Būvniecības izmaksas Igaunijā gada laikā augušas par 14,7%

Igaunijā būvniecības izmaksas no 2020.gada ceturtā ceturkšņa līdz 2021.gada ceturtajam ceturksnim augušas vēl nebijušā apmērā – par 14,7%. Galvenais cenu sadārdzinājuma virzītājspēks bijis būvmateriālu cenu kāpums, liecina kaimiņvalsts oficiālā statistika.

Kā janvārī paziņojumā presei informējusi Igaunijas statistikas pārvalde, būvniecības cenu indekss 2021.gadā kopumā, salīdzinot ar indeksa vidējo līmeni 2020.gadā, audzis krietni mazākā apmērā – par 3%.

Būvniecības cenu indekss parāda būvniecības tēriņu izmaiņas, par pamatu ņemot trīs galveno sastāvdaļu – darbaspēka, būvmateriālu un būvniecības mašīnu – cenu izmaiņas. Attiecībā uz būvniecības objektiem indeksa aprēķins aptver četras ēku grupas: savrupmājas, daudzdzīvokļu mājas, ražošanas ēkas un biroju ēkas.

Lasiet arī: EK saņem kritiku par atomenerģijas un gāzes uzskatīšanu par ilgtspējīgiem energoresursiem

Igaunijas statistikas pārvaldes analītiķis Ilo Pauluss (Ülo Paulus) skaidrojis, ka būvniecības cenu indeksa kāpumu valstī 2021.gada ceturtajā ceturksnī, salīdzinot ar trešo ceturksni, kas bijis 8,3% apmērā, galvenokārt radījis būvmateriālu sadārdzinājums. Kopējo indeksa kāpumu veicinājis arī darba samaksas pieaugums, kas veidojis trešdaļu no indeksa kāpuma. «Salīdzinot ar 2020.gada vidējo rādītāju, 2021.gadā darbaspēks bija par 3,2% dārgāks, mašīnu lietošanas izmaksas kāpa par 1,8%, bet materiālu izmaksas – par 11,6%,» norādījis analītiķis.

2021.gada ceturtajā ceturksnī, salīdzinot ar trešo ceturksni, par 3% audzis arī remonta un rekonstrukcijas darbu cenu indekss, kas ataino šādu darbu izmaksas biroju ēku sakārtošanā un atjaunošanā. Salīdzinot ar 2020.gada vidējo rādītāju, 2021.gadā indekss audzis par 7%, savukārt darbaspēka izmaksas kāpušas par 3,2%, būvniecības mašīnu lietošanas izmaksas – par 0,9%, bet būvmateriālu izmaksas – par 9,7%, vēsta Igaunijas statistikas pārvalde.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas