Čehijā saceļas politiska vētra ap sirgstošo prezidentu Zemanu

Kopš Čehijas prezidentam Milošam Zemanam (Miloš Zeman) pasliktinājusies veselība, parlamentārieši sākuši viņa atstādināšanas procedūru. Tas izsaucis policijas izmeklēšanu un sadusmojis nesenajās velēšanās uzvarējušo premjerministru Andreju Babišu (Andrej Babiš), kuru Zemans solījis nominēt amatam arī jaunajā parlamenta sasaukumā, vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Otrdien, 19.oktobrī, Čehijas Parlamenta Senāta Konstitucionālā komisija vienbalsīgi atbalstīja Zemana prezidenta pilnvaru apturēšanu. Premjerministrs Babišs, kura vadītā partija ANO 2011 uzvarēja 9.oktobra parlamenta vēlēšanās, savukārt prasījis, lai no amata atkāpjas Prezidenta kancelejas vadītājs. Notikumos ir iesaistīta arī policija, kas pavēstījusi, ka sākusi izmeklēt iespējamus «noziegumus pret valsti».

Lasiet arī: Pēc Čehijas parlamenta vēlēšanām prezidents Zemans nonāk slimnīcā

Trauksmaino notikumu ķēde aizsākusies pēc tam, kad 77 gadus vecais Zemans otro reizi šoruden nonācis Prāgas militārās slimnīcas intensīvās terapijas nodaļā. Presei netiek atklāta prezidenta diagnoze, taču slimnīcas ārstu konsīlijs atzinis, ka viņa veselības stāvoklis ir pārāk smags, lai Zemans pildītu savus amata pienākums.

Jautājums par Zemana pilnvaru apturēšanu 5.novembrī nonāks Čehijas Parlamenta pilna Senāta dienas kārtībā un ar vienkāršo balstu vairākumu pietiktu, lai viņu atstādinātu. Citējot anonīmus avotus, čehu mediji vēsta, ka Zemans sirgst ar aknu slimību, kas apgrūtina prāta darbību, un augstākās pakāpes intensīvajā terapijā tiekot palīdzēts darboties viņa dzīvībai svarīgiem orgāniem.

Prezidenta kancelejas vadītājs Vratislavs Mainārs (Vratislav Mynář) preses konferencē paudis, ka medijiem nepieejamais prezidents ir pārāk nevesels, lai strādātu. Policija mikroemuāru vietnē Twitter paziņojusi, ka «Čehijas policija sāks izmeklēšanu par iespējamām nelikumīgām darbībām, kur saskatāmas pazīmes noziegumam pret valsti». Čehijas Radio precizējis, ka šajā noziedzīgu nodarījumu grupā ir valsts nodevība, sabotāža un apvērsums

Kā vēsta The Guardian, premjerministrs Babišs savukārt pieprasījis Maināra atkāpšanos laikā, kad ANO 2011 līderis gaida savu nominēšanu izveidot nākamo Čehijas valdību.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas