Conexus sāk pieņemt pārvades jaudu rezervācijas darbam vienotajā Igaunijas – Latvijas balansēšanas zonā

Conexus Baltic Grid valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne

Vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators AS Conexus Baltic Grid (Conexus) no piektdienas, 1.novembra sāk pieņemt pārvades jaudu rezervācijas darbam vienotajā Igaunijas – Latvijas balansēšanas zonā, kas sāks darbu 2020.gada 1.janvārī, ziņo uzņēmumā.

Līdz nākamā gada sākumam dabasgāzes tirgotājiem, kuri šobrīd darbojas Latvijas tirgū, ar operatoru ir jānoslēdz jauns līgumu kopums par pārvades sistēmas izmantošanu un balansēšanu vienotajā balansēšanas zonā, tam automātiski esot spēkā gan Igaunijā, gan Latvijā.

Kā pirmo vienotā Baltijas gāzes tirgus posmu Igaunija, Latvija un Somija no 2020.gada 1.janvāra veidos vienotas ieejas tarifa zonu, kura sākotnēji sastāvēs no divām balansēšanas zonām – Igaunijas –Latvijas un Somijas, norāda Conexus pārstāvji.

Lasiet arī: Ceļā uz vienoto dabasgāzes tirgu – Conexus iesniedz jaunus dabasgāzes pārvades tarifus

Lai izmantotu pārvades sistēmu vienotajā Igaunijas – Latvijas balansēšanas zonā, dabasgāzes tirgotājiem turpmāk pietiks ar vienu līgumu kopumu par sistēmas lietošanu vienotajā balansēšanas zonā, to slēdzot ar sistēmas operatoru Conexus Latvijā vai Elering Igaunijā un vienu – Somijas balansēšanas zonā. Papildu tam no piektdienas plkst.14 sākta vienotās tirgus zonas jaudu rezervācijas pieņemšana 2020.gāzes gada konstantās jaudas produktam.

Conexus valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne norāda, ka šis ir ļoti nopietns pārmaiņu solis, jo no 2020.gada 1.janvāra tiek atcelti tarifi, kas bija spēkā, dabasgāzi pārvadot pāri vairāku valstu teritoriālajām robežām.

«Tirgotājiem tas nozīmē mazāku administratīvo slogu, brīvāku piekļuvi dabasgāzes infrastruktūrai, kā arī stabilus un prognozējamus tarifus, ko nodrošina šāds sadarbības modelis. Ikviens pārmaiņu laiks prasa pārskatīt līdzšinējo kārtību, līdz ar to es aicinu dabasgāzes tirgotājus neatlikt juridiskās procedūras līdz pēdējam brīdim un jau šobrīd aktīvi sekot līdzi visām izmaiņām, kuras nepieciešams veikt līdz 1.janvārim,» stāsta Kotāne, uzsverot, ka operatori ir izveidojuši vienotu, starptautisku IT sistēmu, nodrošinot līgumu centralizētu pārvaldību, tirgotājiem būtiski atvieglojot to ikdienas biznesa procesus.

Lai no nākamā gada 1.janvāra strādātu vienotajā Igaunijas – Latvijas balansēšanas zonā, dabasgāzes tirgotājiem jāiesniedz dokumenti atbilstoši vienotajiem pārvades sistēmas lietošanas un balansēšanas noteikumiem. Ar pārvades sistēmas operatoru Conexus jānoslēdz pārvades pakalpojuma līgums un balansēšanas līgums, pirms tam iesniedzot aizpildītu pieteikuma formu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas