bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 19.11.2018 | Vārda dienas: Liza, Līze, Elizabete, Betija
LatviaLatvija

Lembergs netiks virzīts premjera amatam; visticamāk, tiesas sēdes četrreiz nedēļā grūti apvienot ar premjera pienākumiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Vairākkārt uz vienu no Latvijas prestižākajiem amatiem – premjerministra «krēslu» – savu kandidatūru ir virzījis arī smagos noziegumos apsūdzētais Aivars Lembergs, kurš ir atstādināts no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumu pildīšanas. Tad nu šogad beidzot ir pienācis gads, kad «pūcei aste ir uzziedējusi» jeb Lembergs netiks virzīts premjera amatam, BNN informāciju apstiprina arī Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis.

Joprojām norit tiesas process pret Lembergu – katru nedēļu darbadienās, izņemot piektdienas. Tas vien jau parāda, ka apvienot premjera amatu ar tiesas procesu nebūtu prāta darbs. Tomēr šeit ir jāatgādina fakts, ka 2006.gadā, tajā pašā dienā, kad prokuratūra paziņoja par apsūdzības uzrādīšanu Lembergam, ZZS viņu izvirzīja Latvijas premjera amatam. Tolaik Brigmanis pamatoja, ka «Lembergs jau vairākus gadus ir Ventspils mērs un ir pierādījis, ka var risināt gan ekonomiskās, gan sociālas, gan integrācijas problēmas».

Tāpat arī 2010. un arīdzan 2014.gadā ZZS bija virzījis Lembergu premjera «krēslam». Šķiet, tai laikā ZZS bija vīzija, kā apvienot premjera amatu ar regulāriem tiesas apmeklējumiem.

Brigmanis intervijā BNN atzīst, ka šobrīd  ZZS ir pilnībā  skaidrs, ka premjera kandidāts viņu partijā būs jau esošais Latvijas premjerministrs Māris Kučinskis.

Šeit gan ir jāatzīmē, ka Kučinska valdības laiks tiek vērtēts ļoti pretrunīgi. Tiek uzskatīts, ka viņš «spēlē pēc Lemberga stabulītes», citi politiķi to mēdz arī dēvēt par «Lemberga diktātu». Proti, 2016.gadā bijusī Vienotības līdere Solvita Āboltiņa bija apstiprinājusi, ka izšķirošos valdības veidošanas brīžos bija jūtams absolūts ZZS sadarbības partijas Latvijai un Ventspilij priekšsēdētāja Aivara Lemberga «diktāts».

Tikmēr pats Kučinskis šo apgalvojumu nosauca par nepatiesu, uzskatot, ka ««Lembergs neklusē», līdz ar to var rasties tāds iespaids, taču par «diktātu» nevar runāt».

Nevienu no pašreizējiem ZZS ministriem partija nevēlas nomainīt, atzīmē Brigmanis, «tomēr ir jāsaprot, ka neviens no šiem ministriem, ieskaitot arī premjeru, nav neaizstājams». «Tajā brīdī, kad viņi sāks domāt, ka ir neaizstājami un tajā amatā ir uz mūžu, būs jāsāk domāt par viņa objektivitāti. Cik es esmu runājis ar saviem kolēģiem, viņi to apzinās,» uzsver Brigmanis.

Ir jāatzīmē, ka ZZS valdības laikā vairāki politiķi ir pieprasījuši ministru demisiju par nepienācīgu amata pienākumu pildīšanu. Proti, pēc publiskotajām «Oligarhu sarunām» vairākas politiskās partijas, kā arī sabiedrība par atklātību Delna bija nosūtījusi vēstuli Valsts prezidentam Raimondam Vējonim un Ministru prezidentam Mārim Kučinskim, aicinot uzņemties atbildību par «Oligarhu lietas» tālāko virzību. Organizācija rosināja arī pieprasīt zemkopības ministra Jāņa Dūklava (ZZS) un satiksmes ministra Ulda Auguļa (ZZS) demisiju.

Savukārt par joprojām neskaidro banku situāciju Latvijas finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu Saeimas opozīcijas spēki aicināja atkāpties no amata, uzskatot, ka viņa nav spējusi novērst ASV Finanšu ministrijas lēmumu, kas ir iznīcinošs Latvijas finanšu sektora reputācijai un pazemojošs Latvijas valdībai.

Tikmēr Brigmanis norāda, ka opozīcijas partijas, pieprasot šīs demisijas, paši nekādus risinājumus vietā nepiedāvā. «Ja politiskajiem spēkiem, piemēram, Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP) vai, nezinu, kādai citai nav ko darīt, ja nevar piedāvāt ļoti konkrētus risinājumus šajā situācijā, ja nav redzējuma par politisko un ekonomisko situāciju, par konkrētām reformām, bet ir tikai viens sauklis Galvas nost!, tad tādām partijām nav nākotnes.»

Pēc viņa domām, nav skaidrs, kur šo politisko partiju pašreizējie līderi bija tad, kad Latvijā sākās šobrīd skandalozie procesi. «Viņu rokās bija visas iespējas ierosināt procesus par dažādām nebūšanām valstī, viņiem bija informācija. Kas viņiem pietrūka? ­Kapacitātes šo informāciju pasniegt, vai pietrūka māka to izdarīt? Nu mēs jau redzam, ka šie procesi tālāk nekur nav attīstījušies,» saka ZZS frakcijas vadītājs.

Ir jāatzīmē, ka JKP sapulcē par premjera amata kandidātu izvirzītais partijas līderis, bijušais tieslietu ministrs un pašreizējais Rīgas domes deputāts Jānis Bordāns valsts pārvaldē iecerējis veikt radikālas reformas. Bordāns uzsvēra, ka JKP mērķis ir Latvijā izveidot mazu un efektīvu valsts pārvaldi. Lai sasniegtu šo mērķi, JKP ir iecerējusi no pašreizējām 13 ministrijām gada laikā izveidot astoņas.

Brigmanis BNN uz Bordāna pieteikumu atbild: «Mēs arī nāksim ar ko jaunu. Tomēr, manuprāt, cilvēki, kas ir mainījuši vairāk nekā trīs partijas, nedrīkstētu kandidēt Saeimas vēlēšanās. Ir tādi politiķi, kas staigā un piedāvā sevi kā pasaules mesijas. Vēlāk sevi pasniedz kā pasaules glābējus, uzspiežot uz vecās tēmas – korupcijas. Es neesmu no viņiem dzirdējis neko konkrētu, ko viņa partija piedāvātu ekonomikā, zemkopībā, veselībā. Ir tikai viena tēma – kas ir izdarīts līdz šim, ir slikti. Un tai tēmai, protams, ir piekritēji,» uzskata Brigmanis. Jāsecina, ka partiju maiņa Brigmani vairāk satrauc nekā korupcijas ēnas, kas jau vairāk nekā desmit gadus nostiprinājušās pār partijas sadarbības partneru galvām.

Runājot par to, kāpēc ZZS turpina sadarboties ar Lembergu laikā, kad viņš ir apsūdzēts tik smagos noziegumos, ka veselas dekādes garumā izmeklēšanas un tiesu varas iestādes nespēj tos atšķetināt, Brigmanis norāda, ka «Lemberga tēls ir ļoti duāla personība, un sabiedrība, protams, viņu vērtē ļoti dažādi, bet mēs vienalga atgriežamies pie visām aptaujām – viņš joprojām paliek populārāko cilvēku top trijniekā.»

«Mums katram par viņu var būt savs viedoklis, mēs vienkārši neejam un publiskajā telpā neapspriežam, vai viņš ir labs vai slikts. Katram cilvēkam, kam par viņu viedoklis radies, tas ir nostabilizējies, un tur nekas īpaši nav maināms,» uzskata Brigmanis.

Brigmanis atzīst, ka Lembergs joprojām ir ZZS sadarbības partneris. Galu galā, divi no viņu partijas cilvēkiem, gan finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, gan, visticamāk, Gundars Daudze būs sarakstā pirmie numuri – viens Rīgā, viens Kurzemē. Brigmanis neredz šeit nekādu problēmu.

Proti, deputātu nemulsina, ka Ģenerālprokuratūra pret Lembergu cēlusi apsūdzības par korupciju – kukuļņemšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, dokumentu viltošanu, amatpersonai noteikto ierobežojumu pārkāpšanu, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un nepatiesu ziņu sniegšanu amatpersonu deklarācijā.

Pēc viņa domām, tiesai ir jāpierāda Lemberga vaina. «Līdz ar to, lai pateiktu, ka mēs Lembergu negribam redzēt un tikties nevaram, nu, to mēs nedarīsim,» uzsver Brigmanis.

Atgriežoties pie tēmas par gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, Brigmanis atzīmē, ka koalīciju velētos veidot ar, pirmām kārtām, Nacionālo apvienību (NA). «Kā arī ar Vienotību, kaut arī šeit mēs nonākam zināmā pretrunā ar mūsu konservatīvo uzskatu, jo viņi ir liberālais spēks, bet tas vienojošais faktors ir tā nacionālā jautājuma izpratne.»

Savukārt atbildot uz BNN jautājumu, kāpēc ne ar Saskaņu, kad vairākos balsojumos opozīcijas spēks balso tā, lai panāktu ZZS izdevīgu rezultātu, Brigmanis piebilst, ka viņa partija neiet NA pavadā. Viņš atzīst, ka ir balsojumi, kas sakrīt ar Saskaņu. «Šī uzskatu sakritība nav par fundamentālajiem pamatiem, šeit jautājumi, kas ir skaidri nepārprotami – valoda, tās zināšana, pilsonība, jautājumi, kas skar vēstures izpratnes jautājumus, tie ir skaidri, fundamentāli, tur nevar būt kopīgu balsojumu.»

Te jāatgādina, ko intervijā ar BNN sacīja bijušais Saskaņas deputāts, finansists, uzņēmuma Laika stars īpašnieks Vadims Jerošenko: «Saskaņas un Aivara Lemberga pakļautībā esošās partijas ZZS sadarbība ir pastāvējusi vienmēr. Tā tas bija arī pirms Saskaņa parādījās Rīgas domē. Arī Saeimā ir šāda situācija, kaut arī Saskaņa vienmēr atrodas opozīcijā. Tomēr brīžos, kad viens vai otrs jautājums ir svarīgs Lembergam, nav jābūt izcilam politologam, lai ieraudzītu saikni starp šīm partijām. Citreiz šķiet, ka Saskaņa tiek izmantota kā «satelītpartija» Lembergam.» Kā piemēru par kopīgu balsojumam var minēt arī ierosinājumu atsaukt Ingunu Sudrabu no «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijas. Proti, ar Saskaņas un ZZS balsīm Sudraba palieka «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijā.

Latvijā 13.Saeimas vēlēšanas notiks šī gada 6.oktobrī. Vēlētājiem būs jāizšķiras, ko viņi vēlas Saeimas valdošajos spēkos redzēt: politiķus, kas ierindojas populārāko Latvijas iedzīvotāju top trijniekā, vai deputātus, kas spēs bez korupcijas pazīmēm attīstīt Latvijas izaugsmi.


Pievienot komentāru

  1. rasa teica:

    Kādas briesmas,kā KUČINSKIS un Valsts prezidents varēs darboties?Lembergs nekandidēšot pasēdēt Kučinska krēslā!kāds gudrs cilvēks norādīja,ka Latvijas sabiedrība sirgst ar infantīlismu.Principā tā ir liela taisnība,jo pretējā gadījumā ZZS nebūtu iespēja spīdēt vēlēšanās.Jāpiezīmē,ka nekas jau nemainīsies,jo Lembergs jau neatkāpsies no padomdevēja svarīgā statusa.jācer,ka mūsu tagadējā valdība beidzot sāks domāt un darboties valsts un tautas labā!

Nedēļa Lietuvā. Valdība atbalsta kompensāciju piešķiršanu trauksmes cēlējiem

Precizējot trauksmes cēlēju regulējumu valstī, Lietuvas valdība, trešdien, 14.novembrī, apstiprinājusi noteikumus, kas paredz izmaksāt naudas kompensāciju tiem cilvēkiem, kuri tiesībsargājošām iestādēm snieguši vērtīgas ziņas par pamanītām nelikumīgām darbībām.

Daudz laimes 100.dzimšanas dienā, Latvija!

«Mēs būsim lieli tik, cik mūsu griba,» tā 1911.gadā Rainis rakstīja lugā Indulis un Ārija. Šī atziņa caurvijusi veselu gadsimtu ar priecīgiem brīžiem un postu, iznīcību un atjaunotni, Latvijas valsts dibināšanu un valstiskās neatkarības atjaunošanu, kodolīgi paužot mūsu valstsgribu, ticību saviem spēkiem un vēlmi būt brīviem. Arī šodien mums pa spēkam ir viss, kam ticēsim, pauž simtgades svinību organizatori – Latvijas valsts simtgades birojs.

BNN nedēļas apkopojums: Valdības formēšana. Korupcija kaimiņos. Latvijai 100!

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Apbalvojums; Prioritātes; Termiņš; Korupcija Kaimiņos; Vēlmes; Saeima.

Matemātika ļoti nežēlīgi nospēlēja savu lomu 13.Saeimas vēlēšanās, tā Smiltēns

«Latvijā šobrīd ir lame duck [klibās pīles – angļu val.] valdība. Kamēr jaunievēlētie politiķi netiek galā ar jaunas valdības izveidošanu un savā starpā «kasās», šobrīd reāli strādā Kučinska valdība. Tātad tie, kuri cīnās pret oligarhiem [ar savu neizlēmību] šobrīd uztur valdību, kuru viņi kritizē kā oligarhu valdību,» norāda Saeimā neiekļuvušās Latvijas Reģionu apvienības līderis Edvards Smiltēns.

Deviņos mēnešos Latvijā saražots par 5% mazāk alkoholisko dzērienu

Šī gada deviņos mēnešos Latvijā saražoti 38,04 miljoni litru alkoholisko dzērienu, neskaitot alu. Salīdzinot ar 2017.gada deviņiem mēnešiem, šogad saražots par 5% mazāk alkoholisko dzērienu.

Eurostat: Latvijā oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina piektdien, 16.novembrī, publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

SPRK ierosina strīdu starp AS Gaso un dabasgāzes lietotāju

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padome piektdien, 16.novembrī, nolēma ierosināt strīdu starp dabasgāzes lietotāju un AS GASO par dabasgāzes piegādi. Strīds ierosināts, izvērtējot privātpersonas iesniegumu un AS Gaso sniegtos argumentus.

ANO migrācijas pakts uzkuļ kaislības rāmajā Igaunijas politikā

Igaunijas valdībai ilgi nav varējusi vienoties atbalstīt vai neatbalstīt ANO Vispasaules nolīgumu par drošu, kontrolētu un likumīgu migrāciju, kas priekšvēlēšanu gaisotnē izraisījis asas diskusijas.

Līdz jauna premjera kandidāta nominēšanai politiķi turpinās neformālas konsultācijas

Līdz Valsts prezidents Raimonds Vējonis nominēs jaunu Ministru prezidenta amata kandidātu turpināsies politiķu neformālas konsultācijas, bet oficiālas sarunas līdz tam nav plānotas.

Latvijā aizturēts CityCommerce Bank līdzīpašnieks, kuru tur aizdomās par 300 miljonu Ukrainas grivnu piesavināšanos

Latvijā aizturēts viens no Ukrainas bankas CityCommerce Bank īpašniekiem Reinis Tumovs, kurš tiek turēts aizdomās par teju 300 miljonu grivnu piesavināšanos, ceturtdien, 15.novembrī, paziņoja Ukrainas Nacionālās policijas ekonomikas aizsardzības departamentā.

Tiesa: Krievijai jāmaksā Navaļnijam 64 000 eiro par politiskiem arestiem

Eiropas Cilvēktiesību tiesa ir nolēmusi, ka Krievijai ir jāmaksā pretkorupcijas aktīvistam Aleksejam Navaļnijam 64 000 eiro par kaitējumu, kāds viņam nodarīts īstenojot virkni politiski motivētu arestu.

Kambodžas Sarkano khmeru līderus notiesā par genocīdu

Par genocīdu pret etniskām un reliģiskām minoritātēm Kambodžā piektdien notiesātas divas augstākās no joprojām dzīvajām Sarkano khmeru režīma amatpersonām. Nežēlīgais komunistiski noskaņotais režīms laika posmā no 1977. līdz 1979.gadam valstī īstenoja represijas, kas noveda pie 1,7 miljonu cilvēku bojāejas.

Prezidents Latvijas premjera amatam sākotnēji vērtēs Gobzemu un Pabriku

Turpinoties partiju centieniem izveidot jaunu valdību, Valsts prezidents Raimonds Vējonis vismaz sākotnēji premjera amatam vērtēs divu «jauno» partiju nominētos kandidātus – Aldi Gobzemu un Arti Pabriku.

EK grib samazināt finansējumu skolu apgādei ar augļiem, dārzeņiem un pienu

Eiropas Komisijas regulas priekšlikumā par lauksaimniecības produktu tirgu kopīgo organizāciju paredzēts par 29,2 miljoniem eiro samazināt ES finansējumu atbalsta programmā skolu apgādei ar augļiem, dārzeņiem un pienu.

ASV biržu indeksi kāpj, mārciņas vērtība un eirozonas biržu indeksi krītas

ASV biržu indeksi ceturtdien, 15.novembrī, pieauga, naftas cenām stabilizējoties, bet britu mārciņas vērtība un eirozonas biržu indeksi kritās Breksita vienošanās problēmu dēļ.

ES līderi: Citas Brexit vienošanās nebūs

Vadoši Eiropas Savienības politiķi ir noraidījuši britu aicinājumus pārskatīt panākto vienošanos par Lielbritānijas izstāšanās nolīguma projektu. Uz sarunu kursa maiņu aicinājuši četri Lielbritānijas valdības locekļi, kuri ceturtdien atkāpušies no amatiem.

Partijas piesaka savus kandidātus darbam Saeimas komisijās

Saeimā ievēlētās partijas izvirzījušas pārstāvjus darbam parlamenta komisijās, kas tiks vēlētas 20.novembrī.

Simtgades svētkos gaidāms neliels lietus, nākamajā nedēļā daudzviet sals

Tuvākajās dienās debesis brīžiem skaidrosies, taču valsts simtgades svētkos tās būs lielākoties apmākušās un daudzviet gaidāms neliels lietus, austrumos pat slapjš sniegs. Nākamajā nedēļā teritorijas lielākajā daļā laiks būs pārsvarā sauss.

18.novembra pasākumi visā Latvijā – kur un kā svinēt valsts simtgadi?

Ir pienācis tas brīdis, kad visi kopā varēsim svinēt Latvijas valsts simto jubileju, visā Latvijā atzīmējot to, ka 1918.gada 18.novembrī Rīgas pilsētas Otrajā teātrī, kuru šodien pazīstam kā Latvijas Nacionālo teātri, tiek proklamēta Latvijas Republika. Gandrīz ikvienā pilsētā iedzīvotāji tiek aicināti pulcēties kopā, lai dziedātu himnu, priecātos par to, ka var būt kopā un ka ir sava dziesma un savs dejas solis, lai iedegtu sveču ceļus, izzinātu, kā valsts vēsture attīstījusies konkrētajā vietā, un kopīgi izskrietu Latvijas kontūru. Kas, kur un cikos notiek tev tuvākajā pilsētā – meklē 18.novembra Maršrutā!

Latvijas iedzīvotāji pērn saņēmuši par 218 milj. vairāk nekā pārskaitījuši uz ārzemēm

Latvijas iedzīvotāji 2017.gadā no ārvalstīs dzīvojošām personām personīgos pārskaitījumos saņēma par 218 miljoniem eiro vairāk nekā pārskaitīja citās valstīs dzīvojošajiem, liecina Eiropas Savienības statistikas departamenta Eurostat ceturtdien, 15.novembrī, publicētie dati.

Ekonomists: Nodarbinātība Latvijā strauji aug, taču straujākā kāpuma brīdis varētu būt aizvadīts

«Jaunākie darba tirgus dati apstiprina, ka valsts lielo jubileju sagaidām ar lielisku ekonomisko veselību. Taču visas pašreizējās tendences nevar turpināties. Situācija ir interesanta un ar katru ceturksni kļūs arvien interesantāka,» vērtē ekonomists Pēteris Strautiņš.

ZZS darbam NDK virza Kučinski un Reiznieci-Ozolu Budžeta komisijā

Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcija deputātu, aizejošās valdības Ministru prezidentu Māri Kučinski virza darbam parlamenta Nacionālās drošības komisijā. Kā informēja ZZS pārstāve Dace Kārkliņa, deputāte, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola un parlamentāriete Janīna Jalinska tiek virzītas darbam Saeimas Budžeta un finanšu komisijā.

Plāno veidot Mediju ētikas padomi, izstrādā arī Latvijas mediju ētikas kodeksu

Kultūras ministrija izteikusi piedāvājumu atbalstīt Mediju ētikas padomes izveidi.  Mediju nozares vairākums ir uzsācis darbu pie pašregulatīvas padomes izveides un vienota Latvijas mediju ētikas kodeksa izstrādes, ziņo Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

Tajāni: Nav nekāda pamata svinībām – Brexit nodara zaudējumus gan Apvienotajai Karalistei, gan ES

«Brexit visvairāk attiecas uz iedzīvotājiem. Tas ir par mūsu pilsoņu tiesībām, trauslā miera saglabāšanu Ziemeļīrijā un Apvienotās Karalistes izstāšanās rezultātā ietekmēto darba vietu saglabāšanu,» tā pēc tikšanās ar ES Brexit sarunu delegācijas vadītāju Mišelu Barnjē preses konferencē sacīja Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Antonio Tajāni.

Lietuvas korupcijas apkarotāji: Slimnīcu mecenātiem ir lielākas iespējas uzvarēt iepirkumos

Vairums uzņēmumu, kuri uzvar Lietuvas slimnīcu iepirkumu konkursos, savu pateicību ir pauduši, veicot ziedojumus ārstniecības iestādēm, tā secinājis Lietuvas Īpašais izmeklēšanas dienests, kas veic apjomīgu izmeklēšanu par iespējamām koruptīvām darbībām slimnīcās vairākās pilsētās.