Latvijā būvniecības izmaksu līmenis jūnijā audzis par 1%

Būvniecības izmaksu līmenis Latvijā šī gada jūnijā, salīdzinot ar 2019.gada jūniju, palielinājies par 1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. 

Strādnieku darba samaksa palielinājās par 6,6%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 0,4%, savukārt būvmateriālu cenas samazinājās par 1,2%.

Savukārt šī gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, būvniecības izmaksas palielinājās par 0,1%. Strādnieku darba samaksa palielinājās par 0,5%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 0,1%, savukārt būvmateriālu cenas samazinājās par 0,1%.

Jūnijā būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja darba samaksas pieaugums montētājiem, kā arī namdariem un būvgaldniekiem, elektriķiem, krāsotājiem un tiem radniecīgu profesiju strādniekiem. Pazeminoša ietekme bija cenu samazinājumam metāla konstrukcijām un sīkajiem metāla izstrādājumiem.

2020.gada 2.ceturksnī, salīdzinot ar 1.ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis nemainījās. Strādnieku darba samaksa pieauga par 2,4%, bet būvmateriālu cenas samazinājās par 1,1%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas saruka par 0,1%.

2020.gada 2.ceturksnī, salīdzinot ar 2019.gada 2.ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis pieauga par 1,4%. Strādnieku darba samaksa palielinājās par 7,2%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas pieauga par 0,4%, savukārt būvmateriālu cenas samazinājās par 0,6%.

2020.gadā datus par būvniecības resursu cenām sniedz ap 200 būvuzņēmumu un vairāk nekā 50 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem. Papildus aprēķinos izmanto reģistrētās patēriņa cenas būvmateriāliem.

Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kam 2019.gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms. 90 % no apsekotajiem uzņēmumiem pašu spēkiem veikto darbu apjoms pārsniedza 1 milj. eiro gadā, no tiem 36 % uzņēmumu darbu apjoms bija virs 5 milj. eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas