīs savu darbu apstākļu noskaidrošanā.»

Policija Lietuvā ir sākusi izmeklēšanu pēc tam, kad saņēmusi 30 iesniegumus par karantīnas ierobežojumu pārkāpumiem minētajā pasākumā.

Lasiet arī: Jaunatnes dziesmu svētki Igaunijā pārcelti uz 2023.gadu

Runājot ar ziņu portālu BNN, Lietuvas Iekšlietu ministrijas komunikācijas nodaļas pārstāve Božena Zaborovska-Zdanoviča norādīja iekšlietu ministres Agnes Bilotaites (Agnė Bilotaitė) vārdā, ka nekonsekvence noteikumu ievērošanā netiks pieļauta.

«Mēs joprojām pārciešam sarežģītu periodu attiecībā uz cīņu ar Covid-19 pandēmiju. (..) Šis ir laiks, kad izrādīt līdzjūtību un cilvēkiem, kuri ir priviliģēti veidot sabiedrisko domu, vajadzētu rādīt kārtīgu piemēru,» uzsvēra Zaborovska-Zdanoviča.

Uzzinājusi par krāšņo pasākumu no plašsaziņas līdzekļiem, ministre, pēc pārstāves teiktā, sazinājusies ar ministrijas amatpersonām, kuras atbild par krantīnas ierobežojumu ievērošanas uzraudzību. Ministre informēta, ka pret pasākuma rīkotājiem ir veiktas vajadzīgās darbības.

Zaborovska-Zdanoviča arī norādīja, ka ministrija gaida pasākumu rīkotāju un dalībnieku paskaidrojumus, pirms pieņemt lēmumus.

Pirmdien, 29.martā, M.A.M.A balvu pasniegšanas ceremonijas organizatori nāca klajā ar paziņojumu, ka, plānojot pasākumu, cita starpā konsultējušies ar sporta un kultūras jomas speciālistiem Spānijā, Dānijā un Vācijā.

Lietuvas Iekšlietu ministrijas Policijas departaments savukārt trešdien, 31.martā, paziņoja, ka pasākuma rīkotājiem draud naudassods no 1 500 līdz 6 000 eiro.

Saskaņā ar Lietuvā jau ilgstoši spēkā esošiem ierobežojumiem šobrīd valstī publiski pasākumi nav atļauti.

Ar savu situācijas skaidrojumu nāca klajā arī Lietuvas Veselības ministrija. Pēc tās pārstāvju teiktā, M.A.M.A ceremonija tikusi uzskatīta par televīzijas raidījumu, nevis par publisku pasākumu.

Atsevišķi komentētāji izteicās, ka valsts augstākās amatpersonas nav vēlējušās «kacināt» TV3, kas filmēja un translēja pasākumu, jo telekanāls pēcāk varot tām atspēlēties.

Pēc Zaborovskas-Zdanovičas teiktā, Lietuvas pirmās karantīnas laikā, 2020.gada pavasarī reģistrēti 48 976 karantīnas un pašizolācijas pārkāpumi.

«Vairums no tiem bija saistīti ar elpceļu maskas nenēsāšanu un pārvietošanās ierobežojumu pārkāpšanu. Kopumā ierosinātas 5 509 administratīvā pārkāpuma procedūras un 60 pirmstiesas izmeklēšanas,» sacīja Lietuvas Iekšlietu ministrijas pārstāve.

Par spīti jauno Covid-19 gadījumu skaita kāpumam pēdējās nedēļās Lietuvas valdība šonedēļ norādīja, ka aprīlī, pēc Lieldienām spriedīs par iespēju atļaut atvērt teātrus un koncertzāles, taču lielo publisko pasākumu aizliegums paliks spēkā vismaz līdz vasarai.

Runājot par nesenu izmēģinājuma koncertu Spānijas pilsētā Barselonā, ko apmeklēja 5 000 cilvēku, no kuriem katrs pasākuma dienā izgāja antigēnu analīzes un uz koncertu devās ar FPP2 tipa medicīnas maskām uz sejas, Lietuvas kultūras ministrs Simons Kairis (Simonas Kairys) piesardzīgi vērtēja iespēju par līdzīgu praksi Lietuvā.

«Mēs redzam to vai citu piemēru, kur koncerts notiek kā eksperiments,» skaidroja Kairis.

«Es nesaku, ka pie mums nevarētu tā darīt, tomēr es gribētu, lai mēs virzītos uz priekšu prātīgi, ilgtspējīgi, skaidri un soli pa solim uz ierobežojumu atvieglošanu tā, lai nepasliktinātu pandēmijas situāciju,» sacījis Lietuvas kultūras ministrs.

Daži augsta līmeņa politiķi arī vērtēja, ka gan Viļņā, gan pārējā valstī būtu jāapsver mūsdienu tehnoloģiju izmantošana apmeklētāju pasargāšanai turpmākos kultūras masu pasākumos, tomēr steidza piebilst, ka šī gada M.A.M.A ceremoniju varēja pārcelt.

Tikmēr prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) aizvadītajā nedēļā izteicās, ka valdībai vajadzētu būt pielaidīgākai ierobežojumu mīkstināšanā saistībā ar dažādām kultūras norisēm.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas