Būvniecības nozares slimība: 51% uzņēmēju zinājuši par neoficiāliem maksājumiem

Karteļi Latvijā nav tikai pēdējā laika aktualitāte, bet gan parādība, kas ilgstoši tikusi paslaucīta zem tepiķa, Biznesa augstskolas Turība rīkotajā diskusijā Konkurence biznesā: karteļu, lobisma un melnā PR ietekme norādīja eksperti.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) bijušais vadītājs Jaroslavs Streļčenoks pastāstīja, ka pēc 400 uzņēmēju aptaujāšanas, atklājies, ka 47% zinājuši par gadījumi, kad par valsts vai pašvaldību pasūtījumu saņemšanu tikušas dotas dāvanas. 51% zinājis par neoficiāliem maksājumiem būvniecības nozarē.

Pētījumā tika 18% pauduši uzskatu, ka konkursi ir atklāti un godīgi, bet 11% apliecinājuši, ka ne pie kādiem apstākļiem nedotu kukuli.

«Būvniecības nozare ir slima, un nevar cerēt, ka ar dažu slimnieku izķeršanu mēs atrisināsim visas problēmas. Diemžēl būvniecību smagi skāris karteļu jautājums, ko droši var dēvēt par sērgu,»

komentējot iespējamo karteļa darbība būvniecības sektorā, norādīja Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Normunds Grīnbergs.

Savukārt Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama atzīmēja – vienošanās bijušas vienmēr, taču tāpat arī cīņa ar tām, un tagad par to zina arī sabiedrība.

Lasiet arī: Ekskluzīvi | Ābrama par būvniecības karteļiem: sabiedrībai jāredz, ka vainīgie saņem smagu sodu

«Katru gadu ir trīs vai četri būtiski pārkāpumi konkurences jomā, piemēram, vienošanās starp uzņēmējiem u.tml. Īpašu uzmanību mēs pievēršam tieši sistemātiskiem gadījumiem. Runājot par to, kā tikusi pieļauta situācija ar iespējamo vērienīgo karteli būvniecības nozarē, jājautā, ko mēs katrs esam izdarījuši, lai tas nenotiktu,» skaidroja Ābrama.

Diskusijā, kuras mērķis bija noskaidrot, kāpēc Latvijā tikusi pieļauta karteļu darbība un kā ar to cīnīties, piedalījās arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Padomes priekšsēdētājs Aigars Rostovskis un biedrības Pilsoņu vara pārstāvis, jurists Jānis Ozols, kā arī uzņēmēja, Biznesa augstskolas Turība Uzņēmējdarbības vadības fakultātes dekāne Zane Driņķe u.c.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas