Būvniecības izmaksas februārī – vidēji par 2,4% augstākas nekā pirms gada

Būvniecības izmaksas šogad februārī salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu Latvijā pieaugušas vidēji par 2,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati (CSP).

Tostarp strādnieku darba samaksa salīdzinājumā ar 2019.gada februāri pieaugusi par 8,5%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas palielinājušās par 0,9%, bet būvmateriālu cenas – par 0,7%.

2020.gada februārī, salīdzinot ar janvāri, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā nav mainījies.

Tostarp strādnieku darba samaksa mēneša laikā palielinājās par 0,9%, savukārt būvmateriālu cenas samazinājās par 0,4%, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 0,2%.

CSP norāda, ka februārī būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja darba samaksas pieaugums montētājiem, elektriķiem un ceļa būves un mākslīgo būvju palīgstrādniekiem. Pazeminošā ietekme bija cenām būvmateriāliem, kas saistīti ar transporta objektu būvniecību.

2020.gadā datus par būvniecības resursu cenām sniedz apmēram 200 būvuzņēmumu un vairāk nekā 50 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem. Papildus aprēķinos izmanto reģistrētās patēriņa cenas būvmateriāliem.

Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kuriem 2019.gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apmērs, atzīmē CSP.

No apsekotajiem uzņēmumiem 90% pašu spēkiem veikto darbu apmērs pārsniedza miljonu eiro gadā, no tiem 36% uzņēmumu darbu apmērs pārsniedza piecus miljonus eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas