bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 19.11.2019 | Vārda dienas: Betija, Elizabete, Liza, Līze
LithuaniaLietuva

Centieni atstādināt Seima spīkeri izgaismo plaisas Lietuvas koalīcijā un apdraud 2020.gada budžeta pieņemšanu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

No kreisās: Ramūns Karbausks un Viktors Pranckiets

Šķiet, tikai viens vīrs Seimā met sprunguļus Lietuvas 2020.gada budžeta pieņemšanai Seimā – parlamenta priekšsēdētājs Viktors Pranckietis (Viktoras Pranckietis). Vairākkārtējie mēģinājumi atstādināt spīkeri bijuši nesekmīgi, un liek vaicāt – vai Lietuvas Zemnieku un zaļo savienībai aizvien ir pārliecinošs parlamenta vairākums?

Ja izrādās, ka tā nav, viss nākamā gada budžeta pieņemšanas process var nonākt strupceļā.

Pēc neveiksmēm ar Pranckieta atstādināšanu Zemnieku un zaļo līderis Ramūns Karbausks (Ramūnas Karbauskis) gan steidza visus mierināt, ka zemniekiem parlamentā aizvien ir vairākums un budžetu izdosies pieņemt bez problēmām. Vienlaikus vairākas pazīmes liecina, ka par 2020.gada budžetu notiks pamatīgs cīniņš.

Eksperts: Koalīcija ir trausla

Pēc tam, kad Lietuvas premjerministram Sauļum Skvernelim (Saulius Skvernelis) neizdevās pārliecināt parlamentu par nepieciešamību piemērot auto un nekustamā īpašuma nodokļus, pastāv draudi, ka politiskā spriedze varētu uzliesmot, kaitējot valsts finansēm, spriež Mīkola Romera Viļņas universitātes asociētais profesors Vītauts Dumbliausks (Vytautas Dumbliauskas).

«Valdošā koalīcija kļuvusi ļoti trausla un pat ievainojama,»

BNN komentē Dumbliausks. «Līdz ar to atlikušais valdīšanas posms zemniekiem būs ļoti grūts. Lakmusa tests viņiem un koalīcijas vienotībai būs jaunā budžeta pieņemšana. Tik tālu lietas nevedas pārāk labi.»

Pašlaik valdība apsver vairākus scenārijus. Pārliecināt likumdevējus mainīt domas? Atlikt plānus par bērnu pabalstu palielināšanu, bet tomēr to paaugstināt mazturīgajām ģimenēm vai arī palēnināt darba nodokļa samazināšanu? Viss tā vārdā, lai sabalansētu ienākumus un izdevumus.

Līdera trūkums

Eksperti spriež, ka spriedze ir rezultāts politiķu bailēm pieņemt nepopulārus lēmumus pirms parlamenta vēlēšanām, premjerministra Skverneļa līderības trūkumam, kā arī Karbauska strīdam ar Pranckieti.

«Nav skaidras vienošanās par svarīgajām pozīcijām, un koalīcija turpinās vājināties. Es nebūtu pārsteigts, ja galu galā izveidotos mazākuma valdība. Zemnieku un zaļo izredzes man nešķiet sevišķi spožas – daudzi viņu deputāti parlamentā nonākuši nejauši. Tagad tas kļūst ļoti skaidrs,» teica Dumbliausks.

Viļņas Universitātes profesors un pazīstamais politikas vērotājs Toms Janeļūns (Tomas Janeliūnas) BNN atzīst, ka nespēja vienoties par svarīgiem likumprojektiem pierāda, ka parlamentā nav skaidra vairākuma, kas atbalstītu valdības priekšlikumus.

Pēc Janeļūna domām, valdības izgāšanās, nenodrošinot lielākus ienākumus, varētu likt tai atteikties no ieceres palielināt sociālos maksājumus, kas savukārt iznīcinātu mērķi mazināt sociālo nevienlīdzību.

Kas tālāk gaidāms?

Lietuvas Biznesa konfederācijas analītiķis Marjus Dubnikovs (Marius Dubnikovas) medijiem paudis, ka nodokļu izmaiņas parlamentā iesniedz nekompetenti cilvēki un lēmumi tiek pieņemti pēdējā brīdī.

Dubnikovs parlamentā notiekošās diskusijas nosauca par «cīņu starp vidusšķiru un vakardienas cilvēkiem, kuri tic valsts stingrajai un skarbajai rokai».

Luminor bankas ekonomists Žīgimants Maurics (Žygimantas Mauricas) uzskata, ka haosu parlamentā izraisījuši diezgan vēli iesniegtie ieteikumi nodokļu izmaiņām, jo nedz sabiedrībai, nedz Seimam nepietika laika, lai ar tiem pilnībā iepazītos. Viņš paredz, ka valdība varētu kompensēt zaudētos budžeta ieņēmumus, palēninot ar nodokļiem neapliekamā ienākuma pieaugumu.

«Nedomāju, ka valdība un Seims uzdrošinātos ierosināt jebkādus tēriņu samazinājumus. Viņi ir devuši dāsnus solījumus, un nākamgad ir vēlēšanas,» Lietuvas medijiem paudis Maurics.

Lietuvai tomēr varētu nākties palielināt nodokļus, lai mazinātu budžeta deficītu ekonomikas bremzēšanās un krīzes draudu laikā. Pieaug Lietuvas saistības, nodokļu ieņēmumi samazinās un valsts sektoru neizdodas padarīt efektīvāku – valdībai varētu nākties attiekties no ekonomikas stimulēšanas, spriež Maurics.

Lietuvas finanšu ministrija tuvāko gadu laikā paredzējusi ekonomiskās izaugsmes bremzēšanos. Šajā gadā Lietuvas ekonomika varētu pieaugt par 3,7%, nākamgad par 2,4%, bet par 2,3% 2021. un 2022.gadā.


Pievienot komentāru

BNN nedēļas apkopojums: Budžets 2020. Latvijas kino izcilnieki. Ārstu neapmierinātība turpinās

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmas kā Budžets 2020, Strīdīgie grozījumi, Paziņojums, Lēmums, Cīņa, Lepnums.

Kā svinēt valsts svētkus dažādās Latvijas pilsētās? 18.novembra pasākumu apskats

Salūti, koncerti, skrējieni un citas aktivitātes Latvijas 101.dzimšanas dienā. Kas notiek dažādās Latvijas pilsētās valsts svētkos, vari izzināt, ielūkojoties BNN 18.novembra maršrutā, kas izvedīs cauri visai Latvijai – no Liepājas līdz par Rēzeknei.

Spiegu rokāde: Lietuva, Krievija un Norvēģija atbrīvo piecus notiesātos

Lietuva ir atbrīvojusi divus par spiegošanu notiesātus Krievijas pilsoņus. Tas noticis apmaiņā pret diviem lietuviešiem un vienu norvēģi, kuri turēti ieslodzījumā Krievijā.

Latvijā oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šogad oktobrī bijusi augstāka gada inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji.

Izvērtēs Z-torņu ekspertīzes atzinumus

Būvniecības valsts kontroles birojs sācis administratīvo procesu un savas kompetences ietvaros izvērtēs Pārdaugavā uzslieto Z-torņu sertificēto būvekspertu profesionālo darbību ekspertīzes jomā, tostarp ekspertīzes atzinumus pēc būtības.

Zviedru SEB akcijām ievērojams kritums, gaidot Baltijas naudas atmazgāšanas ziņas

Zviedrijas banku uzņēmuma SEB AB akcijas piedzīvojušas lielāko vērtības kritumu kopš 2009.gada saistībā ar topošu Zviedrijas sabiedriskā medija raidījumu par naudas atmazgāšanu Baltijā, kur tiks minēts bankas vārds, ziņo Bloomberg.

Bezdarba līmenis Latvijā samazinājies līdz 6%

Šī gada 3.ceturksnī bezdarba līmenis Latvijā bija 6,0%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

PTAC piemēro 50 000 eiro sodu Latvijas Hipotēkai

PTAC piemērojis soda naudu 50 000 eiro apmērā SIA Latvijas Hipotēka, kā arī uzlikusi pienākumu izbeigt lēmumā aprakstītās reversās nomas pakalpojuma piedāvāšanu patērētājiem.

MH17 izmeklētāji nosauc Putina tuvu līdzgaitnieku, Krievija apšauba pierādījumus

Avioreisa nr. MH17 notriešanas izmeklētāji publiskojuši pārtvertu tālruņa sarunu ierakstus, tostarp tādu, kur tuvs Krievijas prezidenta Vladimira Putina līdzgaitnieks sarunājas ar notriekšanā apsūdzētiem separātistiem Ukrainā.

Saeima paredz pašvaldību līdzdalību skolēnu ēdināšanā

Grozījumi noteic pienākumu pilsētu un novadu pašvaldībām no sava budžeta piedalīties ēdināšanas izmaksu segšanā tiem izglītojamajiem, kuri tās administratīvajā teritorijā mācās 1.–4.klasē.

Zviedrija atsakās no Austrālijas, Kanādas vērtspapīriem klimata piesārņojuma dēļ

Zviedrijas centrālā banka paziņojusi par tādu ienesīgu vērtspapīru pārdošanu, kas saistīti ar ieguldījumiem Austrālijā un Kanādas naftas ieguves provincē Albertā, jo Riksbank skatījumā abu valstu siltumnīcefekta gāzu izplūdes ir pārāk lielas.

Volstrītu nomāc neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām

Eiropas akciju tirgi demonstrējuši kritumu pēc tam, kad oficiāli dati apstiprināja ziņas par vāju eirozonas izaugsmi, savukārt neskaidrība par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām nomāca akciju cenas Volstrītā.

Cenšoties veicināt partiju neatkarību, lemts vairākkārt palielināt valsts atbalstu tām

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi arī strīdīgos grozījumus Politisko organizāciju finansēšanas likumā, būtiski palielinot valsts finansējumu partijām.

Vācijā vairumam iedzīvotāju atcels Austrumvācijas atbalsta nodokli

Vācijā kopš 1991.gada pastāvējis solidaritātes nodoklis, kas bijis jāmaksā valsts rietumu daļas iedzīvotājiem, lai atbalstītu kādreiz komunistisko Austrumvāciju. Valdība nolēmusi būtiski samazināt tā iekasēšanu no 2021.gada.

Nedēļas nogalē, kā arī nākamās nedēļas sākumā būs silts

Piektdien, 15.novembrī, debesis lielākoties aizklās mākoņi un valsts teritoriju no dienvidaustrumiem šķērsos nokrišņu zona – austrumos, sākot ar pēcpusdienu, arī centrālajos un rietumu rajonos, līs.

Klātesot 57 deputātiem, Saeima pieņem 2020.gada budžetu desmit miljardu apmērā

Sēde noslēgusies plkst. 21.20 un tajā piedalījās tikai 57 parlamentārieši, opozīcijai neesot klāt.

Lietuva papildu naudas meklējumos. Nekustamā īpašuma nodokli cer attiecināt uz īpašumiem no 150 000 eiro

Lietuvai meklējot papildu ieņēmumus laikā, kad valsts rēķinās ar lēnāku ekonomikas izaugsmi, Seims ir sākotnēji apstiprinājis izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa iekasēšanā. Šobrīd nodoklis ir jāmaksā par īpašumiem, kuru vērtība ir virs 220 000 eiro, turpmāk šis slieksnis plānots 150 000 eiro apmērā.

Saeima plāno debatēt par budžetu teju līdz pusnaktij

Saeima lēmusi, ka budžeta izskatīšanai veltītās ārkārtas sēdes otrā diena noslēgsies plkst. 23.30.

Saeima piekrīt līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas

Saeimas vairākums atbalstīja nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK priekšlikumu līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām «iesaldēt» deputātu algas pašreizējā līmenī.

Latvijā trešajā ceturksnī bijusi straujāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Gada izteiksmē IKP trešajā ceturksnī pieaudzis visās ES dalībvalstīs, par kurām ir pieejami dati.

Igaunijā notiesā slēpošanas treneri par dopinga skandālu

Tiesa Igaunijā atzinusi bijušo slēpošanas valstsvienības treneri Mati Alaveru dopinga lietošanas organizēšanā, vainīgajam piespriežot probācijas uzraudzību.

Latvijas tūristu mītnēs pirmajos deviņos gada mēnešos uzņemti 2,27 miljoni viesu

Latvijas tūristu mītnēs 2019.gada 3.ceturksnī apkalpoti 1,03 milj. ārvalstu un vietējo viesu, kas ir par 0,5% vairāk nekā pērn šajā laika posmā.

Saeima valsts izmaksāto uzturlīdzekļu apmēru atsaista no minimālās algas

Saeima ceturtdien, 14.novembrī,  galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, nosakot uzturlīdzekļu atsaisti no minimālās mēneša darba algas.

CVK ļauj sākt parakstu vākšanu Saeimas atsaukšanas rosināšanai

Centrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 14.novembrī, reģistrēja inicatīvas grupas – biedrību Varu Latvijas Tautai un politisko partiju Centra partija – parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par 13.Saeimas atsaukšanu.

KNAB kārtējo reizi soda VID amatpersonas par nelikumīgu informācijas iegūšanu

KNAB kārtējo reizi sodījis Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas, kuras pieķertas nelikumīgā informācijas iegūšanā no sistēmām.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!