Ceļotgribētājus mudina saņemt balstvakcīnu līdz februāra sākumam

Ceļotgribētājiem, kuri Covid-19 vakcīnu saņēmuši pirms ilgāka laika, būtu svarīgi revakcināciju veikt līdz 1.februārim, kad visā Eiropas Savienībā ceļošanai būs derīgi sertifikāti, ka nav senāki par deviņiem mēnešiem, piektdien, 7.janvārī, žurnālistiem uzsvēris veselības ministra padomnieks rīcībpolitikas jautājumos Kaspars Bērziņš.

Viņš skaidroja, ka Latvija ar vakcinācijas sertifikātu termiņa noteikšanu sekojusi daudzu citu Eiropas valstu piemēriem, kur tas jau izdarīts. «Turklāt Eiropas Savienība jau visi kopā vienojās noteikt sertifikātu derīguma termiņu ne ilgāku par deviņiem mēnešiem. Šī prasība pret ceļošanu stāsies spēkā visā Eiropas Savienībā jau 1.februārī, no kura būs nepieciešams vakcinācijas sertifikāts, kas nav vecāks par deviņiem mēnešiem,» stāstīja Bērziņš.

Vienlaikus Latvijā pakalpojumu saņemšanai vakcīnu derīgumam noteikti divi termiņi, nosakot, ka Johnson & Johnson vakcīnu saņēmušajiem tie būs pieci mēneši, bet visām pārējām vakcīnām – deviņi mēneši.

Epidemiologs Ņikita Trojanskis šobrīd arī iesaka saņemt balstvakcināciju pret kovidu, jo omikrona gadījumā tā samazina tiešī hospitalizācijas un nāves gadījumus kovida dēļ. Pozitīvs tests gan diezgan viegli varot uzrādīties arī potētajiem pat ar balstvakcīnu.

Viņš uzsver, ka balstvakcīna uzlabo situāciju ne tikai caur hospitalizāciju samazināšanu, bet arī caur īslaicīgu efektu uz transmisijas mazināšanu.

Bērziņš norādīja, ka tas attieksies tikai uz pakalpojumu saņemšanu, bet darba turpināšanai darba vietās balstvakcīnas saņemšana nav nepieciešama.

«Tas tiek darīts, lai vienlaicīgi uzlabotu epidemioloģisko drošību, bet tai pat laikā nebūtu pārāk liels slogs uz darba attiecībām,» viņš sacīja.

Savukārt par balstsvakcīnas termiņa noteikšanu Latvijā pašreiz netiek domāts.

Jau ziņots, ka ceturtdien, 6.janvārī, valdība apstiprināja grozījumus Ministru kabineta noteikumos, nosakot Covid-19 sertifikātu derīguma termiņu pieaugušajiem iedzīvotājiem. Covid-19 vakcinācijas sertifikātu derīguma termiņš Latvijā stāsies spēkā 15.februārī un attieksies tikai uz pakalpojumu saņemšanu un pasākumu apmeklēšanu epidemioloģiski drošā vidē, kur nepieciešams uzrādīt vakcinācijas sertifikātu.

Vakcinācijas derīguma termiņš netiek attiecināts uz personām līdz 18 gadiem, jo šai iedzīvotāju grupai balstvakcinācija pašlaik nav nepieciešama. Darba pienākumu veikšanai joprojām saglabājas prasība, pēc pabeigtas primārās vakcinācijas un balstvakcinācija tiek stingri rekomendēta.

Lasiet arī: Igaunija saīsina pašizolācijas laiku nevakcinētajiem

Vakcinētajiem cilvēkiem sertifikāts būs spēkā deviņus mēnešus pēc primārās vakcinācijas kursa pabeigšanas ar Pfizer, Moderna un AstraZeneca vakcīnām un piecus mēnešus pēc Johnson&Johnson vakcīnas saņemšanas.

Saskaņā ar zinātniskajiem pētījumiem, lai saglabātu organisma aizsardzību pret vīrusu un novērstu riskus smagas slimības gaitai, vajadzīga balstvakcinācija. Covid-19 vakcinācijas sertifikāts ir derīgs uzreiz pēc balstvakcinācijas veikšanas.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas