bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 20.07.2018 | Vārda dienas: Ramona, Ritma

Briselē protestē Baltijas valstu un Somijas lauksaimnieki

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUBaltijas valstu un Somijas lauksaimnieki un nevalstisko organizāciju pārstāvji trešdien, 3.decembrī, Briselē organizēs protesta aktivitātes, lai pievērstu Eiropas Komisijas un deputātu uzmanību kritiskajai situācijai piena lopkopības nozarē, kuru izraisīja Krievijas Federācijas noteiktais pārtikas embargo.

Trešdienas pēcpusdienā Briselē visu četru valstu lauksaimnieki tiksies ar Eiropas Komisijas pārstāvjiem un Eiropas Parlamenta deputātiem. Tiekoties deputāti simboliski akcentēs piena nozares problēmas, pasniedzot lēmumpieņēmējiem piena pudeles ar īpaši izgatavotām etiķetēm, informē organizatori.

«Eiropas Komisijas piešķirto kompensāciju Latvijas piensaimniekiem vērtēju kā simbolisku. Šādā situācijā mūsu pienākums ir iet un runāt ar Eiropas lēmumpieņēmējiem, skaidrot Latvijas piena nozares dramatisko situāciju pēc Krievijas noteiktā embargo. Tas nebūs viegli, jo diemžēl Eiropas līderu acīs joprojām esam perifērija, un mūsu problēmas nespēj nonākt ES valstu dienaskārtībā. Gandrīz 2% no tiešmaksājumu budžeta tika novirzīti ES krīzes atbalsta fondam, tādēļ šajā situācijā, kad ir reāla krīze, esam tiesīgi saņemt nopietnāku atbalstu!» norāda Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas valdes loceklis, LPKS Trikāta KS valdes priekšsēdētājs un piena lopkopības z/s Pilslejas saimnieks Uldis Krievārs.

Piena lopkopības z/s Robežnieki saimniece Ieva Alpa – Eizenberga piebilst: «Šīs dienas sarunās ar Eiropas Komisijas deputātiem no katras valsts ir izvirzīts viens runas vīrs un Latviju pārstāvēs Uldis Krievārs. Savukārt es aktīvi centīšos paust reālo situāciju par Latvijas laukiem un to, ka paredzētais Eiropas atbalsts 7,7 miljoni eiro apmērā, salīdzinot ar zaudējumiem, nav adekvāts. Septembrī Latvijā darba vizītē bija ieradies iepriekšējais Eiropas Lauksaimniecības un Lauku attīstības komisārs Dačans Čološs. Mēs ļoti labi atceramies, ko viņš mums solīja un kādus iesāktos darbus viņam vajadzēja nodot nākamajam komisāram. Tas diemžēl netika izpildīts, tādēļ norādīšu arī uz solījumu nepildīšanu. Ceram, ka mēs pievērsīsim deputātu uzmanību un aktualizēsim jautājumu par papildus kompensāciju piešķiršanu Baltijas valstu un Somijas lauksaimniekiem.»

«Latvijai ir svarīgs katrs ražotājs, katra darbavieta, katra ģimene un katrs cilvēks. Iepriekšējā plānošanas periodā ir ieguldīts mērķtiecīgs atbalsts pienkopības attīstībai valstī un arī tagad ekonomisko sankciju rezultātā cietušajiem lauksaimniekiem Latvijas valsts ir sniegusi atbalstu. Tomēr šoreiz šī nebija ne lauksaimnieku, ne Latvijas valsts vaina, bet gan Eiropas politisks lēmums, kā rezultātā tika ieviests Krievijas embargo, kas smagi skāris piena ražotājus Latvijā. Pateicoties līdzšinējiem Baltijas valstu lauksaimnieku aicinājumiem Eiropas Komisija piešķīra finansiālu atbalstu Baltijas valstīm, bet joprojām Baltijas un Somijas ražotāji ir milzīga izaicinājuma priekšā, un mēs atgādināsim, ka ES pierobežas valstu ražotāji, kuru eksporta tirgi ir bijušās padomju valstis, šobrīd ir īpaši kritiskā stāvoklī,» komentē Latvijas Zemnieku federācijas Lauku attīstības eksperte Agnese Hauka.

Arī Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes piena grupas vadītāja Sandra Stricka uzsver: «Lai gan EK ir lēmusi Baltijas valstīm atbalsta finansējumu 28,56 miljonu eiro apmērā, tajā skaitā Latvijai 7,7 miljonu eiro – tas ir tikai īslaicīgs risinājums, kas nekompensēs zaudējumus, kas radušies piena lauksaimniekiem. Pēc provizoriskiem aprēķiniem Latvijas piena ražotājiem no augusta līdz decembrim zaudējumi varētu sasniegt vairāk nekā 20 miljonus eiro. Tāpēc uzskatu, ka Eiropas Savienības institūcijām Krievijas embargo ietekme ir jāvērtē ilgtermiņā un, ja šīs sekas piena nozarē turpinās, tad Eiropai jāmeklē risinājums un dalībvalstīm jābūt solidārām, palīdzot tieši tām valstīm, kuras izjūt Krievijas embargo sekas, jo īpaši ņemot vērā, ka solidaritāte ir viens no ES principiem.»

Zemnieki jau iepriekš norādījuši, ka sakarā ar Krievijas embargo ieviešanas piena iepirkuma cenas samazinājušās vidēji par 25%, piensaimniecību ieņēmumi kritušies līdz pat 40%, samazinās algas, un ir problēmas ar bankām. Saskaņā ar Zemkopības ministrijas aplēsēm Krievijas sankcijas Latvijas piena ražotājiem no šā gada augusta līdz decembrim kopumā radīs zaudējumus 20,9 miljonu eiro apmērā.

BNN jau vēstīja, ka Eiropas Komisija 18.novembrī apstiprinājusi lēmumu piešķirt 28 miljonu eiro atbalstu Igaunijas, Latvijas un Lietuvas piena ražotājiem, kas tiks novirzīts zaudējumu segšanai saistībā ar Krievijas aizliegumu ievest Eiropas Savienības lauksaimniecības produktus, liecina EK paziņojums.

Plānots, ka Igaunija saņems 6,9 miljonus eiro, Latvija – 7,7 miljonus eiro, bet Lietuva – 14,1 miljonu eiro.

Atbalsts aprēķināts, pamatojoties uz attiecīgo valstu piena kvotu izpildi 2013.-2014.gadā.

Ref: 102.000.102.8766


Pievienot komentāru

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.

Ventspilī meklē risinājumus aktuālajiem vides jautājumiem

Ventspilī piektdien, 20.jūlijā notika AS Ventspils tirdzniecības osta pārstāvju un vides speciālistu tikšanās ar Valsts vides dienesta pārstāvjiem.

Bērni ar funkcionāliem traucējumiem varēs saņemt ES fondu finansētus pakalpojumus

Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, būs pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi sociālo prasmju un funkcionālo spēju uzlabošanai. Šim mērķim no Eiropas Sociālā fonda projektu īstenošanai ir paredzēti vairāk nekā 4,2 miljoni eiro.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā gada griezumā palielinājies par 4,3%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju ir palielinājies par 4,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 4,8%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,7%.

Lībija noraida ES ieceri Ziemeļāfrikā veidot migrantu centrus

Lībija ir pret Eiropas Savienības piedāvāto risinājumu Ziemeļāfrikas valstīs veidot migrantu centrus, lai apturētu cilvēku plūsmu pāri Vidusjūrai uz ES. Tā norādījis Lībijas premjerministrs Fajezs al Saradžs, kurš arī uzsvēris, ka Briselei valsti neizdosies pārliecināt ar finansiālu motivāciju.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā jūlija sākumā – 1,212 miljardi eiro

Latvijā šogad jūlija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,212 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,8% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Sākoties festivālam Positivus, uz Tallinas šosejas būs intensīvāka satiksme

Sākoties mūzikas festivālam Positivus, kas nedēļas nogalē norisināsies Salacgrīvā, autovadītājiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi uz Tallinas šosejas.

Spānija atceļ aresta orderi Katalonijas neatkarības pasludinātājam Pudždemonam

Spānijas Augstākā tiesa ir atcēlusi Eiropas aresta orderi bijušajam Katalonijas reģiona valdības galvam Karlesam Pudždemonam, jo Vācija ir atteikusies viņu izdot tiesāšanai par apsūdzību dumpja rīkošanā par Katalonijas reģiona neatkarības pasludināšanu 2017.gadā.

Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits pieaudzis par 11,6%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad pirmajos piecos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 11,6% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 1,728 miljonus.

Igaunijas rūpniecisko ražotāju cenas gadā augšup par 2,9%

Rūpniecisko ražotāju cenu indekss Igaunijā gada laikā no pērnā jūnija līdz 2018.gada jūnijam ir kāpis par 2,9%, attiecīgi radot arī eksporta cenu kāpumu, tā aplēsuši igauņu satistiķi.

Greiderēšana uz grants autoceļiem veikta vairāk nekā 52 000 km apjomā

Lai uzlabotu braukšanas apstākļus, VAS Latvijas autoceļu uzturētājs grants autoceļiem, veica greiderēšanu 52 353 km apjomā un greiderējamā kārta atjaunota 3 228 kubikmetru apjomā.

Pētījums: Latvijā katrs trešais saņēmis piedāvājumu aizņemties naudu nelegāli

Gandrīz katrs trešais iedzīvotājs Latvijā jeb 31% respondentu atzīst, ka ir saņēmis piedāvājumus naudu aizņemties nelegālajā tirgū, secināts Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas pētījumā, ko šā gada jūlijā veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Putins aicina NATO beigt «bezatbildīgi» tuvināties Ukrainai un Gruzijai

Krievijas prezidents Vladimirs Putins paudis brīdinājumu NATO, lai militārā alianse neveido ciešākas saiknes ar Gruziju un Ukrainu, vērtējot, ka šāda politika esot bezatbildīga un tai varot būt sekas NATO, kuras politiķis gan nav konkretizējis.

Plāno atļaut pārtiku pēc derīguma termiņa beigām nodot labdarībai

Zemkopības ministrija sagatavojusi grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā, kas paredz, ka turpmāk konkrētas pārtikas produktu grupas pēc derīguma termiņa beigām varēs nodot labdarībai.

Ungārija iesūdzēta ES tiesā par aizliegšanu palīdzēt «nelegāliem imigrantiem»

Eiropas Komisija paziņojusi, ka Ungārijas likuma norma, ar ko palīdzēšana valstī nelikumīgi ieceļojušiem cilvēkiem atzīta par krimināllnoziegumu, ir pretrunā Eiropas Savienības tiesību aktiem, un tādēļ Ungārija ir iesūdzēta Eiropas Savienības tiesā.

Saeimas partijas nesteidz paust atbalstu Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu

Saeimā pārstāvētie politiskie spēki pašlaik nesteidz paust atbalstu Raimonda Vējoņa kandidatūrai uz otru termiņu Valsts prezidenta amatā.

Saglabāsies silts vietām pat karsts laiks

Tuvākajās dienās laika apstākļus Latvijā turpinās noteikt ciklons, līdz ar to debesis būs daļēji mākoņainas un vietām ir gaidāms lietus ar pērkona negaisu.

Jau trešo dienu turpina dzēst meža un kūdras ugunsgrēku Valdgales pagastā

Jau trešo dienu jeb 60 stundas turpina dzēst kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, kur degšana joprojām vietām notiek ar atklātu liesmu, bet citviet gruzd, informēja VUGD pārstāve Inta Palkavniece.

Maršruts nedēļas nogalei: Skārda bungu tūre, Dzīres Kuldīgā un Fono Cēsis

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo brīvdienu pavadīšanai – Prāta Vētras koncerts Jelgavā, Dzīres Kuldīgā vai Fono Cēsis.

Lietuvas valdošā partija reklamējusies populārā TV seriālā

Sasniegt vēlētāju auditoriju var sasniegt dažādos veidos. Lietuvā valdošā Zemnieku un zaļo savienība to darījusi caur iecienītu televīzijas seriālu, tā šonedēļ secinājusi Lietuvas Centrālā Vēlēšanu komisija.

Igauņi alkoholu pērkot Latvijā, pusgadā nodokļos zaudē 20 miljonus eiro

Latvijas veikalos, kas atrodas pie Igaunijas robežas, pirmajā pusgadā pārdoti 1,6 miljoni litru stipro alkoholisko dzērienu, un tas nozīmē, ka Igaunija nodokļos zaudējusi vairāk nekā 20 miljonus eiro.

Asociācija: Ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek Latvijā ārstēti un turpina izplatīt infekciju

HIV Latvijā joprojām turpina savu uzvaras gājienu – ap 3 300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek ārstēti un turpina izplatīt infekciju. Tādēļ ir nekavējoties jārīkojas, lai Latvija zaudētu savu HIV karaļvalsts statusu un infekcija tiktu ierobežota, aicina Baltijas HIV asociācija.

Jaunākie komentāri