Britu parlamenta opozīcija pārņem Brexit lēmumus savās rokās

Lielbritānijas parlamenta opozīcija un liels skaits koalīcijas deputātu vienojušies rast kompromisu par Lielbritānijas izstāšanās procesa iespējām, tomēr opozīcijas lēmumiem būs ieteikuma raksturs un britu premjerministre ir brīdinājusi, ka nesola pakļauties parlamenta gribai.

Kā vēsta britu sabiedriskais medijs BBC, šis, Lielbritānijas parlamenta vēsturē unikālais lēmums pieņemts pirmdien, 25.martā, ar 329 balsu atbalstu un novājinātas valdošās koalīcijas 302 balsīm «pret». Tas paredz trešdien, 27.martā, britu parlamentā rīkot virkni balsojumu, lai atrastu, kuram no iespējamiem Brexit scenārijiem ir parlamenta vairākuma atbalsts.

Lielākās opozīcijas partijas, leiboristu, līderis Džeremijs Korbins (Jeremy Corbyn) skaidrojis, ka starp iespējamiem kompromisa variantiem ir arī tautas nobalsošanas rīkošana par jau esošo Lielbritānijas-Eiropas Savienības izstāšanās vienošanos.

Tiesa, britu premjerministre Terēza Meja (Theresa May) iepriekš brīdinājusi, ka viņas vadītā valdība nepakļausies šim variantam, jo biļetenā, kas vēlētājiem tiktu likts priekšā tautas nobalsošanā, būtu arī iespēja balsot par Lielbritānijas palikšanu ES.

Brexit iespējas

BNN jau vēstīja, ka Eiropas Savienības dalībvalstis ir devušas Lielbritānijai papildus divas nedēļas, lai tās likumdevēji ar trešo piegājienu mēģinātu pieņemt valsts izstāšanās vienošanos ar ES. Ja britu parlaments to noraidīs arī trešo reizi, tad valstij būs jāizstājas 12.aprīlī vai jālūdz ilgs un pamatots procesa pagarinājums.

Savukārt, ja parlaments mainīs savas domas un izlems vienošanos pieņemt, tad Lielbritānijai tiks dots laiks, lai sagatavotos aiziešanai 22.majā, tā paredz ES galotņu sanāksmes lēmumi, kas pieņemti, ceturtdien, 21.martā.

Galotņu sanāksmē arī nolemts ļaut britiem pretendēt uz ilgāku izstāšanās datuma pārcelšanu, taču ar nosacījumiem, ka Lielbritānija norāda skaidru turpmāko ceļu attiecībā uz Brexit gaitu un piekrīt piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

«Praksē tas nozīmē to, ka līdz 12.aprīlim visas iespējas paliek atvērtas – tiek pārcelts «kraujas malas» datums. Lielbritānijas valdība joprojām varēs izvēlēties: pieņemt vienošanos, noraidīt to, lūgt ilgu procesa pagarinājumu vai arī atcelt ES izstāšanās pieteikumu,» tā preses konferencē naktī uz piektdienu, 22.martu, skaidrojis Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks (Donald Tusk).

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas