BNN SKAIDRO | Pērtiķu bakas – cik daudz par tām zini?

Pasaules Veselības organizācija (PVO) 23.jūnijā plāno sasaukt ārkārtas sanāksmi, lai vērtētu, vai pērtiķu baku uzliesmojums uzskatāms par ārkārtēju situāciju veselības aprūpē globālā līmenī. Kā zināms, arī Latvijas valdība lēmusi pērtiķu bakas iekļaut reģistrējamo infekciju sarakstā. Cik daudz zinām par šo bīstamo infekcijas slimību?

PVO vadītājs Tedross Adhanoms Gebrejesuss (Tedros Adhanom Ghebreyesus) uzskata, ka pērtiķu baku uzliesmojums ir neparasts un rada bažas, tāpēc pieņemts lēmums izveidot ārkārtas situāciju komiteju, kas novērtētu draudu līmeni, ziņo MedicalXPress.

«Pērtiķu bakas ir reta, bakām līdzīga slimība, kas galvenokārt sastopama tropu mežu valstīs centrālajā un Rietumāfrikā. Slimība tika atklāta laboratorijas pērtiķiem 1958.gadā. Vēlāk, pētot Āfrikas dzīvniekus, ortopoksvīrusu infekcija tika konstatēta arī vairākām Āfrikas grauzēju sugām. Laboratoriskos pētījumos konstatēts, ka ar pērtiķu bakām var inficēties dažas primātu sugas, peles, žurkas un truši.

Par galveno šīs slimības rezervuāru Āfrikā tomēr tiek uzskatītas vāveres un grauzēji, tāpēc slimības nosaukums ir nedaudz maldinošs,»

liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informācija.

Šī iemesla dēļ tiek apsvērta slimības nosaukuma maiņa, jo, lai arī pērtiķu bakas pirmoreiz ir atklātas pērtiķiem, šobrīd vairumā gadījumu slimību izplata grauzēji.

Cilvēku saslimšanas gadījumi pirmo reizi reģistrēti 1970.gadā. Taču šogad pasaulē vērojams straujš pērtiķu baku uzliesmojums – maija beigās par saslimšanas gadījumiem ziņoja jau 23 valstis, bet jūnijā tika saņemta informācija, ka ar pērtiķu bakām ASV inficējušies prēriju suņi, Gambijas milzu žurkas un arī cilvēki. Arī Latvijā 3.jūnijā tika ziņots par diviem laboratoriski apstiprinātiem pērtiķu baku gadījumiem. Infekcija pasaulē turpina izplatīties.

Pērtiķu bakām ir raksturīgas galvassāpes, akūts drudža sākums (temperatūra virs 38 grādiem pēc Celsija), limfmezglu pietūkums, muskuļu sāpes, muguras sāpes, nespēks un izsitumi (pūslīši) uz ādas. Parasti slimība ilgst 2–4 nedēļas. Letalitāte 3–6%.

«Inficēšanās ar pērtiķu baku vīrusu notiek, kad cilvēks nonāk saskarē ar vīrusu, kontaktējoties ar inficēto dzīvnieku, cilvēku

vai pieskaroties bioloģiskajiem materiāliem vai vides priekšmetiem, kas ir inficēti ar vīrusu. Vīruss iekļūst organismā caur bojātu ādu (pat ja tas nav redzams), elpceļiem vai gļotādām, tostarp acu, deguna vai mutes gļotādām.  Vīrusa pārnešana no cilvēka uz cilvēku notiek galvenokārt pilienu inficēšanās ceļā, kam ir nepieciešams relatīvi ilgs kontakts aci pret aci. Citi vīrusa pārnešanas veidi no cilvēka uz cilvēku ietver tiešu vai netiešu (piesārņoti priekšmeti) kontaktu ar ķermeņa šķidrumiem vai ādas bojājumu (pūslīšu) saturu. Pēc kreveļu atdalīšanas cilvēks vairs nav infekciozs,» liecina SPKC informācija.

Pērtiķu baku inkubācijas periods (laiks no inficēšanās līdz simptomiem) ir no piecām līdz 21 dienai.

Ja ir aizdomas par inficēšanos, speciālisti aicina pēc iespējas ātrāk sazināties ar ģimenes ārstu un informēt par simptomiem un inficēšanās riska apstākļiem, kā arī izolēt inficētos pacientus no citiem, ja ir inficēšanās risks.

Ārstniecības personām ir nekavējoties jāziņo SPKC par katru aizdomīgu infekcijas gadījumu, lai veiktu epidemioloģisko izmeklēšanu un organizētu nepieciešamos pretepidēmijas pasākumus, ieskaitot kontaktpersonu apzināšanu, informēšanu un medicīnisko novērošanu. Tāpat jāveic laboratoriskā izmeklēšana diagnozes apstiprināšanai bet, aprūpējot pacientus, jāizmanto individuālie aizsardzības līdzekļi.

SPKC uzsver, ka, uzturoties Centrālāfrikas un Rietumāfrikas valstīs, jāizvairās no saskares ar dzīvniekiem, kuriem varētu būt vīruss (tostarp dzīvniekiem, kuri ir slimi vai ir atrasti miruši vietās, kur sastopamas pērtiķu bakas), kā arī jāizvairās no saskares ar materiāliem, kas bijuši saskarē ar slimu dzīvnieku. Pēc saskares ar inficētiem dzīvniekiem vai cilvēkiem jāievēro pareiza roku higiēna, piemēram, jāmazgā rokas ar ziepēm un ūdeni vai jāizmanto spirtu saturošs roku dezinfekcijas līdzeklis.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Kā Lietuvā uztver pērtiķu baku izplatīšanos Eiropā?

BNN jau rakstīja, ka valdība otrdien, 14.jūnijā, lēma reģistrējamo infekciju sarakstā iekļaut pērtiķu bakas, norādot, ka tā ir bīstama infekcijas slimība, ar kuru var slimot gan cilvēki, gan dzīvnieki.

Slimību profilakses un kontroles centrs jau šobrīd veic pērtiķu baku infekcijas slimības reģistrāciju un epidemioloģisko izmeklēšanu, taču šāds lēmums nepieciešams, lai apstiprinātu vienotu procedūru Ministru kabineta noteikumos. Noteikumos nostiprināta laboratoriskā izmeklēšanas metode un izmeklējamie paraugi aizdomu gadījumā par cilvēka inficēšanos pērtiķu bakām, kā arī informācijas apmaiņa starp SPKC, Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) un citām iesaistītajām iestādēm, tostarp Pasaules veselības organizāciju.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas