Burovs nesaskata nepieciešamību pagarināt ārkārtējo situāciju par atkritumu apsaimniekošanu Rīgā

Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs

Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs (GKR) Ministru kabinetam (MK) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) nosūtījis vēstuli,kurā pausts, ka jau tagad Rīgā tiek nodrošināta atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma nepārtrauktība, informē Rīgas domē.

Burovs uzskata, ka Rīgā šobrīd nav krīzes atkritumu apsaimniekošanā un runas par ārkārtējās situācijas pagarināšanu ir mēģinājums novērst sabiedrības uzmanību no citiem jautājumiem.

Rīgas mērs vēstulē atgādina, ka sarunu procedūras rezultātā ir panākta vienošanās ar SIA Clean R, SIA Eco Baltia vide un SIA Lautus par atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniegšanas turpināšanu arī pēc 11. decembra, kad beigsies MK izsludinātā ārkārtējā situācija.

Tāpat 26. un 27.novembrī ir noslēgti līgumi ar atkritumu apsaimniekošanas kompānijām. Tie stāsies spēkā 12.decembrī un darbosies līdz dienai, kad tiks noslēgti jauni atkritumu apsaimniekošanas līgumi ar komersantiem, kas būs izraudzīti jaunā atklātā konkursā, vai arī līdz brīdim, kad stāsies spēkā Konkurences padomes gala lēmums par starp Rīgas pilsētas pašvaldību un AS Tīrīga noslēgto koncesijas līgumu, informē domē.

Noslēgtie līgumi paredz, ka atkritumu apsaimniekotājiem ir pienākums ar 2019.gada 12.decembri nodrošināt sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma sniegšanu, nepasliktinot pakalpojumu sniegšanas būtiskos nosacījumus, kādi klientiem bija spēkā līdz 2019.gada 11.decembrim, skaidro pašvaldībā.

Rīgas domes pārstāvji informē, ka līdz ar to ir izpildīti visi tie soļi, ko 3.decembra sēdē grasījās lemt MK.

BNN jau vēstīja, ka VARAM rosina par trim mēnešiem līdz 12.martam pagarināt ārkārtējo situāciju Rīgā saistībā ar atkritumu apsaimniekošanu tajā.

VARAM ideju skaidro ar to, ka Rīgas dome nav veikusi nepieciešamās darbības, lai nodrošinātu atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu jautājuma sakārtošanu, tāpēc nepieciešama ārkārtējās situācijas pagarināšanai, lai iedzīvotājiem tiktu nodrošināta sadzīves atkritumu apsaimniekošana arī pēc 11.decembra.

MK ir tiesības, ja nepieciešams, vienu reizi pagarināt izsludināto ārkārtējo situāciju uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

VARAM skaidro, ka, pat ja Rīgas domei tuvāko nedēļu laikā ar uzņēmumiem izdosies vienoties par atkritumu savākšanas pakalpojumu turpināšanu, iedzīvotājiem līdz 11.decembrim nebūs iespējams noslēgt līgumus ar uzņēmumiem. Ārkārtējās situācijas apstākļos domes izvēlētajiem sadzīves atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem būs tiesības sniegt pakalpojumu iedzīvotājiem un komersantiem, bet pakalpojumu saņēmējiem būs pienākums par tiem norēķināties.

Lasiet arī: Ja Rīgas dome neatrisinās atkritumu apsaimniekošanas jautājumu, VARAM varētu rosināt tās atlaišanu

Kā ziņots, Rīgas pilsētas pašvaldība un SIA Getliņi EKO ir noslēdzis 686,3 miljonu eiro vērtā Rīgas pilsētas sadzīves atkritumu apsaimniekošanas publiskās-privātās partnerības procedūru un par konkursa uzvarētāju atzinis SIA CREB Rīga, ko izveidojuši divi vides pakalpojumu sniedzēji – Clean R un Eco Baltia vide.

Atbilstoši publiskās-privātās partnerības procesam konkursa uzvarētājam no 15.septembra bija jānodrošina Rīgas sadzīves atkritumu apsaimniekošanu un investīcijas turpmākos 20 gadus. Jūnija sākumā Getliņi EKO un CREB Rīga reģistrēja kopsabiedrību Rīgas vides pakalpojumi, taču vēlāk uzņēmums mainīja nosaukumu, pārtopot par Tīrīga.

Konkurences padome, pamatojoties uz aizdomām par iespējamu līguma par Eiropas Savienības darbību 102.pantā noteiktā dominējošā stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas aizlieguma pārkāpumu, ierosināja pārkāpuma lietu pret Rīgas pilsētas pašvaldību un Getliņi EKO. Lai lietas izpētes laikā atkritumu apsaimniekošanas tirgū Rīgā saglabātu konkurenci, Konkurences padome pieņēma lēmumu noteikt pagaidu noregulējumu, kas tostarp aizliedz Tīrīga slēgt līgumus ar iedzīvotājiem par atkritumu apsaimniekošanu pēc 15.septembra.

Lasiet arī: Rīgas dome savā sastrādātajā neuzņemas teju nekādu atbildību, tā Ābrama

11.septembrī valdība izsludināja ārkārtas situāciju atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā. Ņemot vērā valdības rīkojumu, Rīgas dome organizēja sarunu procedūru, kuras laikā trīs no četriem līdzšinējiem atkritumu apsaimniekošanas operatoriem piekrita turpināt nodrošināt pakalpojumu sniegšanu. Attiecīgi kopš 15.septembra Rīgā atkritumus izved pēc ārkārtas situācijas pagaidu plāna.

Savukārt VARAM 1.oktobrī pēc Administratīvā apgabaltiesas lēmuma paziņoja, ka ir sagatavojusi grozījumus Atkritumu apsaimniekošanas likumā, kas paredz, ka Rīgas domei atkritumu apsaimniekošana būs jānodrošina vairākās zonās.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas