Brocēnu novada pašvaldības vadītājai Dūklavai 8 600 eiro sods

Augstākās tiesas (AT) Krimināllietu departaments otrdien, 29.oktobrī, atstājis negrozītu Kurzemes apgabaltiesas 2019.gada 1.aprīļa lēmumu, atstājot spēkā ar pirmās instances tiesas spriedumu noteikto sodu Brocēnu novada pašvaldības vadītājai Solvitai Dūklavai (LZP) apsūdzībā par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu saistībā ar Valsts kontroles (VK) atklātajiem finanšu pārkāpumiem pašvaldībā, informē AT.

Ar 29.oktobra lēmumu stājas spēkā apsūdzētajai piespriestais sods 20 minimālo mēnešalgu apmērā, tas ir, 8 600 eiro apmērā, atņemot tiesības ieņemt pašvaldības domes priekšsēdētāja amatu uz vienu gadu un sešiem mēnešiem. AT lēmums nav pārsūdzams.

Apsūdzētajai apsūdzība celta pēc Krimināllikuma 319.panta trešās daļas par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, tas ir, aiz nolaidības neizdarot darbības, kuras tai pēc likuma ir jāizdara, lai novērstu kaitējumu valsts varai, ar to izraisot smagas sekas.

AT lēmumā atzīst, ka apelācijas instances tiesa nav pieļāvusi apsūdzētās aizstāvja kasācijas sūdzībā norādītos Kriminālprocesa likuma pārkāpumus. AT ieskatā, apelācijas instances tiesa ir izvērtējusi apelācijas sūdzībā norādītos juridiski nozīmīgos apstākļus un savus atzinumus pamatojusi ar likumu un pārbaudītiem, un novērtētiem pierādījumiem. Tiesa ir konstatējusi Krimināllikuma 319.panta panta trešajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma objektīvo un subjektīvo pusi.

Tiesa, sniedzot savus argumentus uz sūdzībā norādīto, atzinusi, ka apsūdzībā ir norādīts, kādus pienākumus nav pildījusi apsūdzētā –

veicot Brocēnu novada pašvaldības naudas līdzekļu pārskaitījumu apstiprināšanu, nav pārliecinājusies par sagatavoto maksājumu uzdevumu un veicamo pārskaitījumu likumību un pamatotību.

AT norāda, ka Dūklava, veicot pārskaitījumus, nav kontrolējusi veicamo pārskaitījumu likumību un pamatotību, nav izveidojusi iekšējās kontroles procedūru darba algas izmaksu likumības nodrošināšanai. Ievērojot to, ka apsūdzībā norādīti konkrēti naudas pārskaitījumi, kā arī norādīts uz Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 4.panta otrās daļas pārkāpumu, tiesa atzinusi, ka apsūdzētās noziedzīgo darbību apraksts atklāj visas Krimināllikuma 319.panta trešajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāva pazīmes.

Dūklava apsūdzēta pēc Krimināllikuma 319.panta trešās daļas par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, ja ar to izraisītas smagas sekas. Tāda pati apsūdzība, kas izvirzīta Dūklavai, bija arī bijušajam Brocēnu pašvaldības vadītājam Arvīdam Mēteram (LSDSP), kuru pagājušajā vasarā Saldus rajona tiesa (tagadējā Kurzemes rajona tiesa Saldū) atzina par vainīgu valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanā, ja ar to izraisītas smagas sekas. Tiesa viņam piesprieda nosacītu brīvības atņemšanu uz trim gadiem, nosakot tikpat ilgu pārbaudes laiku, kā arī piemērojot viņam aizliegumu četrus gadus pildīt valsts amatpersonas pienākumus.

2016.gadā prokuratūra Dūklavai piemēroja drošības līdzekli – noteiktas nodarbošanās aizliegumu, aizliedzot pildīt Brocēnu novada pašvaldības domes priekšsēdētājas amata pienākumus. Saldus rajona tiesas izmeklēšanas tiesnese, izskatot Dūklavas sūdzību, gan pēc tam nolēma atcelt viņai piemēroto drošības līdzekli.

Vēl par šo tematu: Tiesa liedz Brocēnu pašvaldības vadītājai pusotru gadu ieņemt priekšsēdētājas amatu

Pēc pagājušā gada jūnijā notikušajām pašvaldību vēlēšanām Dūklava saglabāja domes priekšsēdētājas amatu.

Dūklava VK atklātos finanšu pārkāpumus Brocēnu novada pašvaldībā pielīdzinājusi slimībai, kas izplatījusies «tālu un dziļi», jo nav laikus atklāta un ārstēta.

VK, veicot revīziju Brocēnu novada pašvaldībā, atklājusi finanšu pārkāpumus, kas veikti periodā no 2009. līdz 2015.gadam. Revidenti secinājuši, ka grāmatvedības dati vairākos gadījumos ir sagrozīti, lai slēptu patiesos partnerus un izmaksātās summas.

Tāpat fiziskām personām bez pamatojuma ir izmaksāti aptuveni 100 000 eiro, bet amatpersonām ir izmaksāti vismaz 85 000 eiro, veicot nepatiesus ierakstus. Piemēram, ir izmaksāta nauda, norādot, ka tā bijusi pašvaldības dotācija iedzīvotājiem vai pakalpojuma apmaksa, kas pārskaitīta komunālo pakalpojumu sniedzējam. Nelikumīgas bijušas arī piemaksas pašvaldības deputātiem, tāpat nelikumīgi izlietoti vairāk nekā 5 000 eiro, apmaksājot juridiskos ārpakalpojumus.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas