bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 18.07.2018 | Vārda dienas: Rozālija, Roze
LatviaLatvija

Citadele: uzņēmēju noskaņojums – piesardzīgi optimistisks

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Uzņēmēju noskaņojums Latvijā pakāpeniski turpina uzlaboties un līdzīgi kā pirms iepriekšējām Saeimas vēlēšanām ir raksturojams kā piesardzīgi optimistisks.

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPēc divu ceturkšņu pārtraukuma kopējais uzņēmēju noskaņojuma indekss pārsniedz 50 punktu robežu, sasniedzot 50.77 punktus, kas tuvinās 2010.gada 3.ceturkšņa rādītājiem, kad tas sasniedza 51.21 punktu, liecina Citadele Index pētījums.

Pagājušā gada septembrī, pirms iepriekšējām Saeimas vēlēšanām, uzņēmēju noskaņojums pēc divu ar pusi gadu pārtraukuma, kad uzņēmēji bija ieslīguši izteiktā pesimismā, atguva optimismu. Pēc Saeimas vēlēšanām un veiktajām nodokļu izmaiņām divus ceturkšņus uzņēmēju noskaņojums atkal bija kļuvis daudz piesardzīgāks un raksturojams kā drīzāk pesimistisks. Citadele Index pētījumi rāda, ka, neraugoties uz šīm nodokļu izmaiņām, uzņēmēji ir spējuši izturēt un to noskaņojums dažādās rādītāju grupās kopš pērnā gada nogales pakāpeniski, bet noturīgi ir uzlabojies, un šobrīd kopumā atkal sasniedzis optimismu, teic bankas Citadele Uzņēmumu apkalpošanas direkcijas vadītāja Agnese Paegle.

Tas, vai arī turpmāk uzņēmēju noskaņojums būs optimistisks, būs atkarīgs no valsts ekonomiskās situācijas, nodokļu politikas un finansējuma pieejamības. Savā praksē redzam, ka lielāka aktivitāte investēt ir tiem uzņēmumiem, kuru projektiem ir vai tuvākajā laikā plānots Eiropas Savienības fondu vai valsts programmu atbalsts. Tāpat uzņēmējiem pozitīvs ir fakts, ka bankas ir atsākušas aktīvāku kreditēšanu un prognozējams, ka banku aktivitātei būs tendence palielināties, kas sekmēs labas pārmaiņas arī uzņēmējdarbības attīstībā, norāda Paegle.

Pētījuma rezultāti liecina, ka arī uzņēmēju nākotnes prognozes joprojām ir piesardzīgi optimistiskas. Ievērojami paaugstinājies arī uzņēmēju tagadnes raksturojuma indekss, kas liecina, ka pašreizējo situāciju uzņēmēji vērtē ne tik kritiski kā pirms trim mēnešiem, lai gan kopumā šis vērtējums tomēr joprojām ir drīzāk negatīvs.

Līdzīgi kā šā gada 1.ceturksnī, arī 2.ceturkšņa pētījuma rezultāti liecina, ka piesardzīgs optimisms vērojams pēc darbinieku skaita lielo, vidējo un mazo uzņēmumu vadītāju grupā, kamēr mikrouzņēmumu grupā noskaņojums joprojām ir raksturojams kā drīzāk pesimistisks. Taču arī šajā grupā noskaņojuma indekss ir paaugstinājies, salīdzinot ar šā gada 1.ceturksni.

Raugoties pēc nozarēm, piesardzīgs optimisms vērojams ražošanas, tirdzniecības un pakalpojumu uzņēmumu grupās, bet būvniecības uzņēmumu grupā joprojām valda drīzāk pesimistisks noskaņojums.

Ja šā gada 1.ceturksnī drīzāk optimistiski noskaņoti bija pēc apgrozījuma lielie uzņēmumi (ar apgrozījumu vairāk par 150 000 latu gadā), tad tagad tiem pievienojušies arī uzņēmumi ar vidēju apgrozījumu (ar apgrozījumu 50 000 – 150 000 latu gadā). Bet uzņēmumi ar mazāku apgrozījumu (līdz 50 000 latu gadā) joprojām ir noskaņoti drīzāk pesimistiski. Taču, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, noskaņojuma indeksa vērtība ir pieaugusi visās apgrozījuma grupās.

Aplūkojot uzņēmumus pēc kapitāla izcelsmes, vērojams, ka līdzīgi kā 2010.gada nogalē un šā gada 1.ceturksnī, arī šā gada 2.ceturksnī optimistiskāk noskaņoti ir uzņēmumi, kuros ir pārstāvēts ārvalstu kapitāls, bet uzņēmumi, kuros ieguldīts tikai vietējais kapitāls, joprojām jūtas drīzāk pesimistiski. Tomēr arī šajā uzņēmumu grupā indeksa vērtība ir paaugstinājusies.

Aplūkojot pētījuma rezultātus reģionālā griezumā, vērojams, ka optimistiskāk noskaņoti ir Rīgā, Vidzemē, Zemgalē un Kurzemē strādājošo uzņēmumu vadītāji, bet Pierīgas un Latgales uzņēmumu grupās noskaņojums ir drīzāk pesimistisks.

Savukārt, aplūkojot indeksa vērtības pēc uzņēmumu atrašanās vietas, šā gada 2.ceturksnī piesardzīgi optimistiski noskaņoti ir uzņēmumi Rīgā un lauku teritorijās, kamēr uzņēmumi, kas darbojas citās pilsētās, joprojām ir noskaņoti drīzāk pesimistiski.


Pievienot komentāru

ES lauksaimniecības finansējumam jāpaliek esošā līmenī, tā Vācija un Francija

Vācijas un Francijas zemkopības ministri kopīgi noraidījuši Eiropas Komisijas priekšlikumu, ka lauksaimniecības finansējums nākamajā Eiropas Savienības daudzgadu budžetā būtu jāsamazina.

18.jūlijā sākas kandidātu sarakstu iesniegšana 13.Saeimas vēlēšanām

No trešdienas, 18.jūlija, plkst. 10.00 partijas un partiju apvienības var sākt iesniegt deputātu kandidātu sarakstus 6.oktobrī gaidāmajām 13.Saeimas vēlēšanām, informē Centrālā vēlēšanu komisija .

Vai turpmāk zināsim, kurš ievēlējis prezidentu? Likumprojekts par atklātu balsojumu «iekustējies»

Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 17.jūlijā, lēmusi virzīt izskatīšanai parlamentā pirmajā lasījumā grozījumus Latvijas Republikas Satversmē, kas paredz Valsts prezidenta ievēlēšanu atklātā Saeimas balsojumā.

KNAB sācis pārbaudi par bijušā administratora Lūša iespējamiem naudas pārskaitījumiem VL-TB/LNNK

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pēc Rīgas domes deputāta Jura Juraša iesnieguma sācis pārbaudi par bijušā maksātnespējas administratora Aigara Lūša iespējamiem naudas pārskaitījumiem nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK politiķiem.

Latvijā janvārī-jūnijā straujāks jaunu vieglo auto reģistrācijas pieaugums par ES vidējo

Latvijā šā gada pirmajos sešos mēnešos bijis straujāks jaunu vieglo automašīnu reģistrācijas pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina publicētie Eiropas Automašīnu ražotāju asociācijas jaunākie dati.

Tirdzniecības vietās plastmasas maisiņus vairs nedrīkstēs izsniegt bez maksas

Paredz, ka no 2019.gada 1.janvāra tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņi patērētājiem vairs netiks izsniegti bez maksas, izņemot ļoti vieglās plastmasas maisiņus.

Igaunija nesaredz būtiskus pavērsienus pēc ASV-Krievijas prezidentu sarunām

Igaunijas ārlietu ministrs Svens Miksers prognozējis, ka NATO, Rietumvalstu un Krievijas attiecībās nav gaidāmas būtiskas pārmaiņas pēc Helsinkos notikušās Amerikas Savienoto Valstu un Krievijas prezidentu tikšanās.

Ar Šengenas informācijas sistēmas atbalstu sekmēs traktortehnikas zādzību novēršanu

Ministru kabinets atbalstīja Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu Grozījumi Šengenas informācijas sistēmas darbības likumā, kura mērķis ir nodrošināt Šengenas informācijas sistēmas izmantošanu sabiedriskās kārtības un drošības stiprināšanai dalībvalstīs,

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs

Auditorkompānijas EY darbu ABLV Bank likvidācijas procesā vadīs Polijas birojs, pavēstīja kompānijas pārstāvji.

Valsts nodrošināto juridisko palīdzību plānots sniegt plašākam personu lokam

Personas ar ienākumiem, kas nepārsniedz valstī noteiktās minimālās mēnešalgas apmēru, varēs saņemt valsts nodrošināto juridisko palīdzību. To paredz grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā, ko otrdien, 17.jūlijā, trešajam lasījumam parlamentā atbalstīja Saeimas Juridiskā komisija.

Ukrainā miruši trīs igauņu atpūtnieki, vēsta mediji

Trīs jauni igauņu vīrieši devušies pavadīt brīvdienās Ukrainā, un svētdien, 15.jūlijā, tikuši atrasti miruši kādā viesnīcā Melnās jūras ostas pilsētā Odesā, tā ziņo igauņu mediji.

airBaltic jūnijā pārvadā rekordaugstu pasažieru skaitu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic šī gada pirmajos sešos mēnešos kopumā pārvadājusi 1 876 839 pasažierus jeb par 20% vairāk nekā šajā periodā pērn uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā Eiropā, Skandināvijā, Krievijā, NVS un Tuvajos Austrumos.

