bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 17.10.2018 | Vārda dienas: Karīna, Gaits
LatviaLatvija

Cilpa savelkas: Lembergam, iespējams, galvenā loma naudas izkrāpšanā no Latmar

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+4 vērtējums, 4 balsojumi)

Aivars Lembergs

Smagos noziegumos apsūdzētā politiķa Aivara Lemberga ģimene, iespējams, spēlējusi galveno lomu un kā privātpersonas guva vislielāko labumu starptautiskā krāpniecībā, kas saistīta ar Latvijas kuģniecības (LK) meitasfirmas Latmar Holdings Corporation (Latmar) līdzekļu izņemšanu. Augstās Justīcijas tiesas Karalienes tiesas departamenta Komerctiesā par to celta jauna prasība pret Lembergu, viņa bērniem un vēl vairākām personām.

Uz aizdomu pamata par, iespējams, Lemberga vadībā 2008.gadā un 2009.gadā organizētu vismaz piecu miljonu ASV dolāru (2,81 miljonu latu) izkrāpšanu no Latmar, tiesai lūgts uzlikt starptautisku īpašumu aresta orderi kopumā aptuveni deviņu miljonu britu mārciņu (7,8 miljonu latu) apmērā. Turklāt tiesvedībā, kurā prasītājs ir Latmar, līdzās esošajiem atbildētājiem par tādiem lūgts pievienot arī Evelīnu Didrihsoni, Cerelus Ltd, Andri Purmali, Endale Holdings Ltd, Viktoru Dudko (Victor Dudko), Aivaru Lembergu, viņa dēlu Anriju un meitu Līgu, Vladimiru Solomatinu, Andri Vilcmeieru, Uldi Pumpuru, Vladimiru Krastiņu un Mamertu Vaivadu. Tāpat lūgts ar tiesas rīkojumu aizliegt Anrijam un Līgai Lembergiem realizēt savas tiesības kā Cerise Trust labumu guvējiem, un Līgai Lembergai realizēt savas pilnvaras kā vienai no Canrif Limited (Canrif) diviem direktoriem, liecina portāla BNN rīcībā esošie ar tiesvedību saistītie dokumenti. Tajos demonstrēti pierādījumi, ka iepriekš minētie – iecerētie atbildētāji bija krāpšanas dalībnieki.

Portāla rīcībā esošie dokumenti atklāj, ka lielākā daļa līdzekļu, kas izņemti no Latmar 2008.gada decembrī, sadalīti divu Kipras kompāniju – Cerelus un Endale – labā, un ir pieradījumi, kas saista visus iecerētos atbildētājus ar šīm kompānijām. Pret Latmar veiktās krāpšanas primārais mērķis bija nodrošināt līdzekļus, lai finansētu pirkšanas opcijas izpildi vai saglabāšanu saskaņā ar līgumu starp noteiktiem Latvijas uzņēmējiem un Vitol Group meitas uzņēmumu Euromin Holdings (Cyprus) Limited (Euromin). Ja šis līgums būtu veiksmīgi izpildīts, minētie uzņēmēji iegūtu kontroli AS Ventspils nafta (VN), kas ir vairākuma akcionārs Latvijas kuģniecībā, kas savukārt ir Latmar 100% dalībnieks. Tādēļ Latmar lūdzis pievienot iecerētos atbildētājus, tostarp Aivaru, Anriju un Līgu Lembergus, tiesvedībai un iesniegt papildu rīkojumu par aktīvu iesaldēšanu visā pasaulē.

Tā kā Anrijs un Līga Lembergi ir ģimenes trasta Cerise Traust, kam pieder ievērojami līdzekļi, labuma guvēji, un abu līdzekļi izvietoti gan šajā, gan citos trastos, Latmar lūdzis tiesas palīdzību, lai neļautu šo naudu izšķērdēt pirms jebkāda tiesas lēmuma. Trasta vadītājs ir juridiska persona, ko kontrolē Lemberga ārvalstīs paslēpto interešu un īpašumu advokāts Jakobs Hiršbeks (Jakob Hirschbaeck).

Kā BNN jau vēstīja, Hiršbeks liecībās apstiprinājis gan Lemberga saistību ar 2006.gada oktobrī notikušo, valstij piederošo 38,6% a/s Ventspils nafta (VN) akciju privatizāciju, gan vienošanos un līgumu ar Vitol meitasfirmu Euromin, kas toreiz kļuva par VN akciju īpašnieci, kā arī norādījis uz vairākām ārzonu firmām – Cerelus Ltd (Cerelus) un Endale Holding (Endale), uz kurām pārskaitīti no LK piederošas meitas firmas ar fiktīviem konsultāciju līgumiem izkrāpti līdzekļi.

Noprotams, ka Latmar pērnā gada jūlijā informēts, ka Endale organizēja līdzekļu pārvešanu tieši Cerelus vārdā atvērtajā kontā, saskaņā ar līgumu, kas piešķīra Cerelus opciju iegādāties VN akcijas, kuras piederēja Euromin. Pirms tam Latmar nezināja, ka daļa ienākumu no krāpšanas samaksāta Cerelus un/vai Endale labā, taču šīs kompānijas bija zināmas Vitol. Vitol ir Euromin īpašnieks un caur šo kompāniju bija iesaistīts korporatīvajos darījumos ar Cerelus un Endale no 2006. līdz 2009.gadam, Euromin iegūstot daļu VN.

Tieši Hiršbeks identificējis, kas bijušas ieinteresētās un kontrolējošās personas Cerelus un Endale. Trīs no šīm personām bija LK Padomes locekļi – Uldis Pumpurs, Vladimirs Solomatins un Andris Vilcmeiers, taču viņš identificēja arī Lemberga dēlu Anriju, kurš līdz 2010.gada decembrim saņēma stipendiju 7 000 latu apmērā no LK uz konsultāciju līguma pamata. Tāpat viņš saņēma 1 000 dolāru mēnesī kā LK Audita komisijas loceklis no 2003.gada 30.maija līdz 2009.gada 30.aprīlim.

Kā noprotams no BNN rīcībā esošajiem tiesvedības materiāliem, Pols Malholands (Paul Mulholland) no Vitol nav spējis paskaidrot, kādus pakalpojumus LK no Anrija Lemberga saņēma pretī.

Turklāt atbilstoši viņa teiktajaam, starp Vitol un VN notika regulāras pārrunas par Vitol attiecībām ar Ventspils Naftas tranzītu (VNT), kas turpinājās arī 2006.gadā, kad Latvijas valdība izsludināja tai VN piederošās 38,6% daļas privatizāciju publiskā izsolē. Vitol nolēma piedāvāt cenu par VN akcijām, izmantojot tam pilnīgi piederošu uzņēmumu Euromin, lai uzlabotu savas izredzes kļūt par stratēģisku partneri terminālā. Vitol bija svarīgi (ja Euromin uzvarētu izsolē, iegādājoties lielu daļu VN akciju), lai citi VN akcionāri – ieskaitot LNT – atbalstītu Vitol vēlmi kļūt par partneri terminālā.

Hiršbeka liecības apstiprina, ka jau vairākus mēnešus pirms VN izsoles, sāktas «Latvijas investoru» sarunas ar Vitol pārstāvjiem par dalību izsolē un panākta vienošanās, ka, Vitol meitas firmai kļūstot par VN akciju īpašnieci, Vitol sadarbosies ar «Latvijas investoriem», kuriem pēc trīs gadiem (2009.gada nogalē) būs iespēja atpirkt Vitol piederošās VN akcijas. Šī vienošanās tikusi noslēgta kā tā sauktais opcijas līgums (Put Call Agreement). Kā «Latvijas investoru» grupas galveno personu Hiršbeks savās liecības norādījis Lembergu, viņa dēlu Anriju un Andri Vilcmeieru. Starp «Latvijas investoriem» minēti arī miljonāri Vladimirs Solomatins, Uldis Pumpurs, Mamerts Vaivads un Lemberga meita Līga.

No BNN rīcībā esošās informācijas izriet, ka Lembergs apmeklēja lielu daļu tikšanos saistībā ar Cerelus un Endale finansēšanu. Turklāt, atbilstoši tiesvedības dokumentiem, arī Malholands ir apstiprinājis, ka, viņaprāt, Aivars Lembergs bija viena no galvenajām privātpersonām, kas stāvēja aiz investoru grupas, kura rīkoja pārrunas ar Euromin, lai noslēgtu Pirkšanas – pārdošanas līgumu.

Vitol uz BNN uzdotajiem jautājumiem saistībā ar minēto tiesvedību, izvairījās atbildēt, norādot, ka parasti nemēdz komentēt vēl procesā esošās tiesvedības. «Tomēr šoreiz Vitol atbalsta visus centienus atgūt naudu, ko no LK nozaga iepriekšējā vadība, jo šī nauda pieder visiem likumīgajiem akcionāriem, tajā skaitā Latvijas valstij, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai,» portālam uzsvēra Vitol pārstāvis Marks Vērs (Mark Ware).

Kā liecina BNN rīcībā esošā informācija, Solomatins 2008.gada novembrī, tiekoties ar «C&E ieinteresēto personu pārstāvjiem», «norādīja», ka būtu nepieciešams dibināt kompāniju (Arindal), kas ļautu Hiršbekam sniegt konsultāciju pakalpojumus Latmar. 2008.gada decembrī tikšanās laikā Hiršbeks saņēma informāciju no Solomatina, Anrija Lemberga un Vilcmeiera, ka Arindal varētu «aizdot» Endale četrus miljonus dolāru. Turklāt, atbilstoši Hiršbeka teiktajam, «ekonomiskā vai komerciālā interese» par Cerelus un Endale bija arī visiem trīs minētajiem Lembergu ģimenes locekļiem un dažām citām privātpersonām. Instrukcijas Hiršbekam un uzņēmumam Fidux attiecībā uz Cerelus un Endale citu personu starpā sniedza arī Anrijs un Aivars Lembergi, turpretī «atskaites» vairāku personu starpā saņēma arī Līga Lemberga.

Kā nojaušams, aiz Cerelus un Endale stāvošas personas, tostarp visi trīs Lembergu ģimenes locekļi, bija tie, kas izpildīja līdzekļu izņemšanu no Latmar 2008.gada decembrī saskaņā ar viltotiem sākotnējiem Arindal līgumiem. Tas darīts, lai izpildītu savas saistības Pirkšanas – pārdošanas līguma ietvaros.

Kā atklāj tiesvedības dokumenti, pastāvēja skaidrs krāpšanas gadījums, kas bija saistīts ar būtisku summu izkrāpšanu, izmantojot maskētus un viltotus konsultāciju līgumus ar Arindal un Media Focus. Līdzekļu izņemšanā no Latmar noteikta arī Fidux līdzdalība, tam apstiprinot, ka Arindal izkrāptie līdzekļi pārvesti uz Cerelus un Endale.

Tādēļ Latmar lūdz tiesai secināt, ka Lembergs no viņa darījumiem ar Fidux un pateicoties ciešajam sakaram ar dēlu Anriju, Vilcmeieru un Solomatinu, zināja par Arindal shēmu un to organizēja. Tāpat viņš zināja par Endale saņemtajiem četriem miljoniem dolāru, kas bija iegūti krāpšanas rezultātā no Latmar caur Arindal. Izriet, ka gan Aivars Lembergs, gan viņa dēls spēlēja aktīvu lomu, kas noveda līdz Endale četru miljonu dolāru saņemšanai no krāpšanas, kas izdarīta pret Latmar. Turklāt Latmar iegūtie pierādījumi neliecina, ka Lembergs mēģinātu aizsargāt savu dēlu no jebkādiem krāpnieciskiem darījumiem, kuros pats būtu iesaistīts.

Ref: 102.000.102.1985


Pievienot komentāru

  1. sams teica:

    trūkst vārdu, tur izdomu vajag labu, lai kaut ko tādu izfunktierētu

  2. Iveta teica:

    Nevar noliegt , cilvēks patiešām talantīgs , bet , diemžēl nav izturējis pārbaudījumu ar varu , naudu un slavu ! Un pēdējā laikā vispār zaudējis mēra sajūtu atklāti ņirgājoties par savu valsti .

  3. ansis teica:

    ja Latvijas tiesu sistēma pret Lembergu bezspēcīga, tas nenozīmē, ka tādas būs arī ārvalstu tiesas. gan jau dabūs pēc nopelniem

Sprādziens Krimas koledžā; viens no vainīgajiem – skolas audzēknis

Krievijas anektētās Krimas pussalas Kerčas pilsētā politehniskajā koledžā noticis bumbas sprādziens, kurā bojā gājuši astoņpadsmit cilvēku, bet aptuveni 50 ievainoti.

NATO investēs datorsistēmu aizsardzībā, veidojot kiberoperāciju centru

Militārā alianse NATO iecerējusi līdz 2023.gadam izveidot štābu kiberaizsardzībai, lai varētu atvairīt un vajadzības gadījumā arī veikt kiberuzbrukumus.

Brexit efekts: Pieaug eiropiešu, tai skaitā latviešu atbalsts Eiropas Savienībai

Savas valsts dalību Eiropas Savienībā kā «labu lietu» vērtē arvien vairāk ES iedzīvotāju – 62%, kas ir augstākais rādītājs pēdējo 25 gadu laikā. Latvijā tā uzskata 56% iedzīvotāju, liecina jaunākie Eiropas Parlamenta Eirobarometra dati. 

Attīstībai/Par! un Jaunā Vienotība iezīmē «jaunu fāzi» valdības veidošanas sarunās, stāsta partijas

Attīstībai/Par! un Jaunās Vienotības otrā klātienes tikšanās iezīmē «jaunu fāzi» valdības veidošanas sarunās, žurnālistiem paziņoja abu politisko spēku līderi. Abu politisko spēku daudzi ieskicētie darbi ir ļoti līdzīgi, pauda Daniels Pavļuts.

Vēl neatbalsta likumprojektu par iespēju vienoties par mazāku virsstundu samaksu

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija vēl trešajā lasījumā neatbalstīja grozījumus Darba likumā, kuri paredz par virsstundu darbu maksāt 50%, ja tiek slēgta ģenerālvienošanās nozarē par atalgojumu.

Ar likuma grozījumiem plāno stiprināt tiesu varas neatkarību

Saeimas Juridiskā komisija galīgajam lasījumam atbalstīja grozījumus likumā Par tiesu varu, kas paredz mazināt izpildvaras ietekmi uz tiesnešu karjeras jautājumiem un stiprināt Tieslietu padomes lomu.

Plāno noteikt gadījumus, kad pārtiku varēs izplatīt arī pēc derīguma termiņa beigām

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti trešdien, 17.oktobrī, trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā. Tie Ministru kabinetam paredz uzdevumu noteikt, kādos gadījumos pārtiku varēs izplatīt arī pēc derīguma termiņa beigām.

Cimdars: Nepalielinot iecirkņu vēlēšanu komisiju atalgojumu, pastāv risks nenokomplektēt iecirkņu komisijas

Nepalielinot iecirkņu vēlēšanu komisiju darbinieku atalgojumu, pastāv risks nākotnē nenokomplektēt iecirkņu vēlēšanu komisijas, Saeimas Mandātu, iesniegumu un ētikas komisijas sēdē norāda Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

Iepriekšēju balsošanu EP vēlēšanās plānots nodrošināt jebkurā vēlēšanu iecirknī

Galīgajam lasījumam Saeimā atbalstīja grozījumus Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā, kas paredz iepriekšēju balsošanu vēlēšanās klātienē nodrošināt jebkurā vēlēšanu iecirknī. Iniciatīvu izmaiņām paudusi CVK, lai, pilnveidojot vēlēšanu procesu, vēlētājiem nodrošinātu plašākas iespējas piedalīties vēlēšanās.

Pavļuts: AP ļoti gribētu strādāt valdībā ar JKP

Attīstībai/Par! ļoti gribētu strādāt ar Jauno konservatīvo partiju valdībā, ja būs tāda iespēja, žurnālistiem apgalvoja AP līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts.

Nostiprinās tiesības izmantot sociālos tīklus bezvēsts pazudušo personu meklēšanā

Ministru kabinets atbalstīja likumprojektu Grozījumi likumā Par policiju, kas likumā nostiprinās policijas darbinieku tiesības izmantot plašsaziņas līdzekļus un sociālos tīklus, lai noskaidrotu tāda cilvēka personību, kurš nespēj sniegt ziņas par sevi.

Mūžībā devies Valters Frīdenbergs

Pēc cīņas ar smagu slimību 17.oktobrī 30 gadu vecumā mūžībā devies mūziķis un raidījumu vadītājs Valters Frīdenbergs, paziņojusi Latvijas Televīzija.

Latvijā straujāks jaunu vieglo auto reģistrācijas pieaugums par ES vidējo

Latvijā šā gada pirmajos deviņos mēnešos bijis straujāks jaunu vieglo automašīnu reģistrācijas pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina Eiropas Automašīnu ražotāju asociācijas jaunākie dati.

Rīgā vairākās vietās ierobežos satiksmi

Saistībā ar ūdensvada un kanalizācijas tīklu izbūvi no 24.oktobra līdz 26.novembrim tiks ierobežota transportlīdzekļu satiksme Daugavgrīvas ielā, posmā no Pulka ielas līdz Mazai Ūdens ielai, informē Rīgas domes pārstāve Aira Šmelde.

Globālās Konkurētspējas indeksā Baltijas valstīm kritums

Globālās Konkurētspējas indeksā 2018, ko sagatavojuši Pasaules Ekonomikas foruma pētnieki, Lietuva un Igaunija salīdzinājumā ar pagājušā gada vērtējumu ir noslīdējušas lejup par divām vietām. Visas trīs Baltijas valstis joprojām ir starp 45 konkurētspējīgākajām valstīm pasaulē.

Baltijas 50 lielāko uzņēmumu topā iekļuvušas septiņas kompānijas no Latvijas

Starp Baltijas 50 lielākajiem uzņēmumiem 2017.gadā bija septiņas kompānijas no Latvijas, kas ir par trim mazāk nekā gadu iepriekš, BNN informē starptautiskās kredītrisku apdrošināšanas kompānijas Coface pārstāvji, atsaucoties uz tās veidoto Baltijas valstu 50 lielāko uzņēmumu sarakstu.

Maksātnespējas kontroles dienests šogad izmaksājis 1 040 974 eiro prasību apmierināšanai

Maksātnespējas kontroles dienests šī gada deviņos mēnešos no darbinieku prasījumu garantiju fonda ir izmaksājis naudas līdzekļus 1 040 974 eiro apmērā 62 maksātnespējīgo uzņēmumu 1 046 darbinieku prasījumu apmierināšanai. Vidējā viena darbinieka prasījumu segšanai piešķirtā summa bija 995 eiro, informē dienestā.

Krievijā sāk tiesāt režisoru Serebreņņikovu

Tiesa Maskavā trešdien sākusi izskatīt krimināllietu pret krievu režisoru Kirilu Serebreņņikovu, Viņš vairāk nekā gadu turēts mājas arestā saistībā ar pretrunīgi vērtētu krimināllietu par iespējamu valsts naudas piesavināšanos.

Astoņos mēnešos Latvijā saražots par 1,7% mazāk alkoholisko dzērienu

Šī gada astoņos mēnešos Latvijā saražoti 34,2 miljoni litru alkoholisko dzērienu, neskaitot alu. Salīdzinot ar 2017.gada astoņiem mēnešiem, šogad saražots par 1,7% mazāk alkoholisko dzērienu, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Pāvesta vizītes TV pārraides Lietuvā daudz skatītākas nekā Latvijā un Igaunijā

Pāvesta Franciska vizītes Baltijas valstīs atspoguļojumu televīzijas tiešraidēs kopumā vēroja vairāk nekā 1,65 miljoni skatītāju, bet pārraides Lietuvā bijušas daudz skatītākas nekā Latvijā un Igaunijā, liecina pētījumu kompānijas Kantar TNS televīzijas auditorijas mērījumu dati.

Latvijas iedzīvotāji nevērīgi attiecas pret mantojuma lietu juridisko pusi

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju diezgan vieglprātīgi attiecas pret mantojuma atstāšanas juridisko pusi. Lai gan vairums atzīst, ka mantojuma lietas ir svarīgi sakārtot jau laicīgi, realitātē to izdarījis vien retais, liecina Swedbank Finanšu institūta veiktā aptauja.

Rosina alkoholu veikalos atļaut tirgot līdz septiņiem vakarā un svētdienās nepārdot

Rīgas domes Labklājības departaments un Izglītības kultūras un sporta departaments rosina atļaut alkohola tirdzniecību veikalos no plkst.10 līdz 19. Minētais priekšlikums iesniegts izskatīšanai 18.oktobrī gaidāmajā Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejā.

Kanāda gatava marihuānas zelta drudzim

Kanādā trešdien stājas spēkā lēmums legalizēt marihuānu tās lietošanai atpūtas nolūkā. Valstī tiek prognozēta jaunas ražošanas nozares rašanās ar vairākiem tūkstošiem jaunu darbavietu, ieguldījumu pieplūdumu, jaunu avotu nodokļu ieņēmumiem un tūrisma nišu.

Robežsardzē: Ieceļošana Latvijā liegta četriem ārzemniekiem

Valsts robežsardzes amatpersonas uz ārējām robežām un valsts iekšienē otrdien, 16.oktobrī, konstatēja 34 likumpārkāpējus. Uz ārējām robežām konstatēti 20 robežpārkāpēji, tajā skaitā – aizturēts viens meklēšanā esošs Latvijas pilsonis.

KNAB veikta kārtējā reorganizācija; vairāki pieredzējuši darbinieki devušies pensijā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā veikta kārtējā reorganizācija, kuras rezultātā septiņas amatpersonas nolēmušas darbu birojā pamest, sešām no tām dodoties izdienas pensijā.