Būtu kritiski, ja slimnīcās nonākušo COVID-19 pacientu skaits pārsniegtu 500

Veselības ministre Ilze Viņķele

Latvijas veselības aprūpes sistēmai būtu kritiski, ja slimnīcās nonākušo COVID-19 pacientu skaits pārsniegs 500, otrdien, 3.novembrī, pēc valdības ārkārtas sēdes atzina veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Ministre atzina, ka Latvijas slimnīcās pašlaik ir 250 infekcijas gultas, kas ir pieejamas un specifiski domātas infekcijas slimību pacientu ārstēšanai. «Šobrīd tās ir piepildītas,» skaidroja politiķe.

Pēc ministres vārdiem, nākamais solis būs «ar salīdzinoši mazsāpīgiem pārkārtojumiem» paplašināt gultu skaitu, lai minēto gultu skaitu dubultotu. Viņķele skaidroja, ka attiecīgi kritiskais 80% «COVID-19 gultu» piepildījums, kas ir viens no kritērijiem, lai Latvijā ieviestu augstākā, «sarkanā līmeņa» drošības pasākumus, būtu skaitāms, ņemot vērā papildu pieejamās gultas, attiecīgi tas ir 450–500 gultu robežās.

Viņķele norādīja, ka nepieciešams paturēt prātā, ka precīzus aprēķinus ietekmē virkne faktoru, ko grūti paredzēt, piemēram, jārēķinās arī ar personāla pieejamību.

Medicīnas personāla skaitu ietekmē, piemēram, tas, cik plaši medicīnas iestādes ir spiestas darbiniekiem piemērot karantīnu.

«Pieņemot lēmumus par nākamo ierobežojumu pakāpes ieviešanu, liekam kopā vairākus faktorus, bet mēs nevaram nosaukt precīzu ciparu. Tas ir nevis tādēļ, ka kaut kas tiktu slēpts, bet tas ir atkarīgs no pacientu skaita, kas tiek stacionēts ar akūtām vajadzībām un medicīniskā personāla. Indikatīvi tās būtu 500 gultas,» pauda politiķe.

Šādām aplēsēm LTV piekrita arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule. Viņa atzīmēja, ka Latvijas slimnīcās ir ap 8 500 gultasvietu un 10% no tām varētu mēģināt piemērot COVID-19 pacientu vajadzībām, taču tas būtu ļoti liels izaicinājums. Arī Cipule uzsvēra, ka bez gultasvietām liels izaicinājums ir nodrošināt arī mediķus, kas var sniegt palīdzību šiem pacientiem.

Lasiet arī: COVID-19 ierobežošanai valdība konceptuāli vienojas valstī ieviest ārkārtējo situāciju

Viņķele uzsvēra, ka fiziska COVID-19 testu paraugu ņemšanas kapacitāte sasniegusi 7 000 vienības dienā, savukārt laboratorijas var apstrādāt 8 000 paraugus diennaktī. Ministre teica, ka pēc viņas rīcībā esošās informācijas rindas uz testiem «ir faktiski nokoptas», turklāt stabilizējas jaunais COVID-19 testu veikšanas algoritms ar nosūtījumu no ārsta. Ministre uzsvēra, ka testu skaita kāpināšana jāorganizē caur plašāku testēšanu kolektīvos un rutīnas skrīningiem.

Kā ziņots, pēc pēdējiem Nacionālā veselības dienesta datiem, Latvijas slimnīcās patlaban ārstējas 249 COVID-19 pacienti, no kuriem 236 ir ar vidēju slimības gaitu, bet 13 – ar smagu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas