bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 17.08.2019 | Vārda dienas: Oļegs, Vineta
LatviaLatvija

Cilpa savelkas: Lembergam, iespējams, galvenā loma naudas izkrāpšanā no Latmar

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+4 vērtējums, 4 balsojumi)

Aivars Lembergs

Smagos noziegumos apsūdzētā politiķa Aivara Lemberga ģimene, iespējams, spēlējusi galveno lomu un kā privātpersonas guva vislielāko labumu starptautiskā krāpniecībā, kas saistīta ar Latvijas kuģniecības (LK) meitasfirmas Latmar Holdings Corporation (Latmar) līdzekļu izņemšanu. Augstās Justīcijas tiesas Karalienes tiesas departamenta Komerctiesā par to celta jauna prasība pret Lembergu, viņa bērniem un vēl vairākām personām.

Uz aizdomu pamata par, iespējams, Lemberga vadībā 2008.gadā un 2009.gadā organizētu vismaz piecu miljonu ASV dolāru (2,81 miljonu latu) izkrāpšanu no Latmar, tiesai lūgts uzlikt starptautisku īpašumu aresta orderi kopumā aptuveni deviņu miljonu britu mārciņu (7,8 miljonu latu) apmērā. Turklāt tiesvedībā, kurā prasītājs ir Latmar, līdzās esošajiem atbildētājiem par tādiem lūgts pievienot arī Evelīnu Didrihsoni, Cerelus Ltd, Andri Purmali, Endale Holdings Ltd, Viktoru Dudko (Victor Dudko), Aivaru Lembergu, viņa dēlu Anriju un meitu Līgu, Vladimiru Solomatinu, Andri Vilcmeieru, Uldi Pumpuru, Vladimiru Krastiņu un Mamertu Vaivadu. Tāpat lūgts ar tiesas rīkojumu aizliegt Anrijam un Līgai Lembergiem realizēt savas tiesības kā Cerise Trust labumu guvējiem, un Līgai Lembergai realizēt savas pilnvaras kā vienai no Canrif Limited (Canrif) diviem direktoriem, liecina portāla BNN rīcībā esošie ar tiesvedību saistītie dokumenti. Tajos demonstrēti pierādījumi, ka iepriekš minētie – iecerētie atbildētāji bija krāpšanas dalībnieki.

Portāla rīcībā esošie dokumenti atklāj, ka lielākā daļa līdzekļu, kas izņemti no Latmar 2008.gada decembrī, sadalīti divu Kipras kompāniju – Cerelus un Endale – labā, un ir pieradījumi, kas saista visus iecerētos atbildētājus ar šīm kompānijām. Pret Latmar veiktās krāpšanas primārais mērķis bija nodrošināt līdzekļus, lai finansētu pirkšanas opcijas izpildi vai saglabāšanu saskaņā ar līgumu starp noteiktiem Latvijas uzņēmējiem un Vitol Group meitas uzņēmumu Euromin Holdings (Cyprus) Limited (Euromin). Ja šis līgums būtu veiksmīgi izpildīts, minētie uzņēmēji iegūtu kontroli AS Ventspils nafta (VN), kas ir vairākuma akcionārs Latvijas kuģniecībā, kas savukārt ir Latmar 100% dalībnieks. Tādēļ Latmar lūdzis pievienot iecerētos atbildētājus, tostarp Aivaru, Anriju un Līgu Lembergus, tiesvedībai un iesniegt papildu rīkojumu par aktīvu iesaldēšanu visā pasaulē.

Tā kā Anrijs un Līga Lembergi ir ģimenes trasta Cerise Traust, kam pieder ievērojami līdzekļi, labuma guvēji, un abu līdzekļi izvietoti gan šajā, gan citos trastos, Latmar lūdzis tiesas palīdzību, lai neļautu šo naudu izšķērdēt pirms jebkāda tiesas lēmuma. Trasta vadītājs ir juridiska persona, ko kontrolē Lemberga ārvalstīs paslēpto interešu un īpašumu advokāts Jakobs Hiršbeks (Jakob Hirschbaeck).

Kā BNN jau vēstīja, Hiršbeks liecībās apstiprinājis gan Lemberga saistību ar 2006.gada oktobrī notikušo, valstij piederošo 38,6% a/s Ventspils nafta (VN) akciju privatizāciju, gan vienošanos un līgumu ar Vitol meitasfirmu Euromin, kas toreiz kļuva par VN akciju īpašnieci, kā arī norādījis uz vairākām ārzonu firmām – Cerelus Ltd (Cerelus) un Endale Holding (Endale), uz kurām pārskaitīti no LK piederošas meitas firmas ar fiktīviem konsultāciju līgumiem izkrāpti līdzekļi.

Noprotams, ka Latmar pērnā gada jūlijā informēts, ka Endale organizēja līdzekļu pārvešanu tieši Cerelus vārdā atvērtajā kontā, saskaņā ar līgumu, kas piešķīra Cerelus opciju iegādāties VN akcijas, kuras piederēja Euromin. Pirms tam Latmar nezināja, ka daļa ienākumu no krāpšanas samaksāta Cerelus un/vai Endale labā, taču šīs kompānijas bija zināmas Vitol. Vitol ir Euromin īpašnieks un caur šo kompāniju bija iesaistīts korporatīvajos darījumos ar Cerelus un Endale no 2006. līdz 2009.gadam, Euromin iegūstot daļu VN.

Tieši Hiršbeks identificējis, kas bijušas ieinteresētās un kontrolējošās personas Cerelus un Endale. Trīs no šīm personām bija LK Padomes locekļi – Uldis Pumpurs, Vladimirs Solomatins un Andris Vilcmeiers, taču viņš identificēja arī Lemberga dēlu Anriju, kurš līdz 2010.gada decembrim saņēma stipendiju 7 000 latu apmērā no LK uz konsultāciju līguma pamata. Tāpat viņš saņēma 1 000 dolāru mēnesī kā LK Audita komisijas loceklis no 2003.gada 30.maija līdz 2009.gada 30.aprīlim.

Kā noprotams no BNN rīcībā esošajiem tiesvedības materiāliem, Pols Malholands (Paul Mulholland) no Vitol nav spējis paskaidrot, kādus pakalpojumus LK no Anrija Lemberga saņēma pretī.

Turklāt atbilstoši viņa teiktajaam, starp Vitol un VN notika regulāras pārrunas par Vitol attiecībām ar Ventspils Naftas tranzītu (VNT), kas turpinājās arī 2006.gadā, kad Latvijas valdība izsludināja tai VN piederošās 38,6% daļas privatizāciju publiskā izsolē. Vitol nolēma piedāvāt cenu par VN akcijām, izmantojot tam pilnīgi piederošu uzņēmumu Euromin, lai uzlabotu savas izredzes kļūt par stratēģisku partneri terminālā. Vitol bija svarīgi (ja Euromin uzvarētu izsolē, iegādājoties lielu daļu VN akciju), lai citi VN akcionāri – ieskaitot LNT – atbalstītu Vitol vēlmi kļūt par partneri terminālā.

Hiršbeka liecības apstiprina, ka jau vairākus mēnešus pirms VN izsoles, sāktas «Latvijas investoru» sarunas ar Vitol pārstāvjiem par dalību izsolē un panākta vienošanās, ka, Vitol meitas firmai kļūstot par VN akciju īpašnieci, Vitol sadarbosies ar «Latvijas investoriem», kuriem pēc trīs gadiem (2009.gada nogalē) būs iespēja atpirkt Vitol piederošās VN akcijas. Šī vienošanās tikusi noslēgta kā tā sauktais opcijas līgums (Put Call Agreement). Kā «Latvijas investoru» grupas galveno personu Hiršbeks savās liecības norādījis Lembergu, viņa dēlu Anriju un Andri Vilcmeieru. Starp «Latvijas investoriem» minēti arī miljonāri Vladimirs Solomatins, Uldis Pumpurs, Mamerts Vaivads un Lemberga meita Līga.

No BNN rīcībā esošās informācijas izriet, ka Lembergs apmeklēja lielu daļu tikšanos saistībā ar Cerelus un Endale finansēšanu. Turklāt, atbilstoši tiesvedības dokumentiem, arī Malholands ir apstiprinājis, ka, viņaprāt, Aivars Lembergs bija viena no galvenajām privātpersonām, kas stāvēja aiz investoru grupas, kura rīkoja pārrunas ar Euromin, lai noslēgtu Pirkšanas – pārdošanas līgumu.

Vitol uz BNN uzdotajiem jautājumiem saistībā ar minēto tiesvedību, izvairījās atbildēt, norādot, ka parasti nemēdz komentēt vēl procesā esošās tiesvedības. «Tomēr šoreiz Vitol atbalsta visus centienus atgūt naudu, ko no LK nozaga iepriekšējā vadība, jo šī nauda pieder visiem likumīgajiem akcionāriem, tajā skaitā Latvijas valstij, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai,» portālam uzsvēra Vitol pārstāvis Marks Vērs (Mark Ware).

Kā liecina BNN rīcībā esošā informācija, Solomatins 2008.gada novembrī, tiekoties ar «C&E ieinteresēto personu pārstāvjiem», «norādīja», ka būtu nepieciešams dibināt kompāniju (Arindal), kas ļautu Hiršbekam sniegt konsultāciju pakalpojumus Latmar. 2008.gada decembrī tikšanās laikā Hiršbeks saņēma informāciju no Solomatina, Anrija Lemberga un Vilcmeiera, ka Arindal varētu «aizdot» Endale četrus miljonus dolāru. Turklāt, atbilstoši Hiršbeka teiktajam, «ekonomiskā vai komerciālā interese» par Cerelus un Endale bija arī visiem trīs minētajiem Lembergu ģimenes locekļiem un dažām citām privātpersonām. Instrukcijas Hiršbekam un uzņēmumam Fidux attiecībā uz Cerelus un Endale citu personu starpā sniedza arī Anrijs un Aivars Lembergi, turpretī «atskaites» vairāku personu starpā saņēma arī Līga Lemberga.

Kā nojaušams, aiz Cerelus un Endale stāvošas personas, tostarp visi trīs Lembergu ģimenes locekļi, bija tie, kas izpildīja līdzekļu izņemšanu no Latmar 2008.gada decembrī saskaņā ar viltotiem sākotnējiem Arindal līgumiem. Tas darīts, lai izpildītu savas saistības Pirkšanas – pārdošanas līguma ietvaros.

Kā atklāj tiesvedības dokumenti, pastāvēja skaidrs krāpšanas gadījums, kas bija saistīts ar būtisku summu izkrāpšanu, izmantojot maskētus un viltotus konsultāciju līgumus ar Arindal un Media Focus. Līdzekļu izņemšanā no Latmar noteikta arī Fidux līdzdalība, tam apstiprinot, ka Arindal izkrāptie līdzekļi pārvesti uz Cerelus un Endale.

Tādēļ Latmar lūdz tiesai secināt, ka Lembergs no viņa darījumiem ar Fidux un pateicoties ciešajam sakaram ar dēlu Anriju, Vilcmeieru un Solomatinu, zināja par Arindal shēmu un to organizēja. Tāpat viņš zināja par Endale saņemtajiem četriem miljoniem dolāru, kas bija iegūti krāpšanas rezultātā no Latmar caur Arindal. Izriet, ka gan Aivars Lembergs, gan viņa dēls spēlēja aktīvu lomu, kas noveda līdz Endale četru miljonu dolāru saņemšanai no krāpšanas, kas izdarīta pret Latmar. Turklāt Latmar iegūtie pierādījumi neliecina, ka Lembergs mēģinātu aizsargāt savu dēlu no jebkādiem krāpnieciskiem darījumiem, kuros pats būtu iesaistīts.

Ref: 102.000.102.1985


Pievienot komentāru

  1. sams teica:

    trūkst vārdu, tur izdomu vajag labu, lai kaut ko tādu izfunktierētu

  2. Iveta teica:

    Nevar noliegt , cilvēks patiešām talantīgs , bet , diemžēl nav izturējis pārbaudījumu ar varu , naudu un slavu ! Un pēdējā laikā vispār zaudējis mēra sajūtu atklāti ņirgājoties par savu valsti .

  3. ansis teica:

    ja Latvijas tiesu sistēma pret Lembergu bezspēcīga, tas nenozīmē, ka tādas būs arī ārvalstu tiesas. gan jau dabūs pēc nopelniem

Nemiro: Saprotamas Lietuvas bažas par Astravjecas AES, bet elektrības iegāde no trešajām valstīm ir Latvijas interesēs

Latvijas valdības lēmums par elektroenerģijas tirdzniecības organizēšanu ar trešajām valstīm tika pieņemts, ņemot vērā valsts intereses,pauda ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.

VID daļas vadītāja, kuras vīrs darbojās PVN izkrāpēju grupējumā, aizgājusi no darba

Valsts ieņēmumu dienesta darbiniece, kuras vīrs darbojās pievienotās vērtības nodokļa izkrāpēju un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizētāju grupējumā, izbeigusi darba attiecības ar dienestu.

PNB banka: Lēmums par bankas darbības apturēšanu bija ļoti pēkšņs un nepatīkams

Lēmums par PNB bankas darbības apturēšanu bija ļoti pēkšņs un nepatīkams, atzina bankā.

Krēsls paliek tukšs – pirmajā SIF padomes sēde neizdodas ievēlēt priekšsēdētāju

Sabiedrības integrācijas fonda jaunās padomes pirmajā sēdē neizdodas ievēlēt SIF priekšsēdētāju. Uz amatu izvirzīja divus pretendentus – Kultūras ministru Nauri Puntuli un Kurzemes NVO atbalsta centrs valdes priekšsēdētāju Inesi Siliņu.

Mūžībā devies diplomāts Aivars Baumanis

81 gada vecumā mūžībā devies Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris, žurnālists un diplomāts Aivars Baumanis, informē Ārlietu ministrijā.

Cilvēktiesību komisijā spriedīs par NEPLP kompetenci sabiedriskā medija pārvaldībā

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti pirmdien, 19.augustā, spriedīs par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes kompetenci sabiedriskā medija pārvaldībā.

EK eksperte: Veselības budžeta palielināšana Latvijā ir neizbēgama

Veselības budžeta palielināšana Latvijā ir neizbēgama, taču šādai rīcībai jābūt stratēģiskam plānam.

Astoņu gadu laikā bērnu skaits Latvijā ir sarucis par 4,3%

Šī gada sākumā 359 tūkstoši jeb 18,7% no visiem Latvijas iedzīvotājiem bija bērni vecumā līdz 17 gadiem. Tas ir par 4,3% mazāk nekā 2010.gadā, kad Latvijā bija 375 tūkstoši bērnu šajā vecuma grupā.

Lietuvā rosina recepšu medikamentus tirgot internetā

Lietuvas Veselības ministrija ierosinājusi ieviest valsts kontrolētu sistēmu, kurā pacienti recepšu medikamentus varētu iegādāties tiešsaistē.

Daugavpils var zaudēt 1,34 miljonus PNB bankas slēgšanas dēļ

PNB bankas darbības apturēšanas dēļ Daugavpils pilsētas un tās kapitālsabiedrību budžeti var zaudēt 1,34 miljonus eiro, norāda Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš.

OIK izmeklēšanas komisija pieprasījusi informāciju par katru izsniegto licenci

Obligātā iepirkuma komponentes sistēmas izvērtēšanai izveidotā parlamentārā izmeklēšanas komisija pieprasījusi informāciju par katru izsniegto OIK licenci un amatpersonu lēmumiem, norāda komisijas pārstāve Ilze Vanaga.

Šogad greiderēti jau 64 tūkstoši kilometru

VAS Latvijas autoceļu uzturētājs šogad greiderēšanas darbus veicis gandrīz 64 tūkstošu km garumā.

PNB bankas klientiem garantēto atlīdzību izmaksu veiks Citadele

Vienas divu darbadienu laikā vēl tiks precizēts izmaksu mehānisms un FKTK cer, ka garantēto atlīdzību izmaksa sāksies ātrāk nekā 27.augustā.

Radevičai piespriesta divu gadu diskvalifikācija

Bijusī Latvijas tāllēcēja Ineta Radeviča saņēmusi divu gadu diskvalifikāciju, kas stājusies spēkā ar 2012.gada 8.augustu, ziņo Starptautiskās Vieglatlētikas federācijas Vieglatlētikas integritātes vienība.

Pensiju indeksēšanai šogad tērēs 41,6 miljonus eiro

Labklājības ministrija informē, ka 1.oktobrī notiks pensiju un atlīdzību indeksācija, kam šogad varētu tikt iztērēti 41,6 miljoni eiro, bet nākamgad jau ap 166 miljoniem eiro.

Konkurss par universālā pasta pakalpojuma sniegšanu beidzies bez rezultāta

Konkurss par universālā pasta pakalpojuma sniegšanu izbeidzies bez rezultāta, informē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā.

Reģionālajos maršrutos ieviesīs vienotu biļešu tirdzniecības sistēmu

No 2021.gada reģionālajā sabiedriskajā transportā tiks ieviesta vienota biļešu tirdzniecības sistēma, informē Autotransporta direkcijā.

Igaunijā jaunas sabiedriskās televīzijas ēkas celtniecībā ieguldīs 22 miljonus

Igaunijas valdība ieguldīs 22 miljonus eiro jaunas sabiedriskās televīzijas ēkas celtniecībā, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR. Ar jauno projektu sabiedriskie mediji atradīsies vienotā ēku kompleksā.

Sasauc Olainfarm akcionāru sapulci; spriedīs par padomes atlaišanu

AS Olainfarm valde sasaukusi akcionāru sapulci, kura notiks 1.novembrī pulksten 11.00, liecina informācija biržā Nasdaq Riga.

Reirs: Naudas atmaksai PNB bankas klientiem netērēs ne centu no valsts budžeta

Ar Noguldījumu garantiju fondā uzkrāto ir gana, lai izmaksātu PNB bankas klientiem atlīdzības, līdz ar to šim mērķim netiks tērēts ne cents no valsts budžeta, apliecina finanšu ministrs Jānis Reirs.

Latvijas robežas tuvumā identificēta Krievijas armijas lidmašīna un korvete

Patruļlidmašīnas virs Baltijas jūras neitrālajiem ūdeņiem pie Latvijas teritorijas jūras robežas identificēja Krievijas bruņoto spēku lidmašīnu An-26.

FKTK: PNB bankas klientiem garantētajās atlīdzības jāizmaksā 297 miljoni eiro

PNB Bankas klientiem garantētajās atlīdzībās būs jāizmaksā aptuveni 297 miljoni eiro, informē Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētāja Kristīne Černaja-Mežmale.

Bažās par tirdzniecības karu akciju cenas Eiropā krītas, Volstrītā pārsvarā pieaug

Eiropas akciju tirgos turpinājās kritums, investoriem tikpat kā atmetot cerību uz ASV-Ķīnas tirdzniecības kara drīzām beigām, bet Volstrītā akciju cenas lielākoties pieauga, pateicoties solīdiem ekonomikas datiem.

Vēl viens kritušais – FKTK aptur PNB bankas darbību

Apturēta PNB bankas darbība, informēja Finanšu un kapitāla tirgus komisijā.


-->