Ievērojami sarūk austrumeiropiešu migrācija uz Lielbritāniju

Iedzīvotāju migrācija uz Lielbritāniju no Baltijas un Austrumeiropas valstīm pēdējos divpadsmit mēnešos bijusi zemākā, kāda novērota kopš 2014.gada, tā liecina Lielbritānijas oficiālā statistika.

Uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatē 39 likumpārkāpējus

Valsts robežsardzes amatpersonas pirmdien, 16.jūlijā uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatēja 39 likumpārkāpējus.

Vēršas policijā par iespējamu krāpšanos ar OIK koģenerācijas stacijā Tukums DH

Viena no lielākajām Kurzemes koģenerācijas stacijām, SIA Tukums DH, iespējams, ilgstoši nelietderīgi izmantojusi saražoto siltumenerģiju, kas ir rupjš obligātās iepirkuma komponentes noteikumu pārkāpums.

Stiprinās Latvijas un Lietuvas dienestu sadarbību ārkārtas situācijās pierobežā

Augustā Kalkūnes pagastā notiks lauku apmācības Latvijas un Lietuvas medicīnas un glābšanas dienestu darbiniekiem, lai stiprinātu to sadarbību un efektivitāti palīdzības sniegšanā iedzīvotājiem ārkārtas situācijās pierobežā.

Putins Helsinkos noliedz jaukšanos ASV vēlēšanās, Tramps neiebilst

Krievijas un Amerikas Savienoto Valstu galotņu sanāksmē būtiskākais pavērsiens abu valstu attiecībās ir ASV amatpersonu dalītā attieksme pret Krievijas jaukšanos ASV vēlēšanu norisē. Vašingtona apsūdzējusi Krievijas pilsoņus kiberuzbrukumos ASV amatpersonām, tomēr ASV prezidents Donalds Tramps paudis ticību Krievijas kolēģa Vladimira Putina paustajam noliegumam.

Valodas must be. Intervija ar Valdi Zatleru par prezidenta kandidātu politisko tirgu un komunistiskā mantojuma pieeju

Esot divi veidi, kā norisinās politiskais tirgus aizklātajās vēlēšanās par Latvijas Valsts prezidentu – vienā dominē kandidātu virzīšana apmaiņā pret balsīm, otrā pret naudu. Ja skata pēdējo variantu, tad jo vairāk – labāk nevienam nezināt, kā vēlēšanas notiek. Tā pati Saskaņa, kas tagad «gudri» klusē par to, vai būtu nepieciešamas atklātas vēlēšanas, patiesībā vienmēr esot bijusi pret šādu priekšlikumu, jo tā ir iespēja veidot politisko tirgu – savas partijas balsis pārdot, kas arī ir ticis darīts. Tikmēr Zaļo un zemnieku savienība «spītējas» par atklātajām vēlēšanām daļēji tāpēc, ka ir galvenā «komunistiskā mantojuma» glabātāja – šādos jautājumos šis partijas «mantojums» arī visvairāk izpaužas, savos novērojumos par prezidenta vēlēšanām intervijā BNN dalās bijušais, septītais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers.

Vecrīgas grautiņu dalībnieku Bērziņu pirms termiņa neatbrīvos

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa noraidīja par dalību 2009.gada 13.janvāra Vecrīgas grautiņos notiesātā Anša Ataola Bērziņa pirmstermiņa atbrīvošanu no ieslodzījuma izciešanas.

Biržu indeksiem dažādas tendences, naftas cenas krītas

ASV un Eiropas biržu indeksu dinamikā pirmdien, 16.jūlijā, bija dažādas tendences, turpinoties kompāniju peļņas rādītāju publicēšanas sezonai, kurā pirmdien tika ziņots par lielo banku peļņas kāpumu 2.ceturksnī.

Tusks aicina lielvaras nepieļaut tirdzniecības strīdu izraisītu «haosu»

Eiropai, Ķīnai, Amerikas Savienotajām Valstīm un Krievijai ir jāstrādā kopā, lai izvairītos no tidzniecības strīdiem, kuru sekas varot būt vēl ļaunākas, tā ikgadējā Ķīnas-ES galotņu sanāksmē sacījis Donalds Tusks, kurš vada Eiropas Savienības dalībvalstu lēmējvaru, Eiropadom.

Latvijā janvārī-maijā starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šā gada pirmajos piecos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums.

Rēzeknes domes deputāti nesaņems naudas sodu par laikraksta izdošanu krievu valodā

Tiesa atcēlusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja piemērotos naudas sodus deviņiem Rēzeknes domes deputātiem, kuri bija panākuši, ka domes laikraksts tiek izdots arī krievu valodā.

Ievestā benzīna apmērs piecos mēnešos sarucis par 2%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad pirmajos piecos mēnešos samazinājies par 2% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 14,9% mazāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

KNAB izbeidzis lietu par Bi-2 koncertu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs šogad maija vidū izbeidzis lietvedību par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai, kas notikusi īsi pirms pašvaldību vēlēšanām, rīkojot grupas Bi-2 bezmaksas koncertu Lucavsalā.