Būvniecības apjoms Igaunijā – augšup par 14%

Kaimiņvalstī Igaunijā būvniecības apjoms 2022.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, audzis par 14%. Igauņu būvnieki daudz strādājuši gan savā valstī, gan ārzemēs, liecina oficiālā statistika.

Kā paziņojumā presei ceturtdien, 26.maijā, vēsta Igaunijas Statistikas pārvalde, 2022.gada pirmajā ceturksnī Igaunijas būvniecības uzņēmumu saražotās produkcijas vērtība sasniedza 805 miljonus eiro. Ēku celtniecība savukārt bijusi 619 miljonu eiro vērtībā, bet inženierbūvju – 186 miljonu eiro vērtībā. Salīdzinot ar 2021.gada pirmo ceturksni, ēku būvniecības apjoms audzis par 18% un inženierbūvju (ceļu, tiltu, ostu iekārtu, cauruļvadu, sakaru un elektrības līniju, sporta laukumu u.c.) apjoms kāpis par 3%.

Igaunijas Statistikas biroja vadošā analītiķe Merike Sinisāra (Merike Sinisaar) sacīja, ka būvniecības tirgus tendences joprojām ietekmē pandēmijas un ierobežojumu māktā 2021.gada zemā atsauces bāze un arī pēdējo gadu lielākais materiālu cenu pieaugums.

Iekšzemes būvniecības tirgu Igaunijā galvenokārt ietekmējis ēku celtniecība apjoma kāpums. Augusi gan jaunbūvju celtniecība, gan ēku remonta un rekonstrukcijas darbu apjoms. Inženierbūvju apjoms valstī gada pirmajā ceturksnī saglabājies iepriekšējā līmenī.

Lasiet arī: Lietuvā brīdina par hipotekārā kredīta likmju kāpumu

Igaunijas būvuzņēmumu būvniecības apjoms ārvalstīs audzis par 9%, salīdzinot ar 2021.gada pirmo ceturksni. «Lielāku būvniecības apjomu ārvalstīs galvenokārt veidoja inženierbūvniecība. Būvniecība ārvalstīs, tāpat kā gadu iepriekš, veidoja 6% no kopējā būvniecības apjoma,» komentējusi Sinisāra.

Saskaņā ar Būvdarbu reģistra datiem 2022.gada pirmajā ceturksnī pabeigti 1 240 mājokļi, kas ir par 27% mazāk nekā gadu iepriekš. Vairāk nekā trešdaļa no pabeigtajiem mājokļiem uzcelti Tallinā, kam seko Tallinas apkaimes pagasti un Tartu apriņķis.

Būvatļaujas gada pirmajos trijos mēnešos Igaunijā izsniegtas 1 851 mājokļa būvniecībai, kas ir par 11% mazāk nekā 2021.gada pirmajā ceturksnī. Populārākais ēkas veids Igaunijā joprojām ir daudzdzīvokļu nams.

Pabeigto nedzīvojamo ēku skaits bijis 258 ar lietderīgo platību 102 700 kvadrātmetri – tās lielākoties bijušas jaunas ražošanas, biroju un noliktavu telpas. Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu samazinājusies gan lietderīgā platība, gan pabeigto nedzīvojamo ēku apjoms, vēsta Igaunijas Statistikas pārvalde.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas