bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 18.01.2019 | Vārda dienas: Antis, Antons
LatviaLatvija

Cilpa savelkas: Lembergam, iespējams, galvenā loma naudas izkrāpšanā no Latmar

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+4 vērtējums, 4 balsojumi)

Aivars Lembergs

Smagos noziegumos apsūdzētā politiķa Aivara Lemberga ģimene, iespējams, spēlējusi galveno lomu un kā privātpersonas guva vislielāko labumu starptautiskā krāpniecībā, kas saistīta ar Latvijas kuģniecības (LK) meitasfirmas Latmar Holdings Corporation (Latmar) līdzekļu izņemšanu. Augstās Justīcijas tiesas Karalienes tiesas departamenta Komerctiesā par to celta jauna prasība pret Lembergu, viņa bērniem un vēl vairākām personām.

Uz aizdomu pamata par, iespējams, Lemberga vadībā 2008.gadā un 2009.gadā organizētu vismaz piecu miljonu ASV dolāru (2,81 miljonu latu) izkrāpšanu no Latmar, tiesai lūgts uzlikt starptautisku īpašumu aresta orderi kopumā aptuveni deviņu miljonu britu mārciņu (7,8 miljonu latu) apmērā. Turklāt tiesvedībā, kurā prasītājs ir Latmar, līdzās esošajiem atbildētājiem par tādiem lūgts pievienot arī Evelīnu Didrihsoni, Cerelus Ltd, Andri Purmali, Endale Holdings Ltd, Viktoru Dudko (Victor Dudko), Aivaru Lembergu, viņa dēlu Anriju un meitu Līgu, Vladimiru Solomatinu, Andri Vilcmeieru, Uldi Pumpuru, Vladimiru Krastiņu un Mamertu Vaivadu. Tāpat lūgts ar tiesas rīkojumu aizliegt Anrijam un Līgai Lembergiem realizēt savas tiesības kā Cerise Trust labumu guvējiem, un Līgai Lembergai realizēt savas pilnvaras kā vienai no Canrif Limited (Canrif) diviem direktoriem, liecina portāla BNN rīcībā esošie ar tiesvedību saistītie dokumenti. Tajos demonstrēti pierādījumi, ka iepriekš minētie – iecerētie atbildētāji bija krāpšanas dalībnieki.

Portāla rīcībā esošie dokumenti atklāj, ka lielākā daļa līdzekļu, kas izņemti no Latmar 2008.gada decembrī, sadalīti divu Kipras kompāniju – Cerelus un Endale – labā, un ir pieradījumi, kas saista visus iecerētos atbildētājus ar šīm kompānijām. Pret Latmar veiktās krāpšanas primārais mērķis bija nodrošināt līdzekļus, lai finansētu pirkšanas opcijas izpildi vai saglabāšanu saskaņā ar līgumu starp noteiktiem Latvijas uzņēmējiem un Vitol Group meitas uzņēmumu Euromin Holdings (Cyprus) Limited (Euromin). Ja šis līgums būtu veiksmīgi izpildīts, minētie uzņēmēji iegūtu kontroli AS Ventspils nafta (VN), kas ir vairākuma akcionārs Latvijas kuģniecībā, kas savukārt ir Latmar 100% dalībnieks. Tādēļ Latmar lūdzis pievienot iecerētos atbildētājus, tostarp Aivaru, Anriju un Līgu Lembergus, tiesvedībai un iesniegt papildu rīkojumu par aktīvu iesaldēšanu visā pasaulē.

Tā kā Anrijs un Līga Lembergi ir ģimenes trasta Cerise Traust, kam pieder ievērojami līdzekļi, labuma guvēji, un abu līdzekļi izvietoti gan šajā, gan citos trastos, Latmar lūdzis tiesas palīdzību, lai neļautu šo naudu izšķērdēt pirms jebkāda tiesas lēmuma. Trasta vadītājs ir juridiska persona, ko kontrolē Lemberga ārvalstīs paslēpto interešu un īpašumu advokāts Jakobs Hiršbeks (Jakob Hirschbaeck).

Kā BNN jau vēstīja, Hiršbeks liecībās apstiprinājis gan Lemberga saistību ar 2006.gada oktobrī notikušo, valstij piederošo 38,6% a/s Ventspils nafta (VN) akciju privatizāciju, gan vienošanos un līgumu ar Vitol meitasfirmu Euromin, kas toreiz kļuva par VN akciju īpašnieci, kā arī norādījis uz vairākām ārzonu firmām – Cerelus Ltd (Cerelus) un Endale Holding (Endale), uz kurām pārskaitīti no LK piederošas meitas firmas ar fiktīviem konsultāciju līgumiem izkrāpti līdzekļi.

Noprotams, ka Latmar pērnā gada jūlijā informēts, ka Endale organizēja līdzekļu pārvešanu tieši Cerelus vārdā atvērtajā kontā, saskaņā ar līgumu, kas piešķīra Cerelus opciju iegādāties VN akcijas, kuras piederēja Euromin. Pirms tam Latmar nezināja, ka daļa ienākumu no krāpšanas samaksāta Cerelus un/vai Endale labā, taču šīs kompānijas bija zināmas Vitol. Vitol ir Euromin īpašnieks un caur šo kompāniju bija iesaistīts korporatīvajos darījumos ar Cerelus un Endale no 2006. līdz 2009.gadam, Euromin iegūstot daļu VN.

Tieši Hiršbeks identificējis, kas bijušas ieinteresētās un kontrolējošās personas Cerelus un Endale. Trīs no šīm personām bija LK Padomes locekļi – Uldis Pumpurs, Vladimirs Solomatins un Andris Vilcmeiers, taču viņš identificēja arī Lemberga dēlu Anriju, kurš līdz 2010.gada decembrim saņēma stipendiju 7 000 latu apmērā no LK uz konsultāciju līguma pamata. Tāpat viņš saņēma 1 000 dolāru mēnesī kā LK Audita komisijas loceklis no 2003.gada 30.maija līdz 2009.gada 30.aprīlim.

Kā noprotams no BNN rīcībā esošajiem tiesvedības materiāliem, Pols Malholands (Paul Mulholland) no Vitol nav spējis paskaidrot, kādus pakalpojumus LK no Anrija Lemberga saņēma pretī.

Turklāt atbilstoši viņa teiktajaam, starp Vitol un VN notika regulāras pārrunas par Vitol attiecībām ar Ventspils Naftas tranzītu (VNT), kas turpinājās arī 2006.gadā, kad Latvijas valdība izsludināja tai VN piederošās 38,6% daļas privatizāciju publiskā izsolē. Vitol nolēma piedāvāt cenu par VN akcijām, izmantojot tam pilnīgi piederošu uzņēmumu Euromin, lai uzlabotu savas izredzes kļūt par stratēģisku partneri terminālā. Vitol bija svarīgi (ja Euromin uzvarētu izsolē, iegādājoties lielu daļu VN akciju), lai citi VN akcionāri – ieskaitot LNT – atbalstītu Vitol vēlmi kļūt par partneri terminālā.

Hiršbeka liecības apstiprina, ka jau vairākus mēnešus pirms VN izsoles, sāktas «Latvijas investoru» sarunas ar Vitol pārstāvjiem par dalību izsolē un panākta vienošanās, ka, Vitol meitas firmai kļūstot par VN akciju īpašnieci, Vitol sadarbosies ar «Latvijas investoriem», kuriem pēc trīs gadiem (2009.gada nogalē) būs iespēja atpirkt Vitol piederošās VN akcijas. Šī vienošanās tikusi noslēgta kā tā sauktais opcijas līgums (Put Call Agreement). Kā «Latvijas investoru» grupas galveno personu Hiršbeks savās liecības norādījis Lembergu, viņa dēlu Anriju un Andri Vilcmeieru. Starp «Latvijas investoriem» minēti arī miljonāri Vladimirs Solomatins, Uldis Pumpurs, Mamerts Vaivads un Lemberga meita Līga.

No BNN rīcībā esošās informācijas izriet, ka Lembergs apmeklēja lielu daļu tikšanos saistībā ar Cerelus un Endale finansēšanu. Turklāt, atbilstoši tiesvedības dokumentiem, arī Malholands ir apstiprinājis, ka, viņaprāt, Aivars Lembergs bija viena no galvenajām privātpersonām, kas stāvēja aiz investoru grupas, kura rīkoja pārrunas ar Euromin, lai noslēgtu Pirkšanas – pārdošanas līgumu.

Vitol uz BNN uzdotajiem jautājumiem saistībā ar minēto tiesvedību, izvairījās atbildēt, norādot, ka parasti nemēdz komentēt vēl procesā esošās tiesvedības. «Tomēr šoreiz Vitol atbalsta visus centienus atgūt naudu, ko no LK nozaga iepriekšējā vadība, jo šī nauda pieder visiem likumīgajiem akcionāriem, tajā skaitā Latvijas valstij, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai,» portālam uzsvēra Vitol pārstāvis Marks Vērs (Mark Ware).

Kā liecina BNN rīcībā esošā informācija, Solomatins 2008.gada novembrī, tiekoties ar «C&E ieinteresēto personu pārstāvjiem», «norādīja», ka būtu nepieciešams dibināt kompāniju (Arindal), kas ļautu Hiršbekam sniegt konsultāciju pakalpojumus Latmar. 2008.gada decembrī tikšanās laikā Hiršbeks saņēma informāciju no Solomatina, Anrija Lemberga un Vilcmeiera, ka Arindal varētu «aizdot» Endale četrus miljonus dolāru. Turklāt, atbilstoši Hiršbeka teiktajam, «ekonomiskā vai komerciālā interese» par Cerelus un Endale bija arī visiem trīs minētajiem Lembergu ģimenes locekļiem un dažām citām privātpersonām. Instrukcijas Hiršbekam un uzņēmumam Fidux attiecībā uz Cerelus un Endale citu personu starpā sniedza arī Anrijs un Aivars Lembergi, turpretī «atskaites» vairāku personu starpā saņēma arī Līga Lemberga.

Kā nojaušams, aiz Cerelus un Endale stāvošas personas, tostarp visi trīs Lembergu ģimenes locekļi, bija tie, kas izpildīja līdzekļu izņemšanu no Latmar 2008.gada decembrī saskaņā ar viltotiem sākotnējiem Arindal līgumiem. Tas darīts, lai izpildītu savas saistības Pirkšanas – pārdošanas līguma ietvaros.

Kā atklāj tiesvedības dokumenti, pastāvēja skaidrs krāpšanas gadījums, kas bija saistīts ar būtisku summu izkrāpšanu, izmantojot maskētus un viltotus konsultāciju līgumus ar Arindal un Media Focus. Līdzekļu izņemšanā no Latmar noteikta arī Fidux līdzdalība, tam apstiprinot, ka Arindal izkrāptie līdzekļi pārvesti uz Cerelus un Endale.

Tādēļ Latmar lūdz tiesai secināt, ka Lembergs no viņa darījumiem ar Fidux un pateicoties ciešajam sakaram ar dēlu Anriju, Vilcmeieru un Solomatinu, zināja par Arindal shēmu un to organizēja. Tāpat viņš zināja par Endale saņemtajiem četriem miljoniem dolāru, kas bija iegūti krāpšanas rezultātā no Latmar caur Arindal. Izriet, ka gan Aivars Lembergs, gan viņa dēls spēlēja aktīvu lomu, kas noveda līdz Endale četru miljonu dolāru saņemšanai no krāpšanas, kas izdarīta pret Latmar. Turklāt Latmar iegūtie pierādījumi neliecina, ka Lembergs mēģinātu aizsargāt savu dēlu no jebkādiem krāpnieciskiem darījumiem, kuros pats būtu iesaistīts.

Ref: 102.000.102.1985


Pievienot komentāru

  1. sams teica:

    trūkst vārdu, tur izdomu vajag labu, lai kaut ko tādu izfunktierētu

  2. Iveta teica:

    Nevar noliegt , cilvēks patiešām talantīgs , bet , diemžēl nav izturējis pārbaudījumu ar varu , naudu un slavu ! Un pēdējā laikā vispār zaudējis mēra sajūtu atklāti ņirgājoties par savu valsti .

  3. ansis teica:

    ja Latvijas tiesu sistēma pret Lembergu bezspēcīga, tas nenozīmē, ka tādas būs arī ārvalstu tiesas. gan jau dabūs pēc nopelniem

Politiķi pārliecināti par tuvošanos valdības apstiprināšanai

Par spīti atsevišķu KPV LV deputātu izteikumiem politiķi pēc kārtējām sarunām uzskata, ka ir soli tuvāk valdības apstiprināšanai.

Latvijā mājokļu cenu kāpums bijis krietni straujāks nekā ES vidēji

Mājokļu cenas Latvijā pērn trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada pieaugušas par 8,6%, kas ir krietni straujāks kāpums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina ES statistikas biroja Eurostat publiskotie dati par 27 bloka dalībvalstīm.

NMPD: Dienesta darbinieku «masveida aizplūšana» patlaban ir apturēta

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā patlaban ir apturēta darbinieku «masveida aizplūšana», uzsver NMPD Rīgas reģionālā centra vadītāja vietniece Raita Krišjāne.

Kariņš ar partneriem sestdien turpinās darbu pie valdības deklarācijas

Ministru prezidenta amata kandidāts Krišjānis Kariņš sestdien, 19.janvārī, plāno turpināt darbu pie valdības deklarācijas, sadarbības līguma un fiskālās disciplīnas līguma izstrādes, organizējot jaunveidojamās valdības darba sanāksmi.

CSP aptaujās iedzīvotājus par datoru un interneta lietošanu

Pirmdien, 21.janvārī, Centrālā statistikas pārvalde uzsāks ikgadējo iedzīvotāju aptauju par datoru un interneta lietošanu mājsaimniecībās, informē pārvalde.

Kuģa īpašnieks: Advokāti paveikuši visu iespējamo Senator aizstāvības kontekstā

Arestētā Latvijas krabju zvejas kuģa Senator advokāti paveikuši visu iespējamo tā interešu aizstāvībai šajā lietā, pauž kuģa īpašnieks Pēteris Pildegovičs.

Barikāžu piemiņas pasākumi visā Latvijā

Viena no izcilākajām lappusēm Latvijas tautas jaunāko laiku vēsturē ierakstīta 1991.gada janvārī – barikāžu laikā, kad pieminam bojāgājušos un ar sajūsmu atceramies Latvijas tautas varonību, kas vienoti cēlās aizstāvēt savas valsts tikko atdzimušo brīvību. 1991.gada janvāra barikādes bija organizēts tautas pretspēks Maskavas inspirētajam bruņotajam apvērsumam.

Rīgas satiksme pārtrauc Skanstes tramvaja projekta iepirkumus

Pašvaldības SIA Rīgas satiksme iepirkumu komisija piektdien, 18.janvārī, pieņēmusi lēmumu pārtraukt iepirkumu par Skanstes tramvaja līnijas izbūvi, kā arī iepirkumu par 12 zemās grīdas tramvaju iegādi.

Rīgas domē: Komitejas priekšsēdētāja ziņo par nenotikušu komitejas balsojumu; notiks vadītājas pārvēlēšana

Olga Veidiņa, esot Rīgas domes Sociālo lietu komitejas priekšsēdētāja, vienpersoniski ziņojumā mēram ierakstījusi, ka visa komiteja nobalsojusi par piemaksu Bāriņtiesas priekšsēdētājam Aivaram Krasnogolovam, lai gan komitejā šis jautājums vispār netika skatīts, telefonsarunā ar BNN pastāstīja RD opozīcijas deputāte Marija Balcere.

Zīle: Lielbritānijas neizstāšanās no ES vairs nav iespējama

Lielbritānijas neizstāšanās no Eiropas Savienības vairs nav iespējama, un to ir atzinuši pat tie britu politiķi, kuri iestājas pret Brexit, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma stāsta Eiropas Parlamenta deputāts no Latvijas Roberts Zīle.

Atlaižot tikai vienu Nilu Ušakovu, Rīgā nekas nemainīsies

«Neatbrīvojot Rīgas domi un nenomainot Rīgas domes sastāvu, nav sagaidāmas izmaiņas. Darījumi, kas rada aizdomas par korupciju, nav [radušies] tikai šī sasaukuma laikā. To saknes cēlušās jau iepriekš. Tas nozīmē, ka tīrīšana un dezinfekcija jātaisa ļoti visaptveroša. Atlaižot tikai vienu Nilu Ušakovu, nekas nemainīsies. Ušakovs pats ir gan sistēmas uzturētājs, gan tās kalps,» sarunā ar BNN par kropļotās sistēmas saknēm Rīgas domē viedokli pauž opozicionārs Jānis Ozols. Viņš uzsver, ka notikums ar Rīgas satiksmi parāda to, ka domāšana un rīcības veids Rīgas domē ir «sapuvis». «Un šis sapuvušais rīcības veids ir iemesls, kādēļ Rīgā ir problēmas ar bērnudārziem, ar ceļiem, kādēļ mēs Rīgā joprojām mokāmies. Rīgas satiksme vienkārši ir tā vieta, kur esam ieraudzījuši to «īlenu», kas no maisa izlīdis ārā.»

Valsts kontrole aicina sabiedrību ziņot par nelietderīgiem objektiem pašvaldībās

Valsts kontrole aicina iedzīvotājus ziņot par, viņuprāt, nejēdzīgākajiem objektiem pašvaldībās – par sporta būvēm, kultūras centriem, izglītības iestādēm, rekonstruētiem ceļu posmiem un citiem objektiem, kuros ieguldīti lieli finanšu resursi, bet kuru lietderība un ilgtspēja jau sākotnēji ir bijusi apšaubāma.

VNĪ: Teritoriju Andrejostas ielā pārdos ievērojot sabiedrības un valsts intereses

Atbilstoši Latvijā spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem VAS Valsts nekustamie īpašumi nav pamata atteikt līdzšinējā zemes nomnieka SIA IB Latvija pieprasījumam atsavināt zemesgabalu Andrejostas ielā 17, informē VNĪ juridiskās pārvaldes direktors Ojārs Valkers.

Šorīt Latvijā daudzviet slideni ceļi

Šorīt lielākajā daļā Latvijas teritorijas apledojums apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem. Slidenos ceļa posmus kaisa ar pretslīdes materiāliem. Pa reģionālajiem autoceļiem apgrūtināta braukšana ir visā Latvijā, izņemot Dobeles, Liepājas, Saldus un Valkas apkārtni.

Linkaita iecerei ostas pārveidot par valsts kapitālsabiedrībām pašlaik neizskan būtiski iebildumi

Topošās valdības veidošanas sarunās pašlaik neizskan būtiski iebildumi satiksmes ministra amata kandidāta Tāļa Linkaita iecerei ostas pārveidot par valsts kapitālsabiedrībām.

Topošā koalīcija sola būt atvērtāka opozīcijas ierosinājumiem

Topošā koalīcija varētu izvērtēt opozīcijas ierosinājumus un konstruktīvākos no tiem arī atbalstīt, ceturtdien, 17.janvārī, žurnālistiem sacīja premjera amata kandidāts Krišjānis Kariņš.

Nākamnedēļ temperatūra pazemināsies līdz mīnus 21 grādam

Pēc vējainākas un nokrišņiem bagātākas nedēļas, pastiprinoties anticiklona ietekmei, nākamajā nedēļā laika apstākļi kļūs stabilāki – laiks kļūs sausāks un termometra stabiņš slīdēs uz leju.

Apdraudot tiesiskumu, dalībvalstis varētu palikt bez ES naudas

Eiropas Savienības dalībvalstis, kas iejaucas tiesu darbā vai neapkaro korupciju, turpmāk varētu nesaņemt maksājumus no ES budžeta. To paredz ceturtdien, 17.janvārī, apstiprināts noteikumu projekts, par kuru BNN informējusi Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

Facebook slēdzis simtiem ar Sputnik saistītu lapu un kontu, tostarp Baltijas valstīs

Sociālais tīkls Facebook ceturtdien, 17.janvārī, paziņoja, ka slēdzis vairākus simtus lapu un kontu, kas bijuši saistīti ar Krievijas propagandas mediju Sputnik un darbojušies Baltijas valstīs, Centrālajā un Austrumeiropā, Kaukāzā un Vidusāzijā.

Lietuvas valdošā koalīcija aizskar preses brīvību, brīdina mediju eksperti

Starptautiskas mediju politikas notikumu pavēnī un bažās par apdraudējumu, kādu rada naidīga Krievijas rīcība, lietuviešu likumdevēji devušies savu Ungārijas un Polijas kolēģu pēdās un virza tiesību aktus, kur to ieviešanas gadījumā Lietuvā tiks iegrožota plašsaziņas līdzekļu brīvība un vārda brīvība.

NMPD pārtrauc ārkārtas situāciju Rīgas reģionālajā centrā

Neatliekamās medicīniskas palīdzības dienests pieņēmis lēmumu par ārkārtas medicīniskās situācijas pārtraukšanu Rīgas reģionālajā centrā, BNN noskaidroja no dienesta pārstāves Ilzes Bukšas.

Ar Eigima partijas atbalstu par Daugavpils mēru ievēlēts jau reiz gāztais Elksniņš

Daugavpils mēra amatā ar bijušā domes priekšsēdētāja Riharda Eigima pārstāvētās Mūsu partijas atbalstu ceturtdien, 17.janvārī, ievēlēts savulaik no šī amata gāztais Andrejs Elksniņš.

IUB liedz slēgt 200 miljonus vērto NBS bruņoto automašīnu iegādes līgumu

Iepirkuma uzraudzības birojs aizliedzis Aizsardzības ministrijai slēgt vispārīgo vienošanos ar Somijas uzņēmumu Oy Sisu Auto AB par aptuveni 200 miljonus eiro vērto bruņotu automašīnu iegādi Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, kā arī atcēlis iepirkuma komisijas lēmumu par sarunu procedūras rezultātiem.

Par nenotīrītām ietvēm un ēku jumtiem jau vairāk nekā 140 pārkāpumu protokoli

Pēdējās nedēļas laikā Rīgas pašvaldības policija un Administratīvā inspekcija kopā konstatējuši 143 pārkāpumus par nenotīrītām ietvēm un ēku jumtiem

Rīga pretendē uz Eiropas labākā tūrisma galamērķa titulu 2019.gadā

Latvijas galvaspilsēta Rīga ir izvirzīta prestižajam Eiropas labākā tūrisma galamērķa jeb European Best Destination titulam 2019.gadā.