Cīņa ar cilvēku tirdzniecību Eiropas līmenī. Rīko kampaņu, lai palīdzētu cietušajiem

Cilvēku tirdzniecība ir slēpts un sarežģīts noziegums. Tas ir noziegums, kura upuri visbiežāk paliek neredzami sabiedrībai, kuri paši bieži vien neapzinās, ka ir maldināti vai piespiesti, ka ar varu, viltu vai draudiem un šantāžu pakļauti ekspluatācijai un kļuvuši par cilvēku tirdzniecības upuriem, iesākot runāt par cilvēku tirdzniecības novēršanas kampaņu, pauž Iekšlietu ministrijas Nacionālā koordinatore cilvēku tirdzniecības novēršanas jautājumos Lāsma Stabiņa.

Bailes, kauns un vainas sajūta – tie ir iemesli, kāpēc cietušie neziņo par noziegumiem, un kāpēc nevēršas pēc palīdzības. Nereti cietušajiem trūkst iedrošinājuma vai vajadzīgās informācijas par viņu tiesībām, par to, kur doties un saņemt palīdzību, norāda Stabiņa.

Viņa informē, ka, atzīmējot Eiropas Savienības dienu pret cilvēku tirdzniecību, Eiropas Savienības Noziedzības novēršanas tīkls (EUCPN) un Eiropas valstis 17.oktobrī uzsāka cilvēku tirdzniecības novēršanas kampaņu, kuras galvenais mērķis ir uzrunāt cilvēkus, kuri, iespējams, ir kļuvuši par cilvēku tirdzniecības upuriem un kuriem ir nepieciešams atbalsts, palīdzība un aizsardzība.

Šīs informatīvās kampaņas mērķis ir informēt iedzīvotājus par to, ka viņi varētu būt vai kļūt par cilvēku tirdzniecības upuriem, par to, ka viņiem ir Eiropas Savienības mēroga tiesības, un kur viņi var atrast informāciju un vērsties pēc palīdzības, atbalsta un aizsardzības.

Saskaņā ar Iekšlietu ministrijas apkopoto informāciju par cilvēku tirdzniecības upuriem, kopš 2014.gada Latvijā reģistrētas un palīdzība sniegta 138 personām.

No tām 20 ārzemniekiem un 118 Latvijas valstspiederīgiem, 48 – tika ekspluatēti Latvijā un 90 – ārvalstīs, galvenokārt, citās Eiropas valstīs.

15 bērni, 77 sievietes, 47 vīrieši. 36 upuri bija pakļauti seksuālai izmantošanai, 43 – piespiedu fiktīvām laulībā, 4 –piespiedu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanai, 2 – turēti kalpībā, un vairākums cilvēku tirdzniecības upuru – 53 – bija pakļauti piespiedu darbam.

Vēl par šo tematu: Kaimiņš: jānodrošina, lai cilvēktirdzniecības upuri būtu aizsargāti

Katrs cilvēku tirdzniecības gadījums ir individuāls, katram cietušajam ir savs stāsts par to, kā viņš vai viņa nonācis verdzībā, izdzīvojis un kā no tās izkļuvis, tie ir smagi pieredzes stāsti, kas ir jāizstāsta, lai atveseļotos, lai dziedētu traumas – gan fiziskās, gan morālās, lai saņemtu atbalstu turpināt dzīvot, saņemtu kompensāciju par ciešanām un pārdzīvoto. Lai tas īstenotos, ir svarīgi zināt, kur meklēt vajadzīgo informāciju, konsultācijas, palīdzību, atbalstu un aizsardzību:

• Interneta vietne www.cilvektirdznieciba.lv

• Biedrība Patvērums «Drošā māja» (+371) 28612120 (24/7)

• Centrs Marta 80002012 (darbadienās 10:00 – 18:00)

• Valsts policija 110

Kampaņu veido plakāts, uzlīme un video. Šos informatīvos materiālus Latvijā izplatīs valsts un pašvaldības institūcijas un nevalstiskās organizācijas, kuras atbalsta un īsteno valsts politiku cilvēku tirdzniecības novēršanai.

EUCPN iniciatīvai pievienojušās Austrija, Beļģija, Bulgārija, Horvātija, Kipra, Čehija, Igaunija, Somija, Grieķija, Ungārija, Islande, Īrija, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Norvēģija, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Slovēnija un Spānija.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas