bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 15.09.2019 | Vārda dienas: Gunvaldis, Gunvaris, Sandra, Sondra
LithuaniaLietuva

Lietuvai jātuvinās ASV caur Izraēlu, saka uz prezidenta amatu kandidējošais Skvernelis

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvas prezidenta amata kandidātu reitingos ceļā uz maijā gaidāmām vēlēšanām Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis ir trešajā vietā. Situācija motivējusi politiķi, kādreizējo policistu, šonedēļ nākt klajā ar savām ārlietu politikas nostādnēm. Politiķis nosaucis arī tādas, kas atšķiras no līdzšinējā Lietuvas ārpolitikas kursa.

Kā uzskata Viļņas Universitātes Starptautisko Attiecību un politoloģijas institūta asociētā profesore Ieva Petronīte-Urbonavičiene (Ieva Petronytė-Urbonavičienė): «Visiem prezidenta amata kandidātiem ir iespējas piesaistīt sev lielāku vēlētāju atbalstu, pēdējās nedēļās pirms vēlēšanām paužot interesantas idejas. Tieši Sauļus Skvernelis (Saulius Skvernelis) būdams valdības vadītājs, savu vēstījumu var izteikt visskaļāk.»

Tā šonedēļ valdības vadītājs solījis ārpolitikā no prezidenta krēsla, kam Lietuvā kā prezidentālā valstī ir lielāks svars nekā, piemēram, Latvijā, īstenot vairākus jauninājumus.

Viens viņa solījums ir pārcelt Lietuvas vēstniecību Izraēlā no Telavivas pilsētas, kur atrodas vairuma pasaules valstu diplomātiskās pārstāvniecības, uz strīdīgo Jeruzalemi, ko par savu galvaspilsētu uzskata gan izraēlieši, gan palestīnieši.

Vēl nesen Lietuva bija vienīgā no Baltijas valstīm, kura balsojumā ANO kopā ar arābu valstīm oficiāli iestājās pret Amerikas Savienoto Valstu 2017.gada lēmumu pārcelt savu vēstniecību Izraēlā uz Jeruzalemi. ASV lēmums izraisīja Tuvo Austrumu konflikta saasināšanos.

«Lielākais arguments par labu šim lēmumam būtu jauns grūdiens mūsu attiecībām ar Izraēlu un tas nāku par labu arī mūsu drošības jautājumiem [ar Amerikas Savienotajām Valstīm – BNN], kā arī tirdzniecības un ekonomikas jomai,» skaidrojis Lietuvas premjerministrs.

Apšaubīt Lietuvas amatpersonu lēmumus ārpolitikā un iekšpolitiskās norisēs, kas saistītas ar starpvalstu attiecībām, Skvernelis nevairās arī attiecībā uz Ķīnu.

Proti, Lietuvas izlūkdienestu 2019.gada ziņojumā par ārvalstu radīto apdraudējumu Lietuvā īpaši tika izcelta Ķīna, tās centieni ietekmēt Lietuvas ārpolitiku Āzijā un nepieciešamība uzmanīties no telekomunikāciju milža Huawei. Pēdējais punkts pausts saistībā ar Lietuvas mobilo sakaru operatoru plāniem iepirkt aparatūru piektās paaudzes mobilo sakaru tīkla izveidei.

Šajā ziņā Skvernelis, sev ierastā pragmatismā, norādījis, ka Lietuvas uzņēmumi ir ieinteresēti iespējās strādāt ar pasaulē otru lielāko tautsaimniecību, tādēļ ārpolitikā ar Ķīnu esot jāņem vērā «mūsu pragmatiskās intereses un valsts intereses».

Ārpolitikas nostādnes īstermiņa mērķiem

Jaunākajos prezidenta amata kandidātu reitingos Skvernelis ieņem trešo vietu. Tautā populārāki šobrīd ir ekonomists Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) un Seima konsevatīvā spārna deputāte Ingrīda Šimonīte (Ingrida Šimonytė).

Sarunā ar BNN premjerministra centienus komentēja Mikolas Romera Universitātes asociētais profesors Vītauts Dumbļausks (Vytautas Dumbliauskas).

«Laiks rit uz priekšu. Skvernelis ir apņēmības pilns uzlabot savas izredzes un izlīdzināt reitingu ar kandidāti Šimonīti. Uzskatu, ka viņa īstermiņa mērķis ir apsteigt viņu un kopā ar Nausēdu iekļūt prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā, kas gaidāma 26.maijā,» tā Sauļus Skverneļa aktivitātes skaidroja politikas vērotājs.


Pievienot komentāru

Latvijā krietni straujāks darbaspēka izmaksu pieaugums nekā ES un eirozonā vidēji

Lielāks darbaspēka izmaksu pieaugums otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo laika periodu reģistrēts Rumānijā, Bulgārijā, Slovākijā, Ungārijā, Igaunijā, Čehijā un Polijā.

Pilsētvides serviss līdzšinējos klientus Rīgā apkalpos Clean R un Eco Baltia vide

Atkritumu apsaimniekotāja Pilsētvides serviss līdz šim apsaimniekotos 4% Rīgas teritorijas turpmāk apkalpos uzņēmumi Clean R un Eco Baltia vide.

Levits: Namībija ir viens no Latvijas tuvākajiem sadarbības partneriem Āfrikas kontinentā

«Namībija ir viens no mūsu tuvākajiem sadarbības partneriem Āfrikas kontinentā, kas sasniegusi iespaidīgus rezultātus gan ekonomiskajā attīstībā, gan biznesa vides uzlabošanā.»

Latvijā janvārī-jūlijā bijis mazākais eksporta kāpums ES

Latvijā šogad janvārī–jūlijā salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis mazākais eksporta pieaugums.

Igaunijā valsts valodu mācīs vilcienos uz Narvu

Igauņu valodas stundas vilcienā – ar šādu radošu iniciatīvu iecerēts sekmēt integrācijas procesu Igaunijā. Nodarbības gaidāmas dzelzceļa maršrutā, kas savieno Tallinu un Narvas pilsētu Krievijas pierobežā.

Brīvpusdienu apmaksā piedalīsies gan ministrija, gan pašvaldības

Valsts tomēr piedalīsies 1.–4.klašu skolēnu brīvpusdienu finansēšanā, liecina 13.septembrī valdībā apstiprinātais protokollēmums par 2020.gada valsts budžeta prioritātēm.

Britu parlamenta spīkers sola neļaut Džonsonam pārkāpt likumu ar bezvienošanās Brexit 31.oktobrī

Lielbritānijas parlamenta priekšsēdētājs paudis gatavību grozīt kārtības rulli, lai nepieļautu, ka birtu premjerministrs panāk valsts izstāšanos no Eiropas Savienības bez vienošanās 31.oktobrī, kas būtu pretrunā parlamenta lēmumiem ar likuma spēku.

Vienas stundas darbaspēka izmaksas pieaugušas par 8,9% jeb 79 centiem

Straujāk vienas stundas darbaspēka izmaksas auga veselības un sociālās aprūpes nozarē – par 18%.

Sadarbības partneri izsaka pārmetumus valdībai par likumu neievērošanu budžeta izstrādē

Vairāki valdības sadarbības piektdien, 13.septembrī, pārmetuši Ministru kabinetam likumu neievērošanu 2020.gada budžeta izstrādes procesā.

Mazumtirgotāji Lietuvā izmanto algu pieaugumu cenu celšanai, vērtē ekonomists

Cenas Lietuvā 2019.gadā augušas divreiz ātrāk nekā pārējā eirozonā. Mazumtirgotājus celt cenas motivējusi iedzīvotāju pieaugošā rocība, vērtējis komercbankas ekonomists.

Latvijā pie atbildības sauc vīrieti, kas piedalījies bruņotā konfliktā Ukrainā

Apsūdzētajam vīrietim bijis nodoms piedalīties militārās operācijās nevalstiskas bruņotas grupas sastāvā Ukrainas austrumos.

Ministru kabinets prioritārajiem pasākumiem sadala vairāk nekā 192 miljonus

Ministru kabinets piektdien, 13.septembrī, ārkārtas sēdē lēmis par 192,4 miljonu eiro sadalīšanu ministriju un neatkarīgo iestāžu prioritārajiem pasākumiem.

Prāgā demontēs Padomju karavadoņa pieminekli

Čehijas galvaspilsētā Prāgā pašvaldība nolēmusi noņemt un pārvietot pieminekli, kas veltīts Padomju Savienības Otrā pasaules kara laika maršalam. Neraugoties saņemto uz kritiku no Krievijas, iecerēts tā vietā izveidot vispārīgākas nozīmes memoriālu.

Trim lielajām slimnīcām meklē padomes locekļus

Izsludina konkursu uz Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas padomes locekļu amatiem.

ECB stimulu programma ceļ Eiropas akciju cenas, kāpums arī Volstrītā

Eiropas akciju cenas pieaugušas pēc tam, kad Eiropas Centrālā banka nākusi klajā ar plašu ekonomikas stimulu programmu un pazeminājusi procentlikmes.

Igaunija veidos interneta diplomātijas departamentu, lai vairotu starptautisko ietekmi

Igaunijā, kur valsts iestādes lielu uzmanību pievērš datortehnoloģijām, Ārlietu ministrijas paspārnē iecerēts izveidot Kiberdiplomātijas departamentu. Tā uzdevums būs padarīt Igaunijas balsi dzirdamāku interneta jautājumos starptautiskajā vidē un organizācijās.

Patiesā labuma guvēja statuss uzņēmumā ne vienmēr nozīmē mantiskā labuma gūšanu

Tas, kurš tiek deklarēts kā uzņēmuma patiesā labuma guvējs, ne vienmēr ir persona, kas mantiski stāv pašās ķēdes beigās un gūst mantisko labumu no kompānijām.

Rīgas dome sarunu procedūrā starp trim atkritumu apsaimniekotājiem sadalījusi pilsētas teritorijas

Sarunu procedūrā starp trim atkritumu apsaimniekotājiem Rīgas dome «sadalījusi» arī atlikušos 4% Rīgas teritorijas, pavēstījis Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

Spānijā pēkšņi plūdi prasa upurus

Vairākās Spānijas daļās ciklons atnesis spēcīgas lietusgāzes, plūdus un viesuļvētru. Dabas katastrofas prasījušas ne mazāk kā divu cilvēku dzīvības.

Tieslietu ministrija uzstāj uz ieslodzījuma vietu uzlabošanu

Valdībai skatot jautājumu par 2020.gada valsts budžeta izdevumiem prioritārajiem pasākumiem, Tieslietu ministrija nemainīs savu nostāju jautājumā par Liepājas cietuma celtniecības projekta īstenošanu jau no nākamā gada.

Brīvdienās būs rudenīgi lietains un vēss laiks

Piektdien, 13.septembrī, laika apstākļus vēl noteiks plaša ciklona dienvidu mala un Latvijai pāri virzīsies plaša lietus un mākoņu zona. Daudzviet līs, dienā vietām nokrišņu daudzums pārsniegs pat 10-15 mm, kā arī lokāli iespējams pērkons, krusa.

Konceptuāli atbalsta liegumu pašvaldībām dibināt un izdot masu informācijas līdzekļus

Pašvaldībām plānots noteikt liegumu dibināt un izdot masu informācijas līdzekļus, paredz komisijas konceptuāli atbalstītie likuma grozījumi.

Lietuvas Seima papildvēlēšanās «auksta duša» sociāldemokrātu līderim un valdošai partijai

Lietuvā aizvadīta Seima papildvēlēšanu pirmā kārta. Kopumā balsojums parādījis, ka sarūk iedzīvotāju atbalsts valdošai Zemnieku un zaļo savienībai, bet sociāldemokrātu nometnē varas pozīcijas sašūpotas līderim Gintautam Paluckam.

Eiropa kopā ar PVO iesaistās cīņā par to, lai veicinātu izpratni par vakcīnu priekšrocībām

Uzticēšanās trūkuma dēļ ievērojami mazinās vakcinācijas aptvērums, kāds nepieciešams, lai nodrošinātu kolektīvo imunitāti, un tā rezultātā pieaug slimības uzliesmojumu skaits.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->